Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod peca » 09.09.2015 21:00

No a nešla SW řešit aj ta výška? Tedy vyjet mírně nahoru, přepnout trysky a sjet dolů se započtením +/- korekce pro druhou trysku...
  • 0

peca
 
Příspěvky: 262
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod CHB » 10.09.2015 18:19

nějak jsem nenašel řešení otáčení KM extruderu - podle koncepce se bude muset otáčet pro druhou strunu obráceně. V dostupných SW je běžně korekce na pozici trysky - kde bude v tomto případě provedena změna směru otáčení KM ?
  • 0

CHB
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15.07.2015 19:45
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 10.09.2015 18:26

Ta bude provedená ve FW
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod JCHP » 11.09.2015 08:22

Mohla by být provedena různými způsoby.
Zásah do fimwaru je nejpohodlnější, ale šlo by třeba dát mikrospínač/snímač na kolébku a přepínat inverzi Dir vstupu. Dokonce by to šlo řešit i mechanicky, ale vyrobit něco je dnes pracnější než udělat zvláštní verzi programu.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 17.09.2015 07:54

Takže po cca týdnu čekání na nylon (typické "Skladem" ale opak je pravda) jsem se rozhodl, že testování provedu hold pouze z abs, takže všechno je vytištěné z abs. Jediné co jsem udělal je, že plochy, které se třou, jsem namazal a ono to funguje. Pohyby jsem testoval za pomoci staré RC soupravy (už trochu blbne, ale účel splnila). Jediné co jsem zjistil je, že nejspíše rc přijímač umí pouze natáčení serva o +-45° (dlouho už jsem ho nepoužíval) ale pro testování až tolik nevadí.

Tady je odkaz na video
Na prvních dvou je akorát pohyb, na tom třetím je pohyb při zatížení přibližně 0,95 kg (závaží má celé 1,9 kg a servo zvedá polovinu). To závaží servo zvedá i celé, ale to se mi nepodařilo natočit (nemám troje ruce :D , jelikož závaží musím přidržovat). ale i to kilo je podle mého dostatek. To je zatím asi vše.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod nomi » 17.09.2015 09:01

To je hodně dobré :-)
  • 0

nomi
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.07.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 17.09.2015 17:20

Jinak díky duálnímu extruderu jsem hledal náhradu za craftware (neumí multi extruder a taky kvůli některým celkem závažným bugum, které se v poslední verzi objevily) a našel jsem MatterControl 1.3 .

Je to dobrý software jak pro ovládání tiskárny ( slušná náhrada Repetier hosta), tak i dobrý slicer (celkem rychlí na to, že nevyužívá více jádrový procesor na 100%). Co ale se mi na sliceru (MatterSlice) nejvíce líbí je to, že když mám v modelu díru 3 mm tak po vytištění má doopravdy 3mm (+-0,05mm), což pro tisk konstrukčních dílů je velmi plusová záležitost. V budoucnu založím nový topic o MatterControl a jeho nastaveních. Nastavení je velmi (ne-li stejné) jako u Cura.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod PIMPin » 17.09.2015 19:46

MatterControl používám už zhruba měsíc a docela se mi zalíbil. Dokonce si dokáže poradit i s non manifold objektama. Ještě jsem nezkoušel ovládání tiskárny, zatím jsem s ním jen slicoval.
  • 0

PIMPin
 
Příspěvky: 109
Registrován: 18.12.2014 18:52
Bydliště: Paraguay
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 18.09.2015 18:42

Takže dneska jsem se konečně dostal k tomu, abych namontoval motor a vyzkoušel podávání filamentu. Výsledky mě nadchly. Nová videa jsou zde.

Na čtvrtém videu je vidět, jak si extrudér sám vezme bez problému filament (pouze jsem tam filament lehce zastršil, nijak jsem na něj netlačil). Tohle jsem ani nečekal, že to bude umět. Jak je z videa vidět, tak páčka v danou chvíli byla napružené na nejvíc jak to s daným klínkem šlo a bez problému to fungovalo.

Na pátém videu jsem už namontoval hotend a nahřál ho na 250°C a zkusil jsem co se stane, když filament je podáván po delší dobu (100mm filamentu) rychlostí 500mm/min (8,3 mm/s). Z videa je patrné, že při takovéto rychlosti tryska rychle chladne (zvětšuje se průměr vytlačovaného vlákna) a nestačí dostatečně rychle tavit plast, což způsobí zaseknutí filamentu a zubatice do filamentu udělá zadlab. U Rebela II jakmile se tohle stalo, měli jste velkou pravděpodobnost, že zubatice zůstala v ďolíku a hoblovala dál a z hotendu už nebyl vytlačovanej plast (tím to nechci nijak shazovat konstrukci extrudéru Rebela II, mě funguje dobře :D ). Nicméně mě mile překvapilo, že jakmile se tryska znova ohřála, extrudér začal znova plast podávat jako by se nechumelilo. Jinak jsem zkusil filament zastavit rukou a neudržel jsem ho.

Také jsem vyzkoušel, jestli servo dokáže dostatečně přitlačit filament ke zubatici a dokáže, bez problémů. Takže teďka už jenom chybí dodělat držáky lineárních ložisek, větráků a ty plošky z plechu, které budou ucpávat trysku hotendu, který se v danou chvíli nepoužívá pro tisk.
Jinak co jsem koukal, tak Rebel III má na extrudéru osovou vzdálenost mezi lin. ložisky 90mm, boužel tento rozměr se mi nepovede dodržet. Dostanu se na 100 až 105 mm osově. Snad Vám to nebude vadit :) .
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 22.09.2015 13:48

Takže extruder už mám jakžtakž hotový, chybí akorát držáky ventilátorů na chlazení(budou dva), držák na chlazení hotendů, uchycení řemene a a nakonec ty ucpávací plíšky. Kvůli uchycení řemene jsem začal modelovat novou osu X. Snažil jsem se to udělat tak, abych využil co nejvíce původních neplastových dílů.
Tady jsou nějaké obrázky.

Rebel 01.jpg
Rebel 01.jpg (56.95 KiB) Zobrazeno 2934 krát

Leví držák

Rebel 02.jpg
Rebel 02.jpg (73.53 KiB) Zobrazeno 2934 krát

Nové uchycení matky, které jí umožňuje pohyb v horizontální rovině vlivem nerovnosti závitovek. Snad to sníží vliv závitovek na tisk (uvidíme jak to bude fungovat).

Rebel 03.jpg
Rebel 03.jpg (74.95 KiB) Zobrazeno 2934 krát

Pravý držák s napínací kladkou pro řemen (obdélníkový otvor je pro matku na napínák kladky)

Rebel 04.jpg
Rebel 04.jpg (61.62 KiB) Zobrazeno 2934 krát

Jak je z obr vidět, nepoužil jsem pro osu Z řemeny, ale závitovky. Někomu se to možná nebude líbit ale podle mého je to jednoduší řešení. Použil jsem taky pouze jednu tyč na každé straně pro vedení (snad nebudou moc veliké deformace, neměli by). Ještě dodělám držáky Z motorů (opět budou dva), horní uložení závitovky a tyče a umístění spínačů osy Z a X.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Otomar » 22.09.2015 15:03

Nemáš strach, že motor X bude svou vahou působit náklon celé osy X (zvláště když máš pouze jednu vodící tyč)?
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 22.09.2015 17:54

Provedl jsem výpočet a vyšlo mi, že pootočení celé osy x vlivem váhy motoru je 0,00437° (0,00007625 rad), což způsobí posunutí tyče osy X ve vertikálním směru o 0,004 mm takže to vlastně nic stou tyčí neudělá. To získáte větší nepřesnost vlivem toho, že ta tyč je nerovná a ve vůli lineárních ložisek. Pokud bude vůle v ložisku a bude osa trochu nakloněná, tak bude nakloněná stále, ať osa X bude v jakékoliv výšce a extruder v jakékoliv pozici na ose X (teorie).
Vše se ukáže ale až testováním, je to přeci jen z plastu :) .
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Otomar » 22.09.2015 22:09

Myslel sem prave kvuli vuli lozisek. Uvidis sam, jak to bude fungovat:-)
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 25.09.2015 00:31

Takže 99% dílů na upgrade Rebela II (nevím na jakou verzi :D) je hotovo, už jenom držák ventilátoru na hotendy a pak ty ucpávky trysek hotendů, které asi udělám celokovové (ještě uvidím). Tady jsou foto:

Celý model extruderu, držáky chladících ventilátory tisku mají nastavitelný sklon.

dualni extruder 17 final.jpg
dualni extruder 17 final.jpg (52.61 KiB) Zobrazeno 2834 krát

dualni extruder 18 final.jpg
dualni extruder 18 final.jpg (56.57 KiB) Zobrazeno 2834 krát

dualni extruder 19 final.jpg
dualni extruder 19 final.jpg (58.63 KiB) Zobrazeno 2834 krát


Díly na osu X a Z

Rebel 05.jpg
Rebel 05.jpg (76.07 KiB) Zobrazeno 2834 krát

Rebel 06.jpg
Rebel 06.jpg (78.81 KiB) Zobrazeno 2834 krát
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod grim.sk » 25.09.2015 03:37

To je pecka. Tesim sa na final. Ak to bude fungovat a bude k tomu dobra dokumentacia (nastavenie sofrware/firmware), tak do tohto urcite pojdem.
  • 0

grim.sk
 
Příspěvky: 61
Registrován: 05.12.2014 11:04
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků