REBEL RELOADED - ve výstavbě

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Saph » 22.09.2016 22:56

RiMaServis píše:Vypadá to nadějně, skromný dotaz, jak to vidíš časově s vypuštěním :)

Kdy to bude nemůžu teď říct. Během příštího týdne by měla první verze být složená a budu testovat. Jak to dopadne se uvidí. ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod lipoforall » 02.10.2016 18:56

jen pár otázek, snad sem to nikde nepřehlédl...

jakej bude nahoře použitej pás? GT2?

na pojezd extruderu se už budou používat ty delší ložiska? (LM10LUU 10mm* 19 mm * 55 mm)

trapézu budou uloženy 3x v tomhle "ušatym" ložisku? https://www.aliexpress.com/item/For-3D-Printer-Parts-2PCS-Lot-8mm-caliber-zinc-alloy-bearing-KFL08-FL08-flange-bearing-with/32625783210.html?spm=2114.13010608.0.0.HLJP8A

a saph to kreslí v tom samém sw co rebel? tzn. nějakej běžnější formát(step) pro další úpravy nepřipadá v úvahu?

dík moc a držím palce, tahle verze vypadá dost dobře ;)
  • 0

lipoforall
 
Příspěvky: 9
Registrován: 14.04.2014 18:10
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 02.10.2016 19:38

Nahoře ted bude T2,5. Vyzkouším ale i GT2, remen i ekvivalentni remenice mi uz jdou z ciny (stavím zároven dve tiskárny). U GT2 ale mozna bude zapotrebi pouzit dva napinaky, protoze remenice maji lehce mensi prumer a remen je zas o 4 mm delsi.
Loziska vsude pouzivam normalni LM10UU, tedy delka 29mm.
Trapez je presne v tomto uchytu ukotven vpravo dole. Do hornich drzaku jsem z nej nakonec pouzil jen ty samotna loziska a kovovy uchyt jsem zahodil, zdal se zbytecne velky. Asi se pro tento ucel nekde daji sehnat i jen ty samotna loziska s cervikem.
Kreslim v Cubify design jako Dan, takze export nulovy, bohuzel.
Jinak update ke stavbe: Tiskarna z velke casti slozena, vsechno potrebne mam az na zasilku remenu z proprumysl.cz. Ukazalo se ze "skladem" u nich znamena u dodavatele, ktery neni schopny dodat zbozi. Uz na ten balik cekam 11 dni. Na tyma.cz take nemeli skladem potrebne dlouhe remeny, takze nezbyva nez cekat bohuzel. Nehtel jsem brat cinske kvuli obave z jejich kvality. Priste na to kaslu a beru je tam.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod lipoforall » 06.10.2016 17:55

dík moc za info,
a k tomu GT2 pásu.. jak má bejt dlouhej + který řemenice.. rád bych to objednal co nejdřív číňani na vánoce moc nefungujou :) a se dvěma napínákama se dá žít :)
  • 0

lipoforall
 
Příspěvky: 9
Registrován: 14.04.2014 18:10
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 15.11.2016 19:40

Tak mám tu update po opravdu dloouhe době ze stavby nadopovaného rebela :) Bohužel mi do stavby vlezly jiné věci následované dočasnou nechutí vrtat se v tiskárně.
Každopádně po prvotních težkostech se zajištěním hladkého chodu osy Z se zdá, že jsem se dostal do funkčního a snad i spolehlivého stavu. Musel jsme trochu upravit uchycení pravého trapézu tak, aby zde byla použita pružná spojka jako je vlevo u motoru. Bez ní to chodilo moc ztuha :-)
Stále provádím testovací tisky s různými průměry trysek a výškami vrstev, ale zatím se zdá být chod ve všech osách velice přesný. Oproti mým starým tiskárnám se velice změnšily nerovnosti(vertikální vlny) na rovných stěnách. Rychlost Z mám aktuálně nastavenou na 10mm/s a časem zkusím přidat. Ale už teď je ten Z lift slušně svižný.
Jinak pro spojení trapézů používám T2,5 řemeny o délce 780mm a šířce 8mm(6 stačí asi taky v pohodě) a řemenice se 60 zuby. Objednáno z Tyma.cz. Remenice ale nemají vrtání na jistící červíky, takže je potřeba si dodělat závity. Jsou pak potřeba 2 napínáky na dopnutí. Dále tu mám i GT2 remenice z ebay, ale ty me trochu znepokojily ve větší vůli středového otvoru (možná spatný kus) a je potřeba k nim kratší řemen kolem 750mm (řemenice jsou menši při stejném poctu zubu). Možná je zkusím dát na další tiskárnu.
Každopádně ale bude potřeba abych tisknul a tisknul, jestli se neobjeví nějaký problém. Zítra na denním světle zkusím udělat nějaké fotky a hodit to sem.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod gib » 11.12.2016 11:48

Na i3 MK2 s trapézami žádné problémy nemám. Důvod proč teď vůbec jsem v tomto vláknu je ten, že díky pozitivním zkušenostem s i3 chci trapézy namontovat i na Rebela. Na té i3 jsou Z motory pořád zapnuté, takže v "zapnutém" stavu k posunutí nemůže dojít. Osobně se mi to nikdy nestalo ani při přenášení tiskárny z místnosti do místnosti. Pojezd na i3 je oproti rebelovi dost minimalistický, ale nevím jestli je nějaký výrazný rozdíl v hmotnosti.

To vyjetí v ose Z až nahoru jak píše kroxigor je samozřejmě nesmysl (píše to, jako by se to snad dělalo před každým tiskem), to se dělá jen při prvotní kalibraci po sestavení tiskárny... Aneb jak vzniká hoax...

Jinak ta reloaded verze se mi zamlouvá, asi mého Rebela čeká přestavba č. 8 :D
  • 0

gib
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31.01.2016 21:21
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 14.12.2016 00:43

gib: Po zkušenostech s trapézy na RR jsem taky přesvědčený, že použití dvou motorů pro Z je v pohodě. Tedy alespoň pokud nahoře budou v ložiscích. Nějak se mi nepodařilo zajistit, aby pak chod v Z byl tak hladký, že rampa X nějak dokázala rozhodit Z. Vždy je zde dostatečné tření, které tomu podle všeho úspěšně brání. Nicméně i tak se chci stále držet myšlenky jednoho motoru pro Z. Toto řešení mi zkrátka přijde elegantnější a pokročilejší.

Jinak tedy update k tématu, ať je jasné, že na konstrukci se stále pracuje, kdyby to někoho zajímalo :-D
V poslední době jsem dost testoval, ladil, montoval, přeložiskovával, hrál si s řemeny a narazil jsem na dva problémy.
Pohyb v ose Z prokázal slušnou přesnost (lepší než na mém RII z JRC a Kryalu), zkoušel jsem tisky s výškou vrstvy 0,04mm s pěknými výsledky. Skutečným testem se ale ukázaly běžné hladké kolmé stěny. Sem tam se prostě nějaká vrstva více "rozmáčkla" a na tisku tak byly nepravidelně se objevující jemné proužky. Dlouho jsem myslel že na vině je nedostatečně přesně složený pojezd Z a čínská ložiska. Výměna za kluzná pouzdra a protažení výstružníkem ale nepomohlo, i když pocitově došlo k zlepšení hladkosti pohybu. Hrál jsem si tedy s různými drivery a proudy na motoru Z, tahal ho do vyšších teplot v domnění, že ty dva trapézy prostě nedává jeden motor(a to tam mám 1005). Pak jsem ale zkusil ještě jednoperimetrový tisk ve spirále (vase mode), kde se motor na Z prakticky nezastaví a jede plynule a povrch byl najednou dokonalý, vrstvy krásně seděly, měly stejný odstín. Což mě přivedlo k tomu, že v mechanice problém nebude, ale chce to jen snížit akcelerace a jerk na Z. Zatím to vypadá, že problém se tím řeší.

Dalším velkým problémem se ukázalo být zvlnění perimetrů osy Y zatímco v X byly tisky úplně hladké. Problém jsem zde přisuzoval zase čínským ložiskům. Vyměnil jsme je tedy zase za igusy a navíc jsem tyče Y přidělal do hliníkových držáků místo tištěných. Stolek začal chodit velice hladce a v ose Y zmizely drobné nepravidelné vlnky, ale pro změnu se zvětšilo velké pravidelné zvlnění, které je patrné hlavně v začátku pohybu po daném perimetru (ghosting-duchové).
Po přezkoumání všeho co mě napadlo, přes přehazovaní driverů až po napínání a povolování řemenu do extrémů jsem došel k tomu, že na vině bude asi moje úprava stolku. Totiž 10mm tyče na Y zvýšily vzdálenost mezi řemenem a stolkem, což jsem vyřešil tím, že jsem zvýšil ten blok pod stolkem, na který se upíná řemen. Tato vzdálenost se dále při přestavbě zvýšila o další 1cm, kvůli použití hliníkových uchytů tyčí, které jsou vyšší, což jsem zase kompenzoval zvýšením úchytu řemenu pod stolkem. Mám tedy takové tušení, že odsazení řemene od stolku má vliv na vznik vibrací, takže aktuálně zase vyhazuji hiníkové uchyty a tyče Y přirazím úplně na hliníkové profily pomocí nových tištěných držáků. Řemen by pak měl tahat téměř na úrovni středu tyčí Y, tak snad to pomůže.
Také budu tisknout masivnější držák motoru Y, protože ten z RII mi trochu pruží a tah řemenu, ho i vybočuje o nějaký ten stupeň v důsledku čehož je prakticky nemožné srovnat ho tak, aby mi místy při pohybu nedřel o řemenici.
Zkrátka práce a práce, ale bude to stát nakonec za to! :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod gib » 17.12.2016 23:27

Tak už jsem nahodil trapézy. Jak jsem předpokládal, žádné problémy se zatím nekonají 8). Použil jsem díly, které jsem tady někde našel. Zbytek "rebela" je custom bowden dual switching, takže klasický pojezd s extruderem nepoužívám.
  • 0

gib
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31.01.2016 21:21
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 30.01.2017 16:22

Tak tiskárna v plném provozu a zdá se vše v pořádku. Zde odkaz na pár fotek: http://saph.rajce.idnes.cz/Rebel/ (toho klubka kabelů si nevšímejte, stěhuju tiskárnu do boxu)
Spojení trapezů Z řemenem se ukázalo jako spolehlivé a velice přesné řešení. Myslím, že co se týče pohybu v Z, tak už výsledky prakticky nemohou být lepší. Zmizelo jakékoliv šmajdání Z z výtisků. Výhoda není jen v tom, že se nemůže Z rozhodit mezi stranami, ale také jsem přesvědčený, že zvýšená zátěž na jeden motor tlumí jeho vibrace a tím zabraňuje přenesu byť třeba jen minimálních nepřesností do pohybu Z.
Další úpravu jsem podnikl u osy Y. Cílem bylo snížit maximálně stolek k rámu a tím i přiblížit řemen blíže ke stolku. Měl jsem podezření, že čím výše je stolek a čím je tedy vyšší ten kvádr na který se upíná řemen pod stolkem, tím vyšší jsou vibrace, které se projevují zvýšeným ringingem, tedy zvlnění na perimetrech ve vyšších akceleracích (např. zde pěkná ukázka pro názornost: https://cdn.thingiverse.com/renders/bc/ ... atured.jpg ) Nové držáky tlačí pomocí sroubků tyče Y přímo k rámu jak můžete vidět na fotkách. Také jsem přidal masivně zesílený držák motoru Y.
V tuto chvíli si troufám tvrdit, že jsem již odstranil všechny počáteční porodní bolesti, ale vylepšení tím nekončí.
Testoval jsem různé konfigurace driverů a provedl mnoho desítek testovacích tisků (viz dvě poslední fotky v galerii zachycující podivné chování S3D v malých rychlostech) za účelem snížení vibrací motorů a tím možnosti zvýšení tiskových akcelerací/rychlostí, ale nevedlo to k žádnému podstatnému zlepšení tisku.
Z tohoto důvodu jsem vymyslel následující modifikaci uchycení motoru Y, která by měla odstínit většinu jeho vibrací a nepřenést je do tisku(teoreticky)
Pohon Y.jpg
Oranžový díl na obrázku je tento http://www.ebay.com/itm/142210528617?_t ... EBIDX%3AIT a ještě čekám na jeho doručení. Na motoru je pak pružná spojka a dalším tlumícím prvkem je 120mm uzavřený řemen, který teprve přenáší pohyb na konečnou řemenici osy Y. Musím zde ještě doplnit napínák tohoto řemenu a bude to kompletní. Pokud se tento koncept osvědčí, aplikuji ho i pro osu X.
Další úpravou bude přechod na 24V u další tiskárny a dále musím přidat mechanický endstop pro kontrolu přitomnosti filamentu.
V budoucnu přidám ještě více fotek výtisků. Zkoušel jsem drobné věci s vrstvou 50 micronů až po velké tištěné rychlostí 200mm/s, ale musím ted prioritně tisknout sadu dílů pro druhou tiskárnu :-)
  • 0

Naposledy upravil Saph dne 01.02.2017 01:55, celkově upraveno 1
Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod crown » 30.01.2017 17:58

mel bys detail toho napinaku na X a nejlepe i STL ?

2017-01-30 16_59_29-saph _ Rebel – rajce.net.png
2017-01-30 16_59_29-saph _ Rebel – rajce.net.png (36.3 KiB) Zobrazeno 3715 krát
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 30.01.2017 19:05

Je to dost složitý díl. Kladka se tam pohybuje pomoci přitahovaní šroubu M4, který vede z vnitřní strany tiskárny. Do držáku kladky se vsunuje matice. Určitě to jde udělat jednodušším způsobem, ale takhle se mi to prostě líbí :-D
Ty dva šrouby co jdou z vnější strany pak slouží k jemnému doladění délky tyčí X.
Napinak X1.jpg
Napinak X2.jpg

Každopádně žádný z mých dílů asi nebude kompatibilní s jinou verzí rebela. Všechno jsem rýsoval jako kompletní předělávku, jako novou tiskárnu. Neplánoval jsem používat žádné staré díly, ani rám. Z původního rebela zůstaly nedotčené jen vazby rohu, držak displeje, extruder a napínak osy Y.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod kroxigor » 30.01.2017 20:11

Hezký, akorád dost dílů je řekl bych zbytečně moc mohutných a složitých na tisk.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 30.01.2017 21:46

Ano to máš pravdu, na nějaké úspory materiálu jsem nehleděl, naopak jsem se snažil vše zesílit, i když třeba trochu zbytečně. Navrhoval jsem to jako pořádný držák schopný častého provozu a tak jsem na tištěných dílech šetřit nechtěl.
Složitý na tisk je hlavně pravý pojezd Z, jak je na obrázku výše a pak ještě držák motoru Y. Chce to použit supporty.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod brenen » 31.01.2017 02:20

Saph skvělé moc se mi to líbí je to zas o dva stupně lepší. Z té konstrukce a dílů vytěžuješ maximum. Pak už jedině jinou konstrukci s lineárním vedením(kolejnice a vozíky ale ty jsou cenově jinde) a nebo co podepřené tyče ty by mohli stát taky za vyzkoušení .
  • 0

brenen
 
Příspěvky: 37
Registrován: 08.11.2015 04:55
Reputation: 0

Re: REBEL RELOADED - ve výstavbě

Příspěvekod Saph » 31.01.2017 02:56

Díky, zvažoval jsem pro stolek i jiné možnosti než klasické tyče, ale nejsem si v tuhle chvíli úplně jistý, jestli by to bylo opravdu tak přínosné. 10mm tyče co tam mám teď jsou určitě pevné dost i na ten stolek 300x200. Nemyslím, že by podepřené tyče něco zlepšily. Naopak by přidaly váhu na stolek, protože bych pak asi nemohl použít lehká kluzná pouzdra Igus a plastové držáky, ale byly by tam ty kovové domky a ty dost váží. Zajímavé by bylo vyzkoušet spíše ty kolejnice, věřím, že by pak stolek klouzal snadněji. Každopádně pojezd X mi ale chodí už teď podstatně snadněji než osa Y a co se týče lehkého zvlnění na začátku perimetrů v ostrých rozích, tak mi přijde srovnatelné v obou osách. Nejsem tedy přesvědčený, že jsou klasické tyče něco, co by bylo potřeba nahrazovat.
Teď jsem ale hlavně zvědavý jestli bude mít nějaký vliv ta antivibrační zpřevodovaná soustava pro motor Y, co jsem postoval výše. Jestli to bude fungovat jak myslím, tak bych pak mohl zvýšit akcelerace a rychlosti obecně, bez ztráty kvality :-) Pokud to nepomůže tak myslím, že by stálo za vyzkoušení pořídit spíš plnotučné externí drivery alespoň pro X a Y.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron