Rebel 3D vs. JRC

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod lubosh » 01.12.2014 12:32

Děkuji za odpovědi, takže je to normální... :D
Je to škoda, ale dá se s tím nějak počítat, chce to ještě hodně testování.
Jsem zvyklý z frézy že vše je přesné a funguje, chce to ještě čas, i tak je to na hraní super.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod Car » 01.12.2014 22:34

Tištění plastů nebo i vstřikování plastů opravdu není záležitost přesností jako u strojařů - plast se přecejen hýbe dle okolní teploty a vnitřního pnutí a s tím je třeba počítat již při počátcích ,ale ani automobilový průmysl není schopen vyrábět plasty s přesností ( délkovou dilatací ) menší než 0,5 mm/ 1 metr délky
..
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod paja » 02.12.2014 01:06

Ty kalene tyce jsou stejne tvrde jak kulicky loziska. Nez se to po mesici tisku srovna, tak je to dost hlucne. Nerezovky jsou tissi drive. Mazani pomuze jen nepatrne.
Ted si nechavam delat kluzne loziska s rozmery LM8UU z fosforoveho bronzu. Ale to je docela drahy spas. Uvidim, jak to bude fungovat. Vzhledem k cene materialu a praci to vidim neco pod 2000 za 12 lozisek (extruder v tomto pripade taky na 4 loziska).
Pritom to nas presnost tisku nebude mit temer zadny vliv.
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod Magilian » 11.01.2015 19:01

Zdravím, také přinesu svoji trošku do mlýna. 3D tisk mne fascinoval, asi od té doby, kdy jsem na Strojírenském veletrhu kdysi objevil jedinou 3D tiskárnu (90 léta??). Ale to bylo nad možnosti ne jen finanční, ale i prostorovými (fakt velká mašina). Pak jsem už nějak tuto oblast nesledoval, krom nějakých výkřiků novinářů od 3D tisku domů a pod. Až mi před cca půl rokem vyběhla reklama na tiskárnu Velleman od Conrada a tak jsem zjistil, že jsem trošku zaspal dobu :D. No prolezl jsem hodně stránek a fakt jsem rád, že jsem narazil na Rebela od JRC. Tedy, nechci nijak pochlebovat, ale fakt jsem nic levnějšího nenašel. I ta stavebnice od Vellemana je v základu o 8 tisíc dražší. Potom proběhl trošku boj s manželkou (další krám do bytu, k ničemu to není, stojí to dost peněz....) a tak jsem 25.12.2014 provedl objednávku a čekal. 29.12.2014 k večeru jsem propadal do hluboké deprese, nikdo od JRC nebral telefony a na obzoru se rýsovala možnost, že tiskárna bude až 5.1.2015 :(. Mně se o ní i zdálo. Ovšem 30.12.2014 telefonát a zda jsem doma, že mi to hodí kurýrem během dopoledne! Nakonec přišla odpoledne, protože nebyl kdo by to vyzvednul. No zkrátím to, ještě večer jsem zahájil stavbu, Silvestra strávil stavbou a 1.1.2015 vychytáváním much a nastavení a 2.1. (neměl jsem doma Aceton na juice, instalace fólie na mne byla moc složitá a řekněme na některé věci jsem dost levej a čekat 2 dny na vyschnutí). No a pak .... no strašný, hrouda čehosi, co sice mněla být kostka, ale nebyla. Nevím jaký filament (transparentní) byl přibalen jako testovací, ale když už mi skoro docházel a já si připadal jako totální debil, co se asi šlápl vedle, jsem zkusil změřit tloušťku vytlačeného filamentu. Nevím jak je to možné, ale u trysky 0,4 lezlo 0,6. Pánové, nevím jak se cítil Kolumbus když objevil Ameriku, ale tak kostička, která vylezla, byla skoro dokonalá, pak už jenom stačilo trochu si pohrát s rychlostí a pak už dokonalá byla.
Takže když shrnu návod, stavbu. Potom smekám před těmi co za tímto stojí. Bez ohledu na nějaké nedokonalosti, myslím si, že poměr výkon a cena je bezkonkurenční, co se již hotových sad týká. A souhlasím s Rebelem, který tu někde odpovídal v tom duchu, že u stavby se musí přemýšlet. O to je pak větší kouzlo toho, když to člověk postaví a ono to funguje.
Plánuji přidat druhý extruder a možná ji trošku rozšířit, abych si nezmenšil tiskovou plochu. Což by nemusel být snad problém (výměna tyčí, 3 hliníkových profilů a gumičky pojezdu X). HW bych to snad zvládnul, ale zatím jsem nenašel jak připojit druhý extruder (na RAMP je volná pozice) a nevím, jestli SW co je od JRC nahrán se musí opravit. Takže dost věcí na výzkum, než se pustím do upgrade. V každém případě, nelituji, že jsem si ji od JRC koupil a doporučuji dalším.
  • 0

Magilian
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11.01.2015 18:26
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod lubosh » 12.01.2015 15:40

Nalepení kaptonu na zrcadlo jsem udělal jinak, protože se mi nechtělo čekat na vyschnutí.
Pečlivě vyčištěné zrcadlo mikroutěrkou, sloupnout tenčí krycí vrstvu, těsně před zrcadlem přilepit ke stolu a pak už postupně pokládat a přihlazovat hezky pomaloučku...
Nakounec sloupnout ochrannou folii a oříznout.
Povedlo se téměř dokonale. Tisk drží, někdy je problém ho sundat (PLA). ABS po vychladnutí odpadne samo.
Testovací zeď se mi podařila přesně na 0.4 mm - měřeno mikrometrem. Problém je v měření ten, že vrstvy nesedí na sobě naprosto přesně. Naměřím více hodnot 0,40 - 0,46. To je normální, beru to jako správné.
Stavebnice od JRC je skvělá, a pro člověka nedotčeného (já) je to výborný začátek.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod ruza » 12.01.2015 17:16

já jsem fólii nalepil dle návodu (na vodu s mýdlem), ale jelikož se mi nechtělo čekat tak dlouho na vyschnutí pečlivě jsem vytlačil všechnu přebytečnou vodu takovou tou gumovou stěrkou na okna. Pak jsem zrcadlo začal pomalu zahřívat abych urychlil vysychání. Začal jsem na 50°C a postupně zvyšoval a hlídal jestli se netvoří bublinky. Za necelé 2 hodiny jsem byl na 120°C a zkoušel první tisky.
  • 0

ruza
 
Příspěvky: 25
Images: 1
Registrován: 15.11.2014 14:47
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod Magilian » 12.01.2015 22:23

Zatím mi to dobře drží na juice (ABS), PLA jsem nezkoušel. Jinak je to alchymie :-)
  • 0

Magilian
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11.01.2015 18:26
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod paja » 15.01.2015 00:36

Mam problemy s dodavatelem kaptonu. Ale snad brzy bude.
Ja jsem cerny kapton objevil u Rebela. Tiskl jsem na sklo, herkules, jusik, zluty kapton, jine pasky, PLA na kalafunu ...
Uz nechci tisknout na nic jineho nez cerny kapton. Nez nekdo prijde s necim lepsim
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod romanm » 15.01.2015 12:54

Nám se nedařilo tisknout na černý kapton od Vás z JRC. Nakonec pomohlo zdrsnění P500 smirkem a lehké odmaštění acetonem. Totéž platí i na všechny ty levné kaptony a "koptany" z číny.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod Rebel » 15.01.2015 14:24

Ja naopak cerny kapton pouze dukladne odmastuji cistym lihem a kapton jako takovy take :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod paja » 16.01.2015 22:17

Prilepeni na kapton (ale vlastne na jakykoliv povrch) dle mych zkusenosti ovlivni:
- odmasteni. Nekdy to odmastim tak moc, ze to je problem sundat
- vyska prvni vrstvy + material navic. Ja davam 120% na prvni vrstvu a vysku z-endstopu nastavuju od oka podle sirky prvniho kolecka skirtu (tim poznam, jestli nemam i nejaky roh niz nebo vys - nebo celou stranu). Kdyz se mi to nezda (a od oka to nezlepsim), sloupnu skirt a promerim vysku digitalni suplerou.
- teplota podlozky

Zkousel jsem brousit 600tistovkou i sklo. To drzelo tak, ze se mi sklo rozlamalo pri sundavani.

Kapton ma sve problemy. Je to priserne drahe na to ze to je par gramu plastu. Kdyz je potreba vytisk dobre prilepit (aby se nezvednuly rohy), tak se to blbe odlepuje. Nejlip kolem 70 stupnu - behem chladnuti podlozky. Ale pri te teplote zase moc nedrzi to lepidlo kterym je kapton prilepeny. Takze se nekdy urve a udela bublinku.

3D tisk se v mnoha ohledech pohybuje na technologickych hranicich. Cim vic nas bude tisknout, tim je vetsi sance posunout technologicke hranice, resp. vyresit treba jen otazku, na co je nejlepsi tisknout.
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod Car » 17.01.2015 02:06

Když na rohy přidáš Mickymousovské ušiska ,tak už se to většinou nezvedne ani omylem - akorát že to nejde přidat jen tak tiskárnou ,musíš na model ..
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod lubosh » 07.02.2015 22:59

Já jsem černý kapton čistil jen mikroutěrkou na brýle, a občas se mi to utrhlo při tisku (malé plošky).
Pak jsem to jednou umyl acetonem, a od té doby mám problém odlepit větší plochy. Chce to škubnout, pokud je za co chytit. Dříve jsem ve slicru přidával plast v první vrstvě okolo objektu, ale už to není třeba.
Uši pro odlepování jsou skvělý nápad, vyzkouším.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod lubosh » 09.02.2015 11:27

Tak jsem synovi vytiskal R2D2, přičemž jsem testoval PLA Mladč (nohy) a Fillamentum (tělo a hlava).
Tisk z obou materiálů na stejné nastavení dopadl výborně, až na trochu jiný odstím bílé :-)
Základem bezproblémového tisku PLA s celokovem je dobré chlazení - vyhodil jsem větráček 20x20 a osadil 40x40.
Základní kalibrace na šířku 0,4 mm, pak jsem hned tisk. Bohužel to chtělo přidat horní vrstvu o 10%, takže není zcela zavřená, ale už jsem to kvůli tomu nezastavoval.
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4889.jpg
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4874.jpg
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4876.jpg
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4887.jpg
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4894.jpg
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4873.jpg
http://luboshort.cz/pages/3dtisk/IMG_4892.jpg
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel 3D vs. JRC

Příspěvekod Prasavec » 12.03.2015 16:13

Asi to tak udělal kadý, ale při stavbě Rebela II mi pomohlo při našroubování závitové tyče do bužírky použít dočasný systém kontramatic, díky kterým to byla vcelku brnkačka.
  • 0

Prasavec
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22.02.2015 21:51
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků