Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Bobici » 16.07.2014 19:57

Příspěvek od Rebel » 16.črc.2014 0:00

Vezmu to trochu ze široka i s trochou historie, abych jasně eliminoval různá nařčení atp.

někdy v prosinci 2012 jsem se začal zabývat konkrétními návrhy 3D tiskáren. Původně jsem stavěl frézku na DPS a měké materiály, ze které se po čase vyklubal REBEL I, který byl prvotním projektem. Očekávání se vyplnil, akorát za poměrně dost vysokou nákladovou cenu.
Původně byl použit K-Extruder, který byl jako komplety koupen na eBay včetně HotEndu J-Nozzle.

Po nějaké době, kdy jsem se naučil aspoň trochu tisknout jsem začal kreslit levnější variantu, inspirovanou ostatními RepRapy a vznikl REBEL II. Byly použity snadno dostupné hliníkové profily (stejně jako u REBEL I) a většina standardních komponentů, které běžné RepRapy využívají. Vozík extruderu nebyl z důvodu snadnosti sestavení navržen jako univerzální, ale zahrnuje standardní držák HotEndu typu J-Nozzle, který je dnes poměrně rozšířený a tím i univerzální.
Systém pojezdů byl tak jako i3 inspirován standardním Cartesianem, tzn. zjednodušeně řečeno všechny osy v pohybu.
Plastové díly byly navrženy podobným způsobem, jako osvědčená konstrukce i3, nikoliv však jejich obkreslením, ale novým vymodelováním.

Jelikož byl REBEL II nabídnut i komerčně, ovšem v duchu OpenSource/OpenHardware, proběhly o prázdninách 2013, první úspěšné WorkShopy jak s plnou stavbou, tak i tzv. malé, kdy byla předána hotová tiskárna a zákazník během cca 3-4 hodin seznámen se základy problematiky tisku, použitím tiskárny atp. Do konce roku 2013 nastala smršť poptávek, kdy byly WorkShopy omezeny, protože jsem přestal stíhat jiné důležitější činnosti.

Souběžně jako podpora uživatelům a následně i jako informace pro samostavitele vzniklo fórum a následně z důvodu neustálých poptávek různých komponentů atp. internetový obchod.

Již při návrhu verze REBEL I, vznikolo několik pracovních verzí, mezi nimi již v tu dobu bylo něco jako REBEL III, ovšem v celokovovém provedení, ale z důvodu větší složitosti a náročnosti na stavby a samozřejmě i celkové nákladové ceně, bylo od této konstrukce upuštěno.

Neustálými dotazy na různé modifikace a v neposlední době i možnost 2 extruderů jsem občas ve volných chvilkách přemýšlel o tom, jak konstrukci udělat.

Po zpětném posouzení již navržených základních konstrukcí padla volba na zdublování pojezdových Z tyčí a následně položení vodících tyčí X horizontální polohy. Je to běžný způsob používaný u řady strojů a zařízení, používající nějaký pojezd. V žádném případě jsem tento systém nevymyslel, pouze jsem ho použil na základě zdravého rozumu.
Další zásadní změnou oproti REBEL II a jiným RepRap-ovým tiskárnám bylo použití jednoho motoru na Z osu a tím eliminaci nežádoucího "rozjetí" závitových tyčí.

Tím vznikl REBEL III - BETA, který je v testování. Bude to opět "volné" řešení, které bude k dispozici jakemukoli nadšenci RepRapu či kutilovi.

Dan & Rebel

Příspěvek od Bobici » 16.črc.2014 18:57
A za to Ti patří velké díky :!:
  • 0

Bobici
 
Příspěvky: 95
Registrován: 26.02.2014 11:49
Reputation: 0

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Buchar » 05.07.2015 00:27

Kdy bude prosím tato 3D tiskárna REBEL III dokončena? Zvažuji nákup REBEL II, ale pokud by byla v dosutné době např. přes JRC nabízena REBEL III šel bych asi do toho. Jinak co REBEL III může stát odhadem např. u JRC? Př. kdo bude prodávat kompletní sadu REBEL III. Děkuju.
  • 0

Buchar
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04.07.2015 22:14
Reputation: -50
Nemáš tu co dělat !!!

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Rebel » 05.07.2015 09:42

REBEL III v podstate dokoncena, respektive dalsi vyvoj se na ni v soucasne dobe nekona, takze zatim zustane ve fazi BETA.
Komlikovanost spravneho a presneho sestaveni, odladeni a kalibrace neni vubec vhodna pro zacatecniky, proto bych ji za sebe jako 1. tiskarnu nedoporucoval. A to uz nemluvim o dvouextruderovem tisku, coz je kapitola/komplikace sama o sobe i pri pouziti jednoho hotendu.
Kompletni sestavene RIII se tu obcas nabizeji.
Za JRC nechci mluvit, ale do prodeje stavebnic RIII bych z vyse uvedenych duvodu nesel.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Buchar » 05.07.2015 13:50

Pokud už by mě laikovi někdo prodal sestavenou a zkalibrovanou tiskárnu REBEL III, tož by jste do toho na mém místě nešel? Pokud nemám jít do REBEL III je po té volba stavebnice 3D tiskárny REBEL II Plus (za 12.290,-Kč včetně DPH) správnou volbou, nebo je lépe to pořídit jinde za lepší cenu př. sestavené? Docela jsem zvažoval i da Vinci 1.0 AiO se skenerem, ale nevím zda je to pro absolutního začátečníka správnou volbou a jak by to třeba bylo s dostupností náhradních dílů. Pokud na to na to nelze odpovědět zde, prosím přes SZ, možná by byl rychlejší jeden tel.hovor s Vámi pokud by Vám nevadilo.
  • 0

Buchar
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04.07.2015 22:14
Reputation: -50
Nemáš tu co dělat !!!

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Rebel » 06.07.2015 10:40

klidne mi zavolejte http://obchod.rebelove.org/pages/contact.html , bude to rychlejsi, je to na delsi vysvetlovani. Cely RepRap je dost komplikovana zalezitost a vseobecne receno si dovolim tvrdit, ze je urcen spise pro zrucne kutily obrnene znacnou mirou trpelivosti a u RIII je potreba te trpelivosti skoro 2x tolik :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod zbek » 07.12.2015 00:16

Je někde videjko REBELA 3 nebo fotky ?
  • 0

Zbek
zbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: 19.11.2015 16:14
Reputation: 0

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Rebel » 07.12.2015 08:21

  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod tmac1959 » 01.03.2016 23:24

Rebel píše:REBEL III v podstate dokoncena, respektive dalsi vyvoj se na ni v soucasne dobe nekona, takze zatim zustane ve fazi BETA.
Komlikovanost spravneho a presneho sestaveni, odladeni a kalibrace neni vubec vhodna pro zacatecniky, proto bych ji za sebe jako 1. tiskarnu nedoporucoval. A to uz nemluvim o dvouextruderovem tisku, coz je kapitola/komplikace sama o sobe i pri pouziti jednoho hotendu.
Kompletni sestavene RIII se tu obcas nabizeji.
Za JRC nechci mluvit, ale do prodeje stavebnic RIII bych z vyse uvedenych duvodu nesel.



Dobrý den,

v jakém provozním /vývojovém stavu se nachází REBEL III nyní tedy 1.3.2016. Zvažuji stavbu (mám nějaké číny od CreatBot, sestavenou Průšu i3 a Felix 3.1, postavený svůj RepRap a chtěl bych postavit něco svého. Začínal bych asi na konstrukci s prizma průmyslovými pojezdy na X profilech (ala Felix) ale chtěl bych stavět více extruderový stroj. Jak se Vám osvědčila Z osa na řemenu?

Díky

Tomas
  • 0

tmac1959
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22.02.2016 17:36
Reputation: 0

Re: Původ a vznik REBELů - ABY BYLO JASNO

Příspěvekod Rebel » 01.03.2016 23:47

Vývojově asi není co řešit, funguje to vcelku uspokojivě a řemen také. Je to pro mě ale spíše mezikrok.

Je samozřejmě potřeba dobře vytištěných dílů, správného sesazení a kvalitního řemenu, ale funguje to. Na tom Z je to hlavně o hmotnosti cele rampy a kvalitě řemenu.

Každopádně je vždy co vylepšit a záleží na každém, do jaké míry je pro něj co uspokojivé a co ne :)

V současné době chystám trochu obéznější verzi RII na 10mm tyčích atd. se 2 extrudery a dual hotendem ala e3d chimera, nema cenu podle me rvat vedle sebe 2 kulate chladice. prinasi to problemy s kalibraci ofsetu atp. Ale to je jina pohadka do jineho topicu....... :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na REBEL III

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron