Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod v3li » 10.11.2015 00:28

Díky za otevření,
máte někdo zkušenosti s autolevelingem ? Na mém skle se zase kousek "vyžvejk" a tak mě čeká nákup nového skla a s tím spojená kalibrace. Fakt to nemám rád....

Přemýšlím tedy dopředu o auto-kalibraci zkoumal sem možnosti:
- mechanický koncák
- indukční senzor
- kapacitní senzor

a teď problém... chci docílit co největší přesnosti a líbí se mi možnost mít senzor "jen přimontovaný" bez serva, ale nevím jestli indukční bude fungovat a netuším zda kapacitní neovlivní teplota desky (rozdíl PLA vs. ABS)

řešil jste to někdo? máte nějaké odzkoušené řešení ?

Díky za odpovědi, tisku a kalibraci zdar!
  • 0

v3li
 
Příspěvky: 87
Images: 2
Registrován: 21.01.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Rebel » 10.11.2015 00:38

Rovinu skla/stolku musis stejne zkalibrovat, nebo mit autoleveling prave na urovni stolku a nikoli ji kompenzovat pohybem v Z.
Navic prave problemy s indukcnim ci kapacitnim snimacem nejsi schopen spolehlive resit na urovni zrcadla ci skla , zase budes muset mit najaky jiny pomocny bod, ktery ti opet nezagarantuje rovinu a vysku zrcadla.

reseni je to udelat koncepcne uplne jinak, do cehoz bych ja osobne nesel, protoze rovinu stolku resim max. jednou za mesic a to jen preventivne a koncak Z dosteluju od oka behem 2 minut.

kazdopadne te neodrazuji, jen si myslim, ze je to neni uplne snadno resitelne a uz vubec ne, pokud mas 2 motory na Z.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod celeron » 10.11.2015 00:51

Já mám odzkoušený, že s tryskou 0,3 mm musím kalibrovat stolek na teplotu tisku jak u ABS tak PLA. Kalibrování za studena nemá cenu. Dokonce ani kalibrace pro PLA 50 st byla následně pro ABS 110 st. špatná, nepřilepil se mi Skirt.
Od tý doby před tiskem zapnu přes displej topení bedu na požadovanou teplotu, až ji dosáhne dám home, pak disable steppers a cca 10 cm od středu bedu na úhlopříčkách srovnám přesně stolek na 0,1 mm měrku. Pak teprve tisk z SD. U trysky 0,5 mm to tak kritický není.
K těm čočkám vyloupnutých ze skla. Dělalo mi to fest originál Zahradníkovo sklo nový od sklenáře taky ale v malý míře. Pak jsem zkusil zrcadlo 3 mm a od tý doby pokoj. Ovšem zase nemůžu zapínat osvětlovací LED rampu, jinak mi to přes zrcadlo vypálí voči. :roll:
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod v3li » 10.11.2015 01:05

REBEL: já bych šel i do jiného řešení vím jen o kompenzaci v ose. Dokážu si představit nějaký převod na šroubkách uchycující BED ,ale nikde sem žádné takové řešení ještě neviděl, víš o něčem ?

Celeron: z 99% tisknu 0.3 což je ten problém, čočky sem udělal už na 3mm zrcadle, 4mm matném skle, při odtrhávání většího PLA jsem mi zůstalo 3mm zdcadlo na výtisku tedy ten kus hned pod tiskem... Zdá se jako by to sklo časem a střídavou teplotou nějak degradovalo čico...
  • 0

v3li
 
Příspěvky: 87
Images: 2
Registrován: 21.01.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Rebel » 10.11.2015 08:13

No, sveho casu jsem se to snazil resit, ale ma to spoustu tech ale.

1. miniaturni krokace neni zase az takovy problem sehnat, ovsem bez prevodovky. nebo jsou vetsi i s prevodovkou.
2. zvetsi se hmotnost stolku
3. bezkontaktni detekce je problem, kontaktni bez mechanismu se servem take. Idalni by bylo pouzit vlastni trysku najako vodivy hrot, coz je opet ale problem, protoze je zahnojena od plastu a kalibraci je potreba udelat za tepla a to zrcadlo proste samo o sobe vodit nebude, takze zase nejaky spolehlivy kontakt=problem. v pripade indukce/kapacity, tedy nalepeni cehosi na sklo/zrcadlo je zase problem. nebude to mit dostatecnou plochu, aby to fungovalo spolehlive. Problem je vymena zrcadla, stejne nalepene plosky atd....
4. vymyslet pro to rizeni....

Podle meho je to vic dalsich poruchovych komponentu, ktere ve finale nemusi prinest zadny velky efekt, ba naopak problemy.

Celeron> jak pises, vyska je i zavisla na teplote BEDu, coz resim nastavenim offset Z.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Otomar » 10.11.2015 08:18

To co má například takhle tiskárna není funkční? Na spoustě videí to vypadá funkčně.

http://www.thingiverse.com/thing:1007070
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Rebel » 10.11.2015 09:29

no, je tam jeden snimac, kterej nevim co snima a zadny vyrovnani stolku tam takhle nevidim. Tedy predpokladam, ze rovina stolku je fixni a navic tam nema vyhrivanou podlozku, ktera zpusobuje prave zmenu vysky BEDu. Takze ano, nejak to mozna funguje, ale urcite ne podle mejch predstav.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod JCHP » 10.11.2015 09:35

Typická odchylka po nahřátí stolku z 20 na 60C jsou u mne 0,03mm.
Pro PLA a trysku 0,5mm to nemá cenu řešit, ale pro vyšší teploty a přesnější tisky už to bude problém.

Ideální stav je před každým tiskem osahat čidlem lože a automaticky vyrovnat.
To by bylo možné např. najetím stolkem do jisté polohy, kdy by došlo k mechanickému připojení nastavovacích motorků ke stavěcím šroubům. Motorky by pak mohly být pevně montované na rámu.

Problém vždy použitelné (neovládané) sondy (preferuji starý dobrý mikrospínač, ale lze cokoli jiného):
Lze řešit ovládáním připojeným na otop hlavy
- po zapnutí tiskárny/ukončení předešlého tisku je sonda je vysunutá vlastní vahou a lze ji použít pro kalibraci (nahřeje se pouze lože). Fixovat v pracovní poloze mechanickou sondu lze různými způsoby, např. západkou.
- Po zapnutí topení hlavy paralelně připojený elektromagnet (motor?) fixuje sondu v horní poloze (100% příkon při zahřívání uvolní západku a přitáhne do polohy, kde i menší PWM výkon postači k jejímu udržení).

SmartRapCube asi nějak funguje, ale není to řešení, které by dávalo svobodu dát si jako lože cokoliv.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Rebel » 10.11.2015 09:52

Ono vzhledem k tomu, ze BED jako takovy se po nejakem case chova stale stejne, tak leveling stolku i pri vymene skla/zrcadla neni az tak potreba, anebo aspon ja ho nejak delat ani nemusim. Pokud se mi stolek hne vyskove, je to vetsinou tim, ze si vyrvu srob z plastovyho distance pri nesetrnem odlupovani dilu. Pak prijde na radu manual leveling :D otazka max. 3 minut a je zase klid. Nepocitam tedy tisk, nebo vyrobu nove distance.

Co je jedinym a zasadnim problemu na vsech konstrukcich s 2 motory na Z je jejich rozjeti. To je ale nesmysl resit nejakym autolevelingem.

Me se treba u RI, kde je duralovy stolek o rozmeru 250x300x4mm zmeni vyska ve stredu BEDu pri natopeni z 20 na 110 o cca +0,5mm, takze nastaveni offsetu pouzivam a je dost zasadni.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod celeron » 10.11.2015 10:11

JCHP píše: - Po zapnutí topení hlavy paralelně připojený elektromagnet (motor?) fixuje sondu v horní poloze (100% příkon při zahřívání uvolní západku a přitáhne do polohy, kde i menší PWM výkon postači k jejímu udržení).

To asi dost dobře nepůjde. Měl jsem nějakej problém s regulací topení hlavy a tak jsem dal na přívod k hlavě kontrolní LEDku. Občas má PWM docela dlouhou mezeru ve stavu Off. Elektromagnet má moc rychlý reakce. Ale na Ramps jsou přeci volný porty, stačí naprogramovat. :wink:
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod RASK » 10.11.2015 11:43

Pro inspiraci posílám jeden odkaz…
http://www.thingiverse.com/thing:220709
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Otomar » 10.11.2015 12:33

Tohle stejné dělá bezkontaktní sonda, ne?
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod RASK » 10.11.2015 17:16

Otomar píše:Tohle stejné dělá bezkontaktní sonda, ne?


... Co myslíte pod pojmem stejné? … v odkaze poukazuji na zajímavé řešení mechanického rozpojovacího kontaktu. … Samozřejmě, že to řešení má i své nevýhody, ale nápad je to skvělý. Která tiskárna má něco podobného?
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod Otomar » 10.11.2015 17:56

Stejné myslím to, že si to ve více bodech ošahá podložku a poté nakloní model tak aby tisknuté vrstvy byly rovnoběžně s podložkou. Nikdy sem to v praxi neviděl. Chtěl bych to realizovat na svém CoreXY..

Nechám se rád opravit, jestli to funguje jinak.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Auto leveling - kapacitní, indukční, mechanické ....

Příspěvekod RASK » 10.11.2015 20:34

Otomar píše:Stejné myslím to, že si to ve více bodech ošahá podložku a poté nakloní model tak aby tisknuté vrstvy byly rovnoběžně s podložkou. Nikdy sem to v praxi neviděl. Chtěl bych to realizovat na svém CoreXY..

Nechám se rád opravit, jestli to funguje jinak.


Celý tento pokec je o tom, jak „ošahat podložku“, jak dostat přesné souřadnice podložky. To ostatní už je formalita. Bohužel senzory a ani koncák na servu nejsou ideální. Tak se hledá jiný způsob. Já odkazoval na další možnost ….
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků