Monster Rebel

Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 17.07.2016 18:39

serus.
dokončil som svoju vlastnú 2-farebnú tlačovú hlavu + úpravu 3Dator bowden extruderu.
Chcel som vyrobiť niečo, čo bude zvládať 2 farby, neukúsne mi vela z pracovného priestoru, bude sa dať jednoducho meniť HE a nebude fúkať na podložku od chladiča.zatial mám osadenú len jednu hlavu lebo nemám dokončené heatbloky a aj tak mám len čierne filamenty :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

chladič HE som uzavrel takto do kocky.blower chladí bez problémov a konštrukčne je nemožné aby fúkal na podložku.vonkajší tvar + otvory sa obrábali na 5-osej fréze, preto počítam že kalibrovanie druhého HE bude len o tom, že zadám vzdialenosť druhého HE 14mm a je to.rebrá som rezal drátorezom.je to jediný problematicky vyrobitelný diel a v podstate je to celé postavené okolo neho.

Obrázek

chladič PLA.ešte neni osadený ale už som ho vyrobil.

Obrázek

som zvedavý ako bude fungovať.test mokrým prstom ale zvládol.fúka zo všetkých strán.

Obrázek

Obrázek

3Dator extruder som si vybral, pretože vie tlačiť cez bowden flexi-filament.teda pre univerzálnosť.materiál podáva skutočne nemilosrdne.musel som ho ale upraviť.zmeny:
-MK7 zubatica zmenená na MK8/rebel zubaticu
-štvorcové matice M3 zmenené na klasické
-pridal som otvor na sledovanie a prípadné čistenie zubatice
kompletne premodelované.zverejním na thingiverse ako remix.
tu je link na pôvodný extruder
http://www.thingiverse.com/thing:1318849

založil som to pred hodinou, čakal som že to bude problematickejšie.práve tlačím a testujem.vyzerá, že to funguje.čo sa týka bowdenu, jediné čo sa zmenilo sú retrakcie.dal som 2mm a uvidím čo dalej.ešte sa musím pobiť s novým firmware.zatial fungujem na JRC fw.

časom doplním foto s ofukom a aj nejaké výstupy.hlavne teda tie dvojfarebné.
a vďaka Danovi za rady, teflónovú hadičku a názov tejto kreácie :)
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 19.07.2016 02:02

tu je ten extruder, keby niekto niekedy náhodou zatúžil po bowdeňáku.

http://www.thingiverse.com/thing:1679553
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 31.07.2016 19:38

po faile s eepromom sa mi konečne podarilo oživiť dual extruder.nekalibroval som offset duhého HE (nevedel som sa dočkať tisku) iba som nastavil rozteč podla výkresu.ešte sa treba pohrať s retrakciami pri výmene farby.velmi to tečie.vytlačil som prvý výtisk, žabu z thingverse
Simplify 3D
vrstva 0,2mm
mierka modelu 80%
rýchlosť 70mm/s
PLA medená Mladeč, Metalic Grey Filamentum
190 °C obidve
Obrázek
Obrázek
Obrázek
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 10.09.2016 10:03

tak som si našiel trochu času a pofotil som hliníkovú os X.zároveň s tým som menil endstop Z za optický.vozík X je hotový, ale je dosť tažký.neviem teda či ho vôbec nainštalujem.

Obrázek

Obrázek

remenica osadená v ložiskách, miesto sústruženej remenice na skrutke.

Obrázek

tu vidno mechanizmus nastavenia výšky Z.nemám dobrý foťák, ktorý by to pekne odfotil ale vnútri mechanizmu je zakolíkovaná pružinka z pentelky vnútri vodiacej kolajničky(vidno ju na poslednej fotke).

Obrázek

Obrázek

pod plastom sú matice Z - štvorcové z mosadze.

pokusne som tlačil jednoduché modely rýchlosťou 180mm/s (PLA).kvalita povrchu je ok, akurát v rohoch to necháva akoby viac plastu.uvidím či pomôže nový repetier fw s funkciou antibacklash na motory.poprípade kvalitné značkové remene.
táto konštrukcia mi pomohla v praxi overiť vplyv presných kovových dielov na rýchlosť a kvalitu tlače, budem pokračovať smerom k vyššej rýchlosti tisku pri zachovaní kvality výstupu.rozvrhnutie súčastí RII ma ale začína limitovať (tažké osi), preto začínam pracovať na druhom stroji, tentokrát kovový derivát BCN3D Sigma.za pár mesiacov začne stavba :)
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 02.02.2017 22:03

po dlhšej dobe aktualizujem post, detailnejšie k tlačovej hlave.dnes som to prvý krát celé rozoberal, poškodila sa jedna ptfe vložka tak mám fotky.

BiBowden_HotEnd_v2.JPG


všetko okrem trysiek a niektorých heatbrake si robím sám.
trysky sú Rebelácke.ľavá 0,4 a pravá 0,3mm.heatbrake bol do dnes hybrid Rebelmod 3.0.od dnes celokov Rebelmod 3.0.obidva som prehĺbil do hĺbky 14mm na priemer 4mm aby sa dal vložiť bowden tak, ako je v E3D v6.dúfam že sa cez to bude dať tlačiť PLA.mám turistický foťák a malé veci proste fotiť neviem.časom by som mohol poprosiť niekoho so zrkadlovkou aspoň ten heatbrake.vnútri je fakt pekný.

SDC10406.JPG


používam medené bloky.meď prenáša teplo podstatne rýchlejšie ako hliník (zhruba raz tak rýchlo).za pol roka to zoxidovalo.na fotkách je priložený jeden ešte nepoužitý.

SDC10408.JPG


obidva HE majú spoločný hliníkový chladič (nie duralový - opäť kôli tepelnej vodivosti).jeho konštrukcia je celá podriadená zabráneniu akéhokoľvek fúkaniu chladiča HE na práve tlačené ABS.je celý uzatvorený a má výfuk smerovaný do hora.jeden HE (0,4) je pevný, ten je pritiahnutý dvomi červíkmi zo strany ventilátora.druhý - na strane výfuku - sa dá kedykoľvek jednoducho dvomi skrutkami výškovo nastaviť.

SDC10410.JPG


celok sa celý nasadí na trojdielnu "kostru".blok HE+hliníkový pasív sa dá z hlavy vymontovať a zamontovať nazad bez nutnosti opätovného vyrovnávania alebo nastavovania Z endstopu.pre túto vlastnosť dôležité komponenty sú presne obrábané z kovu.keď mám 2 skompletované bloky HE+pasív a obidva už boli založené na vozíku a trysky vyrovnané, môžem ich pomocou 4 konektorov a 5 skrutiek za chvílu medzi sebou vymeniť taktiež bez nutnej kalibrácie a vyrovnávania.stačí prehrať eeprom.

SDC10418.JPG


vozík pasuje na Rebela od verzie v32 bez úprav.škoda je ale nemať k tomu duralový vozík :D potrebuje ale odlahčiť.keď budem čistiť ložiská osi X tak ho obrežem.
konektory XT-30 pre topné telesá a ostatné sú nejaké malé 2-piny.dobrá vec.

SDC10403.JPG


výfuk... a ten oranžový diel je držiak ofuku.

SDC10420.JPG


skompletovaná loďka :D blower sunon 50mm.rovnaký sunon je na ofuk.

SDC10421.JPG
SDC10422.JPG

SDC10423.JPG


prierez chladením.vnútro držiaka bloweru je šípovité aby sa pred stenou AL bloku nevíril vzduch
BiBowden_HotEnd_v22.JPG


tu sú ofuky.ten kruhový už nepoužívam.nefungoval na drobné objekty.ten druhý používam teraz ale tiež neni nič moc.skúsim to spraviť tak, aby fúkali dva výfuky proti sebe.mohlo by to pod tryskami navodiť tú správnu atmosféru.
SDC10424.JPG
SDC10425.JPG


zajtra to znova rozbehám a vyladím ak bude čas a pofotím niečo aj z kalibrácie a snáď aj niečo vytlačím.
  • 0

Přílohy
SDC10413.JPG
SDC10409.JPG
SDC10407.JPG
50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod medapeta » 02.02.2017 23:13

Paráda, jen tak dál !
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 03.02.2017 06:17

díky.mám vymyslené dalšie kroky.vznikne alternatívny HE blok s tryskou a brake E3D v6 a tiež druhý (zložito-drahý) extruder.potom by som ich možnože vyrobil pár navyše.buď ako sadu dielov alebo komplet.ale cena samotnej hlavy by bola pravdepodobne okolo 100€ :/
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 04.02.2017 16:52

pridávam tú slúbenú kalibráciu

ako som písal vyššie, ľavú trysku si vytiahnem hneď na začiatku skladania hlavy viac do von ako tú na strane výfuku.zostane už pevná.pravá (pohyblivá) je nadvihnutá a kalibrujem výšku ľavej od stola klasicky ako na Rebelovi.na vizitku.rozohrejem si podložku na 60° a prvý HE na 200°

SDC10430.JPG


podľa mňa je nejaký obojstranne brúsený kus kovu alebo johanssonka nevyhnutnosť pre úspešné nastavenie výšky druhého HE.výška nerozhoduje.dôležité však je, aby boli 2 strany kovu dokonale rovnobežné a bez otrepov (nie na starej fréze stiahnuté +-0,02).skúšal som kadečo ale nakoniec jedine takto je to v presnej rovine a nenaráža do tlačeného objektu.

dnes sa mi osvedčilo nastavovať aj výšku prvého HE rovno pomocou kovového obdĺžniku.môj má výšku presne 3mm.nuž zdvihnem teda Z o 3mm a v každom rohu začnem podsúvať kocku pod trysku.minimálnou silou - ja som to tlačil pod trysku velmi jemne nejakým drôtikom. ale pozor!!!kovovým kalibrom nesmiete nastavovať štýlom "musí drhnúť všade rovnako".jedine systémom prejde/neprejde.ak tryska bude drhnúť o kov, tak ju zničíte ešte pred úspešnou kalibráciou.kus kovu, ktorý sa silou rve pod trysku ju za pár zadretí o hranu zničí.velmi velmi pomaly stôl dvíham až na hranicu toho, že kov tlačený drôtikom neprejde pod trysku.týmto spôsobom sa predíde aj nepresnosti nastavenia výšky vplyvom pružnosti samotného stola.žiadny tlak pôsobiaci na stôl a tlačiaci ho dole ako pri nastavovaní vizitkou na "jemné drhnutie".

SDC10434.JPG


keď si viac krát overím rovinu skla, príde na rad druhá tryska.tu upozorňujem na maličkosť.obidve trysky sa musia kalibrovať pri rovnakej teplote!pri 20 a 200 stupňov majú HE rozličnú výšku.
rozpálim aj druhú trysku na 200°C, zložím dole výfuk a povolím heatbrake pravej trysky.zájdem si s tým niekde do rohu stola a tam opakujem postup z prvej trysky.opatrne vkladám kocku pod trysku a HE vyťahujem nižšie, kým sa nedostanem na hranicu.

SDC10436.JPG


ja si potom ešte dám kaliber od obidve trysky na stred, zídem s osou Z o 0,01mm nižšie a tlačím kaliber presne na stred drôtikom pod trysky.kaliber sa nesmie otočiť.to znamená že sa zachytil len o jednu trysku a tá je tým pádom nižšie.to znamená že pri tlači budú problémy.

tento postup sa mi osvedčil viac ako nastavenie výšky páčkovým odchýlkomerom.snáď niekomu pomôže.
  • 0

Přílohy
SDC10439.JPG
50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 07.02.2017 01:42

konečne som sa dostal k tlači.zhodou okolností mi ale práve prišli posledné diely na 3D scanner, takže teraz tlačím technické diely z ABS.tak som medzi ne pichol aspoň marvina.

Marvin + os stola na Sardauscan
ABS Fillamentum by Rebel
vrstva 0,15mm, tryska 0,4mm
teplota: prvá tryska 205°, druhá tryska 60°
bed prvá vrstva 110°, od druhej 90°
rýchlosť 60mm/s, perimetre spomalené na 80%

marvina nabudúce nižšou teplotou.

DSC_0087.JPG
DSC_0086.JPG

DSC_0079.JPG
DSC_0081.JPG
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod mcparyk » 07.02.2017 16:31

Velmi pěkná práce. Moc se mi to líbí.
  • 0

mcparyk
 
Příspěvky: 163
Registrován: 25.04.2015 13:49
Bydliště: Vrchlabí
Reputation: 0

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 08.02.2017 01:38

to ma teší, díky :) ale do budúcna chystám niečo ovela lepšie.začínam chystať diely na novú tlačiareň úplne inej koncepcie.toto je modifikácia Rebela, aj keď prudká :D
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 19.02.2017 13:58

aktualizácia:
po pokuse s ptfe trubičkou zapustenou len do polovice brake som sa vrátil k trubičke skrz celý brake.PLA šlo velmi zle.celokovy si ale nechám a spravím si ešte jeden chladič aby som to mohol striedať.ABS sa tlačilo pohodlnejšie a aj krajšie.
tak teda hybrid brake je nazad a konečne som mal príležitosť vytlačiť niečo dual.
samozrejme - trochu to tečie ako sa na bowden patrí.
krabičky na cigarety
http://www.thingiverse.com/thing:1755794
PLA Mladeč
vrstva 0,15mm, tryska 0,4mm + 0,3mm
teplota: trysky 200°, bed 50°
rýchlosť 70mm/s, perimetre spomalené na 80%

DSC_0095.JPG

DSC_0093.JPG
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod peterhe » 13.07.2017 16:11

Ahoj,
vážil si ten duralový vozík? Jeho hmotnosť nejako zásadne limituje rýchlosť tlače?
Mám rozpracovanú tlačiareň pred dokončením, komplet z duralu vrátane vozíka, vlastne jediný plastový diel je krabička na arduino (display je v duralovej krabici) a dve príchytky na kábel. V prípade potreby by som vozík pred finálnym dokončením ofrézoval.
Bude to taký presteroidovaný ALU monster rebel - vlastná konštrukcia - profily Item 40x40, výstuhy, rohové spojky profilov, šponováky, držiaky remeňov ... všetko z duralu. Z - osi trapézové spriahnuté na 1 motor, zatiaľ čiastočne uzavretý priestor tlače s možnosťou dorobenia celkového uzavretia. Momentálne dorábam káblovanie.

foto napovie viac
Voziky bocne.jpg


sponovak z final.jpg


DPS vozik.jpg


os y.jpg


domcek spodny z os 2.jpg


display konzola.jpg


celkovy pohlad.jpg
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Monster Rebel

Příspěvekod 50koruny » 13.07.2017 19:44

pekné.kov je kov :)
vozík má 120g, ale je zbytočne predimenzovaný.mohol by sa kludne obrezať na 80g a nevadilo by to.
lenže po prvé - nechce sa mi ho skladať
a hlavne po druhé - stále to jazdí rýchlejšie ako to dokáže podávať plast, takže ani nemám tú potrebu.

skúšal som prejazdy 500mm/s (šlo by snáď aj viac) ale priateľka sa bála keď to tlačilo :D nechcela zostávať doma mi na to dávať pozor :D
medzi časom som zase menil remene - za Gates.zase o niečo väčšie akcelerácie bez duchov.
nechcem sa tomu už ale venovať - idem začať stavať niečo s pevným stolom a 2 hotendmi nezávislými v osi x.
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Monster Rebel

Příspěvekod peterhe » 13.07.2017 22:02

Ďakujem za odpoveď,
zatiaľ som nevážil,ale podstatnú časť váhy tvorí motor. Ložiská už z toho nechcem vylisovávať, sú uložené v tolerančnom rozsahu -0,01 až -0,02 mm.
Obavy mám zo Z pojazdu, pri stúpaní závitu 8mm sa mi zdá že ide dosť ztuha. V zálohe mám ešte trapézy T8x2, ale bez predopnutej matice a menšiu remenicu na motor. Najskôr vyskúšam a ak nebude stíhať motor budem špekulovať.
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Další

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků