Jak vylepšit osu Z

Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 24.08.2015 00:12

Mám myslím docela pěkně tisknoucí Rebel II, moc se mi na něm ale nelíbí osa Z. Rád bych tisknul s Z-liftem, mám s ním ale problém – první vrstva je nečekaně vysoká, resp. tryska jezdí hodně nad sklem. V gcode jsem chybu nenašel, podezřívám osu Z, že po úvodním vyjetí vzhůru (první pohyb po startu tisku) se nedokáže přesně vrátit zpět a je možné že nepatrně "visí". Osu Z mám řešenou kombinací mosazné matice a nerezové závitovky, a je tam dost velká vůle – rukou můžu Z viditelně pozvednout vzhůru (odhadem aspoň o 0,5 mm), vždy se mi ale zdálo že zase pěkně sedne zpátky dolů. Až při používání Z-lift s ní mám problém (a nebo s generováním gcode, nemám 100% jistotu :-).

Takže uvažuju, jak by to šlo řešit (zlepšit celkovou přesnost Z):

– nějaká lepší matice, jakoby předepnutá? Dvě matice a mezi nimi silná pružina... Máte to někdo? Moc mně nenapadá jak to realizovat.
– vyměnit závitovky za trapézové tyče? Tady narážím na to, že se asi vyrábějí až od průměru 10 mm a to je dost, nejsem si jistý jestli by se podařilo uspokojivě zabudovat trapézovou matici.
– kuličkový šroub? U něj mi vadí cena, je to drahé a byl by potřeba 2x. Na druhou stranu, dělají se (aspoň co jsem viděl) i v malých průměrech šroubu, takže by mohly přímo nahradit závitovku. Bohužel matice je většinou s límcem velká, tak asi jedině nějak zeshora přišroubovat...
– totálně přebudovat na pohon řemeny? Z mého pohledu dost velký zásah do konstrukce a to se mi moc nelíbí. Navíc by se asi musela udělat protiváha k celému vozíku Z, aby to "nespadlo na sklo" při vypnutí buzení motorů.

Moc se mi nechce tiskárnu rozkopávat, tisknu často a času mám málo, nemůžu si dovolit to rozebrat na 14 dnů, takže bych preferoval nějaké easy řešení :D Nenapadá někoho z Vás něco, máte s Z zkušenosti? Jakou životnost má klasická nerezová závitovka s mosaz. maticí, měníte to v průběhu životnosti? Třeba už to mám oběhané, ačkoliv jsem protiskl jen asi 800 m matroše což mi přijde strašně málo.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod Car » 24.08.2015 00:28

spíš se podívej :
Jak dobře jsou ty mosazné matky zalisované a pokud nedrží pevně a můžou se hýbat nahoru a dolu - pojistit silikonem , zatavit plastem ,zalepit vteřinovým lepidlem .
Jaké používáš spojky mezi krokáči Z a závitovkou - mají li možnost se zvedat a klesat , vyřešit tak aby nemohli .
štelovatelný Z endstop - bohužel néé typ který je přiřazen v souborech pro tisk Rebel II ( dovoluje prohnutí ), ve vylepšení najdeš štelovatelný jako nástavbu na držák Z motoru a protikus k boku portálu X

Ale i když toto vše odstraníš ,stále ti zůstane nepřesnost na sepnutí / rozepnutí Endstopu Zka
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod Rebel » 24.08.2015 08:03

Nez rozeberes zbytecne tiskarnu a budes hledat problem kde neni, tak mi popis a potvrd funkcnost nasledujici rucne generovane sekvence:

1. home Z
2. Z + 1mm
3. Z - 1mm

Pokud ti po 3. bode sedi tryska opet na pozici HOME, je chyba jinde.
Pokud se v 3. bode tryska nehne smerem k 0 na Z, je problem v nastaveni male hystereze na endstopu Z, tedy parametr v Configuration.h > #define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE. Kolik tam mas nastaveno?

Pokud se ti X rampa nekrizi a lezi volne na maticich, musi Z-Lift normalne fungovat.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 24.08.2015 13:10

Díkyza odpovědi, jen kráké info:

– jestli neplave samotná mosazná matka v olužení netuším, ale co si pamatuju rval jsem je dovnitř docela "na fest", moc temu nevěřím. Ale prozkoumám to..
– spojky motrů se závitovkou mám hadičkama, silnostěnnýma s pojištěním stahovacíma páskama. Tam vůle není...
– Z endstop mám ten "vylepšený" zde z fóra jak píše Car. Ten je mimochodem perfektní, velmi precizní.

Rebel: určitě vyzkouším a dám vědět. Myslím že zde ale chyba není, protože Tebou popsaný proces dělám často – při seřizování výšky trysky nad sklem a tam jsem to nepozoroval. Spíš si říkám jestli nemám blbě gcode – zkusím vygenerovat a poslat hlavičku. Sám se v něm ještě stoprocentně nevyznám...
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod Rebel » 24.08.2015 14:32

Vyzkousej to co jsem ti popsal, ale ne z LCD, ale z Repetier-host.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod zemciko » 27.08.2015 13:35

Ohledně vylepšení osy trapézem. Na prvním reprapu sinuhed mám trapéz 12x3 na překopaném rebelu jen ty m6 závitovky a rozdíl v kvalitě tisku vnější stěny tam není... Pravda obojí mám uchycené na ložisku shora. Mosaznou matku jsem musel na pravé straně dotáhnout napevno (předělat celý tvar pravé strany osy x), v momentě kdy jsem namazal závitovky pro plynulejší chod tak matka v tělese nedržela a osa x se nakláněla podle polohy vozíku (levá strana drží dole díky váze motoru a kabelů sama).
Podobný problém mám mimochodem s osou y, kdy po použití maziva nedrží všechna lineární ložiska dostatečně třením v úchytech (vibrace při tisku způsobí u jednoho jeho posun), takže přemýšlím taky o předělání na pevné uchycení šrouby místo pružné objímky...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 04.10.2015 22:27

Rebel píše:Nez rozeberes zbytecne tiskarnu a budes hledat problem kde neni, tak mi popis a potvrd funkcnost nasledujici rucne generovane sekvence:

1. home Z
2. Z + 1mm
3. Z - 1mm

Pokud ti po 3. bode sedi tryska opet na pozici HOME, je chyba jinde.
Pokud se v 3. bode tryska nehne smerem k 0 na Z, je problem v nastaveni male hystereze na endstopu Z, tedy parametr v Configuration.h > #define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE. Kolik tam mas nastaveno?

Pokud se ti X rampa nekrizi a lezi volne na maticich, musi Z-Lift normalne fungovat.

Tak jsem se po delší době dostal k řešení problému s Z-liftem. Vyzkoušel jsem to co jsi poslal a po zvednutí z Home o 1 mm v pohodě sjede o 1 mm zpátky (a je v Home). Nicméně já měl nastavený Z-lift jen na 0,3 mm, což je příliš málo – tryska mi začne jezdit nazpět až poté, co ji zvednu o 0,9 mm, jinak se nerozepne koncák.

Z-lift o 0,3 mm jsem měl nastavený proto, aby trval co nejkratší dobu. Při přenastavení na 1 mm to bez problému funguje tak jak má, takže v podstatě vyřešeno...
Nicméně, je škoda jezdit nahoru/dolu vždy o 1 mm, jen kvůli první vrstvě, nedá se to nějak ošulit ve FW? Co dělá ona zmiňovaná hystereze? Já mám ve FW: "#define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE 2"
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod Rebel » 04.10.2015 22:39

Ten rucni posuv si delal z LCD, nebo z repetieru?
Z-lift 0.3 musi chodit.
Nastav #define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE 3 nebo vic, ja mam 5. Mysi to prekonat hysterezi koncaku.
Je to cca ten 1mm, kterej ti podle me chybi k znovurozepnuti koncaku pri homovani.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 04.10.2015 23:30

Rebel píše:Ten rucni posuv si delal z LCD, nebo z repetieru?
Z-lift 0.3 musi chodit.
Nastav #define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE 3 nebo vic, ja mam 5. Mysi to prekonat hysterezi koncaku.
Je to cca ten 1mm, kterej ti podle me chybi k znovurozepnuti koncaku pri homovani.

Posouvat jsem zkoušel z Octoprint, na který jsem před pár dny přešel. Těch 0,9 mm, při kterých se osa Z začně vracet jsem vyzkoušel jednoduše – nastavil jsem krok na 0,1 mm a musel jsem kliknout 9x, aby se osa byla ochotna vracet zpět. Pokud kliknu jen 8x (tj. 0,8 mm), tak se nevrací.
Upravit to ve FW vyzkouším, věřím že to pomůže. Jen mi prosím ještě prozraď, jak vysoký Zlift sám používáš?

Mimochodem, ten Octoprint, to je parádní věc :shock:
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod Rebel » 05.10.2015 07:34

Zlift pouzivam 0.5, ale zalezi i co tisknu, nekdy min, nekdy vic.
Octoprint znam, ale kdyz jsem ho zkousel, tak byl repetier-server daleko sviznejsi a nikdy me oproti Octoprintu nevypekl :)
Plne dalkove ovladani neni uplne moc pouzitelne a pokud mam tiskarnu v mistnosti vedle, stejne se na to jdu pak podivat, takze to ve finale zase takovy efekt nema :) A tiskarnu bez dohledu si nedovolim dnes jiz pustit.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 05.10.2015 08:45

Takže používáš relativně nízký Zlift, dík za info.

Octoprint používám spíš jako způsob jak tiskárnu "odříznout" od počítače a zároveň ji komfortně ovládat (myš...), než jako vyloženě "dálkový" přístup. Založil bych k tomu asi vlákno (zajímají mně zkušenosti, i negativní), tady jsme už offtopic.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 07.10.2015 10:21

Rebel píše:Ten rucni posuv si delal z LCD, nebo z repetieru?
Z-lift 0.3 musi chodit.
Nastav #define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE 3 nebo vic, ja mam 5. Mysi to prekonat hysterezi koncaku.
Je to cca ten 1mm, kterej ti podle me chybi k znovurozepnuti koncaku pri homovani.

Tak jsem tu hodnotu upravil na "5", ale stejně to nepomohlo, osa Z se nevrací dokud se prostě koncák nerozepne. Mám ale pocit, že "#define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE" na toto chování ani nemůže mít žádný vliv, chápu jej tak, že prostě určuje, jak moc se daná osa vrátí nazpátek, ale pouze při kontaktu s koncákem (tj. běžně pouze u příkazu Home). Aspoň takto to chápu?

Napadá mně, že problém může být zakopaný v tom, že tisk mi začíná vždy s tryskou v pozici 0 na ose Z (tj. sepnutý koncák). Mám to tak nastavené proto, aby mi v průběhu nahřívání hotendu nevytékal samovolně filament, tryska je takto zespodu zakrytá sklem. Při začátku tisku pouze popojede do dané výšky nahoru (třeba na 0,2 mm) a tiskne se. Kdežto u Z-liftu nejdřív vyjede o třeba 0,5 mm a po najetí na první bod tisku po ní g-code chce, aby sjela zpět na těch 0,2, ale koncák je stále sepnutý a nedovolí to.
Předpokládám, že fw obecně nikdy nedovolí jít s jakoukoliv osou do záporu, když "vidí" sepnutý koncák, je to tak?

Takže řešení je pouze v úpravě g-code spouštěným před tiskem? Tj. měl bych mít nastaveno zhruba takové chování:

– před tiskem vyjet s tryskou o tolik mm nahoru, aby se rozepnul Z koncák.
– poté už ale nejít na home (na nulu)
– začít tisk gcodem dle modelu, tj. sjetí trysky na požadovanou výšku první vrstvy

Můžu poprosit o začátek g-code který používáš u tisku s Z-lift? Zajímalo by mně, zda prostě začítáš v "nule" se sepnutým koncákem, nebo zda to máš tak jak píšu výše...
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 07.10.2015 10:24

teď se dívám na "Custom gcode" ve Sliceru, mám tam vyrušený příkaz "G1 Z5 F5000 ; lift nozzle" – ten když vrátím, tak to bude asi valit. Jen to F5000, nemám zrušit?
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod Rebel » 07.10.2015 10:37

No, je fakt, že si tak uplně nepamatuju, jak přesně jsem to nakonec vyřešil, ale chodí mi to :D Každopádně já naopak zahřívám hotendy v 5mm výšce a ne na bedu. Po zahomování se zvedne a čeká na ohřátí, tudíž endstop je na 100% rozepnutý po home. Že by to nakonec bylo ono ? :D
Večer kdyžtak pošlu svůj start g-code.
Místo F5000 tam dej třeba F120
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vylepšit osu Z

Příspěvekod AndroidCZ » 07.10.2015 10:44

Hele je to ono – prostě problém byl ve výchozí pozici osy Z v "nule" :-) Teď to šlape jak má. A dal jsem konzervativně F70, ačkoliv mi teda ten fw limit na rychlost osy Z funguje v pořádku a i při F5000 to pracovalo správně.

Mimochodem, pryč ohříváš ty trysky nad plochou a ne na skle? Já to dělal na skle, protože třeba u bílého (natural) ABS mi vylezla housenka třeba 2 mm dlouhá a přilepila se někam k trysce. A při tisku se občas nalepí na výtisk a je tam vidět zahnědlý bod... Když jsem ohříval na skle, tak k tomu nedošlo, neb nemělo co vylézt..
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků