Tiskárna typu GANTRY

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod Car » 20.11.2014 21:16

JCHP

Tyto podložky slouží k zabránění zamrzání či vyhřívání na teplotu do max. 80°C - není tedy možné ji použít na ohřev stolku tiskárny k 110°C .
Toto se dá sehnat i v ČR a s pěkným popisem produktu kde jsou tyto limity popsány.
Ale klidně si to kupte a vyzkoušejte sám .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod JCHP » 20.11.2014 22:09

Ano, původní použití je poněkud jinde, nicméně pokud jsou tyto vložky v silikonové gumě, je jejich teplotní limit uváděn obvykle 180-200°C. Navíc ten druhý odkaz s termistorem je určen právě pro 3D tiskárny.
Takže jsem koupil a vyzkoušel a zatím jsem spokojen.
Uvidíme jaká bude životnost.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod Car » 21.11.2014 02:06

Joo ,ten druhý odkaz vypadá dobře i dle specifikací , jen netuším jak dlouho se udrží ta 3M lepící páska a jaký klade odpor vůči přenosu tepla ? Pošli pak něco víc k praktickým zkušenostem se silikonovou vyhřívanou podložkou .
Jaký rozměr a Voltáž , jsi si vzal a zhruba kolik to stálo i s dopravou ?

Díky
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod JCHP » 22.11.2014 01:02

Pro svoji deltu jsem vzal tohle http://www.aliexpress.com/snapshot/6275194970.html
3M folie při tomhle příkonu nebrání vůbec ničemu :)
Nalepil jsem to na duralovou podložku tl. 2mm, abych to oddělil od skla, kdybych ho potřeboval vyměnit - na co se to nalepí, z toho už to pak nikdo nesundá.
Doprava byla cca 12EUR, prostě to za 3 týdny přišlo poštou bez dalších plateb a formalit.
Měření s integrovaným termistorem překvapivě odpovídá termistoru v předchozím stolku, myslel jsem, že to bude rozdíl.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod Car » 22.11.2014 02:13

No to poštovný teda stojí za to .
Jakým způsobem to ovládáš - když deska je určena na 220V ?? to máš nějaký SSR či co ..
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod milan.m » 22.11.2014 13:00

Koukám, že se tady rozjela velice zajímavá diskuze týkající se silikonových podložek. Možná by si toto téma zasloužilo vlastní vlákno, jen pro udržení přehlednosti :).

Když tohle řešení porovnám s mým stávajícím řešením, zbavil bych se tak mezery, která vzniká uprostřed mezi sklem a HeatBedem MK2b, z důvodu prohýbání se HeatBedu. Takže by byl lepší přenos tepla na podložku. A napájení 220V bych bral taky jako plus, dát dohromady nějaký spínací prvek ovládaný stávající řídicí elektronikou by taky neměl být problém. Navíc bych tím RAMPSu výrazně odlehčil a nemusela by se řešit ani výměna některých poddimenzovaných součástek.

Když bych se vrátil ke kenstrukci své tiskárny, abych udržel průhyb vodicích tyčí na úrovni cca 0,02 mm, museli by mít průměr minimálně 25 mm. Jaké monstrum by najednou vzniklo asi popisovat nemusím. Pokrýt tak velkou tiskovou plochu chce hold své. Takže toto řešení beru jako slepou cestu. Škoda, když jsem na něj na internetu narazil, docela se mi líbilo a viděl jsem tam i pár výhod oproti jiným konstrukcím, ale pro větší tiskové plochy se bohužel nehodí, případně bych stávající konstrukci musel doplnit o pořádné pojezdy a stávající podící tyče nechat jen pro přenos pohybu, takže ještě horší řešení...

Na konstrukci typu CoreXY jsem se díval hned ze začátku. Jen nevím, jak je to s dostupností firmware. Upravit existující bych možná zvládnul, ale udělat něco nového, to už nedám... Navíc bych se asi v konstrukci nevyhnul použití kvalitnějších pojezdů, než jsou hlazené tyče, takže se zase začnám dostávat do cenových hladit, kam se mi moc nechce. Díval jsem se i na tiskárny typu delta a to by mohla být docela schůdná cesta. Hlavně když tady dal JCHP odkaz na silikonovou podložku o průměru 300 mm. O výhodách a nevýhodách této koncepce vím. Hlavně se uvádí potřeba přivádění materiálu k trysce přes bowden, ale tomu bych se při stávajících požadavcích nejspíš stejně nevyhnul...
  • 0

milan.m
 
Příspěvky: 8
Registrován: 04.11.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod JCHP » 24.11.2014 08:49

Car: Ovládám to přesně tak, jak jsem navrhl v posledním příspěvku na předchozí stránce - KSD203AC2 ovládaný původním výstupem pro heated bed.

milan.m:
Zpátky k tématu - kdybych to měl řešit, tak bych asi nechal původní konstrukci pro kryt a zevnitř ji vybavil hotovým lineárním vedením (2x pro osu X a jedno pro Y) s náhonem typu CoreXY a zdvih osy Z vedl místo tyčemi kolečky opřenými o vnitřní plochy konstrukce krytu. Nosnou konstrukci stolu bych udělal z hliníkových profilů L nebo U.

Pro Core XY mají podporu myslím už oba nejčastěji používané firmwary Marlin i Repetier. Stačí před kompilací odkomentovat příslušný řádek.

A koukám, už to někdo zkusil - http://forums.reprap.org/read.php?326,423941 - zatím nedokončeno, ale je to v podstatě totéž.

A nakonec - trochu jiné ale hotové řešení se již prodává:
https://www.multec.de/-Multirap-M420-mit-22cm-hoher-Z-Achse?gclid=CIz_36aBi8ICFYvItAodgWsAXQ
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod Rebel » 24.11.2014 14:57

Ohledne CoreX a testovani na reprapforu tak jsem to v sobotu na reprap dilne v Praze videl vcelku funkcni, akorat X pojezd byl zmodifikovan a extruder na nich lezi, podobne jako u RIII, z duvodu pevnosti toho pojezdu.
DSC_0158z.jpg
DSC_0158z.jpg (290.26 KiB) Zobrazeno 5571 krát
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod milan.m » 24.11.2014 16:13

Pěkná CoreX kostička :). Pokud zkusím ale něco podobného překopat na své požadavky, to jest 2x tryska + plocha tisku 200x400 mm, zase narazím na problém s průhybem vodících tyčí. Ještě uvažuju nad kombinací profilů ITEM a OpenRail ( http://www.snailshop.cz/205-openrail ). Cenově už je to poněkud výš, než při použití kulatiny a lineárních ložisek, ale pořád je to o dost levnější než použití ocelových kolejnic a vozíků. Navíc i hmotnost bude nižší, takže menší namáhání pohonů. Když jsem si zkusil propočítat cenu profilů ITEM na celou konstrukci (použitím profilů od aplupy na rám bych nijak výrazněji neušetřil...) + kolejnice + kladky, dostal jsem se na cca 7500 Kč, což už je docela dost, ale pořád na úrovni, kterou bych byl ochotný zaplatit. Jen je otázkou, jak na tom jsou s životností komponenty kolem OpenRail, abych co 100 hodin provozu nemusel dělat generálku pojezdů...
  • 0

milan.m
 
Příspěvky: 8
Registrován: 04.11.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod Car » 24.11.2014 23:39

KSD203AC2.jpg
KSD203AC2.jpg (11.03 KiB) Zobrazeno 5504 krát

KSD203AC2 to jsem si všimnul ,ale nějak se mi to nechtělo gůglovat co to je a kde to sehnat .

http://www.vo.gme.cz/cz/index.php?product=635-021

KSD203AC2
635-021
Cena bez DPH 128,9256 Kč
Cena s DPH: 156,0000 Kč

Popis : SSR relé do DPS 3A/600V, izolační pevnost 4000V.
Parametry : Spínání v nule: ANO
Spínání (Ovládání/Zátěž): DC/AC
Ovládací napětí: 4..32V
Trvalý spínaný proud: 3A
Špičkový spínaný proud: 30A
Jmenovité napětí zátěže: 280V AC
Špičkové spínané napětí: 600V
Ton/off: 8,3/8,3ms
Provozní teplota: -30..+100°C
Výrobce: COSMO

To jsi dvě nožky šoupnul do rampsů kde byli dráty ke stolku a druhý dva jsi napojil na dráty ke stolku ?

Díky
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod JCHP » 25.11.2014 09:47

Jak zde doporučil milan.m, založil jsem kvůli vyhřívané poslýlce nové téma:
http://rebelove.org/viewtopic.php?f=9&t=324
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod JCHP » 25.11.2014 10:01

milan.m píše:Pokud zkusím ale něco podobného překopat na své požadavky, to jest 2x tryska + plocha tisku 200x400 mm, zase narazím na problém s průhybem vodících tyčí. Ještě uvažuju nad kombinací profilů ITEM a OpenRail ( http://www.snailshop.cz/205-openrail ).


Docela mi vrtá hlavou proč nepoužijete přímo konstrukci určenou pro to krytování?
2 prvky konstrukce (profily) mohou být i silnější, aby snesly požadované namáhání.
Kryt se dá klidně zdvihnout na distanční sloupky nad konstukci tak, aby pod ním zbylo dost místa pro vodicí kladky X pojezdu. Nové rohy pak stačí překrýt L hliníkovou lištou minimální tloušťky. Tam už není potřeba taková robustnost.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod milan.m » 28.11.2014 21:46

Zdravím. Tak jsem tady s druhou verzí tiskárny, zatím bez krytování :). Rozměry tiskárny jsou 620 x 665 x 535 mm. Plocha tisku je 400 x 200 mm, maximální výška tisku je 250 mm. Změnil jsem koncepci na CoreXY. Osy X a Y jsou uloženy v rámu ze čtyř hliníkových profilů od Alupy. Zbytek rámu jsem pak postavil kolem této části. Celá konstrukce je silně předimenzovaná, ale vzhledem k cěně hliníkových profilů od Alupy (cena za vše necelé 2000 Kč) toto řešení vychází cenově lépe než při kombinováním profilů od různých dodavatelů. Největší problém byl s delším vedením os X a Y, docházelo by k moc velkým průhybům. Použití kolejnic by tento problém vyřešil, ale hledal jsem cenově něco výhodnějšího. Při výpočtech jsem zkusil podepřít vedení uprostřed a průhyb vedení se snížil o řády, z desetin na tisíciny milimetru. Podpěra by ale vadila pohybu klasického lineárního ložiska. Při použití tohoto linearset-u ( http://www.cnc.inshop.cz/podeprenetyce/ ... ItemIdx=14 ) už ale podpěru zabudovat můžu. Podpěru jsem řešil jako stavitelnou, s možností nastavení předpětí podepírané tyči. Řešení osy Z je zatím se dvěma krokovými motory, ale je to jedno z míst, které ještě projde úpravami.
  • 0

Přílohy
3D_tiskarna_v2.pdf
(3.25 MiB) 358 krát
milan.m
 
Příspěvky: 8
Registrován: 04.11.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod JCHP » 01.12.2014 11:18

Tohle už vypadá daleko sympatičtěji.
Dalo by se diskutovat o poloze Al profilů vůči tyčím (aby se při podpoře nedeformovaly torzně a držáky byly jednodušší a menší), ale to je na další zamyšlení.
Myslím, že je to i významně jednodušší konstrukce než první verze.

Propojení šroubů nahánějících osu Z by asi za úsporu motoru stálo, když je to takto cenově citlivá konstrukce, možná by to sneslo i způsob náhonu z Rebela III, ale tam by musela být lepší převodovka, nebo by možná stačil NEMA23 motor 1,2Nm s malou řemeničkou.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Tiskárna typu GANTRY

Příspěvekod oscar » 01.12.2014 11:25

JCHP píše:nebo by možná stačil NEMA23 motor 1,2Nm s malou řemeničkou.

stacil by i NEMA17 0.5Nm
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků