pokus o srovani Z zavitovek

pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod paja » 02.12.2014 01:37

Mam na jedne tiskarne mirne krivou zavitovku. V zakladni stavbe tiskarny to pri vysce vrstvy 0.2mm bylo v rezonanci se stoupanim 1mm/ot a delalo to pekne kruhove vystupky na vytisku, Asi 0.5mm amplituda. Libilo se to vic nez kdyby to bylo hladke (drevena miska). Zkousel jsem hybat Z motorky a jina kouzla ale nic. A ta tyc nejde laickym postupem srovnat. Pri valeni na rovne plose to vidim, ale nesrovnam to.
Rozhodl jsem se dat zavitovky do lozisek, co to udela (bezne loziska, vnitrni prumer 6mm). A nevazat hmotnost celeho X posuvu na motorek, ale na lozisko.
Prekvapilo mne, ze to zafungovalo. Ted je vytisk v zetku stejne dobry jako na nejlip srovnane tiskarne.

Dal bych sem dve fotky, stlko a openscad src. Ale nevim jak to sem dostat. Tak to dam na jrc a tady je link http://www.jrc.cz/3dsoubory/zloziskarebelii.html

Ty dve matky jsou v kontra a na nich lezi cela hmotnost - resp. matky lezi na lozisku. Mezi motorkem a zavitovkou je par mm volne buzirky. Prenasi se jen kroutici moment. Diry na motorek jsou vetsi. Motorek se dotahuje az po jeho usazeni par pojezdy nahoru a dolu.
Ty dily jsou trochu predimenzovane - sezere to dost filamentu oproti puvodnim. Parametry tisku: 3 perimetry, 3 plne vrstvy dole a 5 nahore. Infill 25%, vyska vrstvy 0.3mm.
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Snek » 02.12.2014 10:03

Dávám palec nahoru :) Krokové motory nejsou stavěny na axiální namáhání. Úplně nejlépe je tam osadit přímo axiální ložisko.
  • 0

Snek
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20.10.2014 12:25
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod oscar » 02.12.2014 10:24

paja: no nic proti, kdyz uz tak uz

axialne - chybi Ti zajisteni toho loziska v ose - z toho plastu se vyvrkla a bude cestovat
radialne - nemas pocit ze by drahu pojezdu mela urcovat spis nosna tyc nez ta zavitovka?
(BTW, nedal jsi ten krivej zavit bez soustruzeni na mensi prumer do loziska, ze ne? )

snek: koukni kolik utahne 625ka lozo v ose. to prevysuje hmotnost tiskarny nekolikrat.

Jsem ten posledni kdo se svym bagr modelem muze neco rikat, ale IMHO vetsina stavecu nepozna rozdil mezi vrtakem do dreva a do zdi. Tak jim to nekomplikujte vystruznikem a axialnim loziskem :D
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod paja » 02.12.2014 12:12

Pochopitelne jsem dal mensi zavit do vetsiho loziska. V prvni verzi - kterou mam nasazenu, jsem mel posunutou tyc o 0.5mm proti pojezdum (blbe jsem to odmeril, necekal jsem ze to neni 16mm ale spise 15.5mm). Takze to ma trochu pnuti. Uvidim co udela s vulemi opravena verze.

To lozisko lezi na plastu. A je zatizeno celou hmotnosti pojezdu. Nema kam cestovat. Aspon se mi zda. Uvidime, co to prinese za delsi provoz.

Ta pojezdova tyc neni nosna. Mela by zrusit moznost radialniho pohybu pri Z posuvu. Ale bohuzel to nedela - pokud neni zavitovka rovna, tak to s klidem pretlaci a dela to vystupky na vytisku.

Tohle reseni stoji jen 4 loziska (80,-) a tisk dilu (jsou dost masivni, takze taky neco stoji).

Mam v planu si nechat usoustruzit zavitove tyce. Zacne se na prumeru 8mm (nejaky tvrdsi material, aby se neohybal a nevlnil). Ten se necha jen nad spodnim loziskem (1-2mm) a na nem to bude stat. Do lozisek se to osoustruzi na 6mm aby to bylo natesno. Uvazuju i o kluznych loziscich. A mezi tim se udela zavit - asi atyp kolem 7mm se stoupanim 1mm/ot. K tomu pojezdova matka bez vule. Pojezdova matka by mohla byt vetsi a mit diry na prisroubovani k pojezdum.
Jenze se obavam, ze to neprinese uz zadne zlepseni. Krome dobreho pocitu.

Proto jsem to sem hodil, ze je to levne a prekvapive mi to zafungovalo lepe nez jsem cekal.
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod oscar » 02.12.2014 12:29

paja píše:To lozisko lezi na plastu. A je zatizeno celou hmotnosti pojezdu. Nema kam cestovat. Aspon se mi zda. Uvidime, co to prinese za delsi provoz.

ale ma kam cestovat, staci parkrat narazit HE na zvednuty material a uz se to tahne nahoru.

paja píše:Ta pojezdova tyc neni nosna. Mela by zrusit moznost radialniho pohybu pri Z posuvu. Ale bohuzel to nedela - pokud neni zavitovka rovna, tak to s klidem pretlaci a dela to vystupky na vytisku.

je nosna ve smerech kolmych na osu Z tj X a Y. a urcuje presnost tvaru v techto osach.

paja píše:Mam v planu si nechat usoustruzit zavitove tyce. Zacne se na prumeru 8mm (nejaky tvrdsi material, aby se neohybal a nevlnil). Ten se necha jen nad spodnim loziskem (1-2mm) a na nem to bude stat. Do lozisek se to osoustruzi na 6mm aby to bylo natesno. Uvazuju i o kluznych loziscich. A mezi tim se udela zavit - asi atyp kolem 7mm se stoupanim 1mm/ot. K tomu pojezdova matka bez vule. Pojezdova matka by mohla byt vetsi a mit diry na prisroubovani k pojezdum.


to je idealni pro vetsinu tech co si to stavi. trosku se pak ztraci to kouzlo postavit to pouze s otvirakem na konzervy a materialem z nejblizsisho zelezarstvi - nemyslis?

paja píše:Jenze se obavam, ze to neprinese uz zadne zlepseni. Krome dobreho pocitu.


zesil tyce pojezdu. to pomuze. akorat se musi dat vetsi loziska, z toho plynou vetsi pojezdy a z toho plyne ..... :D
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Pablo2048 » 02.12.2014 14:57

Snek píše:Dávám palec nahoru :) Krokové motory nejsou stavěny na axiální namáhání. Úplně nejlépe je tam osadit přímo axiální ložisko.

To jako vážně? Už jsem tu informaci párkrát četl, ale pohledem do datasheetu motoru NEMA 17 jsem se dozvěděl něco jiného - na axiální namáhání stavěné jsou, akorát se nesmí překročit 25N na jeden motor ( http://www.pbclinear.com/Download/DataS ... cument.pdf ). Některé datasheety k podobným motorům uvádějí tuším 10N v axiálním směru. V Rebelovi jsou dva a vozík s extruderem tolik určitě neváží...
  • 0

Pablo2048
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11.11.2014 15:16
Bydliště: Modřice
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Rebel » 02.12.2014 15:44

Ta sila je dana pouze pridrznosti magnetickeho pole, nikoli vymezenim lozisky. Proto se podle me neda tento fakt povazovat za garantovane axialni namahani.
Na tiskarne to ale staci.
Pri pouziti jinde, treba frezce/gravirovacce, ac nepresahule onech 25N, se musi vymezit vule na vlastni sroubovici pojezdum, nikoli spolehat na tento parametr motoru.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Pablo2048 » 02.12.2014 15:57

Na vyšší axiální zatížení jsou přece motory s doplněnou segerovkou... Večer zkusím najít ten katalog, co jsem to v něm viděl včetně řezu motorem... Navíc to není jen magnetická síla - v podstatě každé kuličkové ložisko musí snést nějakou axiální sílu. Pokud ji překročím, tak poškodím klec a můžou vyskákat kuličky z prstenců. Pokud ale dodržím katalogové parametry, tak nemůže být problém. Schneider tak používá motory běžně na axiální pohony ( http://motion.schneider-electric.com/do ... uators.pdf )...
  • 0

Naposledy upravil Pablo2048 dne 02.12.2014 16:03, celkově upraveno 1
Pablo2048
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11.11.2014 15:16
Bydliště: Modřice
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Rebel » 02.12.2014 16:02

Ja jsem to ale psal o motoru NEMA17, ktery je bezne pouzivany na tiskarnach a ne o jinem.
Tedy pokud se pouzije NEMA17 s magneticky garantovanym axialnim momentem na frezku, stejne je nutne pouzit na vymezeni vuli prislusna loziska a nikoly ten moment motoru.
Navic si to muze kazdy vyzkouset, tlakem na osu ten motor lehce pruzi a pri urcite sile se propadne osa k zadnimu celu motoru.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Pablo2048 » 02.12.2014 17:00

Motor NEMA 17 je v podstatě nic neříkající označení - je to pouze specifikace rozměrů - viz. http://reprap.org/wiki/NEMA_Motor . Pokud vezmu do úvahy konkrétní motor Microcon SX17-1005VLQEF, který mám v tiskárně já (příruba standard NEMA 17), tak ani nejvyšší silou stisku palce hřídel nikam neprotlačím. Kontrolní měření na váze ukázalo, že palcem vyvolám sílu 11.8kg...
  • 0

Pablo2048
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11.11.2014 15:16
Bydliště: Modřice
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Rebel » 02.12.2014 18:08

Jak jsem psal, bavim se o bezne pouzivanych motorech na tiskarnach s prirubou NEMA 17, tedy napriklad Microcon SX17-1005VLQEF.
Moment pridrze zavisi na na proudu vinutim motoru. Pokud si se nekde docetl neco o 25N, tak to bude s nejvetsi pravdepodobnosti pri jmenovitem proudu.
Bavime se to o vulich v radech desetin a zde pro posouzeni pruzeni v magnetickem poli a tak citlivy palec asi nemas.
A jestli tlakem palce na plochu hridele vyvolas silu prez 10kg, tak to bych chtel docela videt, asi mas hrosi kuzi, to ja teda nedam.
Stale ale nechapu, o co vlastne jde? Co resis ? Pouze jsem konstatoval, ze v jinem pouziti nez na tiskarne se neda vyuzit magneticka axialni pridrz jako konstantni faktor a tak to proste je.
To, ze oscar je maximalista je vec jina, ale v ramci vseobecne mechaniky ma pravdu.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Pablo2048 » 02.12.2014 18:26

Moment přídrže sice závisí na proudu vinutím motoru, ale nejspíš jen radiální. Ohledně té vůle jsi to napsal Ty, že si to může každý vyzkoušet, že se osa propadne k zadnímu čelu. A neřeším nic - jen jsem se zeptal na snekuv příspěvek o tom, že krokové motory nejsou stavěné na axiální zatížení. Jediné, co jsem chtěl, byl nějaký odkaz na technický podklad, který by to tvrzení objasnil.
  • 0

Pablo2048
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11.11.2014 15:16
Bydliště: Modřice
Reputation: 0

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod oscar » 02.12.2014 18:34

tak nejak mi neni jasne co tady tu axialni silu mimo magnetickeho pole drzi.
Obrázek
ta loziska to opravdu nejsou :D
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Rebel » 02.12.2014 18:41

Prosimte "Pablo2048", vem ten motor Microcon SX17-1005VLQEF, nepripojuj draty, opri ho osou proti stolu a zatlac na to.
Chces mi rict ze se to nehne?
Hne a minimalne o 0.5mm a jeste navic ne kazdej stejne, nekterej vice, jinej mene a o tom pisu ja.
Pod proudem motoru je sila nutna k posuvu osy vetsi.
Tento motor neni staveny na axialni zatizeni, ktere jo oproti tiskarne typu Rebel II, potreba treba u frezky.
Nic vic jsem tim rici nechtel. Pokud to bylo OT, tak se prevelice omlouvam, ze jsem si dovolil zde neco vubec napsat.....

Vim to "oscar" ale asi to neumim vysvetlit.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: pokus o srovani Z zavitovek

Příspěvekod Pablo2048 » 02.12.2014 18:51

Ta hřídel je do ložisek snad zalisovaná, stejně jako ložiska do pouzder... Navíc tam určitě je osazení - jeden směr nese jedno ložisko, druhý směr nese druhé, rotor je mezi nimi... Tady je to celkem vidět:
Obrázek
  • 0

Pablo2048
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11.11.2014 15:16
Bydliště: Modřice
Reputation: 0

Další

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků