Náhodně přestává topit bed

Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod celeron » 23.12.2016 17:19

Dnes zapnu Rebel II, předehřev bedu a nic, bed 18 st. Posledně jsem dotiskl v pohodě. Vzal jsem multimetr a měřím na přívodních ploškách bedu. Napětí lítalo sem a tam. Trochu jsem se opřel do měřících hrotů a napětí se uklidnilo a teplota začala stoupat. Vozejkem jsem ani nehnul. Studeňák vylučuju. Uvolnil jsem hroty na bedu a teplota vylezla na 105 a drží. Ať jezdím stolkem jak jezdím, napětí drží. Vypadá to na přežvejkaný přívod. Tiskárnu mám necelý 2 roky, kabel je origo silikon Zahradník. Přívod ke stolku (termistor a topení) je v řetězu, co nepovolí menší rádius než 40 mm a ohyb nenastává v jednom místě. Divný je, že ve tmě nikde není vidět žádnej světelnej efekt zlomenýho kabelu, při proudu, co teče do bedu by to mělo svítit jak žárovka.
Už se Vám někomu přežvejkal přívod? Nebo jdu po špatný závadě a je to něco jinýho? Napadá mě vyhřátej fet, svorkovnice na Ramps. Polyswitch nemám, plošáky k fetu jsou vyztužený jedničkou drátem. Doufám, že není něco s meandrem bedu. :?
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod Rebel » 23.12.2016 18:50

Jo. privod k bedu uz se mi jednou prezvejkal. Sice nevim po kolika letech, ale stalo se :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod celeron » 23.12.2016 21:46

Rebel píše:Jo. privod k bedu uz se mi jednou prezvejkal. Sice nevim po kolika letech, ale stalo se :)

A projevovalo se ti to efektem "žárovka" ve zlomeným místě??
Asi bude lepší než to elektrikářský silikonový "tuholano" koupit u Novotnýho 1,5 m silikonový dvaapůlky kartáčoviny na modelářský baterky, vydrží navěky. A rovnou servosilikon pro termistor. Nojo, ale to bys pak mohl úplně stejně povyměňovat i přívod k extrudéru. A ty silikoňáky taky žádná láce.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod Rebel » 23.12.2016 23:17

Projevovalo se to postupne a trvalo to nekolik tisku. Nejdrive parkrat "def" a pak to proste prestalo topit. Prisel jsem na to az po rozmotani svazku, az pak to bylo jasne videt. Tedy zuhelnatele, pomerne male misto na izolaci. Uprime receno, to radsi jednou za cas vymenim, treba i preventivne z obycejne licny, nez abych tam daval drahy, "jemne laneny" licny se silikonovou izolaci.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod zemciko » 24.12.2016 00:08

Včera se mi stalo to samý. Dvojlinka (mám dojem ze 0,75 pruřez) co vede z ss relé z 24v zdroje k bedu se v ohybu hned u toho relé zlomila víc než měla. Jak jsem na té tiskárně 14 dní nic nedělal tka ji zapnu a shazovalo to připojený NB při pokusu zapnout ohřev! Říkal jsem si někde je zkrat, budu to muset rozebrat a pak koukám a zuhelnatělej vodič + opálený ssd u vývodu toho vodiče. Takže jsem pár cm ufik, znova to dotáhl šroubovákem a zas to jede...
Jak je tam slušnej proud tak i těch 12 či 24V nemá problém zahrát si na "požárníka".
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod celeron » 24.12.2016 10:56

Co to máš za tiskárnu? 24V a relé v Rebelovi obvykle nejsou. :)
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod zemciko » 25.12.2016 17:43

Proto je tam to relé, z ramps 1.4 je vývod přivedený na relé které spíná 24v do bedu. Při menším proudu (oproti 12V) to zvládá větší topný výkon... Ale i tak tam je 14A. Už 2x mi to upálilo vodič, stačí že se to lanko někde ohýbá víc než má a časem některá vlákna povolí.
Je to takové řešení, kdy 24v je, na rozdíl od 230, bezpečné a lepší pro topení, zatímco levná elektronika je furt na 12V.

Ale totéž jsem videl i u 12Vprostě se poruší to lanko (tam kde se ohýbá) některá vlákna prasknou, zmenší se průřez celkový vodiče a už to žhaví a uhelnatí...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod celeron » 28.12.2016 23:01

Nojo, ale s relátkem musíš asi vyřadit PPM regulaci topení, jinak by se relé ucvakalo k smrti smrťoucí.
Nebo ne?
Jo zkoušel jsem přemoulat tu modelářskou kartáčovinu průřezu 2,5 mm. Cvičně jsem ji lámal mezi prsty v jednom místě o 180 stupňů. Na 800 mě to přestalo bavit. Klasickej elektrikářskej silikon, co tam byl originál se přežvejkal na 130 ohybech. Samozřejmě to je extrém, v Rebelovi se kabely k bedu ohýbají v rádiusu cca 30-40 mm, takže vydrží mnohořádově víc ohybů. Ale ta kartáčovina je ještě několikanásobně odolnější a mnohem ohebnější. Kartáč 2,5 mm stojí kolem 35 kaček metr a 0,5 a 0,3 mm na termistory, krokáč extrudáru a ventilátory kolem 15 kaček. 1,5 na topení extrudéru je cca 25,- Bohužel mají jen dvě, u slabých 3 barvy.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Náhodně přestává topit bed

Příspěvekod Otomar » 29.12.2016 12:33

Oskar používá polovodičové relé (SSR = solid state relay), tedy elektronické, necvakající relé.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0


Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron