Alternatíva k hliníkovým profilom

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Klaudius » 20.08.2018 17:09

zemciko: Trošku si utrieď pojmy a dojmy. Toto si písal Ty, ak sa nemýlim: "A stačí třeba průřez 10mm2 a na přetržení potřebuješ 50kilo! (po vláknech)." - a ja som na to odpovedal, že ide skôr o pružnosť plastových dielov. Rozhodne ich nepretrhneš ani neprestrihneš (preto je tvoj argument o priereze a sile potrebnej na pretrhnutie celkom mimo). Ale pri hrubšom zaobchádzaní tam nejaký priehyb tej plastovej spojky byť môže, potom je to o pružnosti materiálu, či sa po priehybe vráti do pôvodnej polohy, alebo ostane nejakú desatinku mimo. Ale skôr si myslím, že k tomu dôjde skôr pri náhodnom náraze, páde a podobne. Pri bežnej manipulácii to bude asi vpohode.

Inak je celkom zaujímavé, kam sa debata dostala. Pôvodne som hľadal alternatívu k hliníkovým profilom, ktorá by bola lacnejšia, jednoduchšia, menej prácna a podobne, a zatiaľ riešime pevnosť hliníkového rámu, ktorý je pre drvivú väčšinu používateľov dostatočne pevný. :mrgreen:
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Klaudius » 20.08.2018 17:12

nasranek píše:https://www.ebay.com/itm/10pcs-T-Slot-L-Shape-Aluminum-Profile-Interior-Corner-Connector-Joint-Bracket-CE/372066108893?hash=item56a0de45dd:m:m0DAJAYSPP9CemGRxoMC9dg

osobně to mám spojené tímto + spec matice na uchycení držáku a tištěný plast - ale mám to s PLA.



To je celkom zaujímavé riešenie, pokiaľ sú tie rohovníky dostatočne presné, určite to drží jak ďas. :idea:
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod nasranek » 20.08.2018 17:14

musíš je trochu přibrousit v hranách co jdou do mezer (v profilu s ehliníku sedí )
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod zemciko » 20.08.2018 20:20

Klaudius píše:zemciko: Trošku si utrieď pojmy a dojmy. Toto si písal Ty, ak sa nemýlim: "A stačí třeba průřez 10mm2 a na přetržení potřebuješ 50kilo! (po vláknech)." - a ja som na to odpovedal, že ide skôr o pružnosť plastových dielov. Rozhodne ich nepretrhneš ani neprestrihneš (preto je tvoj argument o priereze a sile potrebnej na pretrhnutie celkom mimo). Ale pri hrubšom zaobchádzaní tam nejaký priehyb tej plastovej spojky byť môže, potom je to o pružnosti materiálu, či sa po priehybe vráti do pôvodnej polohy, alebo ostane nejakú desatinku mimo. Ale skôr si myslím, že k tomu dôjde skôr pri náhodnom náraze, páde a podobne. Pri bežnej manipulácii to bude asi vpohode.

Inak je celkom zaujímavé, kam sa debata dostala. Pôvodne som hľadal alternatívu k hliníkovým profilom, ktorá by bola lacnejšia, jednoduchšia, menej prácna a podobne, a zatiaľ riešime pevnosť hliníkového rámu, ktorý je pre drvivú väčšinu používateľov dostatočne pevný. :mrgreen:


Prosímtě než začneš někoho kritizovat tak se o tom něco nauč.
to namáhání potřebné pro přetržení (dovolené namáhání/nepětí v tahu), ve směru vláken, protože 3d tištěný díl má značnou anizotropii, jsem tam dal abych nastínil to , že i plast něco vydrží. větu předtím je srovnání s kovovými materiály a další souvětí je ukázka z hookova zákona který souvisí právě s tuhostí/pružností. když nevíš o co jde tak to nekomentuj nesmysly o střihu (to už vůbec nechápu kde jsi sebral) a nevytrhuj věty z kontextu.

To že použiju ocelové spojky má jednu výhodu a to takovou, že mohou být 5-10x tenčí, vážit to bude +- stejně (při obdobných mechanických vlastnostech), ale daleko hůř to tlumí/netlumí vibrace, plus si to doma nevytisknu na tiskárně...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod medapeta » 20.08.2018 20:34

Přesně tak, RepRap je právě o tom, že tiskárna je z většiny samoreplikující, takže tyhle svařovací pokusy jsou tak trochu mimo.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Klaudius » 20.08.2018 20:35

zemciko - myslel som, že debatujeme, nie naťahujeme sa o to, kto má pravdu. Mimochodom - kde vidíš kritiku? Že som si dovolil napísať, že píšeš o niečom inom ako ja? Dobre, tak máš svoju pravdu, aj keď si si pri tej horlivosti nevšimol, že sme tu písali o niečom celkom inom, ako o tom, koľko vydržia spojky, o váhe alebo tlmení vibrácií. Ale nevadí, beriem na vedomie, že máš pravdu. Nech sa ti darí.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Klaudius » 20.08.2018 20:37

medapeta píše:Přesně tak, RepRap je právě o tom, že tiskárna je z většiny samoreplikující, takže tyhle svařovací pokusy jsou tak trochu mimo.


Ale áno, pravdaže. Akurát, ak sa nemýlim, tento server je aj o RepRap(e), nie iba o ňom. :wink:
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Georrge » 20.08.2018 20:40

medapeta píše:Přesně tak, RepRap je právě o tom, že tiskárna je z většiny samoreplikující, takže tyhle svařovací pokusy jsou tak trochu mimo.


Tak to, že se rám udělá pořádně, ještě neznamená, že to nebude RepRap. Tištěných dílů i tak zůstane hodně (možná stále většina).
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod medapeta » 21.08.2018 07:21

Nikdo tu neříká, že se to nemá dělat pořádně. Jen jaksi z principu by za tím asi nemusela být dílna s CNC, svářečkou a laserem a maximum věcí by si měl být schopen i Pepík z Horní Dolní naklonovat doma nebo v garáži. Průša tohle nesplňuje dávno a různé čínské klony už vůbec. To jak si kdo co dělá je jeho věc a inovace jsou určitě přínosné, jen se to trochu zvrhává směrem, který jde proti původní myšlence. Nic víc, nic míň.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod nasranek » 21.08.2018 07:39

Pánové zajímalo by mně co se pořád řeší, dobře udělaný rám a je jedno s čeho měl jsem závitovky , měl jsem kombinaci železa a polykarbonátu ( prostě co jsem našel v práci), měl jsem rám s dřevotřísky teď mám s hliníku.

A o rám prakticky nejde, teda pokud je dobře složený a neviklá se.
Jestli někdo řeší že s tiskárnou bude minimálně jednou týdně cestovat tak je na špatné cestě co se železa týče
- železo je prostě těžké.
Takže pokud převozy jsou jen 2 možnosti a to profi tiskárna v hodnotě cca 70-100000 kč, nebo 20mm a víše lamino deska s napevno přišroubovaným hliníkem (na silent bloku aby byl nějaký tlumič vibrací) a kryt celé tiskárny něco jako u kufříkových šicích strojů - samozřejmostí jsou potom zajištění pohybu všech os. Vrchní část rámu a ani uchycení k obvodovému rámu nikdy nebude dostatečně pevné aby umožňovalo přenosy - hliník + plast spojky to nevydrží dlouho ( občasné přesunutí ok ), když to bude s železa tak tíha spodního rámu bude moc velká aby se nebortil při přenášení za vrchní rám - teda pokud to nebude s 30/3 mm jeklu ale nechce se mi hledat kolik by to vážilo ale tipnu si se vším všudy cca 20 a více kilo spíš více když hliníkový jekl 30/30/3 váží skoro kilo/m.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Georrge » 21.08.2018 11:57

medapeta píše:Nikdo tu neříká, že se to nemá dělat pořádně. Jen jaksi z principu by za tím asi nemusela být dílna s CNC, svářečkou a laserem a maximum věcí by si měl být schopen i Pepík z Horní Dolní naklonovat doma nebo v garáži. Průša tohle nesplňuje dávno a různé čínské klony už vůbec. To jak si kdo co dělá je jeho věc a inovace jsou určitě přínosné, jen se to trochu zvrhává směrem, který jde proti původní myšlence. Nic víc, nic míň.


Tak ono i ty profily ti musí někdo přesně nařezat, to doma bez vybavení nedáš. Takže jestli si je pak necháš někde svařit, nebo si necháš na laseru vypálit kovové spoje, či si doma vytiskneš plastové (ale pořádně), to už podle mě žádný dramatický rozdíl nedělá.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod horamil » 21.08.2018 16:20

Mluvíš mi z duše, PŘESNÉ ŘEZÁNÍ :) komunikuji s firmou Haberkorn prodávají mimo jiné i hliníkové X profily https://www.haberkorn.cz/systemy-hlinikovych-profilu/ takový "hezčí" zakulacené než které "všichni" používáme na Rebelech. Není to samo sebou jen o kulatosti Haberkorn k tomu má tuny doplňků (super jsou matky které vložíte kdekoliv do drážky aniž byste rozebírali konstrukci).

Co se mi hlavně líbí je spojování kdy je použita jejich spojka (profil se v drážce provrtá, v druhém profilu se v ose vyřízne závit vloží se spojka do drážky a imbusem přes vyvrtaný otvor jen dotáhnout, spojka to přes drážku jistí i proti pootočení) rám by byl nádherný, tuhý, cena profilů je cca 860 Kč, plus 230 Kč za 8 ks spojek. Ale ten nejvěší půšvih je že to není to nařezané a navrtané :( a práce to celé zdvojnásobí.

A pokud chci stavět svépomocí (chápej doma v kuchyni paneláku, nikoliv ve vybavené dílně) tak skončím protože nemám přesnou pilu a bez té to prostě nemá význam, kolmost a čistota řezů je základ aby sedělo.
Nemám sloupovou vrtačku, i když na té díře už zase tolik nezáleží je jen technická kvůli dotažení šroubu, to zvládneme aku vrtačkou.
Nemám závitník, ale ten si na víkend od někoho půjčím.
  • 0

horamil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 25.07.2018 22:03
Bydliště: Neratovice
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod Klaudius » 22.08.2018 06:18

horamil píše:Mluvíš mi z duše, PŘESNÉ ŘEZÁNÍ :) komunikuji s firmou Haberkorn prodávají mimo jiné i hliníkové X profily https://www.haberkorn.cz/systemy-hlinikovych-profilu/ takový "hezčí" zakulacené než které "všichni" používáme na Rebelech. Není to samo sebou jen o kulatosti Haberkorn k tomu má tuny doplňků (super jsou matky které vložíte kdekoliv do drážky aniž byste rozebírali konstrukci).

Co se mi hlavně líbí je spojování kdy je použita jejich spojka (profil se v drážce provrtá, v druhém profilu se v ose vyřízne závit vloží se spojka do drážky a imbusem přes vyvrtaný otvor jen dotáhnout, spojka to přes drážku jistí i proti pootočení) rám by byl nádherný, tuhý, cena profilů je cca 860 Kč, plus 230 Kč za 8 ks spojek. Ale ten nejvěší půšvih je že to není to nařezané a navrtané :( a práce to celé zdvojnásobí.

A pokud chci stavět svépomocí (chápej doma v kuchyni paneláku, nikoliv ve vybavené dílně) tak skončím protože nemám přesnou pilu a bez té to prostě nemá význam, kolmost a čistota řezů je základ aby sedělo.
Nemám sloupovou vrtačku, i když na té díře už zase tolik nezáleží je jen technická kvůli dotažení šroubu, to zvládneme aku vrtačkou.
Nemám závitník, ale ten si na víkend od někoho půjčím.


Keby si si sortiment od Haberkornu prezrel lepšie, našiel by si aj spojky, kde nemusíš vŕtať vôbec nič, takže vŕtačku nepotrebuješ. Profily dodajú narezané presne na mieru, takže stačí to iba poskladať. Ale ide to viac do peňazí. Niekde v príspevku vyššie som dával odkaz na takú spojku od Alvarisu, Haberkorn ponúka detto, dokonca vo dvoch dĺžkach.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod vitaka » 22.08.2018 08:23

To: George a Klaudius

Netvrdim, ze nema cenu delat pevny ram. Sam jsem psal, ze mam rohove spojky nahrazene hlinikovymi trojuhelniky. Takze pokud tiskarnu prenasim, nebo polozim na nerovnou podlozku nemusim nic znovu serizovat, nebo kalibrovat. Ram i cela tiskarna se daji samozrejme vyrobit mnohem tuzsi, ale otazka je, jestli to ma smysl. Opravdu si stojim za tim, ze presnost tisku je v radu desettin milimetru a to za podminky, ze tiskarna je v dobrem stavu a dobre serizena. Ono totiz vetsina stavitelu ani nema moznost s vetsi presnosti vytisk zmerit. Vetsina pouziva digitalni 'supleru' nekde ze supermarketu za par stokorun. Ony ale i znackove suplery v cene nekolika tisic, nebo i desetitisicu meri vetsinou s presnosti +- 0,05mm (coz je desetina). To, ze na displeji zobrazuji setiny hodne lidi svadi k tomu verit, ze meri na setiny. (Tyhle tolerance slusny vyrobce uvadi v dokumentaci, kterou k meridlu priklada). Dalsi vec, je smrstovani vytisku. Kazdy material se ze snizovanim teploty smrstuje. Nektery vice, nektery mene. Smrstuje se i PLA, o kterem tady nekteri pisou, ze se nesmrstuje. Trefit rozmer po smrsteni na setiny je taky nemozne. S teplotou pracuje i material, ze ktereho je tiskarna vyrobena. V konstrukci tiskarny je taky mnoho nepresnosti, ktere zpusobuji nepresnost vytisku.
Ted koukam, ze jsem se nejak moc rozepsal. Omlouvam se za takovy elaborat. Napsal jsem ho abych uklidnil stavitele tiskaren, kteri by meli djem, ze vytisk, ktery jim vychazi o desetinku vetsi, nebo mensi je spatny a musi ho za kazdou opravit. Ono se staci v nejaky firme podivat, jak vypadaji stroje, ktere opravdu dokazi v presnost v setinach opakovane dosahovat..... Jeste jednou se omlouvam za rozsahlost prispevku.
  • 0

vitaka
 
Příspěvky: 70
Registrován: 10.02.2016 22:27
Bydliště: Velké Opatovice
Reputation: 0

Re: Alternatíva k hliníkovým profilom

Příspěvekod horamil » 22.08.2018 10:03

Klaudius píše:Keby si si sortiment od Haberkornu prezrel lepšie ...


Já sortiment Haberkornu "znám", těch rohových spojek mají hned několik.
Mě šlo o to, stáhnout dva profily pevně k sobě bez "záplat" říznuté čelo profilu k podélné ploše druhého profilu tj. čím víc utahuji tím více drží a sedí.

U všech ostatních "záplatovaných" spojů to se své podstatě drží ve vzduchu na záplatách, vkládaných rozích a podobně. To všechno do té konstrukce vnáší nepřesnosti.

Haberkorn to samozřejmě umí dodat nařezané každé říznutí je za 50 Kč

Jejich profily uvádím ze jsou tak nějak uhlazenější, celá konstrukce by se zbavila těch tisknutých spojek s nevzhlednými imbusy na podložkách (pan "Rebel" snad promine, hledal jsem náhradu a nenašel). Na druhou stranu se vzdaluje duch RepRapu kdy si mohu složit tiskárnu v kuchyni na stole a nestojí mne majlant a taky funguje.
  • 0

horamil
 
Příspěvky: 39
Registrován: 25.07.2018 22:03
Bydliště: Neratovice
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků