Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod zao » 31.10.2018 12:37

Zdravím, tak jsem se pustil do návrhu své kostky a chtěl bych na ní zprovoznit auto bed leveling. To by nebyl takovej problém, ale já chci aby se "očichání" bedu sám srovnal, ne aby se to zahrnulo jako kompenzace při tisku kdy mě pak cvičí Ztko u tisku. Mám čtyři motory, každej na svým driveru samozřejmě a teď jak jim říct aby udělali tento úkon při kalibraci. Zatím to zkouším vyřešit v Marlinu, kde jsem našel možnost dát 3 nezávislé motory na Z (lepší by bylo mít 4), ale pak dál jsem už o tom nenašel nikde zmínku, o tom jak by to mělo fungovat. Je tu někdo kdo toto na Marlinu zprovoznil? Nebo vůbec někdo kdo to zprovoznil. Co jsem pátral, tak FW na Duet má toto implementovaný přímo v sobě, ale tam je to moc jednoduchý :D , tak to chci rozjet na marlinu s RAMPSem píchlým na Due na 24V ať to nemám tak jednoduchý.

EDIT: už se neptám už mám více méně vše vyřešeno, teď už jen budu popisovat jak probíhají práce, diskuze vítána
  • 0

Naposledy upravil zao dne 20.11.2018 18:34, celkově upraveno 1
zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod Pepe_Lopez » 31.10.2018 16:28

Zeptám se blbě ...
proč na 4 motory? Rovina je přece dána třemi body, když ti budou kecat dva do kříže tak si prohneš bed sám.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod zao » 31.10.2018 18:16

No to samozřejmě ano, ale já je budu dávat přece do roviny, takže je nebudu křížit. A taky plánuju je mít na pohyblivých uloženích. Když to bude na nic, tak zkusím na třech o to mě teď nejde. Chcu prvně zjistit jestli to budu umět zprovoznit, protože se o tom nikde moc nepíše, akorát u toho duetu.
  • 0

zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod zao » 09.11.2018 09:24

No vidím že je to neprobádáná oblast. Každopádně jsem našel FW klipper, který tuto funkci má a navíc běží na RPi3, který dělá veškteré výpočty a po seriáku kominukuje s deskami co řídí elektroniku tiskárny, takže pak aji mega zvládne velké mikrokování a rychlosti a navíc můžu zapojit třeba jednu megu jen pro Z motory druhou pro X a Y a třetí pro termistory a výkonové výstupy, ještě to musím propočítat a možná to vše naplácám na jednu due. Tiskárnu jsem včera dokreslil, takže o víkendu se vrhnu na tisk. Bed jsem navrhl se čtyřmy motory a uchycení je udělaný tak aby v budoucnu šlo předělat i na 6ti osý tisk (čistě jen po fw stránce). Veškeré stl poskytnu jak to budu mít skompletovaný a odzkoušený. Budu rád když se to rozšíří a pomůže mě někdo s vývojem. Zatím je uvažována se dvěma bowden geared extrudery taky mého návrhu. Primárně bude jeden pro rozpustitelné podpory a druhý pro tisk, barvičky mě moc neberou:-D.
  • 0

zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod tcaba » 09.11.2018 18:11

Due mám tak se těšim
  • 0

tcaba
 
Příspěvky: 50
Registrován: 19.07.2015 12:48
Reputation: 0

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod akademik » 12.11.2018 15:21

no já nějak nechápu co na tom autolevelingu pořád všichni máte.. to je jako potřeba ?
Pokud je všechno seřízený a v rovině tak na to v podstatě není třeba šahat, jen jednou za čas to trochu koriguju v předu - když jsem línej sundavat sklo tak sundavám tisk rovnou na tiskárně a stolek dostává zabrat... ale jinak ? Proč si přidělávat tolik práce když to není potřeba ?

Nějaký argumenty pro, který vyvážej vynaložený úsilí a prostředky ? (ty to navíc hodláš posunout na jinej level že chceš navíc hejbat i stolkem.. 8) maso.. )
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod Kolouš » 12.11.2018 17:09

akademik> co s tím máme?? Dramaticky mi to zlepšilo kvalitu života a ušetřilo spoustu nervů ;-)
  • 0

Kolouš
 
Příspěvky: 219
Registrován: 20.11.2015 17:23
Bydliště: Kaiserslautern
Reputation: 0

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod akademik » 12.11.2018 19:06

Kolouš píše:akademik> co s tím máme?? Dramaticky mi to zlepšilo kvalitu života a ušetřilo spoustu nervů ;-)


tak když dramaticky tak to pak jo :wink:
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: True Bed Levelling

Příspěvekod zao » 13.11.2018 21:21

No já to v podstatě asi nepotřebuju, ale baví mě nad tím přemýšlet
  • 0

zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod zao » 20.11.2018 18:59

Tak tiskárna už je ve stavbě, díly už pomale chodí, z číny převážně, takže to bude chvíli trvat. Hlavní myšlenka mé nové tiskárny je aby mě stavba bavila, takže tam budou asi občas pro někoho zbytečný věci. Zároveň má být relativně mechanicky jednoduchá, ale robustní. Snažil jsem se o co nejlehčí hlavu, aby se co nejvíc vyhnul ghostingu. Z toho důvodu jsem chtěl aji co nejkratší řemeny. Umí dva filementy skrz jeden mixující extrudér, hlavně kůli tisku rozpustných podpor. Tiskárna má 10 motorů!, proto Decima Z :D :D :D

Technika:
U řídící elektroniky padla volba na Raspberry Pi 3B+, která bude řídit dvě ovládací desky Fysetc F6, na kterých budou osazeny drivery TMC2130, na kterých se mě doufám podaří rozchodit senzorless homing. Jak už je v dotazu nahoře zmíněno, tak tiskárna bude mít nákláněcí tiskovou plochu na čtyrech krokových motorech. U motorů padla volba na 17HS19-0854S, nema17, 44Ncm, 11mH, 0,85A, což by mělo mít ideální charakteristiku pro slušný krouťák při vyšších rychlostech (taky je to více méně plnohodnotná náhrada za microcoon, akorát lehce slabší, ale zase aji o něco menší odběr). Hot end je od 3DSWAY XCR 2in1-V2 vůbec netuším jakej bude ale líbí se mě. Extrudér je zpřevodovaný 1:3 mé konstrukce. Vyhřívaná podložka bude 750W 310x310mm na 230V. Tiskárna poběží na 24V. Elektronika bude zakrytovaná naspod mezi motorama bedu, bude kompletně oddělena od tiskové protostoru, tak aby šla tiskárna jednoduše uzavřít, s tim je navržená celá tiskárna takže z ní nic netrčí. Tyče pojezdu budou 10mm od Hiwin (stojí pár kaček, tak proč ne), u těch tyčí pojezdu co se budou hejbat ještě pokukuju po těch lesklých karbonových, ale zatím se nenašel v dostatečné přesnosti. Ložiska budou kluzná typu Igus. Řemeny ještě hledám, protože ty bílé se mě težce neosvědčili (lanka se přelámou a řemen se natahuje), takže pravděpodobně padne volba na GT2 s číny, ale nějaký vylepšený, ten hnědý.


Snad to s náhledu pochopíte, moc neumím kreslit, jsem samouk a se sestavama ještě hodně bojuji. Takže tam nejšou drobnosti jako rohovníky zakrytování, řemeny, podložka....

tiskarnav1.stl
(4.96 MiB) Zobrazeno 9801 krát
  • 0

Naposledy upravil zao dne 20.11.2018 19:45, celkově upraveno 1
zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod akademik » 20.11.2018 19:40

no.. nevím jestli je to geniální nápad nebo uplná blbost :) to asi zjistíš během realizace.
Každopádně jak už bylo zmíněno k dosažení roviny stolu by stačilo ho posadit na 3 motory.. předejdeš situaci kdy se ti něco zblázní nebo nepovede při nastavování a ohne ti to bed... (u 3 os se to stát nikdy nemůže..)
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod zao » 20.11.2018 19:48

bed bude na plovoucím uložení, jak já říkám, tzn jak to má ty patky co to drží tak ty se můžou volně natahovat, takže to maximálně vypadne s patky posuvu, a navíc mě to nebude kroutit bed, při levelingu
  • 0

zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod Pepe_Lopez » 21.11.2018 08:28

IMHO stačí 3 body a jen dva motory.
Tiskárny od 3DS tak vyrovnávají bed. Jen to nemají motorový, ale když to nedokáže dohonit optickej autolevel, resp. bylo by to mimo nějakej rozsah, tak vypíšou na display o kolik je třeba pootočit kterým ze dvou štelovacích šroubů a kterým směrem. S drobnou nepřesností si pak poradí ta optika.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod Rebel » 21.11.2018 08:32

Jak píše "Pepe_Lopez", 3 body a 2 motory je jediné mechanicky rozumné řešení (ve tvém případě 3 motory, neb se jedná zároveň o posuv Z), kdy právě nemůže vlivem "zblbnutí" řízení či špatné geometrii polohování dojít k deformaci podložky. On ten kdo vymyslel trojnožku byl totiž génius, nikdy se nebude "kolíbat" ať ji postavíš na co chceš :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Decima Z - tiskárna s vyrovnáním podložky

Příspěvekod zao » 21.11.2018 11:43

Ja vim ze tri staci, ale me se libi ctyri, jak to bude fungovat uvidime, pac je to neprobadana oblast, upravit na tri to muzu vzdy
  • 0

zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Další

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron