Hypercube Evolution

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod medapeta » 09.09.2018 10:07

Takže čínské "karbonové" tyče, které jsou určené úplně k něčemu jinému a přidáme k tomu čínská plastová pouzdra...
Nejspíš měnit nebudu a zůstanu u : https://www.arkov.cz/p/tyc-w-10-h6-x46c ... ina-216407
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod Georrge » 09.09.2018 10:21

Sorry hoši, ale plácáte nesmysly (a nebo nesledujete můj thread o stavbě tiskárny). Tyhle tyče nejsou žádný plast vyztužený karbonem, je to plnohodnotný karbon... kdo nechce čínu, ať si koupí pořádný karbon, kdo nechce čínské pouzdra, ať si koupí originály od Igliduru, já vám tu jen dávám příklady a mé zkušenosti, ale pokud je nechcete, taky se na vás můžu... víte co.

Jinak měření čísnkého karbonu jsem dělal. 10mm karbonová tyč má stejnou (přesněji o chlup lepší) tuhost (prohnutí), než 8mm ocelová tyč. Váží ale jen 1/3 toho, co ta ocel. Na měření životnosti neexistuje žádný rychlotest, údaj o tvrdosti je sám o sobě k ničemu, pokud se vyberou nevhodná pouzdra. Je potřeba to vždy brát jako kombinaci.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod zemciko » 09.09.2018 10:45

Georrge píše:Sorry hoši, ale plácáte nesmysly (a nebo nesledujete můj thread o stavbě tiskárny). Tyhle tyče nejsou žádný plast vyztužený karbonem, je to plnohodnotný karbon... kdo nechce čínu, ať si koupí pořádný karbon, kdo nechce čínské pouzdra, ať si koupí originály od Igliduru, já vám tu jen dávám příklady a mé zkušenosti, ale pokud je nechcete, taky se na vás můžu... víte co.

Jinak měření čísnkého karbonu jsem dělal. 10mm karbonová tyč má stejnou (přesněji o chlup lepší) tuhost (prohnutí), než 8mm ocelová tyč. Váží ale jen 1/3 toho, co ta ocel. Na měření životnosti neexistuje žádný rychlotest, údaj o tvrdosti je sám o sobě k ničemu, pokud se vyberou nevhodná pouzdra. Je potřeba to vždy brát jako kombinaci.


Cože? Zblázdnil si se, jakej plnohodnotnej "karbon"? Co to plácáš za blbosti? Víš co to je "carbon" to je uhlík, čistej uhlík je tuha, měkká že do ní rýpneš nehtem. Na to aby to mělo extra mechanické vlastnosti je třeba aby byl ten uhlík v odpovídající pevné struktuře a to je buď diamant, nebo uhlíkové vlákno, nebo uhlíková vrstva ala grafen. Diamant to asi nebude, bude to uhlíkové vlákno která má průměr 5-10um. Vždy se kombinuje s jiným materiálem a ty desky či tyče jsou kompozit. Důležité je co je v tom kompozitu výztuž a co matrice. Výztuž je uhlíkové vlákno a matrice obvykle nějaký plast, přesněji epoxydová či jiná pryskyřice. Pokud se mrkneš do popisu prodejců těchto tyčí najdeš i konkrétnější udaje například "Uni-Directional Carbon Fibre/Vinylester Rod". Vinylester má lepší plastnosti než třeba polyester ale furt je to přidaná pryskyřice.
A ohledně té "lepší tuhosti":
Flexural Modulus Gpa Length-ways 20-30
Gpa Width-ways 10-15
zkus hádat kolik má ocel....

mckira: Prostě kup kalené broušené d10 s tolerancí h6 i když na to dáš plastová pouzdra tak neprohloupíš, jinak od číňanů to řešim občas tak že toho koupám víc a vytřídím to..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod Georrge » 09.09.2018 11:09

Plast vyztužený karbonem je ale opravdu něco jiného, než karbon s epoxidem. Já vím, že se epoxidu dá říkat plast, ale z pohledu mechanických vlastností je to úplně něco jiného, takže to rozlišuj (a to i co se tvrdosti povrchu týče, epoxidy umí být opravdu hodně tvrdé, klidně víc, než nekalené kovy)

Ty hodnoty co sis našel, jsou totálně mimo. Já jsem ti tu dal reálné měření, ne nějaké pochybné čísla bůhví odkud. A na poměry karbonů ten čínský dopadl ještě docela bídně, kolega na škole měl nějaký kousek tyče (ale už neví odkud), která měla lepší modul pružnosti, než ocel.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod zemciko » 09.09.2018 11:31

"Plast vyztužený karbonem je ale opravdu něco jiného, než karbon s epoxidem." Cože?
"Já vím, že se epoxidu dá říkat plast, ale z pohledu mechanických vlastností je to úplně něco jiného." Cože??
Tady si přečti co je to plast, stačí první odstavec: "http://ozeas.sdb.cz/panska/2A/kazi/38%20%20Syntetick%E9%20plasty.doc" je to učivo pros tředoškoláky.
"Ty hodnoty co sis našel, jsou totálně mimo. Já jsem ti tu dal reálné měření"
Tak je uveď i to na čem jsi to měřil, to co jsme uvedl jsou čísla uváděná výrobcem takové tyče, pokud máš lepší data vyvrať mi ty moje. Třeba se fakt objevil nějaký nový materiál o kterém nevím a který nám všem umožní nahradit ty broušené tyče, ale silně o tom pochybuji..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod Georrge » 09.09.2018 11:56

Tak jestli nevidíš rozdíl mezi obyčejným plastem (pet, nylon apod.) s příměsí karbonových vláken, a karbonem s epoxidem, tak se asi nemá cenu dál bavit. A už takhle tu řešíme dost OT a nechce se mi v tom pokračovat.

Dělal jsem dvě měření, jedno v domácích podmínkách (tyče stejné délky, podepřené na koncích, uprostřed pověšená zátěž a měřím průhyb), kdy při stejné zátěží se ocelová (8mm) prohla o 1,9mm a karbonová (10mm) o 1,7mm.

Druhé měření jsem dělal ve škole na měřící stolici, tentokrát byla tyč uchycena na jedné straně, na druhé straně byla zátěž a měřil se průhyb na konci tyče. Při stejné zátěži (ale jiné, než při prvním měření, protože jde o měření v jiném smyslu a s jiným vybavením) se ocelová tyč prohla o 1,6mm a karbonová o 1,5mm.

Výsledky jsou si dost podobné, takže je lze brát jako reálné. Jak vidět, karbonová na tom byla velmi podobně, jako ocelová, a její odpovídající modul pružnosti tak vychází na asi 95GPa (ocel má 210GPa). A jak jsem už napsal, měli jsme v laboratoři tyč, která měla modul víc, jak 210GPa, přesnou hodnotu už si kolega nepamatuje, ani odkud tu tyč koupil, ví jen, že byla pekelně drahá a ten modul vyšel líp, jak u oceli.

Tohle není žádný nový kosmický materiál, ale prostě normální epoxidem pojený karbon. Je vidět, že jsi to nikdy neměl v ruce a jen mudruješ. Není nic jednoduššího, než těch pár stovek obětovat, koupit si klidně i ty levné čínské a doma si to vyzkoušet.

Ještě lépe vychází karbonové trubky, třeba 12/8mm.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod zemciko » 09.09.2018 12:47

Tak najednou existuje něco jako "obyčejný plast" ? Podle mne a nejenom mne je plast a neboli umělá hmota jak termoplast tak pryskyřice.
Ohledně toho tvého měření je evidentně něco hodně špatně. Když ti u oceli vyjde něco jiného než 185-210GPa. A naopak několikanásobně vyšší hodnota, u kompozitu, než výrobci... I samotné uhlíkové vlákno má totiž modul pružnosti menší než ocel tj. kolem 150GPa.
A to jsou ty hodnoty pro ohyb obecně menší než pro tah!
A to druhé měření jsme nepochopil vůbec, to byla vetknutá tyč se závažím na konci nebo jak? protože pak by to byla zcela mimo.
Jinak aby tyč z uhlíkovými vlákny měla strovnatelný průhyb jako ocelová 8mm musela by mít průměr 13mm.
A to ani nemluvím o tom, že 10mm ocelová tyč se ti prohne méně než na polovinu té hodnoty 0,6 namísto 1,5mm...
Prostě 10mm nebo i 12 mm ocelová broušená tyč je mnohem lepší řešení bez nějhakých dohadů o tom jak dlouho to přežije.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod Georrge » 09.09.2018 13:09

Píšu poslední post, na tohle fakt nemám sílu.

Na mém měření není nic špatného a nikde nepíšu, že mi u oceli vyšlo víc jak 185-210GPa (asi neumíš číst, protože jsem psal, že jsme měli karbonovou tyč, která měla modul pružnosti vyšší jak 210GPa, ne že jsem měřil ocel která měla víc).

U karbonu mi opravdu nevyšlo víc, než od výrobce. Fakt netuším, kde jsi k těm číslům přišel, ale i wiki má u karbonového kompozitu modul pružnosti 181GPa, případně 30-50GPa pro jiné složení (protože tyhle hodnoty se opravdu hodně liší v závislosti jak na typu samotného karbonu, tak i pojiva. A taky se liší na smyslu zatížení, proto jsem ty tyče měřil, protože se blbě odhaduje, kolik ten modul mají a jak si při daném zatížení budou stát) zdroj

Zde jiný zdroj, kde můžeš vidět, že opět podle typu kompozitu se hodnoty liší od 70 do 175 GPa.

Nehledě na to, že různých karbonů je obrovské množství a vyskytují se i takové, které mají víc, jak těch 210.

K těm ostatním blbostem cos napsal se nebudu vyjadřovat. Napřed si nějakou karbonovou tyč kup, změř si ji, a až pak něco piš, protože tu fakt šíříš lži.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod zemciko » 09.09.2018 16:15

Georrge píše:Píšu poslední post, na tohle fakt nemám sílu.

Nápodobně.

Georrge píše:Na mém měření není nic špatného a nikde nepíšu, že mi u oceli vyšlo víc jak 185-210GPa (asi neumíš číst, protože jsem psal, že jsme měli karbonovou tyč, která měla modul pružnosti vyšší jak 210GPa, ne že jsem měřil ocel která měla víc).

Spíš neumíš číst ty protože já nevytýkal, že jste naměřili u oceli víc ale že jste naopak naměřili podezřele míň..

Georrge píše: Fakt netuším, kde jsi k těm číslům přišel, ale i wiki má u karbonového kompozitu modul pružnosti 181GPa, případně 30-50GPa pro jiné složení (protože tyhle hodnoty se opravdu hodně liší v závislosti jak na typu samotného karbonu, tak i pojiva.

http://www.easycomposites.co.uk/#!/cured-carbon-fibre-products/carbon-fibre-rod/-products-carbon-fibre-rod-10mm-carbon-fibre-rod.html
Vycházel jsem přímo z tabulkových hodnot 10mm tyče z kompozitu z uhlíkových vláken. Předpookládám že pokud někdo bude prodávat něco lepšího neopomene se pochlubit a to ani nemluvím o číně. 150GPa je z viki, skutečně jsem si dohledal, že existuje více druhů uhlíkových vláken (moje chyba že jsem vycházal z jednoho všeobecného údaje)
UHM (ultra high modulus). Modulus of elasticity > 65400 ksi (450GPa).
HM (high modulus). Modulus of elasticity is in the range 51000-65400 ksi (350-450GPa).
IM (intermediate modulus). Modulus of elasticity is in the range 29000-51000 ksi (200-350GPa).
HT (high tensile, low modulus). Tensile strength > 436 ksi (3 GPa), modulus of elasticity < 14500 ksi (100 GPa).
SHT (super high tensile). Tensile strength > 650 ksi (4.5GPa)."
Mimojiné tam z toho vyplívá že čím tužší tím taky méně pevné a křehké. Nicméně opět rozhodující je pro mně číslo toho co udává výrobce takových tyčí a je logické, že spíš použije něco s vyšší pevností než naopak a pokud má lepší vlastnosti než konkurence tak sze jimi pochlubí a nechá si za ně zaplatit.
Georrge píše:K těm ostatním blbostem cos napsal se nebudu vyjadřovat. Napřed si nějakou karbonovou tyč kup, změř si ji, a až pak něco piš, protože tu fakt šíříš lži.

Pokud těmi "blbostmi" myslíš dotaz na to jak jsi to "měřil", tak potěš koště, je setsakra důkežité jak tu tyč podepřeš a kde měříš, o těch "lžích" ani nemluvě, chudák co tě náhodou poslechne a místo kalené broušené tyče fakt koupí kompozitovou tyč, která je určená k naprosto něčemu jinému........
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod Klaudius » 09.09.2018 18:21

Sorry teda, ale fakt som nepochopil, prečo by som na 3D tlačiareň mal použiť karbónovú tyč, ktorú poznám v podstate len ako stavebný a konštrukčný materiál, s priemerom okolo 10 mm viac-menej len pre modelárov? Buď bude menej odolná voči oderu a môže sa prehýbať, lebo bude obsahovať málo uhlíkových vlákien, alebo naopak, bude tvrdá a krehká, čo nie je práve lákavá kombinácia, a za odolnosť voči oderu by som tiež ešte ruku do ohňa nedal. Karbón sa využíva hlavne ako nosný a dnes aj dekoračný materiál, vodiace prvky z tohto materiálu sú kravina. Uhlík sa dá využiť leda tak na mazanie u klzných puzdier, ale opäť nie pri takýchto malých rozmeroch. Kalená tyč, pokiaľ je to skutočne materiál ťahaný za studena s povrchom Ra=0,8 a presnosťou h6, je najlepším riešením. Stretávam sa s tým, že ako h6 sa predávajú tyče vyrobené v tolerancii h9, alebo menej kvalitné materiály, ktoré nemajú dostatočne tvrdú vrchnú vrstvu - ale to je vo všetkom. Dá sa kúpiť kvalitka, aj šmejd.
Kto chce niečo lepšie, drahšie, alebo chce niečo iné, nech skúsi lineárne vedenia s vozíkmi
( https://www.hiwin.cz/cz/produkty/linear ... ove-vedeni https://www.raveo.cz/linearni-vedeni ), je ich v ponuke tiež dosť, Igus ponúka aj klzné verzie s plastovými prvkami ( https://www.igus.cz/info/linear-guides- ... advantages ). Ale to už ide viac do peňazí a pri dostatočnej presnosti klasických kalených tyčí to veľký zmysel nedáva, hádam iba ak má niekto potrebu odlíšiť sa...
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Hypercube Evolution

Příspěvekod Otomar » 10.09.2018 07:12

Je to uživateli ověřené řešení. Zminuješ Igus - i oni nabízí karbonové vodící tyče.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků