Filastruder

Re: Filastruder

Příspěvekod zemciko » 19.08.2016 22:54

Mně by zajímalo hlavně řešení komory. Jak velká by mněla být, jak daleko v ní je nejlepší mít vrták. Jestli má smysl ubrousit mu špičku do plochy. Jak přesně mají fungovat ta sítka na bubliny (to mi hlava nabere jak jako by měli odstranit vzduch ten přece musí nějak ven z komory). Kde a jak jsou ta sítka umístěna. Jak to, že v komerčních řešeních se bez nich obejdou atd...
Zatím mám jen rám a a základní prvky a komoru bych nerad řešil nadesetkrát.
Jo a taky by mně zajímaly teploty na te trubce a přírubě zatím plánuju tam dát jen kus dřeva což se mi kdysi na prvním testovaném extruderu 3d tiskárny vymstilo.
Mimochodem na pohon mám dva krokáče nema 17 0,5Nm s převodem 1:10 tak doufám že to utáhnou.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 20.08.2016 00:09

Neutáhnou. :wink: Já mám stěračák zpřevodovanej 3:1 a má toho celkem dost. Bere mi 30-40W.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod zemciko » 20.08.2016 22:13

Ale ty dva krokáče maj mít spotřebu 48W dohromady... S převodem 1:10 dávaj 10N.m. To mi přijde jako dost. Abych mohl posoudit jestli to utáhnout potřebuju znát kroutící moment toho použitého motoru. Ony krokové motory sice maj pomalý otáčky ale kroutící moment mívají slušnej.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 20.08.2016 23:35

Žádnej z filastrudérů, co jsem zatím na netu viděl, krokáčem hnanej nebyl. Otázka je proč. :roll:
Na tom mým stěračáku jsou jen otáčky.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod straciam » 21.08.2016 16:20

krokove maju skor staticky moment slusny. keby sa krokovy dal cez planetovu prevodovku, a az tak cez ozubenie, tak by to slo. aby mal co najvyssie otacky a co najlepsi prevod.
krokacmi nebyvaju pohanane preto, lebo nie kazdy ich ma doma a tam ten krutiaci moment stieracoveho uplne staci (cez prevod) a je lahko zohnatelny z akehokolvek vraku.. je to skor dielo "zo suplikovych zasob".
mozes pouzit krokac, ale tam potrebujes driver + generator pulzov s nastavenim frekvencie pulzov na riadenie otacok.. a na co tak zlozito, kted ti staci dc motor z vraku za 3 eura a regulator za dalsie 3 eura?
  • 0

Ins-piration: No pass, no problem.
Rebel II s hiwin vedeniami.
straciam
 
Příspěvky: 108
Registrován: 08.11.2015 21:04
Bydliště: Podbrezova, SR
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod zemciko » 21.08.2016 22:52

No driver 6$ generátor pulzů 9$ jen propojím dráty a ještě si můžu nastavit kolik amper tam chci pouštět. No a mikrokonů mám plný šuple. Pořídil jsem
http://www.aliexpress.com/item/TB6560-3 ... .90.EX894K
a
http://www.aliexpress.com/item/Stepper- ... .93.Eg5nxl
a zatím mi to funguje v poho (zapojené naprázdno).

Ale jak říkám spíš by mně zajímaly věci ohledně trysky a komory s nataveným plastem...

Jinak jsem našel jednoduchej vzoreček se zanedbáním ztrát pro max teor. hodnotu (problém samozřejmě je i to že ten výkon motoru není konstantní a liší se na různé otáčky):
m = (P * 9550)/n

0,040*9550/700=0,54Nm
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 22.08.2016 00:35

straciam píše:krokacmi nebyvaju pohanane preto, lebo nie kazdy ich ma doma a tam ten krutiaci moment stieracoveho uplne staci (cez prevod) a je lahko zohnatelny z akehokolvek vraku.. je to skor dielo "zo suplikovych zasob".

No stěračák je spíš česká levná alternativa, ostatní používají nějakou hranatou převodovku, ze který čumí japonskej Mabušák motor.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 22.08.2016 09:31

Je fakt, že ten motor má co dělat. Než jsem zkrátil vrták, který při první verzi zasahoval 20mm do tavného komory, tak my to roztrhlo i tištěný převody. Po zkrácení se motoru ulehčilo.
Mám ho zároveň s trubkou. Pořád ale bojuji z rozměrem. Mám podezření na krokový motůrek, který jsem použil na odebírání filamentu, že při delším provozu nějak hapruje. Nevíte náhodou někdo jak vyzkoušet pravidelnou rychlost?
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 23.08.2016 01:43

A kolik otáček tomu krokáči dáváš? Zkus driver nastavit na míň kroků, měl by víc táhnout a nepřeskakovat.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 23.08.2016 10:41

Vitmalote, jakej máš PID regl na topení? Podle videa to je Rex C100 SSR do 400st, nebo jinej? Včera jsem si hrál s jeho nastavením a dostal jsem se na dost slušnou stabilitu teploty. I poměrně dost velký rázový ochlazení komory ofukem vzduchu se udrželo na -4 +0 st při 220 st. Vypnutí ofuku se teplota zvýší jen o +1 st na pár sekund. P=23, I=32, D=9. Hrál jsem si s P a I a mimo tyhle hodnoty to je vždy horší.
A propo, koukal jsem, že už jsi zkoušel víc granulí. Nevíš, jakej index toku u nich máš? Já mám 19 při 220st (ISO1133). Prý to chce víc.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 23.08.2016 13:29

JJ mám RexC100.Granule mám stejný,ale dávám barvy.Ty to taky rozhoděj.
Já si hrál s hodnotou P. Ta aspoň něco děla.Toleranci mám - + 3°C naposledy při 195°C. Otestuji tvoje nast.
Index toku u základu Magnum 3404 , http://www.b2bpolymers.com/TDS/DOW_Magnum_3404.pdf.
Ten průtok je stejně o ničem když tam strkám jak masterbatche a dopad a musím s teplotou dolů jinak to dělá bublinky.
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 23.08.2016 14:19

Zastavuji testování a výrobu.
Nemám na co bych to navinul. :(
A to jsem si tři cívky vyrobil z tácku. Na obrázku třetí z leva.
Výroba.jpg
Zelená je PLA

Kdyby někdo podaroval nebo za něco vyměnil jsem z Prahy 10 :lol:
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 24.08.2016 00:20

vitmalot píše:JJ mám RexC100.Granule mám stejný,ale dávám barvy.Ty to taky rozhoděj.
Já si hrál s hodnotou P. Ta aspoň něco děla.Toleranci mám - + 3°C naposledy při 195°C. Otestuji tvoje nast.
Index toku u základu Magnum 3404 , http://www.b2bpolymers.com/TDS/DOW_Magnum_3404.pdf.
Ten průtok je stejně o ničem když tam strkám jak masterbatche a dopad a musím s teplotou dolů jinak to dělá bublinky.

Dnes jsem si přivezl Teluran Natural s indexem 35 a jde to stejně blbě jako s 19. Teda mě. :oops: Dokonce jsem s ním zacpal komoru, když jsem zkoušel různý teploty. Pokecal jsem s chlapem, kterej kdysi dělal konstruktéra forem na lisostřiky a když jsem mu ukázal ten náš výtvor, tak měl kupu připomínek. Komora ze železný trubky je prý absolutní blbost, špatná tepelná vodivost, použít měď nebo aspoň mosaz a od šneku k trysce kužel z 16 mm na cca 8mm.
Měls někdy problém s "korálkováním" filamentu( rozepnutá vzduchová bublina za tryskou)? Nevím, proč mi to občas dělá a pak je zase chvíli vše OK. Není to náhodou vlhkost v granulátu?
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod vitmalot » 24.08.2016 13:49

Nevím kterou komoru myslel, ale teplotní komoru mám z mosaz. Právě pro tepelnou vodivost.
Pokud myslel vodící komoru neboli podavač, tak jsou projekty, kde mají osazené další topení pro vzrůstající předehřev granulí. To je ale zase zapotřebí jiný kroutící moment protože vzniká odpor od granulí a boku trubky. Já si myslím, že u tohohle projektu je spíš zapotřebí teplotu oddělit aby materiál dobře klouzal do komory a tam se teprve roztavil. Ohřevu se stejně nezabrání a 90°C u komory a 60 – 70 °C na konci je z mého hlediska pro vysušení vlhkosti a předehřev dostačující.
Jenže oni vyrábí jinou rychlostí. Na naší krátkou komoru musí stačit ta naše rychlost.
K tvému problému, pošli foto, abych měl představu. Mě se občas na začátku výroby stane, že u trysky je jakoby chlup, který dělá drážku do drátu. Pinzeta to napraví.
Jakou máš komoru?. (Já mám vnitřní šestihran. To je to zúžení, o kterém mluvil).
Vlhkost?. Záleží, jestli ti to přišlo v zavařené v plastovém obalu a pokud nevyrábíš za deště. :D
Můj typ je že se ucpává sítko a není stejnoměrné protékání a tím se to deformuje.
Můžu otestovat vzorek, pokud pošleš. Adresu najdeš http://plastostroje.cz/contact.html
  • 0

vitmalot
 
Příspěvky: 43
Registrován: 22.11.2015 18:25
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filastruder

Příspěvekod celeron » 24.08.2016 23:04

Díky za info.
Já měl na šneku ještě včera železnou bezešvou trubku 20/16 mm a na konci na ní za horka nalisovanou mosaznou redukci 25/20mm. S tím mě to dělalo stále to "korálkování". Prostě na struně se objevovaly kuličky, který vznikaly od bubliny vzduchu, páry, smradu (nevím z čeho), co se rozepnula za tryskou. ABS na stěnách komory žloutlo, takže se i pálilo. Prostě to železo špatně vede teplo a v komoře byla uprostřed malá teplota a na stěnách moc velká.
Použil jsem informaci od formaře a tu železnou trubku vevnitř mosazné trubky odsoustružil, takže teď mám mosaznou tavnou komoru vnitřního průměru 20 mm a délky cca 50 mm. Sice to není ideál, bylo by lepší aby vnitřní průměr byl 16 mm ale jak jsem to nahřál a spustil, nebetyčná změna. Najednou krásná hladká struna. 8) Sice průměr silně kolísal ale neměl jsem zapojený navíjení a tak fungovala jen gravitace s odkládáním na podlahu. Na začátku byla struna 1,9 mm a když už byla asi 1 m dlouhá a tedy těžká, tak měla 1,5 mm. V tom ale nevidím problém, vyřeší to navíjení.
Nechápu, jak někomu může fungovat komora z vodovodní železný půlcoulky, mě to prostě nešlo ani náhodou.
Taky mě překvapilo, jak Teluran s indexem toku 35 není skoro závislej na teplotě. Pokud dám na komoru 20 mm kameninový vaty v alobalovým pouzdře, tak je struna stejně kvalitní při teplotě 185 až 210 st. Pak začne dělat bublinky. Jo a zatím jedu bez sítka. Vytlačil jsem pokusně tak 25-30 m. No bude žrádlo pro filacutter.
Ale mám s tím jeden dost zásadní problém. Hrozně malej dýlkovej výkon. Stěračák z Fabky (zapojený 2 uhlíky) má PWM regulaci na doraz, plný napětí 12V. Za ním mám tištěný převod 3:1 z ABS. Šnek se mi otočí 1 x za 4 sekundy. Kolik točí tobě? No výsledek je ten, že při ideálním stavu mi to dělá 27 cm struny za minutu ale spís jen 20-23 cm. Podle videa na Trubce je to strašně málo. V stěračáku byl třetí uhlík zlomený a tak tam nemám co dát na zvýšení otáček. Třetí uhlík přidáva asi 1/3 otáček. Teoreticky bych mohl vytisknout kola s jiným poměrem zubů aby jel šnek rychleji. Ale ty máš taky převod dost do pomala tak nevím, zda je to otáčkama šneku. Koukal jsem do násypky když začal docházet granulát a děje se mi tam divná věc. Lehoučký granule v šneku jakoby plavou, prostě šnek se 5x otočí a není téměř znát, že by klesly dolů (mám svislej Filastrudér). Napadá mě, zda jsem nekoupil vrták s příliš velkým stoupáním. Co si pamatuju ze strojařiny, možná v tom bude nějakej problém související se "samosvorností" šneku. Čím by bylo menší stoupání, tím víc by měl šnek nabírat a hlavně nepustit zpět. Nevíš náhodou, kolik má ten tvůj milimetrů stoupání na otáčku? Já si začínám myslet, že ten vrták je dělaný na to aby dobře vytahoval hobliny a to je opak toho, co je potřeba v filastrudéru. Všichno používaj podobnej vrták, tak proč me to sakra nejde?
A propo, ještě mě napadla jedna věc. Kolik máš watíků topení na komoře? Já si objednal na ebay 230V/100W a za studena to má odpor 1064 R což odpovídající jen 50W. Ale na druhou stranu, aby mě udrží teplotu při tlačení na +0-1 st. tak ledka na Rexovi kmitá bliká asi tak 0,5 sekundy s periodou 2 sekundy, takže má ještě cca 3/4 rezervu a komora se nahřeje za cca 5 minut bez izolace, s ní jsem to zatím neměřil.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron