marlin2 a input shaping

marlin2 a input shaping

Příspěvekod zemciko » 21.05.2024 12:51

Ahoj lidičky. Nevím jak moc to ještě v dnešní době, kdy lidi raději kopí za pár korun "číňana", než by něco vyráběli, tady ještě funguje ale zkusím se zeptat.
Na jedné ze svých tiskáren jsem přestavěl elektroniku na mks rebel nano 3.1. Má to drivery 2209, umí to tisknout z flashky namísto sdkarty, je k tomu k dispozici barevný dotykový display i s rotačním enkodérem atd.
Všecko se zdá v pohodě až na jednu drobnost kde pořád marně zjišťuji proč to takto blbne.
Řekl jsem si před pár týdcny, že zkusím na marlinovy 2.1.2 nastavit input shapig, Nicméně od doby co to testuji mi dělá nesmyslnoé chyby při tisku benchy. Jakoby se snažil kompenzovat vibrace, tak že namísto toho někde v rozích (na přední hraně či na pravé zadní) či dokonce na kružnici komínu udělá vnitřní zub. Třeba komínek benchy vypadá namísto jako normální kružnice tak jako koláčový graf kde místo 1/3 kružnice je zub či přímka dovniř....
Zkoušel jsem měnit či vypínat a zapínat všechni možné funkce kteréí by s tím mohli sovyset a maximálně se ten efekt zmenší ale nezmizí. Nejhorší je, že to tam vzniká i kdy všechny tyto funkce v konfiguraci marlina natvrdo vypnu! Zkoušel jsme už komplet výměnu a opravu extruderu, řemeny jsou správně naplé a dělá to jen někdy (ale na těch stejných místech). V programu to taky není. eprom jsme pokaždý reinstalaci smazal. A fakt už netuším co to dělá. Jediný další krok je zkusit jinou verzi marlina, jestli není chyba někde v něm..
Nenarazi jste na tohle někdo?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1496
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: marlin2 a input shaping

Příspěvekod Arx » 30.05.2024 17:34

Takhle těžko říct co může být špatně. Předně by nebylo od věci sem nahrát fotku toho tvého zkušebního tisku.
Pak by asi bylo na pořadu dne zkusit nějakou kalibrační kostku a vyhodnotit její stav.
Píšeš, že jsi vrtal do mnoha věcí a něco efekt mělo a něco ne. Tak zavzpomínej a napiš to sem také.
V Marlinu je spousta nastavení která to mohou rozbýt dost drsně. Navíc jsou chyby i v samotném Marlin FW.
Já tu třeba ladím I.S. na Marlin v. 2.1.2.1, protože vyšší verze má bug znemožnující funkci mé desky.

Další věcí může být špatné nastavení koeficientů pro Input Shaping. Jakým způsobem jsi je určil?
Jestli ti v tom úzkém komínku Benchy chybí materiál, mohlo by to být třeba i špatně nastaveným Linear advance, slicerem, atd..

Pro vyloučení jiných jevů bych zkusil vytisknout kalibrační kostku, a pak třeba tu Benchy v pootočeném stavu, případně naslicovanou jiným Slicerem.
  • 0

Arx
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28.05.2015 09:19
Reputation: 0

Re: marlin2 a input shaping

Příspěvekod zemciko » 31.05.2024 19:58

Ani fotka ani kalibrační kostka nepomůže bohužel, nebyla to žádná obvyklá chyba.. S tím jsme si hrám měsíc. Nicméně jsem
1. rozebral a podotahoval osu x (přišlo mi že to dělá na ní) řemeny kladičky všechno - závěr osa x to není...
2. vyměnil motory na osách x a y (nic závěr motory na osách to nejsou)
3. rozebral 2x vyčistil a vyměnil hortend (zas nic)
4. zkusil 4 různé FW všetně old verze 2.0.x (zas nic)
5. vyměnil desku 2x furt to samé zas nic)
6. Zkusil různé materiály (nepomohlo)
7. Zkusil jiný gkod (zas nic)
8. Otáčel jsem různě benchy a na komínku po bylo pořád zprav na ose x ale osa x to být už nemohla...
9. V titan extruderu jsem povyměňoval kolečka přítlaky atd. a furt nic
10. Nakonec jsem vymontoval hlinikový "celokovový" titan extruder a ze zbytků několika plastových titanů složil jeden celoplastový (jen tak ze srandy). a tadá, deformace zmizely... Přitom na tom hliníkovém extruderu není nic co by to vysvětlovalo normálně na první pohled funguje a zdá se mechanicky lepší než ten plastový!
Jen pro představu a pro někoho do budoucna dělalo to tohle (ten kýl to bylo schopný udělat přo zapnuté kompenzaci i dvojitý):
Obrázek WhatsApp, 2024-05-31 v 19.52.02_34030941.jpg
benchy chyba 1

Obrázek WhatsApp, 2024-05-31 v 19.52.03_ce1a6324.jpg
benchy chyba 1b

Navíc to dělalo jen na některých místech (na tom komínku vždy). Na kalibračních výtiscích na input shaping či skew kostce to nedělalo vůbec třeba...
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 01.06.2024 09:58, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1496
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: marlin2 a input shaping

Příspěvekod tomast » 01.06.2024 09:40

Nemohlo to souviset s teplotou a chlazením?
Na těch fotkách to vypadá takové trochu moc přehřáté (ale třeba je to jen osvětlením fotky, hrozně se to leskne).
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 434
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: marlin2 a input shaping

Příspěvekod zemciko » 01.06.2024 09:58

Kdyby to souviselo s tpelotou či chlazením tak by to nedělalo jen na těch stejných mistech (těch lodiček jsem vytiskl snad 30). Zbytek benchy byl ok... Navíc jsem psal že jsem měnil celý hotend, samozřejmně ho pokaždé znova kalibroval, nenapsal jsem že jsem taky leštil heatbreaky a dokonce nahradil 30mm větráček vwekým 50mm. Bylo to něco s tím hliníkovým titanem ale nevím co.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1496
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0


Zpět na Marlin-fw

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník