RAMPS úpravy

RAMPS úpravy

Příspěvekod walter2 » 21.06.2019 07:43

Prosím o radu. Na novém Rebelovi mi po cca 120 minutách ladění tisku (vždy tisknuto cca 10 minut) odešlo Arduino. Začoudilo se z regulátoru napětí ( na obrázku je jako "Voltage regulator" https://www.theengineeringprojects.com/ ... no-UNO.jpg ) a myslím, že stopy spálení jsou přímo i na ATMEGA 2560.

Pravděpodobně to je náhoda, ale Arduino odešlo až po výměně USB kabelu, ale nechce se mi věřit, že by USB kabel za všechno mohl.

Na RAMPS žádná viditelná poškození nejsou (kromě toho, že nový tranzistor se extrémně hřál), ale na výstupu, kde má být 5V ( piny odpovídající Arduinu 5V a GND ) naměřím 0V.

Nejspíš jsem něco pokazil při přepájení RAMPS. Asi jsem špatně hledal,ale nenašel jsem na jednom místě přesný popis úprav, tak ocením pošťouhnutí správným směrem.

Na RAMPS 1.4 jsem předělával:
1. výměnu konektorů ( tady snad není co zkazit )

2. Posílení spojů - tady jsem pravděpodobně jsme asi něco pokazil. Mám foto od Kroxigora, ale pokud byste někdo měl svoje foto, ta bych ocenil http://kroxigor.rajce.idnes.cz/Rebel_II/#P1010261.jpg
Foto mých úprav je zde: https://photos.app.goo.gl/w8cRaPAJscPa9moRA. Stejné úpravy mi fungují 3 roky na jiném Rebelovi.

3. Výměna tranzistoru (nový jsme napájel Unipolární tranzistor IRL3803 TO220AB https://www.gme.cz/unipolarni-tranzisto ... 03-to220ab)

4. Odstranění kondenzátorů a jejich přemostění ( žluté destičky na obrázku tady https://arduino-shop.cz/photos/produkty ... 1502871134 )


Pokud máte foto (nebo schéma/popis) svých úprav, tak by mi to asi pomohlo, abych stejnou chybu neopakoval.


Díky
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: RAMPS úpravy

Příspěvekod Georrge » 21.06.2019 15:31

Proč ještě pořád používáte a vrtáte do ramps 1.4 když se už dávno prodávají novější verze, které jsou lepší a spolehlivější?
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: RAMPS úpravy

Příspěvekod lubosh » 21.06.2019 20:08

To nejsou kondenzátory, ale pojistky. Z principu je to dobrá věc, ale lepši jsou automobilové (jdou snadno vyměnit). Stabilizátor na 5V mi také kdysi shořel, foto z opravy je ve vláknu zde:
http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=20&t=1359
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: RAMPS úpravy

Příspěvekod kroxigor » 22.06.2019 03:05

Než se drbat s opravou a úpravou RAMPS tak buď koupit rovnou komplet desku kde je vše v jednom (MKS GEN, RUMBA ...) a nebo aspoň novější RAMPS dnes asi nejvhodnější RAMPS 1.6+
https://www.na3d.cz/p/2690/ramps-16
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: RAMPS úpravy

Příspěvekod michal3D » 22.06.2019 08:33

Zdar,když jsem měl RAMPS taky mě 2x odešel stabilizátor (Vyměněn),pomohlo až přidání transylů na 12 a 5 V větev
od té doby bezproblému.
  • 0

michal3D
 
Příspěvky: 24
Registrován: 07.02.2017 15:15
Reputation: 0

Re: RAMPS úpravy

Příspěvekod walter2 » 25.06.2019 07:14

Na vysvetleni. Planoval jsem stavet vic tiskaren a dily jsou doma, tak proto RAMPS 1.4.

Muzu poprosim o blizsi popis upravy a pridavani transylu? Idealne odkaz na konkretni schema a odkaz na soucastku. Transyl me doposud nejak minul.
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: RAMPS úpravy

Příspěvekod vwagner » 17.04.2021 14:08

Popravdě - ani dnes není RAMPS 1.4 alespoň pro mě uplně OUT. Jednak je to velice levná varianta a i když Arduino Mega je na hranici výkonu, ve většine případů si myslím, že naprosto dostačuje. Líbí se mi nejen cena, která je dnes kolem 100-150 Kč, ale i celková modularita - když odejde arduino, podstaví se nové, když driver, vymění se ten. Když se cokoliv stane na moderní komplexní desce, mění se celá.

Jsou tu argumenty, že se musí upravovat, ale ani to si nemyslím, že je potřeba - žádná deska neřeší bezpečnost ve smyslu prostřeleného mosfetu, který pak trvale až do vypnutí zdroje napájí bed, nebo hotend a teplota roste bez kontroly. Za mě patří za jakýkoliv silový výstup bezpečnostní obvod, což znamená, že zátěž na výstupní mosfety jakékoliv desky včetně Ramps, zátěž na silové konektory atd. - vše rapidně klesá a potřeba jakýcholiv úprav je pak uplně pryč.

Myslím, že pokud mám bed 24V/400W (chystám něco většího), tak použiju něco, co není uplně obvyklé - RAMPS bude spínat svým výstupem pouze dvojici mosfetů, kde každý bude mít za sebou nejdříve autopojistku v patici a teprve pak se výstupy spojí do jednoho silového. Pro 24/400W se dá počítat s tím, že jedna 10A pojistka by to utáhnout neměla, ale 2 10-ti ampérové ano. Jestliže se jeden z mosfetů prostřelí, stoupne teplota nad hodnotu, kdy je třeba výhřev vypnout. Marlin to udělá a v té chvíli zůstane jeden prostřelenej mosfet sepnutý a druhý se poslušně vypne. V té chvíli se přepálí pojistka u prostřeleného mosfetu, protože to sama nezvládne. Jakmile klesne teplota pod hodnotu k zapnutí, sepne Marlin výhřev, ale to zase pojede jen na ten druhý neprostřelený mosfet a spálí se i druhá pojistka. V té chvíli je bezpečnost vyřešena - bed netopí, teplota klesne moc nízko a Marlin by to v panice měl celé zastavit a nebo si toho nevšimne a pojede se dál bez výhřevu. Stejně to lze udělat i u spínání hotendu, jen pojistky budou mít jiné niží hodnoty.

Jinak pokud jde o napájení 5V, nepoužívám interní stepdown měniče, ale samostatný miniaturní 5V průmyslový zdroj, kterým napájím pouze Arduino a jeho příslušenství (LCD, koncáky atd).

Přemýšlím o externím řízení napájecích zdrojů - modul s tlačítkem start, relátky, samostatným měřením teplot pomocí druhých snímačů, kontrolním měření napětí zdrojů atd. Plus ethernet port a komunikace s Marlinem (něco jako ESP3D, ale s trochu jiným účelem). V základu by to umělo zapnout a vypnout napájecí větve 5V, 12V, 24V, měření silových větví, samostatné měření teploty bedu a hotendu, zapnutí a vypnutí po ethernetu včetně automatického nouzového vypnutí celé tiskárny v případě dosažení nastavených hranočních hodnot (překročení maximálních hodnot napětí, nebo teplot). Prostě rapidní zvýšení bezpečnosti.

V souvislosti s tím mě napadla i další možnost, jak bezpečnost zvýšit - tepelné nevratné pojistky stojí asi 15Kč a přesto je nikdo nemá pod bedem, nebo u hotendu - přitom po překročení teploty by tato pojistka dokázala zachránít tiskárnu - uvnitř se teplem uvolní pružinka, odpadne kontakt a pojistka je zralá na výměnu.

Tak to jsem se dostal od RAMPS zase trochu jinam, ale lecos z toho co jsem psal se dá relaizovat hlavně ve spolupráci s RAMPS a ve finále může vzniknout daleko bezpečnější řešení, než jaké nabízí kompaktní desky.
  • 0

vwagner
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17.04.2021 12:09
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků