Automaticka kompenzace protazeni remene

Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2016 08:22

Je problém tohle udělat stylem dojedu na jeden endstop, dojedu na druhý, spočítam kroky, vydělím a zapíšu výsledek někam do parametrů.
Stavím si svou první tiskárnu, tak nemám žádné zkušenosti s možnostmi které mají FW pro tiskárny a jejich nastavení nebo programování.

Je to možná kravina, ale je to jedna z věcí která se dá udělat zadarmo a nikdy pak na protažení už nemusím myslet
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod AndroidCZ » 16.11.2016 10:27

No nevím, myslím že to fungovat nemůže – protažení řemene nezmění počet kroků přeci. Ten řemen je totiž ozubený ;-)
Jinak druhá věc je, že protažení by ani nemělo nastat, pokud nemáš vyloženě nekvalitní řemen. A třetí věc je, proč to vlastně řešíš? Píšeš že stavíš první tiskárnu, tak by bylo možná lepší se soustředit na obecně problematická místa, než na problém, který sis v podstatě uměle vytvořil :-) Prostě na reprap je spousty řádově podstatnějších problémů než nějaké protahování řemene v čase (a automatická kompenzace tohoto problému).
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2016 10:58

No prave ze zmeni. Pokud bude remen novy, bude vzdalenost mezi zuby presne 2mm, tak na 300mm pojezdu potrebuju pohnout o 150 zubu. Pokud se remen protahne a vzdalenost mezi zuby bude rekneme 2,01mm, tak na 150 zubech (a odpovidajicim poctu kroku ktere budou stejne jako v prvnim pripade) bude ujeta vzdalenost o 1.5 mm vetsi.

Kdyz uz se budu s tiskarnou drbat, chci ji postavit poradne a na urovni. Koncepce bude svarena, vyzihana, samonosna bedna z 3mm oceloveho plechu (mam pristup k laseru), minimalne na delsi ose budou klasicke linearni voziky apod. Pokud se to udela chytre, cena by mela odpovidat zlomku ceny drahych tiskaren s mechanicky srovnatelnou nebo lepsi kvalitou.

Tech problemu budu resit mnohem vic, jen jsem chtel vedet jake jsou moznosti programovani FW k temto tiskarnam. Tohle konkretne na konstrukci velky vliv mit nebude, ale chci udelat napr. autoleveling stolku pomoci serv tak, aby se vse automaticky kalibrovalo napr i po vymene trysek apod. A tady se uz bude muset konstrukce podridit moznostem elektroniky.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod AndroidCZ » 16.11.2016 11:11

fdd1222 píše:No prave ze zmeni. Pokud bude remen novy, bude vzdalenost mezi zuby presne 2mm, tak na 300mm pojezdu potrebuju pohnout o 150 zubu. Pokud se remen protahne a vzdalenost mezi zuby bude rekneme 2,01mm, tak na 150 zubech (a odpovidajicim poctu kroku ktere budou stejne jako v prvnim pripade) bude ujeta vzdalenost o 1.5 mm vetsi.

No právě že nezmění. Přečti si to v klidu znova a pouvažuj. Pokud by se ti hodně protáhl řemen, tak ti maximálně tak začne přeskakovat na ozubené řemenici (na které budou mít zuby stéle stejnou rozteč!). A taky se ti zhorší kvalita tisku atd. Ale rozhodně se ti nezmění "ujetá vzdálenost pojezdu" v tom smyslu, že bys ji mohl kompenzovat změnou počtu kroků ve FW. Prostě počet kroků ti určují parametry řemenice a řemene, ne jeho protažení. To co píšeš by samozřejmě platilo u NEozubeného řemene. Právě proto používáme řemeny ozubené, aby převodový poměr byl exaktně daný, a ne závislý na napnutí, protažení atd.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod oscar » 16.11.2016 11:14

Nasadil bych opticka pravitka jako zpetnou vazbu. Kdyz uz to delat, tak poradne.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod AndroidCZ » 16.11.2016 11:14

Hm teď přemýšlím, že s tím neozubeným řemenem by to bylo ještě složitější, ale to je asi jedno.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2016 12:01

Tak znovu a pomalu ☺️ Mam remen ktery ma na 300mm 150 zubu. Remen se casem protahne, napinaci mechanismus (pripadne rucnim pripnutim) ho zkratim o 1 zub. Takze na stejny pocet otacek remenice ujedu vyssi vzdalenost. Remenice pres zuby nepreskoci, pokud bude roztazeni delat 0.01mm/zub, pri remenici s 20 zuby ktera bude opasana pod uhlem 180 stupnu bude nesoulad mezi rozteci zubu remenu a remenice v krajnich polohach opasani 0.1mm coz se na remenici vykompenzuje pruznosti remene. Zadne preskakovani se tedy konat nebude.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2016 12:17

AndroidCZ píše:Hm teď přemýšlím, že s tím neozubeným řemenem by to bylo ještě složitější, ale to je asi jedno.


S neozubenym remenem tento problem nenastane, tam je dan prevod jen pomerem remenic a pripadne protahovani remene na tohle nema zadny vliv.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod AndroidCZ » 16.11.2016 12:25

No, tak teď mám v hlavě červa :D Vycházel jsem z neměnnosti převodových poměrů na řemenovém převodu, kdy je každá kladka jiná. Je možné, že tady (když o převodový poměr vlastně nejde) se to takto projeví. Nicméně i tak je ten systém myslím zbytečný, protože plast který se tiskne se po vychladnutí smrští o řádově procenta, což je o zhruba řád víc než je nějaké protažení řemene. Druhá věc je pak to, jak zajistit takovou přesnost snímání protažení s ohledem na teplotní roztažnost rámu tiskárny. Ale jako hurá do toho, mně jen prostě zarazila touha řešit tenhle "problém" s natahováním řemene, když jsou tady jak jsem psal problémy jiného kalibru.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2016 13:23

Ten prevodovy pomer se meni s poctem zubu. Kdyz si predstavis uzavrene ozubene remeny jako ozubene kola (kdyz je otocis mohou tak i vypadat) a das je proti sobe tak pokud budou mit dva stejne remeny stejny pocet zubu, bude prevod 1:1. Pokud se vsak jeden z nich zkrati o zub (pri protazeni a naslednem napnuti na stejnou delku se tak stane), uz prevodovy pomer logicky nebude 1:1. Samozrejme za cenu ze zuby nebudou uplne presne pasovat do sebe, ale jak jsem uvedl, to je marginalie.

Stejne je to s teplotni roztaznosti oceli. Letmym vypoctem zjistis, ze se pri danych rozmerech bude dilatace pohybovat v radech ktere jsou pod rozlisovaci schopnosti cinskych linearnich vedeni ☺️ Vnitrne chlazene kulickove srouby nema ani vetsina beznych obrabecich cnc stroju na kovy.
Navic tady se bude kalibrace provadet po ustaleni teploty v boxu, tesne pred tiskem.

Je mi jasne, ze plasty se smrsknou, ale az budu resit tohle, chci mit 100% jistotu ze jsou pojezdy v naprostem poradku a nemusim koumat proc mi to nesedi, kdyz jsem pridal na smrsknuti podle mych vypoctu apod. To je pak nekonecny pribeh laborovani...

Proste budu brat vzdalenost mezi endstopy jako konstantu a touto kalibraci si pri kazdem zapnuti srovnam podle ni meritko.

Je to obdobne jako treba kdyz tu nekdo pred casem resil ze ma vyboulene sklo na podlozce. Jenze kdyz mu visi pojezdy na 8 kulatine, tak tezko rict jestli je to krivym sklem nebo pruhybem tyci, pripadne obojim ☺️
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod AndroidCZ » 16.11.2016 14:00

V podstatě pak můžeš použít firmware co má Průša – ten myslím při kalibraci osahává X a Y, resp. měří rozměry bedu pomocí indukčního čidla.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod medapeta » 16.11.2016 14:19

No jak to tak čtu tak mám spíš pocit že lepší by bylo si koupit nějakou "profesionální" tiskárnu. To co tu kolega řeší je s prominutím piczovina.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod straciam » 16.11.2016 16:41

mne skor vrta v hlave nejaku dobu backlash. hoci na remenoch je minimalny ale predsa len nejaky musi byt. mozno by pomohlo lepsie opasat remen okolo remenice aby remen obopinal remenicu na viac ako 180 stupnoch, napr. nejaky pritlacnym loziskom. vie mi niekto fundovane povedat ako je to s backlashom pri tychto krpatych remenoch? je stotinovy, tisicinovy alebo aky.. a ci vobec.. :)
  • 0

Ins-piration: No pass, no problem.
Rebel II s hiwin vedeniami.
straciam
 
Příspěvky: 108
Registrován: 08.11.2015 21:04
Bydliště: Podbrezova, SR
Reputation: 0

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2016 18:16

medapeta píše:No jak to tak čtu tak mám spíš pocit že lepší by bylo si koupit nějakou "profesionální" tiskárnu. To co tu kolega řeší je s prominutím piczovina.


Ja myslim ze to je realny problem, samozrejme pokud budu tisknout nejake figurky tak mi to muze byt ukradene, ale u dilu kde je potreba aspon nejakou presnost, protazeni remene realny vliv bude mit.

Backlash bych u remenu neresil. Muzes si zkusit zatlacit nejakou silou odpovidajici cca 2/3 statickeho momentu a uvidis o kolik se hlava pohne. Ty momenty jsou tady tak male, ze se to prakticky neuplatni. To uz vetsi vliv bude mit skluz krokoveho motoru. Podstatne je, ze obe tyto chyby se nekumuluji a jsou v porovnani s pozadovanou presnosti zanedbatelne. A i kdyby ne, stejne neni zadne jednoduche a levne resenni techto problemu, takze nema cenu se tim zabyvat. Maximalne tak zvolit sirsi remen. Ja mam v planu pouzit 10mm sirku.

Ale k puvodni otazce. Pokud jsem dobre pochopil, tiskarna se da ridit pomoci nejakych maker z G kodu nebo jak to nazvat (zatim jsem to vubec nestudoval). Pujde jen pomoci tohoto realizovat zminena kalibrace, nebo budu muset zasahovat do zdrojoveho kodu FW
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automaticka kompenzace protazeni remene

Příspěvekod medapeta » 16.11.2016 19:41

Mohu vědět kde jsi na zmíněný "problém" narazil ? Co máš za tiskárnu, jaké jsou použité komponenty a u jakého tisknutého objektu. Dobré by bylo ho sem připadně přiložit. Mnoho lidí tu netiskne jen figurky...
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Další

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron