Diskuze okolo lineárů, trapézů a kuličkových šroubů atd.

Před založením nového vlákna se zamyslete, jestli skutečně není kam zařadit a ušetřte tím adminům práci se zbytečným dodatečným tříděním fóra. Děkuji za pochopení. Klidně zde diskutujte o "pikačovinách", OT nebudou řešeny. Tedy stručně řečeno "HNOJNÍK PATŘÍ SEM" :D

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod MichalG » 07.11.2017 13:44

kdyby mel dobrej trapez tak obrovzkou vuli jak tu naznacujes tak mi neco rika ze uz by se davno nevyrabel protoze by byl opravdu nepouzitelnej

muzes mi vysvetlit jakej ma kulickovej sroub na Z ose vyhodu ? ja vidim tedy spise nevyhody jako velke rozmery i gmotnost tudiz i vetsi setrvacnost a sance na preskoceni kroku takze i nutnost zvednout proud, matice taky nebejvaj zrovna male, dalsi je cena, trapez i s matici poridis za 150, kulickas 400+, dalsi vec je ze na Z osu pusobi pouze sila smerem dolu takze i kdyby mel trapez vuli stejne by se neprovebila prakticky nijak tedypokud by jsi nechtel tisknout ve stavu beztize, u delty by se vule uz projevila ale tam by bylo porad nepouzitelne stoupani takze i tam by byl kulickas knicemu
  • 0

Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod Klaudius » 07.11.2017 17:38

fdd1222 píše:Kulickovy sroub z ciny stoji 4 kila, a je vzdy z principu nesrovnatelne lepsi nez jakykoliv trapez. Casem na to dojdete :-) Ja vim ze existuji srouby i vetsim stoupanim, ale davat do home tiskarny srouby urcene do obrabecich stroju nebo prumyslovych manipulatoru se jaksi nevyplati. Ty s vetsim stoupanim za levne prachy proste sehnat nejdou.


Tak buď levné alebo dobré. Oboje naraz sa dá málokedy. Guličkové skrutky s maticami majú presnosť uvedenú v technickom liste, tak ako by to mal mať aj trapéz. Pokojne sa môže stať, že kúpiš trapéz, ktorý je presnejší ako guličky. Predpäté matice alebo skrutky s vyššou triedou presnosti niečo stoja, s tým treba počítať. Ak už guličková skrutka, tak kvôli presnosti a ľahkému chodu. Ak trapéz, tak pre výrazne lepšiu cenu.
Ľahší chod trapézu zaistí dobré mazivo, ja mám dobrú skúsenosť so suchým teflonom, nelepí sa na to prach a vydrží mesiace.
Na domácu tlačiareň mi gulička príde viac-menej zbytočná, dobrá je príliš drahá, lacnú môže pokoriť aj dobrý trapéz. Z trapézu sa ti naviac nič nevysype, kdežto u lacnej gul. matice z Číny by som obavu mal. Zase stavať Deltu a šetriť tam, kde je treba kvalitný materiál, mi nepríde ako dobrý nápad. Tak si to asi každý musí zvážiť sám.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod fdd1222 » 07.11.2017 19:28

Kulickovy sroub je predeply z principu vzdy. Srovnavani presnosti s trapezovym sroubem nema vyznam, trapezem zatocis pokud bude odchylka nizsi nez vule mezi matkou a sroubem. Kulickacem pri takove odchylce ani nehnes. I nejlevnejsi kulickovy sroub je proto mnohem lepsi nez jakykoliv trapez. Casem na to dojdete stejne tak jako zacinate pomalicku pouzivat linearni voziky misto tyci :-)

Drobnou nevyhodou techto reseni je, ze tiskarna musi byt sestavena radove presneji/pecliveji. Kulickac nebo lineary ti zadnou desetinu neodpusti ani v cinskem provedeni.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod MichalG » 07.11.2017 19:43

pokud se nepletu tak predepnute jsou dvojite matice nikoli jednoduche a uz vubec ne srouby :-D :-P a ty jsou o nejakejch 50% drazsi nez jednoduche, proto se na drahych CNC pouzivaji dvojite ktere vuli vymezi a jednoduche matice jsou pro presne pouziti nepouzitelne

mam silnej pocit ze jdes s delem na komara :-D podeprene tyce maj smysl treba u sCube kde u Z osy snizi pruhyb u tehle pomerne nestastnee konstrukce kde jee uchyceni cele plochy jen z jedne strany, pokud by byla Z osa chycena treba vlevo a vpravo jako to maam u me kostky ja tak by podeprene tyce take ztratily smysl

btw cnc mam doma a je stavene na trapezech aby bylo co nejlevnejsi a samozrejme jsem delal navrh tak abych si mohl matice do urcite miry predepnout a docilit minimalni vule takze i trapez lze do jiste miry predepnout :-P
  • 0

Naposledy upravil MichalG dne 07.11.2017 19:59, celkově upraveno 1
Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod fdd1222 » 07.11.2017 19:59

Predepnuta je kazda matice, dela se to velikosti kulicek. Pokud je tam dvojita matice, da se velikost predpeti nastavit. Pro stroj typu tiskarny je to naprosto zbytecne. Pouziva se to u obrabecich stroju kde jsou uplne jine sily a pozadavky na tuhost (napr. i malinky sroub 12x5 ma statickou unosnost kolem jedne tuny)

V kazdem pripade se ale zadny sroub pro tiskarnu typu delta nehodi - je to pomale. Jedine snad kdyby nekdo nemel delat co s prachama a dal tam serva. To by pak byla urcite zajimava konstrukce.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod MichalG » 07.11.2017 20:02

pokud je nekdo takovej blazen aby dal 60k za deltu tak to uz muze neco malo pridat a postavit si ji na kulickacich, servech, hiwin linearech atd a mozna se do tech 60k dostane taky :-D
  • 0

Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod zemciko » 07.11.2017 20:35

"Kulickovy sroub je predeply z principu vzdy."
Predepnuta je kazda matice, dela se to velikosti kulicek."

Podle mně je to totální nesmysl, můžeš tohle něčím podložit?
Pšechny valivé převody se totiž už z principu musí dělat s vůlí (v řádu jednotek um) aby vůbec fungovaly jak mají.
Šroub i matice jsou vyrobeny v nějaké toleranci stejně tak kuličky jediné co jde zařídit je selektivní montáž při kombinaci matice, šroubu a kuliček.
viz:
https://lin-tech.hennlich.cz/fileadmin/_migrated/de_Axialspiel_02.pdf
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod fdd1222 » 07.11.2017 20:53

Neni to nesmysl. Zmineny "valivy prevod" muze byt bud s vuli (vetsina klasickych lozisek) nebo s predpetim (vsechny kulickove srouby, linearni voziky apod). Neni zadny duvod proc by valivy prevod nemel fungovat s predpetim, stejne jako neni zadny duvod proc by nekdo vyrabel kulickove srouby s vulema. Je to uplne neco jineho nez trapez na ktery jste vsichni zvykli, ten by bez vule skutecne nefungoval.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Něco se mi doma chystá...

Příspěvekod Sharkus » 07.11.2017 20:57

No nečekal jsem že tak nevinný dotaz vyvolá takovou vlnu hádek. Už jen čekám kdy tu někdo navrhne zbavit se veškerých vedení (ať už tyčí, či vozíků, ...) i všech šroubů, řemenů a podobně a použít rovnou pouze 3 lineární krokové motory. :mrgreen:
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Diskuze okolo lineárů, trapézů a kuličkových šroubů atd.

Příspěvekod Rebel » 08.11.2017 11:30

Pokud chcete vést smysluplnou a přehlednou diskuzi, založte samostatná témata (třeba lineáry a jejich kvalita, aplikace trapézů a kuličkových šroubů-výhody/nevýhody, hřebenové převody.....) a nematlejte vše dohromady !
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Předchozí

Zpět na Co se nikam jednoznačně nehodí :)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků