Magnetický BED - home made - TEST

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod lubos » 25.02.2021 11:53

Já jsem taky nevěděl že jsou schopni z role uříznout celou šířku na bedu a objednal tu 50mm co mají na eshopu. Léta to provozuju bez jakýkoliv problémů, jedno lepení je tak na půlroku než ho dojebu nejakou nepředložeností, jediná nevýhoda, je že spoj pásek je na spodní vrstvě vidět, jako jemná čára. Tu pásku mám až do smrti a to si odě mě berou i kamarádi. Kdyby jsi chtěl tak Úvaly.
  • 0

lubos
 
Příspěvky: 161
Registrován: 03.02.2014 14:59
Bydliště: Úvaly
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod mpczmpcz » 25.02.2021 12:16

to Antoans: sice už jsem to psal, ale zkusím znovu. Podložku plánuji 30-40x60cm. Kupovat roli E25 a lepit několik pásů vedle sebe se mi moc nechce. Je s tím rýpačka a výměna není jednoduchá. Lze sice objednat za blíže nespecifikovaných podmínek i roli E25 širokou 40cm, stále ovšem 50 metrů, nicméně na test se mi zdá odpad 49 metrů nepraktický, při té šířce i dost drahý. Moc velkých věcí netisknu, takže bych to spotřebovat tak za 100 let. Jesli jsem to pochopil dobře ty slova výrobce na webu, je na tom jakési tlakem aktivované lepidlo, což není úplně jasné, (tak jako všechny informace, co tam mají a dávají), co to vlastně dělá, ale údajně nelze odstřiženou fólii nalepit na klasickou transportní fólii, jak je běžné u ostatních samolepek. Tím pádem bych si musel založit manufakturu na lepení bedů a zájemce by musel poslat bed k nalepení.
Planžety už mám vlastní rez i nerez, laser taky, tam v planžetách již problém nevidím žádný. Zatím jsem neřezal nic, čekám, až někdo na tu čistou stranu rez nebo nerez planžety hodí 3Dlac a otestuje tisk. Zabere to pár minut. Na skle 3Dlac funguje perfektně, to mám i sám dlouhodobě vyzkoušeno. Proč to nefunguje (údajně) na kovové planžetě, zatím není vysvětleno a snad ani důkladně otestováno. Ta piplačka s 3Dlakem mě nevadí, výdrž má 3Dlac slušnou, cena lidová, výsledky pro mou amatérskou potřebu naprosto vyhovující. Pokud navíc bude planžeta lehce odnímatelná, můžu si jich nařezat a nalakovat kolik chci sám, tak by to nemuselo mít vadu. Odstranění 3Dlac-u je jednoduché a rychlé - oproti té fólii se mi to zdá podstatně jednodušší. Navíc tu máme nezávislost na dodavateli, termínech a především rozměrech, které si zvolím, jaké chci. Takže to je má, zatím pouze neověřená myšlenka, třeba je to úplný nesmysl. Předpokládám, že to se tu brzy vyřeší a nemusí to možná ani dlouho trvat. mpczmpcz, 25feb2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod Klaudius » 25.02.2021 13:02

Určite je jednoduchšie nalepiť dva pása po 20 cm, ako jeden široký 40 cm. Ale ak Ti vyhovie 3Dlac, je zbytočné sa nad tým zamýšľať. Na tvojom mieste by som proste otestoval ten 3Dlac, a až keď to nebude ono, tak uvažoval nad páskou. U mňa to bolo opačne, najprv bola páska, a až po čase som objavil 3Dlac, ktorý mi príde proste lepší.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod mpczmpcz » 25.02.2021 16:42

No nevím, jestli to píši srozumitelně. Vyhovuje mi 3Dlac, ale na skle cca 20x20cm. Velké kusy je na skle problematické tisknout, protože to jde někdy blbě sundat a údajně sklo občas praskne. Takže se jeví 3Dlac jako řešení, ale na pružné ocelové, magneticky přichycené planžetě. Na té to ovšem odzkoušené nemám, údajně to nefunguje. Ale proč, to se neví. Tak čekám, až to někdo, koho to třeba taky zajímá, kdo na tu planžetu běžně tiskne a má po ruce 3Dlac, odzkouší a dá vědět, co a jak. mpczmpcz, 25feb2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod zemciko » 26.02.2021 16:18

mpczmpcz píše: Takže se jeví 3Dlac jako řešení, ale na pružné ocelové, magneticky přichycené planžetě. Na té to ovšem odzkoušené nemám, údajně to nefunguje. Ale proč, to se neví. Tak čekám, až to někdo, koho to třeba taky zajímá, kdo na tu planžetu běžně tiskne a má po ruce 3Dlac, odzkouší a dá vědět, co a jak. mpczmpcz, 25feb2021


Přímo na kovu to nedrží ze spousty důvodů (teflon taky jentak neslepíš). Jedním z nich je tepelná vodivost a roztažnost kovu a to jak je přilnavý k těm plastům. Sklo sice vypadá hladké ale ve skutečnosti je v něm spousta nerovností atd. Přímo na kov to prostě nefunguje a řeší se to jednoduše tak. že se na kov nalapí nějaká folie a na tu ještě klidně můžeš dát ten 3d lac. Nevím co je za problém mít na tom flechu plechy nalepené pei? Na hliníkový stolek jsem taky lepil kdejaké folie...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod mpczmpcz » 26.02.2021 18:59

Děkuji. Čteš to vůbec? Nikdo nepíše, že chci pokusně tisknout přímo na kov. Chci tisknout na planžetu, na kterém je 3Dlac, místo fólie. Proč nechci PEI, to už jsem tu opakoval stokrát, ale asi je to málo. Tím samozřejmě nechci říci, že se to podaří, je klidně možné, že to u PEI nakonec skončí. Ale jak tu píše kolega Rebel, "nevyzkoušíš - nevíš", což má logiku. mpczmpcz, 26feb2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod Rebel » 27.02.2021 00:58

Akorát že jsem také psal, že na holou planžetu se tisknout nedá ani s 3dlacem, což jsem napsal proto, protože jsem to zkoušel a ty stále dále řešíš proč to nejde. To sice nevím, ale fakt že to nejde to prostě asi těžko změní :D Je pravda, že už si nepamatuji (protože je to více jak rok), jestli jsem to zkoušel s 3dlacem i na tu pružinovou, ale na magnetické nerezové to nedrží na 100%.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod mpczmpcz » 27.02.2021 08:51

Děkuji, ale ano, to jsem četl a dobře jsem si to zafixoval. Jenomže: jeden pokusník a pokus a materiál je dle mého málo ke konečnému rozhodnutí. Já mám teď k dispozici všechny možné planžety, rezové i nerezové, pružné i nepružné. Především nikdo ani náznakem nenaznačil, proč sklo + 3Dlac funguje perfektně a plech + 3Dlac nefunguje. Zmínku o rozdílů drsností plechu a skla viz výše nepovažuji za důvod hodný zkoumání, snad jen tehdy, pokud by se na kovu 3Dlac odlupoval a to se údajně neděje. Další věc je, jak 3Dlac bude držet na plechu a to především při prohýbání plechu ve fázi odlupu výrobku. Stále to tady řeším z důvodu mého špatného odhadu situace. Předpokládal jsem, že tady máme desítky kolegů, co tisknou na planžetu a mají 3Dlac. Test a výsledek máme pak za pár minut. Pokud to samozřejmě někoho zajímá. Takže, plán B, ten složitější: příští týden si malé planžetky uřežu, nahodím 3Dlac a uvidíme. mpczmpcz, 27feb2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod zemciko » 05.03.2021 23:35

Nevím jak jsi přišel na jednoho pokusníka. Tohle lidi zkoušeli desítky let (technologie je z roku 1984). A i tady ti lidi píší že si to opakovaně ověřovali a fakt to nefunguje ani s novými znalostmi, laky a já nevím čím dalším (prostě kov má oproti plastu tak diametrálně jiné fyzikální vlastnosti že to nemůže fungovat)... Kdyby existoval způsob jak tisknout přímo na kovovou desku, tak věř že se lidi nebudou minimálně posledních 10 let snažit vymýšlet tuny variant co za plast, či papír na ni nalepit aby to drželo. A kovová planžeta je furt kovová deska jen tenčí.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod mpczmpcz » 06.03.2021 09:33

Děkuji, dík, jednoduše. Tady se objevila zmínka o jednom. Nic dalšího. (Samozřejmě jsem neprošel všechno). Kde jsou ti další? Pokud někdo dělal nějaké pokusy seriózně, pak by z toho měl být i nějaký výstup vypovídající o důvodu. Dle mého tam nemůže být jiný důvod, než odvod tepla. "diametrálně jiné fyzikální vlastnosti" je pro mě příliš všeobecný pojem. Mimochodem, spojil jsem se s laboratoří, která vyvíjela 3Dlac a odpověď je: zatím jsme tento test neprováděli, nemůžeme tedy bohužel dát informace. Také beru v úvahu vliv dnešního dravého marketingu, který raději zavrhne levné, jednoduché řešení, protože by přišla v niveč jeho investice do vývoje jeho podstatně dražšího řešení s patřičným ziskem. A co je hlavní, ten test mi zabere pár minut, což není moc, nic to nestojí, vzorky jsem získal zdarma. A pak to bude jasné. A když se mi podaří dopátrat se skutečného důvodu, proč to nejde, bude to jen bonus. A pokusím se ten problém nějak obelstít nobo alespoň detekovat. No a pokud to nepůjde, svět se nezboří. Pojedeme dál jinak. Když se objeví řešení HB kompletně všech vrstev metráži, můžu vyzkoušet něco jiného. Lepit plochu z několika dílů mě moc nebaví. mpczmpcz, 6mar2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod zemciko » 07.03.2021 21:04

Diametrálně jiné vlastnosti jsou především tepelná vodivost, tepelná roztažnost a přilnavost povrchu.
Z mého hlediska je i zbytečné snažit se na holý kov tisknout. proč bych to měl chtít když mám existující řešení s funkční vrstvou PEI či PET?
Ale kdo chce kam, když chceš tak zkoušel, kdo si hraje nezlobí...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod Rebel » 07.03.2021 22:20

mpczmpcz píše:.... Pokud někdo dělal nějaké pokusy seriózně, pak by z toho měl být i nějaký výstup vypovídající o důvodu....

Ten výzkum, byť i méně seriózně dělala určitě řada lidí a prostě to nefunguje a to je ten výstup. Bohužel asi nikdo z těch co ho dělali včetně mě a jsou ochotni něco napsat a náhodou se vyskytují tady na fóru nemají takové znalosti metalurgie, fyzikální metalurgie, fyziky kovů a "plastařiny", aby ti napsali důvod, nic méně pro mě osobně je ten důvod v podstatě absolutně nedůležitý. Pokud by ten důvod byl jednoduše řešitelný a levnější než nalepením nějaké fólie, asi by to někdo už dávno aplikoval.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod mpczmpcz » 08.03.2021 10:17

Děkuji, to vše zní přesvědčivě. Ale: kde koupím PEI na velkoformátový bed? A když už by ji Číňan měl, nemůže ji poslat, protože je přes rozměr. To lepení jsem zkoušel s jinou fólií na skla a nalepit to čistě bez bublin nebylo zase tak easy.
Ano, důvod není důležitý pro odmítnutí, ale je zcela zásadní při snaze to řešit. Důležité také je, že ten test zabere hodinku, žádné velké náklady a vím. Všechno mám nebo můžu sám uřezat, tak to zkusím. Je klidně možné, že nás koncem týdne bude 1000 + 1, co jim to nejelo. mpczmpcz, 8mar2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod smejch » 08.03.2021 12:08

No nevím jaký postup si volil pro lepení folie, ale jak jsem psal předtím, tak stačí trochu mýdlové vody rozetřít na podklad. Folie po tom krásně klouže, srovnáš si ji jak chceš a pak stěrkou/pravítkem/čímkoliv s hranou přejedeš abys vymáčkl přebytečnou vodu - bubliny veškerý žádný, akorát je dobrý to nechat trochu doschnout. Funguje to na většinu lepidel. Osobně jsem takhle polepoval asi kilometr průhledný protihlukový stěny u dálnice bílýma páskama, aby do ní nelítali ptáci :-D
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: Magnetický BED - home made - TEST

Příspěvekod zemciko » 08.03.2021 18:32

rebel: Já bych svýho času (pár let zpátky) k tomu klidně i nějaký takový odborný článek spáchal. Ale bohužel by ho těžko vydal nějaký časopis s IF (to je to co se teď uznává jako "bobříci" pro vědce a akademiky), nebo alespoň obsažený v databázi Web of science, což pro mně znamená že je to článek s minimálním dopadem na který mi nikdo ani nedá peníze a hromada práce nanic. A ono takový článek jehož výstupem je "nefunguje to" se udává vůbec dost blbě...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků