REBEL RELOADED - ve výstavbě

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Rebel » 13.09.2016 06:45

Pro RII s 8mm tycema aplikovat trapez nebudu, protoze je to vice mene neefektivni kombinace. S uzivatelem "Saph" (respektive Saph ted prevzal iniciativu a nove dily navrhuje) pripravujeme jakou si RELOADE verzi, ktera bude na 10mm tycich, trapezech a jednim motorem na Z.
Prvotina je vymodelovana a ceka na komponenty, vytisteni dilu a otestovani. Kaszdopadne to bude tedy jina verze, tedy nebudeme diskutovat v tomto vlakne a az bude o cem diskutovat, zalozim nove tema.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod baltazarek » 20.09.2016 18:24

Chci se zeptat, zda se vám nějak daří s RELOADE verzí Rebela II. Zajímá mě ta přestavba na 10mm tyče a trapéz. Ty 10mm tyče plánujete na všechny osy ? Díky
  • 0

baltazarek
 
Příspěvky: 71
Registrován: 27.11.2013 20:57
Reputation: 0

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Rebel » 20.09.2016 19:29

Je to v podstate hotove, "Saph" si maknul a je to pred otestovanim. Urcite mu do toho vnesu jeste nejaky chaos a budou upravy, nic mene prvotni verze je v podstate hotova. Vsecky osy jsou na 10mm tycich a na Z trapezy sprazene remenem, tedy jeden motor na Z, jinak s nimi jsou problemy.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod baltazarek » 20.09.2016 19:57

Dva motory na Z s trapezy delaji problemy ? V cem spocivaji ?
  • 0

baltazarek
 
Příspěvky: 71
Registrován: 27.11.2013 20:57
Reputation: 0

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Rebel » 20.09.2016 20:05

to je vcelku jednoduche, diky vetsimu stoupani a lehkemu chodu matice se pri vypnuti proudu motoru vahou pojezdu urve obcas motor ze zbytkoveho magnetismu a jedna strana sjede o kousek niz. Vetsinou ta, kde je X motor a pokud je i zahomovane X. Tedy rozhodi se rovina v Z, coz je docela zasadni problem :D A mimo jine tento problem resi i sam velky Prusa :D Ja osobne bych trapezy vubec neresil, jedine v cem to ma vyhodu, tak je rychlejsi pojezd Z. Tedy rychli Z-lift a homovani z vetsich vysek.
Na RIII jsem to vyresil motory s vetsim zbytkovym magnetismem, ale je to stejne na hranici.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod baltazarek » 20.09.2016 20:10

Diky za vysvetleni. A jak to resi prusa ?
  • 0

baltazarek
 
Příspěvky: 71
Registrován: 27.11.2013 20:57
Reputation: 0

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Rebel » 20.09.2016 20:43

To nevim, nijak ho neresim, je to vice mene nahoda ze jsem se to doslechl. Pouziti trapezu bez prislusneho ulozeni neprinasi zadne zasadni zlepseni a je to trochu paskvil, ktery naopak prinasi problemy.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod kroxigor » 21.09.2016 03:25

baltazarek píše:Diky za vysvetleni. A jak to resi prusa ?

Automatickou kalibrací Z - "na prasáka" vyjede na max a nechá přeskočit kroky tak až se oba pojezdy Z dostanou na max a opřou se o horní držáky - tím se srovnaj.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Rebel » 21.09.2016 05:07

Tfuj :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod poutnik » 21.09.2016 06:13

Rebel píše:to je vcelku jednoduche, diky vetsimu stoupani a lehkemu chodu matice se pri vypnuti proudu motoru vahou pojezdu urve obcas motor ze zbytkoveho magnetismu a jedna strana sjede o kousek niz. Vetsinou ta, kde je X motor a pokud je i zahomovane X. Tedy rozhodi se rovina v Z, coz je docela zasadni problem :D A mimo jine tento problem resi i sam velky Prusa :D Ja osobne bych trapezy vubec neresil, jedine v cem to ma vyhodu, tak je rychlejsi pojezd Z. Tedy rychli Z-lift a homovani z vetsich vysek.
Na RIII jsem to vyresil motory s vetsim zbytkovym magnetismem, ale je to stejne na hranici.


Dane, ještě bych se k tomu zeptal, není to závislé na stoupání toho trapézu?

Pořídil jsem totiž tento 8mm trapéz se stoupáním 1mm, předělal jsem si odpovídající díly (pojezdy Z) a včera jsem to zabudoval do tiskárny (viděl jsem na aliexpressu i ebay trapézy i jiným soupáním, např. 2,5mm...) . Taky jsem provedl první kalibrační tisky (kostka 20x20x20) které vypadají velmi dobře. V nastavení počtu kroků se příliš neliší od původní závitové tyče - tam jsem měl pro osu Z 8000 kroků a kalibrační kostka měřila kolem 19.8-19.9mm na výšku (PLA). Včera tištěná kalibrační kostka na trapézu měla při výšce 19.78mm 6300kroků (odhadem co si pamatuju, nevím jestli to bylo 6250 nebo 6350 a teď se z práce podívat nemůžu). V noci mi to tisklo ještě horní držák osy Z tady z V32 verze Rebela, výsledek jsem ráno příliš nezkoumal ale orientačně se zdál velmi pěkný. Se spadáváním jsem se zatím během těchto pouze 3 výtisků ( :D ;) ) nesetkal.

Tedy - jaké je stoupání Tebou použitých trapézů? Nechtěl bys to zvážit/zkusit otestovat tuto variantu? Přeci jen, Ty máš s mechanikou zkušenosti, víš co testovat, víš čeho si všímat. Já jsem amatér, který s mechanikou má jen minimální zkušenosti (i má úprava pojezdu Z je dost harakiri - prostě jsem v OpenSCADu do STLka dostupného tady vyvrtal díry a přidal nějaké hranoly pro zpevnění některých stěn - což chápu že je dost prasárna).

Dík
J
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod oscar » 21.09.2016 07:01

Sice nejsem Dan, ale jaky efekt ma tam dat trapez se stejnym stoupanim jako mam na nerez zavitovce M6x1?
(ano, trapez ma mensi ztraty trenim)

Za sebe bych tam dal alespo Tr8x3 - to je asi nejvetsi stoupani ke kteremu jde koupit zavitnik.

BTW, pocet kroku je
Pocet kroku na otacku motoru x Pocet mikrokroku / stoupani zavitu na otacku
takze 200 x 32 /1 = 6400
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod baltazarek » 21.09.2016 07:22

Já bych osazoval trapézy pouze z toho důvodu, že jsou většinou rovné, oproti běžným metrickým závitovkám. Jiné rozumné důvody k použití trapézu u 3D tiskárny nevidím. Vyšší rychlost na ose Z vlivem většího stoupání je u 3D tiskárny zbytečná. Myslím že trapéz se stoupáním 1mm je docela dobrá volba. Už to bude i více samosvorné než se stoupáním 3mm.
  • 0

baltazarek
 
Příspěvky: 71
Registrován: 27.11.2013 20:57
Reputation: 0

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod kroxigor » 21.09.2016 07:25

  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod poutnik » 21.09.2016 07:30

Důvod pro trapéz: rovnost (přímost) a také pevnost - závitovka s maticí se mi vybrousila tak, že mám mezi maticí a závitovkou slušnou vůli a teď už to skoro nevedlo. Jak jsem psal, nejsem mechanik, asi to nemám po mechanické stránce doladěné úplně dokonale (byť se snažím) a tak se v rámci používání mé mechanické nepřesnosti přenesou v rychlejší opotřebení dílů.

Pro rychlejší pohyb v ose Z nevidím ze svého pohledu důvod.

J
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: REBEL II V32 - v záběhu :)

Příspěvekod Rebel » 21.09.2016 07:50

Osobne jsem pouzil trapez 8x8 a to z jedineho duvodu a to prave kvuli rychlozsti Z, tedy nahrada remenu na Z u RIII, jinak bych to vubec neresil. Mezi rovnou zavitovkou a trapezem se stouani 1mm nevidim v teto aplikaci vubec zadny rozdil, mimo toho nejzasadnejsiho, ktery se vetsinou primarne resi a to je cena. Tedy pokud nemam Stradivarky, zda se mi zbytecne na ne davat struny za tisice, proste lepe hrat nebudou :)

Trapez nema slouzit jako vedeni, tedy jeho pevnost neni v tomto pripade zasadni. Kombinace precizniho sestaveni tiskarny a rovnych zavitovek je proste to nejjednodussi, nejlevnejsi a nejoptimalnejsi reseni.

Opotrebeni matek jsem tedy jeste nezazil a to mam na jedne z tiskaren matice prez 5 let. Jedine kdy se mi to na zacatku stalo bylo to, ze jsem pouzil nerezove tyce a ocelove matky, to skutecne funguje jen chvilku :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Další

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron