První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod RiMaServis » 05.03.2019 06:52

Konečně jsem dal dohromady zde koupenou sCUBE, po prvotních problémech s nesmyslně nastrkanýma konektorama a nedodělanou kostkou, jsem začal ladit :), a hle narazil jsem na problém, nemůžu nikde najít návod jak udělat první nastavení po sestavení tiskárny. REIDA (mam LJ12A3-4-Z/BX 5V) má být nastavena v nějaké výšce nad podložkou? Tedy pokud budu brát špičku trysky jako "0", v jaké výšce má být REIDA od této nuly? A jak dále nastavit v Marlinu, jak postupovat? Na mém původním REBELU jsem to udělal jednoduše šroubkem a papírkem. Jak to ale udělat se sondou? Ještě doplním Al Headbed, nalepená PEI folie.

Děkuji všem předem za podnětné informace.
  • 0

--------------------------------------------
Radek
Rebel sCUBE 300x200, Rebel LC, Pruša Mini+
RiMaServis
 
Příspěvky: 131
Registrován: 04.04.2016 13:13
Bydliště: Frýdlant n.O.
Reputation: 0

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 05.03.2019 12:49

V rychlosti, později když tak dorozebereme.

0. doporučuji udělat srovnání bedu a vše ostatní při jeho pracovní teplotě aspoň pro PETG, tedy dejme tomu 80-85°C

1. sondu napasuj tak, aby byla cca o 1-2mm výše (velice informativní a nepodstatný rozměr), než hrot trysky (pokud by si tam měl spony na přichycení desky, musí se trochu zalaborovat s výškou, aby sonda nenarážela do spon, ale o tom když tak později). Jinak řečeno, sondu dej tak vysoko, aby v pozici Z, kdy detekuje spolehlivě BED nerýpala v BEDu (mělo by stačit opravdu málo, 0,5 či max. 1mm nad BEDem).

2. posuň si růčo pootočením trapézu Z na cca Z0 a srovnej BED do roviny klasicky šrouby na ten "papírek"

3. Z-offset ve FW nastav třeba na -0.5mm (pokud si nejsi jist, nastav raději +0,5mm, tato hodnota bude později upravena). Hodnota se v podstatě přičítá k Z, tedy - trysku snižuje a + zvedá.

4. Dej Home XYZ, tryska zůstane cca ve středu BEDu myslím že ve 3mm nad BEDem (je to nastaveno ve FW)

5. Strč pod trysku "kalibrační papírek" a Z menu LCD posuň Z na 0.

6. V menu (teď budu možná lehce kecat, nesedím u tiskárny) myslím v Nastavení/Pohyb je Z-offset. Tam vlez a polaď výšku Z na ten svůj papírek (při změně se Z pbude pohybovat).

7. V menu nastavení uložit do eeprom.

No a tak nějak se dá říci že hotovo, zbytek doladíš při první vrstvě (pokud máš Marlin z fóra, tak 2x rychlý stisk enkodéru v hlavní obrazovce LCD) Z-offsetem - nezapomínat pak ukládat.

Ještě je potřeba mít správně nastaveny offset X a Y sondy vůči trysce, aby správně fungoval leveling. To se týká hlavně vlastních/jiných konstrukcí, u RII a sCube je to ve FW na fóru snad OK :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod medapeta » 05.03.2019 13:25

Návod podle mě platí obecně a dal bych ho někam do globálního FAQ. Ale to je jen můj názor a ten se tu trestá.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 05.03.2019 15:05

Až někdo odsouhlasí že je to OK, tak ho tam dám, neb mi připadá, že většinou co napíši je také špatně :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 05.03.2019 22:39

Trochu smysluplněji jsem upravil vzdálenost sonda/tryska a výchozí offset Z :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Homer028 » 13.03.2019 19:22

Dane platí tento postup i pro variantu, když nemám indukční sondu, Podařilo se mi to již vše rozchodit, ale při tisku mi Z osa dvakrát dojede pod trysku a pak sjede cca o 0,22mm(údaj na LCD) pod trysku a začne tisknout, a nevím co musím změnit, aby zůstala pod tryskou. Vše nastavil a postupoval dle výše uvedeneného postupu.

P.S. - Děkuji za přesunutí tématu Marlin 1.1.6 pro sCUBE - MKS-GEN L V1.0 BOARD. Později doplním, na co jsem narazil a co a jak zprovoznil.
  • 0

Homer028
 
Příspěvky: 25
Registrován: 10.04.2017 18:26
Reputation: 0

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 13.03.2019 20:07

pokud mas mechanicky endstop, doporucuju nastavit Z-offset na 0 a pak udelat klasicky kalibraci na papir.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod RiMaServis » 20.03.2019 12:53

Pokud potřebuji mít sondu 1 mm vysoko proti trysce, jaká hodnota bude v Z-offset v bodu 3?

Rebel píše:V rychlosti, později když tak dorozebereme.

0. doporučuji udělat srovnání bedu a vše ostatní při jeho pracovní teplotě aspoň pro PETG, tedy dejme tomu 80-85°C

1. sondu napasuj tak, aby byla cca o 2mm výše, než hrot trysky (pokud by si tam měl spony na přichycení desky, musí se trochu zalaborovat s výškou, aby sonda nenarážela do spon, ale o tom když tak později)

2. posuň si růčo pootočením trapézu Z na cca Z0 a srovnej BED do roviny klasicky šrouby na ten "papírek"

3. Z-offset ve FW nastav na -0.5mm

4. Dej Home XYZ, tryska zůstane cca ve středu BEDu myslím že ve 3mm nad BEDem (je to nastaveno ve FW)

5. Strč pod trysku "kalibrační papírek" a Z menu LCD posuň Z na 0.

6. V menu (teď budu možná lehce kecat, nesedím u tiskárny) myslím v Nastavení/Pohyb je Z-offset. Tam vlez a polaď výšku Z na ten svůj papírek (při změně se Z pbude pohybovat).

7. V menu nastavení uložit do eeprom.

No a tak nějak se dá říci že hotovo, zbytek doladíš při první vrstvě (pokud máš Marlin z fóra, tak 2x rychlý stisk enkodéru v hlavní obrazovce LCD) Z-offsetem - nezapomínat pak ukládat.

Ještě je potřeba mít správně nastaveny offset X a Y sondy vůči trysce, aby správně fungoval leveling. To se týká hlavně vlastních/jiných konstrukcí, u RII a sCube je to ve FW na fóru snad OK :)
  • 0

--------------------------------------------
Radek
Rebel sCUBE 300x200, Rebel LC, Pruša Mini+
RiMaServis
 
Příspěvky: 131
Registrován: 04.04.2016 13:13
Bydliště: Frýdlant n.O.
Reputation: 0

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 20.03.2019 16:02

To nelze říci, protože ne každá sonda je stejně citlivá a pokud použiješ ocelovou desku, tak si klidně o další 2mm výše. Musíš to v následujícím kroku dokalibrovat.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod borecekio » 18.04.2019 18:18

Ahoj mám rebel2 mega+ramps 1,4 SW RII_Marlin_1.1.8 zde od Rebela... nevíte proč když dělám Z-offset tak se osa Z nehýbe?
  • 0

borecekio
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11.01.2019 12:12
Reputation: 0

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 18.04.2019 19:04

A děláš ho až po zahomování Z? Nejsem si úplně jist od které verze to chodí, ale u 1.1.9 určitě ano. Pro jistotu ověřím, na jedné sCube verzi 1.1.8 ještě mám.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: První nastavení Z-osy s REIDA a Marlin

Příspěvekod Rebel » 18.04.2019 19:23

Tak skutečně to na 1.1.8 nejde :) upravím v návodu :) Nin méně při tisku to myslím funguje i u starších, ale to teď nemám na čem zkusit, každopádně bych být tebou upgradoval na 1.1.9.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na Rebel sCUBE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron