Duální hybridní extruder

Duální hybridní extruder

Příspěvekod mrjoel » 15.12.2014 18:32

Ahoj,
chtěl bych zde prezentovat úpravu Rebel II, osazeného dvěma hotendy.
Důvod pro tuto úpravu byla chuť vyzkoušet funkci tolik zatracovaného bowdenu, ale nepřijít o již funkční, bezproblémový a odladěný originální extruder. Dále byla lákavá možnost vícebarevného tisku a tisku s rozpustným podpůrným materiálem (ještě nevyzkoušeno).

Úprava se týká pojezdu X, který byl rozdělen na fixní (slonová kost) a snadno demontovatelnou část (hnědý plast) - 2x M3 a/nebo 4x M4 šroub.
Oba nové díly vychází z originálního .stl pojezdu pro Rebel II, úpravu jsem provedl po importu do programu OpenSCAD. Pro uchycení hotendů jsou zakomponovány díly Dual E3D Mount (http://repables.com/r/173/).
První direct extruder zůstal zcela původní konstrukce, jen se posunul o 15 mm vlevo. Druhý má vyústění na bowden (46 cm). Použil jsem celohliníkový Goliat (tytan3d.com).
Hotendy jsou originál E3D-v6 s průměry trysky 0,4 resp. 0,6 mm.
Offset obou hotendů v X je 26 mm. Tisknutelná plocha se pro první extruder v Xové ose zúžila o 2 cm na 18cm.
Jedná se o prototyp, mám v plánu na základě zkušeností provést redesign demontovatelné části pojezdu. Fotografie těsně po dokompletování a realizace prvních tisků ukazují víc.
J.

244
Pohled zpředu

245
Pohled zezadu

246
Umístění bowdenového extruderu Goliat na horní rám

247
První pokusy o seřízení offsetu druhého hotendu a tisk (PLA).
  • 0

mrjoel
 
Příspěvky: 17
Images: 4
Registrován: 15.12.2014 17:55
Reputation: 0

Re: Duální hybridní extruder

Příspěvekod Janson » 16.12.2014 12:21

Super ;) Viděl jsem tohle řešení jako rozšíření stávajícího extruderu na nějaké komerční tiskárně. Mluvili tam zejména o tom, že přidaný bovden se dá použít pro tisk věcí, kde nepotřebuješ takovou přesnost a kvalitu (např. podpory) a máš druhý extrudér s ne moc velkým navýšením hmotnosti.
Já to řešil maličko jinak, někde tady na foru byl návrh na univerzální X pojezd, který jsem si upravil na 4 ložiska a extruder mám sundávací (pokud bych potřeboval, udělám se stejným úchytem i jednoextruderovou verzi). Zatím to nemám úplně dotažený, ale funguje to.

251
  • 0

Janson
 
Příspěvky: 32
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 08:00
Bydliště: Liberec
Reputation: 0

Re: Duální hybridní extruder

Příspěvekod mrjoel » 16.12.2014 13:08

Janson píše:Mluvili tam zejména o tom, že přidaný bovden se dá použít pro tisk věcí, kde nepotřebuješ takovou přesnost a kvalitu (např. podpory) a máš druhý extrudér s ne moc velkým navýšením hmotnosti.


Tak nějak jsem uvažoval, ale zatím se mi zdá, že při tisku s normálním materiálem, bowdenové vedení nějak výrazně podávání materiálu nezhoršuje. Nicméně na zkoušku jsem raději zvolil trysku 0.6 mm..

Mě se tvoje konstrukce moc líbí a původně jsem podobně uvažoval, ale měl jsem obavu z navýšením hmotnosti, nechtěl jsem si rozbít to co chodí a chtěl jsem načerpat zkušenosti s bowdenem.

Projevilo se nějak na tisku navýšení hmotnost pojezdu po přidání druhého motoru?
J.
  • 0

mrjoel
 
Příspěvky: 17
Images: 4
Registrován: 15.12.2014 17:55
Reputation: 0

Re: Duální hybridní extruder

Příspěvekod Janson » 16.12.2014 16:59

Vycházel jsem z tohoto https://www.thingiverse.com/thing:307218 a narouboval jsem to na rebelův extruder, protože pro mě je dostupnější rebelova zubatice než MK7 a líbí se mi víc.
Navýšení hmotnosti podle mě znát je, sice nyní tisknu o něco pomaleji a potřebuju ještě doladit akcelerace, ale zas takový rozdíl v tom nevidím. Vážit jsem to nezkoušel, ale když to sundám, váha je v ruce sakra znát. Nahradil jsem původní SX17-0905 dvěma SX17-1005LQEF.
V podstatě jsem ho tvořil jako výměnný, takže pokud by to bylo nesnesitelný pro jednobarevný tisk, udělám ještě původní extruder se zámkem, aby pasoval na univerzální pojezd a mám vyřešeno. Motor a HE s vesmírnou technologií mám v šuplíku, takže by neměl být problém.
Jinak vzhledem k tomu, že rám zůstal stejný, tak se mi zmenšila tisková plocha o cca 2cm pro levý extruder. Pravý zvládne plochu celou.

OT: byla to docela sranda, když už jsem to překopal a zjistil jsem, že musím ještě něco přetisknout a tiskl jsem tedy jen půlkou extruderu :)
  • 0

Janson
 
Příspěvky: 32
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 08:00
Bydliště: Liberec
Reputation: 0

Re: Duální hybridní extruder

Příspěvekod Rebel » 16.12.2014 18:15

Pekna prace obou :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků