Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Myslím si, že si tato technologie zaslouží i zde své subfórum, tak tady je :)

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod pentaxxx » 13.11.2019 10:29

zemciko píše:No já objednal tohle: https://www.aliexpress.com/item/32985961383.html
sice to na doma neuživím ale bude se to hodit v práci. Tak teď přemýšlím kde k tomu nejlíp sehnat ty náhradní folie a nějaké resiny s rozumnými mechanickými vlastnostmi. Nechce se mi při těch cenách zas moc experimentovat na slepo. Taky asi nebude od věci koupi, za párset, UV lampu nejaké plastové boxy a bandasku ipa?
Taky mně dost straší to info o nepříjemných výparech během tisku. Což mně přivádí na myšlenku že by se hodilo do boční stěny dát panel s otvorem a udělat odsávání přes box s aktivním uhlím.


Kelant neni spatnej, ma docela velkou komunitu, firmware stale doladuji, ale ono zase na tom neni zas tak moc co resit. Jediny co zlobilo bylo ignorovani paramteru pri tisku z Chitubox.
Ono Anycubic s tema novejma Photonama a zmenou exportniho formatu a motherboardu si nadelal dost nepratel, tak uvidime, jestli Kelant ukradne jejich zakazniky. Jako je potreba pocitat tim, ze LCD je vetsi a rozliseni ne, takze Photon na drobny detaily bude lepsi, ale zase velikost modelu je nekdy dulezitejsi, pokud to nechces sroubovat z vice kusu.
A objednal si tu PLUS verzi s 4 sroubama na platforme nebo puvodni verzi s tim stredovym levelingem jak ma Anycubic?

Jinak resenim je jinej resin, ten ECO / BIO / plant Anycubic nebo jak tomu nadavaji vazne skoro nesmrdi a cisti se dobre.
IPA se da sehnat docela levne v Barvy a laky (alespon v Brne). Elektroobchody jako GME to maj dost predrazeny.

Na UV sviceni pouzivam 2ks UV lamp na nehty. Jednu mam z ciny a druhou tusim ze Softcomu, ale jsou skoro identicky. Na maly veci pouzivam jen jednu, na vetsi je k sobe slepim a oddelam spodni desticky a postavim na vysku. Myslim, ze to maji pod oznacenim Esperanza EBN001P a Esperanza EBN001W za cca 200Kc. Kdyz odejde jedna trubice, koupis celou novou lampu pri te cene a neresis.
Mimochodem to vypada dost podobne jako Photocentric lampa, kterou sou nekde zahlidl na 3D obchodech a urcite existuji i jine verze s mensim/vetsim prostorem vykonem apod.
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod Dinous » 13.11.2019 19:34

PvvScz píše:Zeptám se možná trochu divně. Ale máte tu někdo zkušenosti s SLA a flexi polymerem ? Jde mi o to, že vcelku často potřebuju měch do H0 modelů. Zatím to bastlím z papíru a prolakováváma, ale není to ono. Zkoušel jsem to na normální tiskárně, ale nikdy se mi nepodařilo přemostění, tak aby se mi spojilo..


Jelikož potřebuji něco udělat z flexi popř. to smíchat s něčím tvrdým aby to bylo pružnější, tak budu něco kupovat pak dám vědět.
Uvažuji o:
https://www.fepshop.com/shop/uv-resin/fepshop-resin/fepshop-flexible-resin/
Jen mi vadí, že nemají ten ABS , bych vzal oba na test.
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod pentaxxx » 28.11.2019 11:27

Tak ten Budget resin (gray only) z FESHOPU mi moc radost neudelal. Je sice tekutejsi nez Anycubic, ale dost se lepi na lahev, na naradi a vlastne vsude. Kazdej tisk pak znamena generalni uklid vseho ceho se dotknete.
Casy sem zkousel ladit a jsou dost podobny Anycubicu, tzn. o moc rychlejsi tisk nebude.
Vyhodou te tekutosti by mohlo byt, ze bude lip vytekat ven z der a dutin.
Cena 3 ks vyjde rozumna, ale maji asi jen 500 ml baleni a barva zatim jen jedna = seda.
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod zemciko » 28.11.2019 12:07

No já zatím složil toho kelanta s400 a s anycubic šedým resinem zatím 3x fail. 2x to vytisklo jen podpory a potřetí ani to. Zkouším upravit rychlosti a časy a hlavní problém co mi odepsali z fora kelantu by mohla být teplota. V Kumbále se přes zimu netopí....
Přemýšlím jak přidat na boční stěnu ohřev z sušičky ovoce, což by ale zas znamenalo problém s řešením přídavné filtrace vzduchu.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod Dinous » 28.11.2019 19:54

Tak mi došel z FEP shopu:
MonoCure 3D Rapid FLEX100
MonoCure 3D Rapid UV Resin - Blue
První test jsem provedl 75%Rapid+25% Flex.
Tisk v pohodě, jen ta pružnost není jak jsem čekal, u těch malých saoučástí ty pružné části super, ale ten větší je pořád tuhej, ale není tak tvrdej s porovnáním s tvrdým Resinem od PrimaCreator.
Nevím zda to stihnu o víkendu, ale udělám test na tisk s čistě Flexi Resinem dám sem popř. video.
Tyto díly jsou fuknční tisknu bez podpor, na spodní čelo a tudíž je tam rozplácnutí první vrstvy.
S tím bych chtěl poradit zda to jde eliminovat (zkouším časy) a třeba by mohlo pomoci nastavení Z0 na silnější papír?
Časy mám krartší než doporučené, všude se dává nastavení na Photon, ale Photon S má příkon o 10W větší takže časy by měli být asi kratší ne? Jestli je to na UV světlo.

Monocure2.jpg
Monocure2.jpg (16.09 KiB) Zobrazeno 11122 krát


Monocure1.jpg
Monocure1.jpg (15.97 KiB) Zobrazeno 11122 krát
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod zemciko » 29.11.2019 16:14

Upravil jsem bok tiskány přidáním ohřevu komory (levná sušička ovoce uchycená z boku). Zdá se že to funguje, v pohodě to v komoře drželo 28st celsia. Nicméně nikde jsem nenašel vlastnosti materiálů které se při tisku používají případně jejich výparů. Tj. aby třeba nehrozilo zapálení či dokonce exploze výparů z resinu či IPA (i když ta se odpaří celkem rychle a během tisku tam už není)....
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod grafix » 30.11.2019 19:12

Kdo si upgradoval na ChiTuBox verzi 1.6.1 mohl si všimnout podpory nových tiskáren. Zejména Elegoo Mars Pro, jenž má několik vylepšení - silikonové těsnění na krytu, uhlíkový filtr, lineární vedení osy Z, UV matrix podsvícení s vyšším výkonem, vylepšenou plochu tiskového držáku a pár dalších drobností a Elegoo Saturn s dvojnásobnou tiskovou plochou. Těch tiskáren tam přibylo opravdu hodně.

  • 0

grafix
 
Příspěvky: 119
Registrován: 29.07.2017 17:35
Bydliště: NB
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod NzPerX » 02.12.2019 10:10

Mozna pro inspiraci...
Existuje shareovany dokument o resinech a parametrech tisku. Snad to nekomu pomuze:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... true#gid=0
  • 0

Lulzbot TAZ 6, REBEL III Brno, Prusa Mk2
NzPerX
 
Příspěvky: 26
Registrován: 19.06.2016 14:02
Bydliště: Slovensko juhozapad, Bratislava, Praha
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod Dinous » 03.12.2019 20:03

Jen pro info vyzkoušel jsem flex od MonoCure 3D Rapid FLEX100 a vážně je gumovej a to hodně, taková měká guma.
Tiskl jsem to svisle tak je to natažený v tom směru, tyto věci je asi lepší tisknout na plochu.
Zkusím namíchat poměr 50:50 a dám echo, kdyby někdo chtěl něco menšího zkusit vytisknout z toho Flexi materiálu není problém.

flex3.jpg
flex3.jpg (178.89 KiB) Zobrazeno 10941 krát

flex1.jpg
flex1.jpg (179.77 KiB) Zobrazeno 10941 krát
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod pentaxxx » 04.12.2019 19:04

U toho Kelant S400 vidim problem hlavne v nemoznosti tisknout bez raftu nebo zkratka podpor u malych dilu. Deska ma totiz otvory kvuli podtlaku a nenasel sem zatim zpusob, jak udelat preview tiskove platformy podobne jako to dela Simplify3D pro FDM tiskarny. Leda snad vlozit stl derave desky a pak ji po umisteni ostatnich modelu zas vymazat.
Jinak ta teplota bude urcite hrat velkou roli. Zvlast u nekterych resinu. V lete asi dobry, ale ted v zime, kdy je bezna pokojova teplota nizsi je treba to resit vic.
Zvlast kdyz Kelat S400 neni moc utesnenej a ma velkou komoru.

Chitubox ma hodne novych tiskaren, ale Photon S se zda byt stejny a Kelant tam stale neni. Nicmene u toho to netreba resit, protoze pouziva klasicky zip.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod zemciko » 04.12.2019 20:22

Ten kelant tam sice neni defaultně, ale přímo na facebooku mají ke stažení profil a v chituboxu si jde vytvořit vlastní dle libosti.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod pentaxxx » 04.12.2019 21:34

zemciko píše:Ten kelant tam sice neni defaultně, ale přímo na facebooku mají ke stažení profil a v chituboxu si jde vytvořit vlastní dle libosti.
Nemas uplne pravdu. Kelant treba pouziva dve rychlosti liftu a to nenastavis. Zkratka neni tam plna podpora.
Musi se donastavit par veci az na tiskarne pred tiskem.
Navic puvodni firmware ignoroval nastaveni v .zip ulozene.Obrázek

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod zemciko » 06.12.2019 19:15

Všechny ty čísla co náš zakroužkovaný mi to z chituboxu normálně bere..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod walter2 » 27.12.2019 15:06

Nekdo se tuy shanel po resinu pro prumyslove pouziti: Z google seznamu Resinu na me vypadlo toto https://www.3dogg.com/en/ftd-industrial-blend.html Ja s tiskem budu teprve zacinat , tak to objednavat nebudu, ale posilam pro inspiraci.
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Elegoo Mars, SLA tiskárny a pryskyřice

Příspěvekod walter2 » 03.01.2020 12:00

V tomto vlákně řešíte "praskání/lupání" pro různé pryskyřice. SLA tiskárnu ještě nemám, tak je to asi hloupý dotaz, ale co tím myslíte ? Tím myslíte, že se výrobek odlupuje od základny (to co vyjíždí po ose Z nahoru) ?

Díky
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Fotopolymerky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron