Můj papoušek :)

Příspěvekod romanm » 15.06.2014 21:07

Vzhledem k tomu, že můj domácí Rebel je odladěný a jeho vzhled už je publikovatelný, rozhodl jsem se podělit se s obrázky a několika zásadními postřehy/tipy, které by se mohly hodit dalším stavitelům.

1. Stolek - vyplatí se koupit jedno ložisko navíc a osadit stolek celkem 4 držáky.
2. Heatbed - po několika předělávkách jsem uchytil podložku přes "pružinový systém" a nastavovací matice ze spodu stolku.
3. Drátování - Termistory (hlavně hotendu) jsem opatřil krátkým kablíkem s konektorem a připojuju na hlavní svazek přes konektor pro snadnější výměnu. Hotend přes čokoládu přišroubovanou na extruderu. Kdo si myslí že je to zbytečné, klidně může. Ale hodně experimentuju a mě to šetří spoustu času :)
4. Zubatici jsem použil MK7. Má vnější průměr 12mm (v ozubení cca 11mm), hodně zasahuje do cesty filamentu a filament tlačí do otvoru v extruderu trochu šikmo, ale na funkci to nemá vliv a podává výborně :). Na 3mm filament je ale bez úpravy extruderu nepoužitelná.
5. Endstop Z - držák jsem použil Danův štelovatelný. Můžu říct, že heatbed na pružinách je fajn, ale možnost snadno nastavovat výšku trysky nad podložkou tímto udělátkem je k nezaplacení.
6. MEGA+RAMPS - snad jsem špatně hledal, ale nikde se moc nepíše jak se to oživuje, takže mi arduino ignoroval nastavení krokování ve fw. Po dlouhých 2 hodinách jsem zjistil, že část se dělá v Arduino IDE a zbytek - krokování atd.. se musí provést v Repetieru zápisem do EEPROM.

Jako drobné dovybavení jsem si nad rámec konstrukce Rebela2 vyrobil prachový filtr filamentu a vzhledem k tomu, že jsem si na tisk neustále musel přisvicovat stolní lampou, na Z osu jsem nakonec ještě namontoval LED osvětlení vyrobené z plastové lišty a 16ks bílých LED z vyřazené LED žárovky.

Něco málo k obrázkům - nesmějte se barevnému provedení dílů, zkoušeli jsme v práci tisknout vzorky 3DF, takže hlavně díky tomu jsem měl díly levně a rychle :)
  • 0

Přílohy
p6153134led.jpg
p6153134led.jpg (256.34 KiB) Zobrazeno 4679 krát
p6153132r.jpg
p6153132r.jpg (219.39 KiB) Zobrazeno 4679 krát
romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Pepe_Lopez » 15.06.2014 22:23

A nechtěl bys ten bod 6 (krokování) rozvést do takového malého návodu, pro nás lamky kteří se o stavbu teprve pokouší a nemají s tím zkušenosti?
  • 0

Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 15.06.2014 22:26

Parada, dalsi pekna prace :)

Jen bych doplnil k tomu nastaveni kroku atd. Zalezi, v jakem rezimu je ve firmware nastavena EEPROM.

V rezimu 0, pouzivaji se parametry kroku atd. z firmware.

V rezimu 1, se zapisi pri prvotnim nahrani arduina do EEPROM stejne hodnoty jako ve firmware, ale dale uz je jsou pouzivana pouze data z EEPROM
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 15.06.2014 23:09

Pepe_Lopez napsal:

A nechtěl bys ten bod 6 (krokování) rozvést do takového malého návodu, pro nás lamky kteří se o stavbu teprve pokouší a nemají s tím zkušenosti?

Upřímně řečeno, nevím jestli jsem kompetentní psát takový návod, když o tom vím jen to minimum, které bylo nutné pro rozchození :)
V podstatě se ale postup neliší od cheaptroniku, který jsem měl v rukou jako první, jenom je potřeba vědět o této malé "zradě". Při konstrukci s cheaptronikem mi totiž při kalibraci stačilo jen změřit ujeté vzdálenosti os a pak procentuelní přepočet hodnot ve firmwaru, upload v Arduino IDE a bylo zkalibrováno. Ale na ramps mi stejný postup nefungoval, protože firmware repetier stažený z tohoto fóra má nastavený eeprom mod 1, takže se některé hodnoty musí nastavovat jinak. A to jsem nevěděl.

Rebel napsal:

Parada, dalsi pekna prace :)

Jen bych doplnil k tomu nastaveni kroku atd. Zalezi, v jakem rezimu je ve firmware nastavena EEPROM.

V rezimu 0, pouzivaji se parametry kroku atd. z firmware.

V rezimu 1, se zapisi pri prvotnim nahrani arduina do EEPROM stejne hodnoty jako ve firmware, ale dale uz je jsou pouzivana pouze data z EEPROM

Správná připomínka, že mód firmware jde nastavit na 0, 1 nebo 2... no a právě repetier na Rebela2 zde nabízený je na 1..
Akorát, je někdo schopný vysvětlit výhody, nebo smysl těch režimů? Je třeba dobré když se to dá rychle nastavit v Repetier-host, zvlášť při ladění, ale kdyby se daly nastavit všechny parametry z configuration.h takhle, to by bylo terno :)
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 15.06.2014 23:19

V EEPROM z repetiera si v podstate schopen nastavit vsecky parametry potrebne pro kalibraci tiskarny, proto to dnes ani jinak nepouzivam.
Ve firmware musis mit jen dobre nakonfigurovane zakladni veci, jako jsou koncaky+pull-up rezistory a typy termistoru, popripade periferie, jako LCD atp. Vse ostatni, nutne ke kalibraci je v eeprom PID regukace, kroky, velikost tiskove plochy, rychosti, akcelerace....
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků