Filastruder

Re: Filastruder

Příspěvekod zemciko » 01.09.2016 14:34

Nějak nerozumím tomu, proč by větší výkon topných těles měl vést k nějakému přepalování. Od toho tam snad mám regulaci teploty ne?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 01.09.2016 23:41

To si taky myslím.Polemika o podávání materiálu vrtákem s lepším stoupáním je spíše o zvýšení rychlosti výroby.Výkon topení je na velikost tavné komory dostačující, když stejně snižuji teplotu. Z mého pohledu je koupený vrták pro tuto konstrukci dostačující.Je to stále jenom domácí výroba.
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod straciam » 02.09.2016 05:27

aj ja som objavil cloveka vo svojom okoli co pracuje so vstrekolismi.
tam sa snek vybera hydromotorom posunom vzad a vsype sa presne navazene mnozstvo granul.
snek sa zasunie a zacne ho krutit. jadro sneku je smerom k tryske sirsie, aby tam vznikol potrebny tlak. granule tlaci dopredu a roztapa podobne ako na domacom extruderi.
vsetky granule sa susia priebezne, ako si ich stroj nasava, v turbine teplotou cca 200 stupnov. susia sa priebezne cize sa tam zdrzia par sekund aby sa nestihli roztopit.vlhkost sa pri tej teplote proste rychlo vypari.
tryska sa otvara az po dosiahnuti potrebneho tlaku v komore.
prave sirsie jadro ku koncu sneka by mohlo zvysit rychlost vyroby filamentu. spomenul aj to, ze v malej mierke robit nieco take ako nas extruder je velmi narocne. vo velkom by to bolo jednoduchsie.
  • 0

Ins-piration: No pass, no problem.
Rebel II s hiwin vedeniami.
straciam
 
Příspěvky: 108
Registrován: 08.11.2015 21:04
Bydliště: Podbrezova, SR
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 03.09.2016 12:49

BIGG píše:Navíc průměr šneku 12mm, vždyť tam nemáš vůbec prostor pro granule nebo pomletinu a z prachu vyrábět nelze

BOCO ví co dělá a reklamace ty nikdo nechce.

Pepa


Já jsem někde psal o 12 mm šneku? Dosud jsem měl 16 mm a teď rozjíždím 18 mm s menším stoupáním.

To mě vážně doporučujěš si koupit za 30 papírů kompresní šnek od BOCO? To by mě mohl za tu cenu být celej filastrudér u pr..... (jistě tušíš kde)

A propo, v kterým vlákně je to tvý laborování s filastrudérem? V tomhle to není, v Biggova tvorba taky ne a v Cívkách jen náznakově. Jinde jsem nenašel nic. Tak by mě dost zajímalo, kde jsi popsal tu svoji koncepce filastrudéru abych se vyhnul chybám, na který jsi narazil.
Díky
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod BIGG » 03.09.2016 18:08

ano, tady

Sice na netu píšou, že dělají extrudérový šneky od 12 mm ale do 15,5 mm se jim vůbec nechtělo, běžně dělají od 30 mm výše.

je to výňatek z tvého postu

Je to vše popsané v mých příspěvcích navíc je tam i výroba kompresního šneku v domácích podmínkách.

Šnek (v tvém případě vrták) a bez komprese, tak to se nikdy nezbavíš bublin ani při použití granulí, na pomletinu rovnou zapomeň.
Tady pak začíná být ekonomika na štíru, pomletinu seženeš kolem dvackyúkilo ale za kvalitní granulát jako prvovýrobek dáš majlant, pokud to tedy neumíš sehnat jinak.... ale pak stejně narazíš na čistotu materiálů, začneš používat síta atd..... a potřebuješ tlak ...
Já osobně jsem začínal u 16 a končil u 30 vrtáku a výsledek byl stále stejný, o ničem, vždy jen náhodné použitelné několika metrové kusy.

Po dovolené budu dělat několik extrudérů, mohl bych ti šnek taky vyrobit ale uvidíme co bude u mě priorita.


Pepa








celeron píše:
BIGG píše:Navíc průměr šneku 12mm, vždyť tam nemáš vůbec prostor pro granule nebo pomletinu a z prachu vyrábět nelze

BOCO ví co dělá a reklamace ty nikdo nechce.

Pepa


Já jsem někde psal o 12 mm šneku? Dosud jsem měl 16 mm a teď rozjíždím 18 mm s menším stoupáním.

To mě vážně doporučujěš si koupit za 30 papírů kompresní šnek od BOCO? To by mě mohl za tu cenu být celej filastrudér u pr..... (jistě tušíš kde)

A propo, v kterým vlákně je to tvý laborování s filastrudérem? V tomhle to není, v Biggova tvorba taky ne a v Cívkách jen náznakově. Jinde jsem nenašel nic. Tak by mě dost zajímalo, kde jsi popsal tu svoji koncepce filastrudéru abych se vyhnul chybám, na který jsi narazil.
Díky
Jirka
  • 0

Výrobce 3D-Rabbit 300x300x300mm 12V; 3D-Rabbit 300x300x300mm 220V;
ve výrobě 3D-Rabbit 900x300x1000mm 13x 220V pro velkoformátový tisk
Výroba 3d filamentu 2,85 a 1,75 i z nestandardních materiálů, spektrální analýza.
BIGG
 
Příspěvky: 107
Registrován: 07.03.2016 10:21
Bydliště: Sedliště 739 36
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod RiMaServis » 04.09.2016 09:14

  • 0

--------------------------------------------
Radek
Rebel sCUBE 300x200, Rebel LC, Pruša Mini+
RiMaServis
 
Příspěvky: 131
Registrován: 04.04.2016 13:13
Bydliště: Frýdlant n.O.
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 04.09.2016 15:12

BIGG píše: dělají extrudérový šneky od 12 mm ale do 15,5 mm se jim vůbec nechtělo,

No právě, vždyť tady píšu že "do 15,5 mm se jim vůbec nechtělo". :wink: To znamená, že jsem po nich chtěl vyrobit 15,5 mm.

BIGG píše:Je to vše popsané v mých příspěvcích navíc je tam i výroba kompresního šneku v domácích podmínkách.

A kde a v kterých příspěvcích? Hledal jsem ty příspěvky kolem šneků a bohužel nikde nenašel. Už jsem Tě jednou prosil ať dáš post a nebo aspoň název vlákna.

BIGG píše:Šnek (v tvém případě vrták) a bez komprese, tak to se nikdy nezbavíš bublin ani při použití granulí, na pomletinu rovnou zapomeň.
Já osobně jsem začínal u 16 a končil u 30 vrtáku a výsledek byl stále stejný, o ničem, vždy jen náhodné použitelné několika metrové kusy.

No a jak to, že třeba Vltmalot zde ve vláknu se stejným vrtákem vytlačil kupu cívek a vesele z nich tiskne? A co ty stovky vyráběnejch Filastrudérů na netu, všichni v nich mají vrták. Asi mají použitelnej výsledek. :wink:

BIGG píše:Tady pak začíná být ekonomika na štíru, pomletinu seženeš kolem dvackyúkilo ale za kvalitní granulát jako prvovýrobek dáš majlant, pokud to tedy neumíš sehnat jinak.... ale pak stejně narazíš na čistotu materiálů, začneš používat síta atd..... a potřebuješ tlak ...

70 kaček s DPH za kilo naturálu s indexem toku 35 můžu mít kdykoliv. Teď jsem si přivezl vzorek 14 kilo za 40 s daní od fy, se kterou jsem jednal prvně v životě. Nikdy se nebudu s výrobou živit a za tyhle ceny se mi náklad na filastruder vrátí za pár cívek.

BIGG píše:Po dovolené budu dělat několik extrudérů, mohl bych ti šnek taky vyrobit ale uvidíme co bude u mě priorita.

No, to je slovo do pranice! :lol: Pokud mě nezrujnuješ, zájem bych samozřejmě měl! :wink:

Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 04.09.2016 15:18



Dobrej odkaz, díky! Úplně jsem zapoměl, že na TUL je katedra plastů, vždyť to bylo navázaný na umělý vlákna, Elitex a podobný fabriky. Dokonce bych tam měl mít známýho asáka na tepelnejch zařízeních. Tak ho zkusím. Na Retrapu taky někdo z TUL píše, zrovna dělá extrudér na čokoládu s zubovým čerpadlem.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 04.09.2016 21:46



Po přečtení teorie se divím že to vůbec funguje.
To bude asi tím že vrták u tohohle projektu funguje jenom jako dopravník s minimálním tlakem.
Proto s tou rychlostí už nejde hnout.To nemluvím o teplotních zónách.
Pokud to dobře chápu, tak u tohohle projektu musím před tavnou komorou na konci vrtáku,udržet danou teplotu, která granule nataví a odstraní vzduch.
Ať je to,jak je to, mě to funguje a to mi stačí. :D
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 04.09.2016 23:19

Přesně tak, tenhle systém maká jinak než plastikářská klasika. Už jen tím, že topení je jen na tavný komoře a ne po celý dýlce jako u klasiky a šnek vůbec nazasahuje do taveniny. Naopak se domnívám, že pokud bude kompresní šnek a topení jen na tavný komoře, nikdy to nebude chodit, protože by se v kompresní části granule netavily ale pouze drtily.
Ale to samozřejmě neznamená, že profi řešení s kompresním šnekem s postupným vytápěním po celý dýlce není 100x lepší řešení. Tohle je spíš minimalistický funkční řešení za 200 kaček šnek, 100 kaček topná patrona a 100 kaček roura. :) Jinak tohle pochází od Hugh Lymana. Někde jsem četl, že se celej život motal kolem konstrukce plastikářskejch mašin a tak asi ví. :wink:

Zajímavý je, že s hadovým vrtákem dělá filastrudéry trochu jinak Russ. Ten má na vrtáku dvouzónový topení jako je na profi extrudérech. Žene to motorem jako kráva aby přemohl odpor taveniny ve šneku. Myslím, že by mu s tím stěračák ani nehnul. :wink: Nevím, na jaký teplotě jede, ale ten vrták má na konci u komory modrej, to je nějakých 290-330 stupňů :shock:

Mluvil jsem dnes zase s tím konstruktérem forem. Ptal jsem se na zakončení šneku, zda kužel nebo rovný ukončení. Ten kužel je naprosto zbytečnej, používá se u profi extrudérů na hydraulickej vstřik do formy, kdy se celý šnek po natavení potřebnýho objemu plastu v tavný komoře změní v píst se zpětným ventilem, který nažene posuvem celýho šneku taveninu do formy. U průběžnýho vytlačování žádnej smysl nemá.

Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod pokrivnik » 06.09.2016 07:38

Vie mi niekto poradit ako a kde zozeniem granulat? Idealne v cr. Rad by som si filastruder vyskusal. Nechcem kupovat 20 kg, 2-3 kg mi uplne stacia. Pripadne ak by mal niekto v okoli brna par kg navyse, rad zakupim ;-) dik
  • 0

pokrivnik
 
Příspěvky: 75
Registrován: 19.10.2014 18:26
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 06.09.2016 21:07

Zkus jakyhokoliv plastikáře co má lisovstřik. Narurál (bez barvy) granulát ti na odzkoušení snad prodá. Já měl úspěšnost u dvou 100%. Akorát si pohlídej index toku 30 a více. Většinou dělají z 19-25, s ním jsou na filastrudéru horší výsledky.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 06.09.2016 21:58

Škoda že nejsi Pražák bych ti kilo nebo dvě vyměnil za cívku. :)
Taky jsem ze začátku nechtěl investovat do 25 Kg, ale ceny za kilo na webu to je síla.
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod medapeta » 07.09.2016 06:37

V chodbě mi leží asi čtyři prázdné cívky od mladče že je odnesu do tříděného, chce to někdo ?
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod BIGG » 07.09.2016 06:44

ahoj, je to dlouhé ale tady najdeš téměř vše viewtopic.php?f=49&t=1032
  • 0

Výrobce 3D-Rabbit 300x300x300mm 12V; 3D-Rabbit 300x300x300mm 220V;
ve výrobě 3D-Rabbit 900x300x1000mm 13x 220V pro velkoformátový tisk
Výroba 3d filamentu 2,85 a 1,75 i z nestandardních materiálů, spektrální analýza.
BIGG
 
Příspěvky: 107
Registrován: 07.03.2016 10:21
Bydliště: Sedliště 739 36
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron