Rebel II.b

Re: Rebel II.b

Příspěvekod Snek » 27.10.2016 14:18

lubosh píše:Tak se vrátím k tématu.
Vyzkoušel jsem pevnou svěrnou spojku 5/8 na spojení motoru s trapézovým šroubem.
Rozdíl v tisku žádný, jen je osa Z výrazně hlučnější. Osovou souměrnost to neudrží, na to je to moc krátké.
Tudíž pevná spojka nemá význam.
Její využití jsem ovšem našel jinde. Nasunul jsem ji na horní konec trapézu a dorazil na horní ložisko, tím se šroub fixuje proti pohybu v ose Z. Pružnou spojku dole jsem lehce natáhl, aby šroub táhla dolů.
Jednoduché a funkční.


Přeloženo do češtiny:

- pevná spojka nikdy nemůže udržet osovou souměrnost, to nemusím ani zkoušet, tu musí udržet uložení toho trapézu a drobnou odchylku vykryje, až ta pružná spojka a zachytí i případné rázy pohonu.

- místo použití axiálního ložiska a vymezení vůle, jsi tam práskl pružinu (pružná spojka), která to táhne dolů :mrgreen:

co řešení to perla, tady už se nevymluvíte na nemožnost obrábění a princip RepRapu, prostě schází základy strojařiny, vím přeci tu pevnou spojku teď nevyhodím :roll:
  • 0

Snek
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20.10.2014 12:25
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod Rebel » 27.10.2016 15:29

Stale nechapu, ceho se snazis docilit? Akorat chces nekoho nas....? Koho zajima, co by te napadlo ci nenapadlo zkouset ?
Pokud chces prinest neco pozitivniho, nakresli sve "dokonale reseni", zverejni dily, zaloz si na to tema a osln nas.....

Pokud se chces hadat se strojarema, doporucuji ti CNC forum, jinak tve navrhy "strojare" v textove podobe jsou pro nestrojare a lidi bez leps9ho dilenskeho vybaveni, kterych tu je 99% uplne k prdu. Chapes to ?????
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II.b

Příspěvekod zemciko » 27.10.2016 15:31

Řešil jsem to tak, že jsem to zavěsil na ložiska a dolů/nahoru dal pružnou spojku. Stačilo udělat dvojí osazení na jednom konci a na to menší vyřezat závit.
Na druhou stranu u rebela jsem to pověsil v ložisku přímo na matice na závitovce a že by to fungovalo znatelně hůř nemůžu tvrdit..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod lubosh » 27.10.2016 17:09

Co k tomu napsat....
Snad jen to, že vždy se najde někdo vyjímečně schopný, kdo umí vše lépe než ostatní (to není ironie). Když si budu chtít postavit Rebela z větví, tak to udělám, a klidně sem o tom napíšu, kdyby to chtěl ještě někdo další také tak. To je můj přínos, v rámci mých možností a znalostí stejně postiženým lidem.
Dá se to napsat i jako rada "nebylo by lepší" a "přesnější bys měl" atd...
Dan to vystihl přesně, nicméně neberem si to osobně, v jistém směru je to i zábavné.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel II.b

Příspěvekod HonzaK » 27.10.2016 17:15

Zdravím. Prosím co znamená tohle:
"Drivery 8825 mám propojené na Fast Decay. Má to obrovský význam pro kvalitu tisku, mám to tak i na starém Rebelovi. Měřil jsem úchylkoměrem posuny s driverem bez propojky, a motor vynechává několik kroků (trochu pulsuje a pak je přeskočí). S propojkou vykoná všechny kroky správně."
  • 0

Naposledy upravil HonzaK dne 28.10.2016 22:22, celkově upraveno 2
HonzaK
 
Příspěvky: 31
Registrován: 27.03.2015 09:16
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod poutnik » 27.10.2016 19:46

lubosh píše:Tak se vrátím k tématu.
Vyzkoušel jsem pevnou svěrnou spojku 5/8 na spojení motoru s trapézovým šroubem.
Rozdíl v tisku žádný, jen je osa Z výrazně hlučnější. Osovou souměrnost to neudrží, na to je to moc krátké.
Tudíž pevná spojka nemá význam.
Její využití jsem ovšem našel jinde. Nasunul jsem ji na horní konec trapézu a dorazil na horní ložisko, tím se šroub fixuje proti pohybu v ose Z. Pružnou spojku dole jsem lehce natáhl, aby šroub táhla dolů.
Jednoduché a funkční.


Moje zkušenost: (Rebel II HD z JRC, původně se závitovými tyčemi).

Přestavba osy Z na 8mm trapéz se stoupáním 1mm na otáčku. Uchycení pevnou hliníkovou spojkou z číny 5/8mm. Tragédie. Nedokázal jsem to vystředit a srovnat tak, aby mi to nešmajdalo při pohybu v ose Z, šmajdání viditelné na výtisku v nejlepším případě 1mm velké vlny, spíše větší. Tuto variantu fakt nedoporučuju, možná jen někomu extrémně schopnému mechanicky.

Změna trapézu na 8mm se stoupáním 8mm na otáčku. Uchycení stejnými spojkami. Zatím (2x testovací kostka, 1x TreeFrog, 1x Držák tyče Z pravý v modifikaci s uchycením pro ložisko pro 8mm trapéz) se zdá že dost dobrý. Hlučnost nejlepší co jsem zatím s tiskárnou dosáhl. Přesnost se zdá taky velmi dobrá.

Jestli mne to bude bavit a budu mít zbytečný prachy, vyzkouším ještě trapéz se stoupáním 4mm na otáčku a/nebo trapéz s pružnou spojkou. Ale jestli mi to bude stabilně tisknout tak do toho nebudu zasahovat.
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod Snek » 28.10.2016 09:55

Nikoho jsem nechtěl nasrat, naopak nakopnout směrem, kde by se konstrukce měla ubírat.
Akorát když tady jakémukoliv autorovi povíš, že jde slepou uličkou a nebo to jde elegantně udělat jinak a lépe, tak to zhoří na jeho egu.

Prostě mne mrzí, když tu vidím zlepšování konstrukce směrem, kdy to prostě nemůže fungovat.
Na CNC forum jít mohu, ale myslel jsem že chcete řešit konstrukci v rámci rozměrů a materiálů zde.

A že nemám možnost obrábění nic neznamená, určitě by se někdo našel kdo by byl schopen dodat výtisky projeté alespoň v ruce tím blbým výstružníkem ....

Nic již vás více trápit nebude :)
  • 0

Snek
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20.10.2014 12:25
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod Rebel » 28.10.2016 10:22

Vidis to a 99% lidi staci to jak to je, jako 1. indicie k "spravnemu" smeru je vetsinou popis autora, tedy aspon subjektivni dojem "je to lepsi" a je na kazdem, jak se s tim vyporada a co mu vyhovuje, jestli si chce hrat a chce investovat cas i finance do neceho, co mu prinese minimalni procentualni zlepseni vysledneho tisku. Tedy prakticka a konkretni zkusenost je daleko cenejsi. Zpevneni a zpresneni konstrukce muze "nestrojari" a "netechnikovi" prinest naopak vice problemu nez uzitku. Navic vlastni kolisavost extruze i prumeru filamentu zanasi dalsi nepresnosti a nejsou zanedbatelne. Ona i prvotni dle tveho "nedokonala" konstrukce RII totiz funguje a pri trose sikovnosti velice slusne, dlouhodobe a spolehlive. Bavime se tu o presnostech 0.1-0.2mm, ktere jsou dany primarne fyzickym krokem motoru (nikoli mikrokrokovanim) a remenovym prevodem, kdy se v tisku vyznamne odrazi i nepresnost mikrokrokovani vlastniho driveru a ty resis pomalu litou konstrukci a presny linearni vedeni, coz je proste koncepcne a investicne naprosty nesmysl. Nepresnosti mikrokrokovani driveru se odrazi dokonce i v Z, kde je svym zpusobem presnost Xnasobne vyssi i pri pouziti zavitovek.
Uz nas prosimte skutecne netrap, ver tomu, ze ta konstrukce i s temi "nestrojarskymi" upravami proste funguje dobre a nic s tim nenadelas :D Pokud chces neco skutecne komunite prinest, tak neco navrhni, zrealizuj, zverejni a muzeme se bavit nad konkretnim resenim. "Nakopavani" nestrojaru "strojarskymi" myslenkami se miji ucinkem ve spravnem smeru.

Nemusis na muj text vubec reagovat, stylem kterym "nakopavas" asi tezko nekoho presvedcis a sve erudovanosti. Jsem nesika, nestrojar, nikdy jsem zadnou tiskarnu neslozil, nezkousel, nemam zadnou zkusenost, takze tu vlastne stale placam (jako dle tveho asi vetsina vecne prispivajicich) nestrojarske nesmysly, tudiz neni proc zde neustale vytvaret OT.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II.b

Příspěvekod zemciko » 28.10.2016 16:55

Nějak nechápu proč někdo řeší závitovky / trapézy s různým stoupáním. Není nejmenší logický důvod proč by to mělo mít vliv na "šmajdání" (tak velké kolísání stouupání prostě není prakticky možné). Naopak jediné o co jde je zajištění polohy té závitovky například v ložisku, nebo ta varianta kdy je trapéz přímo součástí krokového motoru.
Nejhorší co může nýt, je když závitovka leží přímo na hřídeli motoru a ani jeden konec není kolmý..

Abych jen nepovídal tak tady je varianta co jsem použil před 5 lety:
367

Motor je nahoře, pod ním pružná spojka (ta je dokonce tištěná z abs), pak je konec trapezu Tr12x3 konec je osoustružený na průměr 6 a 4,6mm na části je pak závit m6.
Na průměru 6mm je ložisko dotažené samojistnou maticí m6.
368
Ložisko je zajištěné ve spodním díle plastového úchytu ve zvzdálenosti zhruba 40mm, ta je nastavena pomocí 4ks dlouhých šroubů M5 a několika matic s podložkami.

Snad to někoho třeba inspiruje :0)
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod Rebel » 28.10.2016 18:31

Ach jo, když už jsme se dohrabali tedy k nějakým návrhům, bylo by možné je řešit mimo téma, které je Lubošovo a týká se jeho konkrétní modifikace? Toto je prostě na samostanté téma. Sorry Luboši, nějak teď nemám sílu ten s prominutím hnůj plný OT učesat :(
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II.b

Příspěvekod lubosh » 28.10.2016 20:46

Já bych to tu nechal, kdo má zájem, píše mi SZ a komunikujem mimo toto téma. A to mne těší.
Týden jsem teď řešil vlnky na výtisku, byly velmi pravidelné. Zkoušel jsem na ose Z různé drivery, různé proudy, různě napnout/povolit spojku, ale nic nepomohlo. Teplota byla při tisku naprosto stabilní, Marlin má zmáklé ohřívání HE dokonale (v porovnání s Repetierem je to stabilnější). Nakonec jsem si všiml, že vlnky souvisí s výškou vrstvy, což vyloučilo vliv mechaniky osy Z. Problém byl v nevhodném umístění termistoru (na opačném konci ohřívacího bloku od trysky) a malé kontaktní ploše s tryskou (ta moje je delší než standardní). Chtěla jseště o půl otočky dotáhnout, aby dosedla celá širší plocha. Tím docházelo k pulsování teploty v trysce a to byl celý problém.

Alespoň jsem tedy osadil druhý driver na osu Z a příští týden přidám i druhý koncák (až ho koupím).
Marlin umí tímto způsobem srovnat oba konce osy Z do roviny rovnou při houmování, což je skvělé.
Nemusí se tedy odjíždět až nahoru, jako to dělá Průšův MK2. Je mi záhadou, proč toto řešení rovnou nepoužil.

Tisku Zdar!
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Rebel II.b

Příspěvekod kroxigor » 28.10.2016 21:42

A není to divný k tématu se bavit soukromě a tady se handrkovat. Mělo by se sem dávat právě to co je k tématu, aby to bylo prospěšný všem ...
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Rebel II.b

Příspěvekod AndroidCZ » 28.10.2016 23:08

lubosh píše:příští týden přidám i druhý koncák (až ho koupím).
Marlin umí tímto způsobem srovnat oba konce osy Z do roviny rovnou při houmování, což je skvělé.
Nemusí se tedy odjíždět až nahoru, jako to dělá Průšův MK2. Je mi záhadou, proč toto řešení rovnou nepoužil.
Hm na to jsem zvědavý, nějaký důvod asi měl. Budou ty dva mikrospínače dostatečně přesné? Pak prosím poreferuj :wink:
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod medapeta » 29.10.2016 02:08

Krokový motor NEMA 17 se integrovaným trapézovým šroubem 300mm za relativně normální peníze:
https://www.postavrobota.cz/Krokovy-mot ... m-d620.htm
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Rebel II.b

Příspěvekod lubosh » 29.10.2016 08:57

Přesnost mikrospínačů bude snad dostatečná, otestuji a napíšu. Sundal jsem z něj tu kovovou páčku, a mám ho na přímo u osy Z, kde je přesnost potřeba.

Samozřejmě je lepší bavit se k tématu zde.

Motor s trapézem s opracovaným koncem pro ložisko:
http://www.banggood.com/JKM-NEMA17-Two-Phase-42mm-Hybrid-Stepper-Motor-1_8Degree-1_0A-40mm-Length-For-CNC-Router-p-1011708.html?rmmds=search
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na REBEL II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků