Rebel II.c

Re: Rebel II.c

Příspěvekod Dinous » 15.12.2018 19:38

Ahoj pánové,
tak sem dávám výsledek svého bastlení, byla to fuška hlaveně z nedostatku času atd, ale hlaveně děkuji Lubošovi co tento Rebel navrhl a pomohl mi přes SZ a i díky všem za pomoc a připomínky. Dnes jsem to došrouboval :D a zítra zkusík zda to i tiskne dnes už na to nemám, vše se manuálně hejbe jak má tak snad to bude OK. Jen zatím nevím na fan extenderu kde je pin 6, ale to zjistím při tisku.Jestli něco vytisknu tak to sem dám doufám, že budu mít oco :D.


rebel IIc1.jpg
rebel IIc1.jpg (41.35 KiB) Zobrazeno 8026 krát


rebel IIc12.jpg
rebel IIc12.jpg (34.54 KiB) Zobrazeno 8026 krát
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Rebel II.c

Příspěvekod lubosh » 16.12.2018 11:18

Parádní práce.
Pár poznatků k ose Z:
pružné spojky občas hází, svěrné jsou nejlepší (vystředí osy)
je dobré dát svěrný kroužek i nad horní ložiska trapézů, a trochu (0,5 mm) je předepnout.
Výstup pro ventilátor Pin 6 je na Fanextenderu - spolu s Pinem 5.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel II.c

Příspěvekod Dinous » 16.12.2018 13:32

Díky,
jak se mi podaří odladit tisk tak dám nahoru kroužky, mám je nachystané, a ty pružné spojky opravdu pěkně hážou a nebo trapézy.
Tak ofuk už jede...
První tisk, zasekaval se hot end, rozebral jsem vytahl teflon který byl jako vedeni k dutince m7.
Hot end už jede ale tisk nic moc kostka 20x20x20

Simplify vrstva 0,2
kostka.jpg
kostka.jpg (20.07 KiB) Zobrazeno 7949 krát


Vrstva 0,15
Nejde mi o horní vrstvu ale stěny.


kostka 2.jpg
kostka 2.jpg (553.96 KiB) Zobrazeno 7949 krát
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Rebel II.c

Příspěvekod Dinous » 02.01.2019 18:00

Ahoj všem,
tak bych řekl, že už celkem funguji, ještě řeším rozměrové problémy např kalibrace na Bura, kde venek mám OK, ale vnitřek je menší o cca 0,1 mm. Ale s kvalitou už jsem celkem spokojený. Jinak jsem narazil na zajímavý držák na filament tak jsem ho vytiskl je to unierzál, třeba ho už někdo používáte. Jen je to na průměr 8mm tak jsem musel do originál držáků zvětšit otvor.


https://www.thingiverse.com/thing:3235673
Rebel II c.jpg
Rebel II c.jpg (57.51 KiB) Zobrazeno 7886 krát

Rebel II c 2.jpg
Rebel II c 2.jpg (31.39 KiB) Zobrazeno 7886 krát
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Rebel II.c

Příspěvekod mumra » 08.01.2019 19:16

Zdar Rebelové,

díky tomuto fóru jsem postavil Rebela II. Vycházel jsem především z Luboshového Rebela II.c. Rád bych se zde krátce podělil o průběh stavby. Třeba se to někomu bude hodit, stejně jako mně pomohly mnohé zdejší informace.

Základ konstrukce
V jádru samozřejmě vychází celá konstrukce z Rebela II, resp. z Luboshovy verze Rebel II.c. Místo tisknutých spojek profilů jsem použil koupené rohové (corner bracket), vodicí tyče Ø 10 a v ose Z trapézové šrouby Ø 8 – ty jsem bral z Číny včetně matek. Na pohled vypadají dobře a tak i slouží, neměl jsem možnost je porovnat s kvalitními, doposud jsem nezaznamenal žádný problém.

Z Číny je rovněž většina elektroniky, motory, ložiska. Konkrétně u motorů celá sada 5 ks vychází téměř o ½ levněji než typově stejné Microcony, tak jsem to riskl. Rovněž doposud žádný problém. Uvidíme, jak dlouho vydrží. Výhradu bych měl jen k ložiskům LM10UU. V první objednané várce byla asi ¼ nepoužitelných (tuhá, drhla). Možná je to otázka štěstí / prodejce, ale asi bych příště rovnou šel do kvalitnějších byť za vyšší cenu.

Pojezd Y, stolek
Stolek je z hliníkových plechů o tloušťce 4 mm. Spodní část je i přes odlehčení pěkně tuhá. Při návrhu jsem udělal začátečnickou chybu: rozteč děr v ose Y pro držáky ložisek je příliš velká, takže při pojezdu o asi 190 mm už držáky na jedné straně narazí do konstrukce. Výkres pro stolek jsem překreslil, ale znova jej řezat nenechám. Mám v plánu vyměnit kuličková ložiska za kluzná pouzdra, která jsou o něco nižší. Tak bude možné zkrátit držáky a vykompenzovat nedostatek místa.

457

Vrchní část – samotný stolek – jsem možná příliš překombinoval. Také bych příště nejspíše použil tloušťku plechu 3 mm. Vozík by byl o něco lehčí a rovinu stejně držím sklem (tloušťka 4 mm), které je položeno na plechu. Vyhřívání je řešeno 200 W silikonovou podložkou. Číňan byl ochotný říznout požadovaný rozměr, cenu přizpůsobil. Součástí podložky je termistor (100 kΩ, B=3950) a vrstva pro nalepení. Měl jsem strach, aby se teplem neodlepila, ale zatím drží.

Boj s přilnavostí...
Původně tisk na BIQU podložku přilepenou na Al desku. Přilnavost výtisku velmi dobrá (vyzkoušeno PLA a PETG Mladeč). Výtisk z PETG bylo možné sundat až po vychladnutí a to velmi opatrně, jinak došlo k odtržení části podložky. Výtisky měly zespodu pískový povrch.

Následně kvůli problému se sundáváním výtisku, ale především pro dorovnání křivé hliníkové desky, tisk na sklo 4 mm. Největším peklem bylo očištění Al desky od zbytku lepidla po strhnutí BIQU podložky. Z hlediska nahřívání by bylo lepší tenčí (3? 2?), nicméně 4mm sklo je asi lepší z mechanického hlediska (lepší udržení roviny). Topím silikonovou podložkou 200 W, takže natopit potřebnou teplotu není problém.

S přechodem na sklo nastal problém s přilnavostí výtisku. Materiál se lepil na trysku a všude jinde, jen ne na sklo. Po pečlivém srovnání stolku (papírová metoda, okometricky s malou mezerou, bez mezery) problém přetrvával. Problém nevyřešily ani změny teplot podložky a extrudéru. Sklo před každým tiskem očištěno technickým lihem, což zřejmě představovalo problém (?). První vrstvu se podařilo úspěšně chytnout po očištění podložky obyčejným jarem.

Dále jsem na základě diskuze zde na fóru objednal PET fólií z lepiky.cz a zakoupil izopropylalkohol. Tato kombinace funguje na výbornou. Fólie vydrží více tisků. Z vyzkoušených filamentů mi nejhůře chytá šedý PETG Mladeč, v průběhu tisku má tendenci se odlepovat. Transparentní PETG DevilDesign drží jako přibitý, po vychladnutí jde mírným zatlačením krásně sundat. Bílé PLA Mladeč bez problému. Srovnání výšky stolu se mi nejvíce osvědčilo dělat “od oka”.

Extrudér
V době, kdy jsem tiskárnu stavěl, se mi líbilo Průšovo řešení extrudéru - kompaktní, BondTech podávací kolečka, hotovka včetně možnosti připojit sondu pro kalibraci v ose Z. BondTech kolečka se mi podařilo v Brně ukecat za 200 Kč (včetně malých ložisek a hřídele). Extrudér funguje skvěle. Podává bez přeskakování, bez ucpávání drážek.

Ale! Při vší té kompaktnosti je obtížně vidět zejména první vrstva. Nelíbí se mi řešení ofuku výtisku - nelze prakticky upravit směr foukání, zdá se mi, že příliš fouká na trysku. Na automatickou kalibraci doposud nedošlo – nebylo proč a co tam není, nemůže se pokazit. V současné době extrudér předělávám na verzi Rebela s ofukem řešeným dvěma tunely s klasickými 40×40 ventilátory (také diskutováno zde na fóru).

Elektronika
Napájecí napětí je 24 V. Elektronika Arduino Mega + RAMPS. Regulátor 5 V na Arduinu má maximální vstupní napětí 20 V. Ve výchozím stavu je Arduino napájeno skrze RAMPS, tedy 24 V. Proto bylo potřeba odpájet diodu D1 na RAMPS. Arduino je potom napájeno přes samostatný DC/DC měnič LM2596. Na závěr zkontrolovány elyty na RAMPS, jestli mají povolené napětí >24 V.

459

Prvně jsem používal drivery A4988, po čase jsem pro osu X a Y koupil klony Fysetc TMC2208 V1.3. Necitelnější změna byla v hlučnosti tiskárny. S A4988 motory “pískaly”, což s TMC2208 ustalo. Co se kvality tisku týče, těžko říct. Asi to vychází na stejno, s TMC2208 jsou pohyby možná o něco plynulejší.

Závěr
Po pečlivém seřízení (kterému předcházelo pečlivé sestavení) kroků, konfiguraci Marlina a desítkách kalibračních tisků tiskárna tiskne jako víno. Jsem vážně spokojen. Do budoucna chci ztišit chod, učesat kabeláž.

458

Soupis materiálu.
Fotky ze stavby.

Díky za toto fórum a tisku zdar!
  • 0

mumra
 
Příspěvky: 2
Images: 4
Registrován: 24.05.2018 22:01
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Rebel II.c

Příspěvekod mumra » 19.01.2019 10:48

Zdar!

rád bych ještě přihodil nejčerstvější úpravu – vozíku pro extrudér (pojezd osy X). Vycházel jsem z Rebelova vozíku v33. Jedná se o nový model (ne úpravu existujícího stl), ale hlavní rozměry (rozteče děr) jsou samozřejmě zachovány. Původně jsem chtěl modelovat díry přímo pro kluzná pouzdra (vnější Ø 12, vnitřní Ø 10), ale nakonec jsen zanechal původní tvar tak, aby bylo možné použít i ložiska (LM10UU).

460

Také jsem překreslil drážky pro řemen - v mém původním vozíku měl tendenci vyjíždět a musel jsem jej často napínat, mohlo to být chybou tisku nebo prvotní úpravou pro tyče Ø 10 - to jsou nejproblematičtější místa pro tisk. Při slicování (Slic3r PE 1.41.1, tryska Ø 0.40, výška vrstvy 0.20) nevypadaly pěkně. Nechtěl jsem jít cestou menší trysky / výšky vrstvy. Proto jsem pro uchycení řemene použil také vložky.

Dle mého názoru je výsledkem úprav méně náročný tisk na přesnost - odchylky v otvorech pro ložiska se dají kompenzovat vložkami, není potřeba tisknout celý díl. Uchycení pro řemen lze tisknout zvlášť v přívětivější poloze, tenčí vrstvou kratší čas ve srovnání s tiskem celého dílu.

Foto výtisků.

vozik_extruderu-tyce10_vlozky.stl
(2.54 MiB) Zobrazeno 7754 krát
  • 0

mumra
 
Příspěvky: 2
Images: 4
Registrován: 24.05.2018 22:01
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků