Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Příspěvekod merli » 25.02.2016 11:32

Ma niekto zaujem?
Celkom dobre to funguje... Este to potrebujem trochu doladit, ale...

Vyhody:
1) Nespini to (uz ziadny oozing)...
2) Tym padom netreba pouzivat ziadne rozbehove piliere alebo anti oozingove steny apodobne...
3) Uprava pouziva obycajne 3Draty Hotendy, ktore beztak aspon jeden skoro vsetci mate na tlaciarni (netreba bowdenove hotendy) == staci dokupit 1 hotend
4) Ak mate nahodou e3dv6 (orig alebo cina) mam vymodelovanu a otestovanu aj upravu pre ne aj s levelingom (posunom hore-dole) - ale mne sa cinske lacaky e3d velmi neosvedcili (ale mam na ceste kvalitnejsie heatbreaky) tak tam isli naspat 3draty a tie tlacia OK.
5) Extrudery su tiez povodne direct hnane z Rebela, len upravene na bowden a na ram (staci len bowdenova trubica netreba bowdenove fittingy)
6) Netreba rozobrat pol tlaciarne ... na Rebelovi staci vytlacit a vymenit upraveny pojazd osi X...
7) Jednoduchy rollback spat na klasickeho Rebela II (staci vytlacit upraveny diel povodneho drziaku hotendu) netreba znovu rozoberat osX.
8 ) Tym padom v buducnosti jednoducha uprava na ine CNC zariadenia ... napr frezku alebo vrtacku pripadne plotter (fantazii sa medze nekladu)
9) vsetky kable k hotendom (vyhrievania, termistory, ventilatory) su na konektoroch
10) Osvetlenie hotendov (2x LED pasik)
11) Kablove retaze pre vsetky osi (X,Y,Z) == neznasam volne ulozene kable...

Nevyhody:
1) Treba dvihnut podlozku o cca 15mm... (pruzne spojky brania posuvu nizsie) ale da sa vyriesit... (Work In Progress)
- upravou oboch pojazdov osi Z (neche sa mi opat rozoberat tlaciaren)
- upravou pojazdu osi X (to iste co hore nechce sa mi)
2) Posun celeho ramu asi o 2 cm dozadu nemal by to byt velky problem (Work In Progress) zatial mam zmensenu tlacovu plochu na osi Y o tie 2cm
3) Samozrejme pre jeden hotend zmensena tlacova plocha aj na osi X asi o 2 cm +/-
4) Bowdeny - ale nevsimol som si zatial zhorsenu kvalitu tlace - asi treba o nieco vacsie retrakcie
5) Tlacil som len ABS zatial uvidim este ako pojde PLA...
6) Proti Baisopovej uprave treba samozrejme 1 motor navyse...
  • 0

Přílohy
Screenshot at Feb 25 09-45-37.png
merli
 
Příspěvky: 24
Registrován: 20.11.2015 15:04
Reputation: 0

Re: Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Příspěvekod mochr » 26.02.2016 10:17

tohle se me libi, a moc. jak jsou reseny ty krytky trysky proti odkapavani? servem? nebo je tam neajky mechanismus kdyz se toci motor tak to soupne bokem? znamena to ze pri zmeny barvy se musi s hlavama vyjet nahoru aby se tryska "zavrela". nebude to zadrhavat o vyisk?
  • 0

mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Příspěvekod merli » 26.02.2016 11:28

mochr píše:tohle se me libi, a moc. jak jsou reseny ty krytky trysky proti odkapavani? servem? nebo je tam neajky mechanismus kdyz se toci motor tak to soupne bokem? znamena to ze pri zmeny barvy se musi s hlavama vyjet nahoru aby se tryska "zavrela". nebude to zadrhavat o vyisk?


Kryty su nepohyblive (su pozohybane z 0.5 hlinika) a upevnene priamo na pojazde osi x. Pohybuju sa stale asi 1.5 az 2mm nad vytlackom. Servo jednoducho otaca hotendami pri zmene nastroja (T0, T1) okolo osi uplne hore... Pozri sem na kratke video

https://www.youtube.com/watch?v=hTZHVi6KvII

Do tlace ti to moze zadrhat len vtedy, ked nemas trysky spravne vylevelovane, co pri 3draty nie je problem (heatbreaky sa leveluju cervikom) a pre e3dV6 mam riesene levelovanie skrutkovacom... Ale este stale doladujem drobnosti ...
  • 0

merli
 
Příspěvky: 24
Registrován: 20.11.2015 15:04
Reputation: 0

Re: Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Příspěvekod merli » 05.03.2016 11:11

Tak takto to nejako tlaci na ukazku ...

Hotend je kombinacia: heatbreaky a chladice 3Draty, kocky a trysky e3D cina lacaky...
Parametre tlace: trysky 0.3mm, vrstva 0.25mm, rychlost 60mm/s, retrakcie okolo 3mm, tlac cca 5 hodin
Material: ABS cierna p. Zahradnik, biela Aliexpres, teplota 235

Celkom spokojnost... Este doladim par veci a hodim sem modely celej upravy ...
  • 0

Přílohy
DSCN0083.JPG
merli
 
Příspěvky: 24
Registrován: 20.11.2015 15:04
Reputation: 0

Re: Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Příspěvekod merli » 11.03.2016 15:37

Slubil som ... Nech sa paci ....

Na rozdiel od Baisopa som excentricky nastavec na servo nemocil v acetone ale som ho na servo jednoducho narval a drzi to tam dobre! Servo je nejake taketo EMAX ES3104 alebo podobne za cca 6 Evri.

Kebyze su nejake otazky ozvite sa, napr. ozivenie serva, konfiguracia, nastavenie, cokolvek atd...
Spodna cast dielu pojazdu osi X je uplne nova ... zatial som ho netlacil a netestoval, ale malo by to byt OK, eliminuje sa tym potreba zdvihnut podlozku o cca 15 mm. Tak ho skuste...

Na regulovanie ventilatorov som pouzil tento obvod http://www.thingiverse.com/thing:22202, ale musel som pre ventilatory nastavit do Marlina soft PWM, inak to neslo (zeby som to mal nafigu napajkovane alebo by Mosfet "nestihal" spinat HW PWM? Neviem, som v tom lama.) Do drazok vzadu drziakov ventilatorov si mozete pichnut LED pasiky na osvetlenie hotendov, vypinac som neriesil, su pripojene na 12V a svietia stale.

Kryty trysiek vyrezat a pozohybat z 0.5 hlinika podla prilozeneho vykresu. Tie zarezy a zohnutia pri tryskach nie je treba, zbytocne sa to potom ohyba.

Mam rad ked veci drzia dobre, tak vsade kde sa dalo som narval skrutky a maticky. Budete potrebovat M3 rozne velkosti so zapustenou a valcovou hlavou a 4x dost dlhe M2. Klznu kulisu je vhodne fixnut poistnymi maticami.
A este treba 4x obycajne loziska 1cm priemer.

Ak by ste mali zaujem mozem postnut aj celu kostrukciu kablovej retaze pre osi X a Z.

Do drziaku kablov ide zasunut plosacik s PINmi (2 rady po 20 PINov) kde si pripojite Termistory, 12V Servo, Ventilatory etc ...

Vacsina sa da tlacit bez supportov, ale niekde je vhodne a niekde nutne supporty pouzit, Diely si pootacajte, podla seba, ak niekto potrebuje STEP fomat na vlastne upravy alebo nieco ine, nemusite modelovat from scratch z meshi, napiste mi msg, STEP format vam poslem. Tak isto ak chcete pouzit e3d v6 hotendy, ozvite sa.

Uprava firmware Marlin:
Marlin_main.cpp okolo riadku 3742 - Bulharske konstanty 25 a 160 (uhly natocenia serva) si zistite empiricky. Pozor nastavte to tak aby sa servo vzdy ale vzdy tocilo sem a tam na to iste miesto. Inak budete mat vo vyrobku vystupky pozdlz osiX.

.....
else if(code_seen('T'))
{
tmp_extruder = code_value();

// Uprava pre servo a extrudery natvrdo T0 a T1 aj ked nie je definovany
if(tmp_extruder == 0) {
SERIAL_ECHO_START;
SERIAL_ECHOLN("T0 Servo 25");
servos[0].attach(SERVO0_PIN);
servos[0].write(25);
delay(600);
servos[0].detach();
}
if(tmp_extruder == 1) {
servos[0].attach(SERVO0_PIN);
SERIAL_ECHOLN("T1 Servo 160");
servos[0].write(160);
delay(600);
servos[0].detach();
}
// Koniec upravy pre extrudery

....

Screenshot at Mar 11 15-01-09.png
Plech krytov trysiek hotendov


DualExtruders3DratyBase.stl
Zakladna - novy pojazd osi X
(286.61 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyServoHolder.stl
Drziak serva
(388.27 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyServoBase.stl
Servo Podlozky
(37 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyServoExcenter.stl
Excentricky nastavec na servo
(85.82 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyServoSlidingBlock.stl
Klzna kulisa
(93.83 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyCableChainHolder.stl
Drziak kabelaze a kablovej retaze
(175.81 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyCableCover.stl
Kryt kabelaze
(59.07 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyRockerHolder.stl
Drziak kolisky
(308.77 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyRocker.stl
Koliska
(253.99 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratySlidingInsert1.stl
Klzna vlozka 1
(15.51 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratySlidingInsert2.stl
Klzna vlozka 2
(33.09 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyBowdenFittings.stl
Drziaky Bowdenu, aby sa dali pouzit normalne 3Draty Hotendy
(87 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyHotendHolder.stl
Drziak hotendov
(140.02 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyLeftSizer.stl
Vymedzovac lavy
(440.02 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyRightSizer.stl
Vymedzovac pravy
(442.66 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyRockerStopper2x.stl
Zarazka 2ks
(27.43 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyRightFanDuct.stl
Drziak praveho ventilatora
(341.59 KiB) Zobrazeno 2802 krát
DualExtruders3DratyBaseLeftFanDuct.stl
Drziak laveho ventilatora
(341.59 KiB) Zobrazeno 2802 krát


Najblizsia uprava bude obsahovat indukcny autoleveling. Stay tuned :-)
  • 0

merli
 
Příspěvky: 24
Registrován: 20.11.2015 15:04
Reputation: 0

Re: Dual color s bowdenami - idea od Baisopa

Příspěvekod Baisop » 21.03.2016 00:54

Pěkná práce. Jsem rád, že moje práce někoho inspirovala k další modifikaci Rebela II. Jen tak dál.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)


Zpět na Jiná verze či vylepšení?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron