Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 02.09.2015 12:04

Všechny zdravím. Zakládám toto nové téma, jelikož se snažím navrhnout duální extruder s jedním motorem nema 17 a ovládacím servomotorem s momentem alespoň 3kg/cm pro naklápění. Rozhodl jsem se pro to, jelikož v budoucnu si chci svého rebela předělat právě na dualko, ale běžné provedení dualek se mi moc nezamlouvá (dva motory a narážení trysky, která zrovna netiskne, do hran tištěného modelu a zanechávání kousků druhého filamentu na modelu). Proto jsem začal navrhovat můj duální extruder.

Zatím je to rozpracované, ale všechny problémy už mám vyřešeny na papíru a v hlavě. Tady jsou zatím předběžné obrázky mého výtvoru :D

dualni extruder 01.jpg
dualni extruder 01.jpg (47.59 KiB) Zobrazeno 4996 krát

dualni extruder 04.jpg
dualni extruder 04.jpg (58.68 KiB) Zobrazeno 4996 krát

dualni extruder 02.jpg
dualni extruder 02.jpg (48.15 KiB) Zobrazeno 4996 krát

dualni extruder 03.jpg
dualni extruder 03.jpg (48.12 KiB) Zobrazeno 4996 krát

dualni extruder 05.jpg
dualni extruder 05.jpg (50.76 KiB) Zobrazeno 4996 krát


Náklon z pozice prvního extruderu na pozici druhého je o velikosti 10°. To znamená, že tryska by se měla zvednout přibližně o 3-5mm nad tisk (u těch kousků etruderu na obr to dělá 1,5mm). V odkloněních polohách extrudéru budou navíc z plechu udělány plošinky, takže jakmile se přepne na druhý extrudér, nepoužívaný extrudér se odkloní a při odklonu tryska najede na tu plošinku a tím pádem zní už nebude samovolně vytékat plast. Vzdálenost mezi tryskami při tisku (nemyslím mezi svislou a nakloněnou, ale mezi oběma ve svislé poloze) je 10,7 mm.

Naklápění bude provedeno pomocí serva s momentem alespoň 3kg/cm, jak už jsem se zmínil. Navíc rameno na servu bude pouze 0,5 cm velké, takže výsledná síla bude 6kg a to už podle mého udrží extrudery na místě i při větším nárazu.
Na té kolébce bude vespod ještě ložisko, které bude bránit odklonu kolébky ve směru osy motoru.

Páčky s ložisky, přidržující filament, jsem navrhl bez pružin, jelikož už se tam nevejdou. Navrhl jsem proto jiné řešení a to, že přítlak a napružení páčky bude prováděno pomocí klínu (na obr chybí zatím), který se strčí mezi páčku a kolíbku. Klín bude vroubkovaní a ještě bude mít v kolíbce drážku (nebo bude mít z boku náběhy), takže by se neměl samovolně uvolnit. Ještě není na obr protikus na držení extruderů.

Tím to se chci Vás zeptat, zda-li se vám tento návrh zamlouvá a mám na něm dále pracovat, nebo to vidíte jako zbytečnost a mám se na to vykašlat.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod JCHP » 02.09.2015 13:54

Takováto diskuse již proběhla zde:
http://forum.makergear.com/viewtopic.php?f=10&t=1786

Ke studiu je doporučeníhodný i tento projekt:
https://www.youmagine.com/designs/segs- ... l-extruder

Anebo si můžeš funkčně podobné řešení zrovna koupit:
http://www.dglass3d.com/products/hpx2max/
původní řešení (před komercionalizací):
http://www.3ders.org/articles/20140217- ... grade.html

Ledaže by české řešení bylo stejně dobré a levnější..
  • 0

Naposledy upravil JCHP dne 02.09.2015 14:14, celkově upraveno 1
Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Rebel » 02.09.2015 14:11

Tak nakonec nemusime vubec resit nejake 3D tiskarny, daji se v cine take koupit hotove za smesnou cenu ne ?

Naopak si myslim, ze nekommercni reseni, ktere je vyrobitelne s primerenym technickym zazemim a z dostupnych komponentu a materialu je urcite pozitivni zalezitost.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod JCHP » 02.09.2015 14:18

Určitě nenabádám k tomu ať to vzdá, ale ať se nejprve seznámí s tím, co už udělali druzí, než začne prošlapávat vlastní cestu.
Neboť je to pracné a časově náročné.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Rebel » 02.09.2015 14:25

Dovolim si tvrdit, ze Baisop se urcite s obdobnymi resenimi seznamil a podle toho i ten navrh docela i vypada vcelku rozumne. V popisu vylozene nesmysly nepise, ac bych k tomu nejake vyhrady urcite mel, ale nedovolim si to komentovat, protoze do tek konstrukce takto moc videt neni.
Naopak mu tedy fandim a kdyz budu moct, tak pomuzu .....
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod grim.sk » 03.09.2015 22:28

Myslím, že je to skvelý nápad. Zatiaľ asi najpraktickejšie riešenie, čo som videl.
  • 0

grim.sk
 
Příspěvky: 61
Registrován: 05.12.2014 11:04
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod JCHP » 04.09.2015 08:02

Rebel píše:Dovolim si tvrdit, ze Baisop se urcite s obdobnymi resenimi seznamil a podle toho i ten navrh docela i vypada vcelku rozumne. V popisu vylozene nesmysly nepise, ac bych k tomu nejake vyhrady urcite mel, ale nedovolim si to komentovat, protoze do tek konstrukce takto moc videt neni.
Naopak mu tedy fandim a kdyz budu moct, tak pomuzu .....


Tím lépe, komentoval jsem to tím způsobem, protože obvykle tomu tak nebývá.
Jinak tahle konstrukce má docela zajímavý potenciál (řiditelná síla sevření drátu, nebo i přepínání bez serva), takže doufám, že Baisop v úsilí vytrvá a dotáhne jej k použitelnosti.
A i já se hlásím ku pomoci, pokud by o ni měl zájem.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 05.09.2015 17:00

Tak jsem znovu na svém návrhu zapracoval a vyšlo z toho toto.

dualni extruder 06.jpg
dualni extruder 06.jpg (54.63 KiB) Zobrazeno 4814 krát


Přibyly nastavitelné vymezovací ložiska ve směru osy motoru, nastavitelné dorazy kolébky, kluzné vložky mezi kolébkou a držákem motoru a kolébky a klíny na nastavení přítlaku filamentu k zubatici.

Zde je podhled na vnitřní část kolébky (bez přední stěny).

dualni extruder 11.jpg
dualni extruder 11.jpg (64.52 KiB) Zobrazeno 4814 krát


Tady je pohled na kontaktní místo mezi držákem a kolébkou. Jsou zde vidět kluzné vložky, které bych asi vyděl zhotovené buď z nylonu (možnost tištění) nebo z PTFE (teflonová deska a vystřihnout si je). Jsou v místě, kde jsou vymezovací ložiska.

dualni extruder 07.jpg
dualni extruder 07.jpg (63.14 KiB) Zobrazeno 4814 krát


Zde je pohled na otvor v kolébce pro dvojici ložisek, které ji drží. Jak je z obrázku vidět, v díře je prstenec, který bude sevřený mezi ložisky a tím pádem se šroubek může pořádně dotáhnout a ložiska budou kolébku držet na správném místě.

dualni extruder 08.jpg
dualni extruder 08.jpg (49.12 KiB) Zobrazeno 4814 krát


Ohledně nastavování vymezovacích ložisek, tak to jsem udělal tak, že jejich zadní strana je sešikmená a ve spodní části je výčnělek, který je umístěn do díry v držáku kolébky a dotahováním šroubku se nastavuje přítlak.

dualni extruder 09.jpg
dualni extruder 09.jpg (58.35 KiB) Zobrazeno 4814 krát

dualni extruder 10.jpg
dualni extruder 10.jpg (51.12 KiB) Zobrazeno 4814 krát


Jinak ohledně nabízené pomoci, potřeboval bych jestli by se dal sehnat plánek celokovového extruderu od 3Draty a to jak V2.0 (prostě ten předchozí) tak i V3.0 (nynější). Já mám tu předchozí verzi bez šroubku v chladiči, ale nechce se mi ho sundavat a odměřovat jeho velikosti. Ten nynější bych potřeboval, jelikož jsem si všiml, že ty jeho žebra se asi do 1/3 žebrování jeho žebra postupně zvětšují. Jde mi o to, abych tam něco neudělal a on tam potom nepůjde dát.

Teďka už jenom musím dořešit umístění a přidělávání servomotoru (pro vícero rozměrů serv) a jeho napojení na kolébku.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Rebel » 05.09.2015 20:31

No, ted nevim co presne potrebujes :D HE 3Draty je jina vyroba, dela je primo 3Draty a dokumentaci od nej nemam. Pokud chces dokumentaci od HE 3Draty RebelMOD, tak to asi problem nebude. Staci ti okotovany rez? Nebo sestavu treba v IGES ci STEP, aby si to mohl naimportovat do sestavy sveho extruderu a nemusel to znovu kreslit ?
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 05.09.2015 21:21

Stačí mi ten okótovaný řez, iges či step naimportovat do blenderu je zdlouhavé, to mám rychleji vymodelované.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Rebel » 05.09.2015 23:55

Takto nejak by to mohlo stacit?
CK9.pdf
(19.46 KiB) 188 krát

Je to jedna zposlednich verzi, jen jsem to vzal letmo a okotoval. Celkova delka zalezi na vysunuti breaku. U predchozich sroubovacich v podstate take, ale jinak by to melo byt temer stejne. Kazdopadne ten extruder musi byt trochu univerzalnejsi, nemel by do nej jit napasovat jen jedihy HE.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 06.09.2015 07:55

Děkuji. Extruder bude univerzální. Co jsem tak koukal, tak ty celokovy jsou asi největší v průměru, takže pokud se tam vejde on, doufám že se tam vejdou i ostatní.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Rebel » 06.09.2015 10:26

No, bezne se prodavaji celokovy i s vetsim prumerem chladice, ale vlastni uchyceni byva +- stejne.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod Baisop » 06.09.2015 13:45

Tak jsem zjistil, že jsem udělal docela velkou chybu a to, že jsem si nezkontroloval rozměry uchycení, co jsem si vymodeloval. Udělal jsem ho o 4 mm v průměru menší, přitom rozměry, které jsem měl napsané na papíru jsou správné. Díky bohu se tam ty hotendy jen tak tak vejdou (asi pouhých 0,5 mm je ta mezera mezi žebry). Ale nejspíše bude problém s držáky větráčků. Jediné co mě napadlo je, že by se udělal jeden velký držák pro oba hotendy s větrákem 40×40mm. Snad to uchladí oba najednou. Co myslíte.

Tady je obrázek
dualni extruder 12.jpg
dualni extruder 12.jpg (59.99 KiB) Zobrazeno 4678 krát
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept dualního extruderu s jedním motorem a naklápěním

Příspěvekod AndroidCZ » 06.09.2015 14:05

Osobně myslím, že jeden větráček je zcela ok řešení, stačí vhodně natvarovat držáček. Jinak ta konstrukce jako taková, je celá navržená jako tisknutelná? Nebo budou nutné/vhodné díly např. z obráběné z kovu?
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Další

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron