Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod fdd1222 » 24.06.2018 01:42

Jo, pokud s to pocital spravne tak ten pruhyb bude urcite mensi, ja to cetl jen v rychlosti. :-) Ja takove tyce mel kdysi v ruce a rozhodne se prohybaly vic nez ocel a povrch mel odchylky radove v desetinach, byla to spis siska a ne kruh. Ale nebyly to ty z ebay a byly to trubky. Ale to jednoduse zmeris, tak dej vedet jak si dopadl. Tak uz jen zbyva aby se casem neosoupavaly.
Motor navic je tam proto, ze mam dve nezavisle osy x. Prislo mi to jako lepsi reseni nez davat oba extrudery na jeden vozik, proze ted nemusim pracne serizovat trysky do stejne vysky, pri tisku nejezdi druhy vozik nad modelem a tak nema tendenci do nej strejchat, nevyteka z nej plast kdyz netiskne apod.. A vedeni co jsem mel doma bylo dostatecne dlouhe, takze nebylo co resit.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Georrge » 25.06.2018 13:55

Bude hodně záležet na kvalitě toho čínského karbonu. Může přijít průser, který se bude chovat jako to, co se ti dostalo do ruky, ale taky může přijít solidní karbon, který prostě bude fungovat podle očekávání. Objednal jsem, tak až přijde, tak udělám nějaké pokusy a dám vědět :) taky jsem psal do Igusu, jaké ze svých plastových pouzder by doporučili na karbon, tak uvidíme jestli odpoví :D

Jinak jaký názor máte na 230V vyhřívání heatbedu? Přecijen 200x300 bed vyžaduje ideálně takových 400W, což je docela dost a hodně to zvyšuje nároky na zdroj. 230V řešení by bylo o dost levnější, protože by stačil mnohem slabší zdroj a taky 230V silikonové podložky se dají sehnat levněji, než 24V verze. Slabší zdroj se taky obejde bez chlazení ventilátorem a protože je menší, tak se dá mnohem lépe zakomponovat do tiskárny.

Samozřejmě si uvědomuji rizika, která to přináší (a také místní nevoli k čemukoli, co jede na víc jak 24V :D kterou ale chápu a nechci nikoho vybízet k tomu, aby zmíněnému řešení dával přednost před 24V verzí). Bude to chtít dodatečnou izolaci drátů k podložce, SSR relé schovat do krabičky, adekvátní pojistku a uzemnění jak heatbedu, tak celé skříně (což se hodí obecně). Dělají i 600W podložku, ale trochu se bojím, aby to na čínskou kvalitu nebylo moc a nebylo vyšší riziko toho, že shoří.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod PvvScz » 25.06.2018 14:17

POkud tam bude oddělovák, tak proč ne. Ale inak bych neriskoval. Moc velká šance na mechanický poškození.
  • 0

PvvScz
 
Příspěvky: 68
Registrován: 11.03.2018 02:18
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Georrge » 25.06.2018 14:35

Oddělovací trafo potřebného výkonu je ovšem docela drahé a taky docela velké, takže to by bohužel eliminovalo většinu výhod.

Šance na mechanické poškození tam je, ale podle mě zas tak velké není, bed jezdí jen nahoru a dolů, přičemž během jednoho tisku vyjede jednou nahoru a jednou dolů, a ještě nízkou rychlostí, to mi nepřijde jako velký nápor na vodiče.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod medapeta » 25.06.2018 15:03

Bed na klasickém Rebelovi se kmitá jak vzteklý a vodiče jsem za dva roky měnit nemusel. Jen to chce vybrat nějaký s hodně žílami uvnitř a pružnou silikonovou izolací. Spíš bych se bál že to někde bude hůř zaizolované nebo uteče drátek a bude vymalováno. Podle mého soukromého názoru je to jen další zbytečné hlídání něčeho, co lze stejně dobře udělat v bezpečných hodnotách. Jen ten zdroj co to bude krmit musí být dostatečně tvrdý a stabilní. V Praze mohu zapůjčit na test HWS600-24 pokud budeš chtít zkusit rychlosti nahřívání.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Georrge » 25.06.2018 15:33

Taky bych řekl, že to s tím poškozováním vodičů nebude tak horké. S tou izolací vodičů od podložky jak jsem psal, ideálně potáhnout ještě jednou izolací a konce řádně zkontrolovat, případně zalít tepelně odolným lepidlem.

A samozřejmě, že se to dá udělat v bezpečných hodnotách, ale s 230V podložkou stačí s rezervou 100W zdroj. S klasickou podložkou potřebuješ minimálně 460W. U levného zdroje bych možná tu rezervu i zvýšil, jinak se z něho stává podobně riziková věc, jako ta podložka. A to už jsme 500W+ a asi každý ví, jaká je cenová a rozměrová náročnost 500W a 100W zdroje (o přidaném hluku z větráčku nemluvě).

Teď mě ale trápí jiná věc. Co jsem četl, tak SSR při poruše (která se samozřejmě může stát) zůstane v otevřeném stavu a podložka neustále topí a není nic, co by ji mohlo vypnout. A 600w podložka už by mohla dosáhnout nebezpečných teplot a byl by to docela průser. Stejně tak je asi větší riziko nějaké nehody, pokud člověk zapomene tiskárnu vypnout.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod fdd1222 » 25.06.2018 16:38

Uvazujes spravne, to se stat samozrejme vzdycky muze. Proto mam vsude jeste druhy kontrolni termistor, hlida se nezavisle na ridici desce preruseni, zkrat, maximalni teplota a rozdil teplot mezi jednotlivymi termistory ve dvojici a v pripade jakychkoliv problemu system vypne celou tiskarnu pres nezavisle relatko. Stejne tak jako v pripade pritomnosti koure v boxu, vypadku otacek vetraku a spouste dalsich veci. Kdyby se uplne cela elektronika posrala, jsou tam jeste 2 bimetaly na 60C ktere taktez i pri kratkodobem preruseni vypnou hlavni relatko tiskarny.
Protoze ale mistni fnukalove tvrdili ze je to uplne zbytecne, slozite, poruchove, offtopic a nevim co jeste, vykaslal jsem se na vyrobu dokumentace a tak si budes muset poradit sam, pokud neco takoveho budes chtit.

V napajeni cehokoliv napetim 230V problem zadny neni, pokud je to udelano poradne, zvlast pri tve koncepci kdy bed jezdi jen pomalu nahou a dolu. Je tak ostatne napajeno vsechno v domacnosti. Jen tady je to brano pomalu jako vyroba jadernych zbrani, takze to nebudu dal komentovat, stejne by to nekdo vymazal. Pripadne se poptej na forech zabyvajicich se elektrikou. Osobne vidim jediny prinos 230V v tom ze muzes mit zdroj bez vetraku.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Otomar » 26.06.2018 06:31

fdd1222 píše:Protoze ale mistni fnukalove tvrdili ze je to uplne zbytecne, slozite, poruchove, offtopic a nevim co jeste, vykaslal jsem se na vyrobu dokumentace a tak si budes muset poradit sam, pokud neco takoveho budes chtit.

...potrefená husa nejvíc kejhá
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod PvvScz » 26.06.2018 08:33

bed jezdi jen pomalu nahou a dolu


Hmm, to vidím denně, kolik problémů je s vodiči, který vykonávají jenom furt stejnou trasu opakovaně. Jak dochází k ulamování i přes násobný uchycení, jak se řeší poloměry ohybu. A hlavně u siloviny. A nedělám si iluze o elekrický pevnosti té čínské izolace... Docela bych chtěl vidět tu podložku při VN testu tak na 2,5kV.. Což je pro domácí spotřebiče jedno z nižších napětí.. Kolikrát se to testuje izolačně i na 4kV.. A tam se čína absolutně nechytá.

Každej si doma může dělat co chce, ale některý věci bych na některý DF ani nedával. Chodí sem i lidi, pro který je skoro problém nezaměnit i síťovou vidlici a takoví by ani neměnli vědět, že něco takovýho na 230V existuje. Jelikož ta tiskárna bude v kovovým boxu, tak bych osobně řešil v první řadě uzemění celýho boxu, předřadil tomu Fičko a když vidím ty nezávislý ochrany, tak na ně napojenej stykač.. Tím to v případě nouze hned odstřelím od sítě a můžu se starat co dál.. Náklady minimální a bezpočnost podstatně vyšší.. Stačí se podívat kolik lidí má porůznu předělaný tiskárny do kovovýho rámu a spojený to není vůbec.

A opravdu doporučuju se zeptat na DF zabývajících se elektrikou :). Mnimálně na eDF elektrika, kam chodí hromada revizáků, tak už dlouho nebyl pořádně výživnej FLAME :) . A tohle by bylo něco pro ně.
  • 0

PvvScz
 
Příspěvky: 68
Registrován: 11.03.2018 02:18
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Georrge » 26.06.2018 17:56

PvvScz píše:
bed jezdi jen pomalu nahou a dolu


Hmm, to vidím denně, kolik problémů je s vodiči, který vykonávají jenom furt stejnou trasu opakovaně. Jak dochází k ulamování i přes násobný uchycení, jak se řeší poloměry ohybu. A hlavně u siloviny. A nedělám si iluze o elekrický pevnosti té čínské izolace... Docela bych chtěl vidět tu podložku při VN testu tak na 2,5kV.. Což je pro domácí spotřebiče jedno z nižších napětí.. Kolikrát se to testuje izolačně i na 4kV.. A tam se čína absolutně nechytá.

Každej si doma může dělat co chce, ale některý věci bych na některý DF ani nedával. Chodí sem i lidi, pro který je skoro problém nezaměnit i síťovou vidlici a takoví by ani neměnli vědět, že něco takovýho na 230V existuje. Jelikož ta tiskárna bude v kovovým boxu, tak bych osobně řešil v první řadě uzemění celýho boxu, předřadil tomu Fičko a když vidím ty nezávislý ochrany, tak na ně napojenej stykač.. Tím to v případě nouze hned odstřelím od sítě a můžu se starat co dál.. Náklady minimální a bezpočnost podstatně vyšší.. Stačí se podívat kolik lidí má porůznu předělaný tiskárny do kovovýho rámu a spojený to není vůbec.

A opravdu doporučuju se zeptat na DF zabývajících se elektrikou :). Mnimálně na eDF elektrika, kam chodí hromada revizáků, tak už dlouho nebyl pořádně výživnej FLAME :) . A tohle by bylo něco pro ně.


Promiň, ale tahle reakce je podle mě dost špatně (podobně jako ostatních odpůrců čehokoli na 230V). Je hezké, že se snažíš chránit méně znalé, ovšem z toho, jak jsi svůj příspěvek napsal, si toho moc nevezmou a ztrácí tedy význam. Vím to, protože před pár lety jsem patřil mezi ně. Teď jsem sice vyučený konstruktér, nějaké znalosti elektra mám, ale stejně vůbec netuším, co to je "fičko", nebo jak si představuješ to zapojení stykače, aby měl lepší funkci, než obyčejný úderový vypínač. Proč tyhle informace nepíšete tak, aby si z toho něco odnesli právě ti, kteří tyhle informace potřebují nejvíc? Tedy ti, kteří o tom ví málo. To oni právě potřebují vědět, co všechno je potřeba dodržet, jaké bezpečností prvky existují, jak se zapojují a prostě co je potřeba udělat k tomu, aby se nezabili.

Snažíte se tyhle lidi chránit, ale nedochází vám, že je nemůžete před tímhle ochránit, protože tiskárna se prostě na 230V zapojit musí. A místo toho, abyste tu šířili osvětu o tom, jak se k 230V chovat, tak se naopak snažíte informace zatajit, aby se méně zkušení uživatelé nepouštěli do zapojování 230V. Jenže oni stejně musí, minimálně ten zdroj, který navíc může být potenciálně stejně nebezpečný, jako ta podložka (protože tihle lidi nebudou kupovat značkové zdroje, ale právě ty rizikové číny, které navíc nabízí spousta našich eshopů).

Hledal jsem tu informace o 230V podložkách a vesměs jediné, co jsem se dozvěděl, je to, že se lidi snaží navádět neznalé k nebezpečným věcem a hrajou si na sebevrahy. Z čehokoli 230V vám hrůzou vstávají vlasy na hlavě (včetně Rebela), ale pak si člověk koupí stavebnici Rebela a tam je zdroj podle dodaného návodu zapojený takhle

20180626_184434.jpg


20180626_184427.jpg


A to je v pořádku? To mi teda přijde jako větší průser, než 230V podložka zapojená precizně a s několika ochranami. A uživateli to nepřijde divné, protože se o tom nic nedočte. A pak to končí přesně tak, jak píšeš ty - lidi vůbec neví, co je potřeba pořádně uzemnit, co zaizolovat, co se může posrat a jaké to může mít následky.

Jinak riziko s neustále hřející podložkou (ať už vlivem vadného SSR, nebo špatného termistoru, což se týká všech podložek či heatbedů, ne jen 230V podložek) jsem se rozhodl vyřešit tepelnou pojistkou (já jsem vybral na 130°), kterou přilepím zespod vyhřívané podložky. Ta v případě přehřátí podložky odpojí podložku od napájení. Sice až vychladne, tak podložka zase začne hřát, ale nikdy nepřekročí teplotu danou pojistkou. Případně se dá použít jednorázová, která se spálí a odpojí tak podložku úplně.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod PvvScz » 26.06.2018 18:59

Fičko alias proudový chránič. To je klasika.. A stykačem myslím to, že pokud zareaguje jakákoliv ochrana, ideálně ty přídavný (třebas přehřátím), tak cívka stykače ztratí napětí a stykač odpadne a žádné napětí nejde nikam do tiskárny.

Stačí se podívat,s čím chodí slavný ANET, nebo podobný. Holý vývody vypínače, dráty ke zdroji snad z nití.. Nikdo lidi neochrání úplně, navíc je to zbytečná práce. Ale nemusí se jim dávat příklady. Bohužel nejen díky netu si lidi myslí, že to je jenom pár drátů a že si elektrikáři vymýšlí, aby z nich dostali peníze.. Co občas vidím, tak proti tomu je elektrický křeslo úplně bezpečný. Pro některý je drahá i doutnavka, která by proti zemi indikovala nebezpečný dotykový napětí..

Když bych tu napsal rozpis, tak se na to každej vybodne, protože jenom součástky vyjdou tak na 1500,- .A zapojení nemá smysl dávat, protože to chce něco o tom vědět, jak to funguje, jak to zapojit.


Mně osobně to je jedno, mám svou tiskárnu zapojenou po svým a vím že jsem riziko omezil na nejmenší možnou míru.
  • 0

PvvScz
 
Příspěvky: 68
Registrován: 11.03.2018 02:18
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Georrge » 18.07.2018 15:33

Dneska dorazily karbonové tyče, tak hodím nějaké rychlé poznatky :)

Průměr tyčí je 9,96 - 9,98, tedy lehoulince horší, než klasické ocelové, ale nic zásadního.

Hmotnost 400mm tyče je 48g, hmotnost 8mm ocelové tyče o stejné délce je 158g. Úspora hmotnosti je tedy 110g. Pokud ostatní komponenty váží 430g, tak motor bude muset hýbat místo s 588g pouze s 478g. To je úspora 23%, což by se mohlo projevit na lepší dynamice i se slabšími motory.

Rovinnost není úplně nejlepší, obě tyče jsou prohnuté o pár desetin milimetru. Ocelové tyče, které mi tu zbyly z původního rebelu, ale mají úplně stejné prohnutí, asi ani ty ocelové nebudou stoprocentně rovné.

Teď k nějakému měření, ačkoli zatím jsem měřil jen hodně narychlo, takže přesnost nemusí být nejvyšší. Doprostřed tyče jsem zavěsil 6kg závaží a měřil prohnutí tyče.

Karbonová tyč 10mm délky 400mm - prohnutí 1,7mm
Ocelová tyč 8mm délky 370mm - prohnutí 1,5mm

Bohužel nemám ocelové tyče stejné délky, takže výsledky se nedají porovnat přímo. Z naměřeného průhybu ocelové tyče jsem ale dopočítal prohnutí, které by měla ocelová tyč o délce 400mm. Vyšlo mi 1,9mm (těch 30mm udělá překvapivě dost).

Vypočítaný modul pružnosti karbonových tyčí je asi 95GPa, tedy o dost méně, než jsem čekal (očekával jsem okolo 130GPa). Karbonové tyče jsou tedy méně tuhé, než jsem očekával.

Jak lze ovšem vidět z výsledků, hodnoty prohnutí karbonových 10mm tyčí je skoro stejné, jako u 8mm ocelových tyčí, a to při třetinové váze. Stále tedy jde o zajímavou alternativu k ocelovým tyčím. Teď ještě zjistit, jak se budou chovat s kluznými pouzdry.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Baisop » 18.07.2018 19:11

Georrge
Nic proti, ale podle mého, to co jsi naměřil, je trochu divné. Aby ocel měla pouze E=120GPa podle výpočtu (předpokládám, že to bylo zatěžované jako prostý nosník), je trochu divné. Běžně by se mělo E pohybovat okolo 200GPa. Podle mého jsi neměl dostatečně tuhé uložení a to se deformovalo a měřil jsi i deformaci uložení s deformací tyče. Druhá možnost je, že ty tyče, které jsi měřil nejsou ocelové :) .
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Georrge » 18.07.2018 19:32

Jelikož jsem nedal schéma, jak jsem měřil, tak se může stát že jsi to počítal trochu jinak :)

Zatěžoval jsem to jako na schématu zde a taky všechny výpočty jsem dělal na tomto odkazu (tak doufám, že to mají správně, ručně se mi to počítat nechtělo :) ).

Pokud si tam nasázíš hodnoty, mělo by ti to vyjít.
  • 0

Přílohy
1.png
2.png
Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Variace na Ultimaker - Pomoc s výběrem motorů

Příspěvekod Baisop » 18.07.2018 20:17

Georrge
Omlouvám se. Chyba na mé straně mezi židlí a klávesnicí. Máš to správně :).
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků