Z wobble

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 27.11.2017 20:36

walker.cz píše:už to tu bylo řečeno, jak tiskneš perimetry? Jestli krajní jako poslední, zkus změnit pořadí tisknutí. Bud vnější jako první, nebo některé slicery ho umožnuji tisknout jako druhý, nejdrřív jedn vnitří, pak vnější a pak zbytek vnitřních. Rozdíl je znát

Tohle by samozřejmě řešení být mohlo, ale je to spíše schovávání problému, než vyřešení mojí chyby ve stavbě :-) Radši bych odstranil, nebo alespoň minimalizoval původce problému.

walker.cz píše:ještě bych zkusit ubrat flow a změnit výšku vrstvy

Flow už mám vcelku vyladěný, méně už špatně zavírá horní vrstvu. Co se týče výšky vrstvy - jasně, tohle problém být může (stačí, aby se špatně potkalo mikrokrokovaní a je to problém), ale když mám takhle hezky reprodukovatelnou chybu, je to škoda nevyužít k odladění :-)
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod Rebel » 27.11.2017 21:06

Tak vyslicovanim to asi nebude. Vzal jsem ten tvuj g-code, prepsal zacatek a upravil teplotu pro petg a pustil. Mas sice na muj vkus docela rychlou 1. vrstvy a zbytek taky pri tisku jednoho takoveho maleho objektu, ale i tak jsem to nejak proslo :D Je to na 3 sCube naraz, z cehoz na te prvni mi v pulce odesel vetrak na hotendu (respektive zacal se tocit pomaleji a zasekl se filament), tak ten jsem tiskl znovu a popohanel jsem obcas vetrak prstem, nechtelo se mi ho ted menit :D

test.jpg
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 27.11.2017 21:30

Díky moc, tohle je supr srovnání. Ten můj výtisk je pekelně špatný oproti tvému.. Teď už jen přijít na to, kde je zakopaný pes.

Co se týče rychlostí - měly to být jen rychle zbastlené držáčky na kabel na strop (k projektoru), tak jsem to nechtěl matlat moc pomalu. Ale to, že to bude takhle vlnit jsem nečekal.
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod Rebel » 27.11.2017 21:37

No, problem je jinde nez ve slicru, ale kde tedy netusim :D Teploty ti drzi ok? Preci jenom tisknes z ABS podle teplot v gcode a tam by periodicke kolisani mohlo byt znat podstatne vice nez u PETG.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 27.11.2017 22:07

Teplota kolísá na HE max o 1 digit:
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod Rebel » 27.11.2017 22:28

No, zrovna u toho stolku by to docela mohlo vadit a to se ti hejbe minimalne o 2. Zkalibruj PID pro BED, ten se mi ani nehne.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 27.11.2017 22:36

Safra, bed mě nenapadl. To zvlnění se nemění se vzdáleností od bedu, tak jsem to vůbec neřešil.. Jdu na to :-)
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 28.11.2017 00:27

Ano. Jakože jo. :-)

Kolísání teploty bedu o 2°C kvůli bang-bang modu (PIDtempBed defaultně vypnutý v Marlinovi) způsobovalo průhyb PCB a nadzvednutí skla o pár setinek milimetru (nemám čím změřit), to nejspíš způsobilo vlnky.

Na obrázku před (Bang-bang), a po (PID po kalibraci), stejný gcode.

Díky moc za pomoc :-)

IMG_20171127_233539.jpg
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod boraicho » 28.11.2017 08:26

Wau, tak toto by som nikdy neuveril!

co je to bang-bang mod? a jak sa zapina PID kalibracia?
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod Rebel » 28.11.2017 09:21

>dmachaty
Prvotni dik patri hlavne "lubosh" za jeho vyzkum v tematu "Oscilace zdroje" viewtopic.php?f=20&t=2136 Sice se priklanim ke 2 vlivum a to je jak "dychani" podlozky, tak zmena smrstivosti hlavne ABS, coz je jasne znat na tom tvem tisku, kdy se se vzdalenosti od podlozky meni vzdalenost "vlnek" a vliv kolisani teploty je zcela evidentni.

>boraicho
bang-bang mod je defaultne nastaven v marlinovi pro BED a zrusi se spustenim PID regulace pro BED, tedy odkomentovanim //#define PIDTEMPBED

Kód: Vybrat vše
#define PIDTEMPBED


Kalibrace PID je tu nekde popsana, nebo je primo v dokumentaci Marlina, jen ted nemam cas to hledat :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 28.11.2017 10:11

boraicho píše:Wau, tak toto by som nikdy neuveril! co je to bang-bang mod? a jak sa zapina PID kalibracia?


Bang-bang mód je anglický výraz pro dvoustavovou regulaci - v jednoduchosti topím/netopím. Může být buď na pevnou hodnotu (logika: jsem přes zadanou teplotu tak netopim, jsem pod nastavenou teplotou tak topim), nebo s hysterezí (topí kus přes a "netopí" kus pod, aby nespínal moc často - šetří to relátka, pokud tam jsou).

PID mód je už regulační smyčka se složitějším řízením - topení se už jen tak nestřílí od boku aby něco dělalo, ale chování se odvozuje od znalosti systému. K jeho popisu se používají tři konstanty (Proporcionální, Integrální a Derivační konstanty), odtud název PID. Je na to spousta teorie, a případně předměty na SŠ/VŠ elektro (ne úplně záživný předměty).

Kalibrace PID jde dělat mnoha způsoby, z nichž ani jeden není ideální (nikdy to nebude fungovat dokonale, protože to co řídíme taky není ideální), ale jde se příblížit k "rozumnému chování":
1. Automatická kalibrace PID - pokud je v Marlinovi povolen pidtempbed (jak psal Rebel výše), stačí přes pronterface pustit např. příkaz "M303 E-1 C8 S110" (M303 autokalibrace PID, E-1 je kód pro bed, C8 je počet cyklů kolikrát se pokusí najít ideální hodnoty, S110 je teplota na kterou bude bed kalibrovat - pro ABS používám 110°C). Až to skončí (pár minut to trvá), vypíše "nějaké" Kp/Ki/Kd (konstanty PID), které se pak vloží do Marlina a je jakž takž zkalibrováno. Na první nástřel to rozhodně není špatné.
2. Manuální kalibrace pomocí výpočtů (https://en.wikipedia.org/wiki/Ziegler%E ... ols_method)
3. Manuální kalibrace pokus/omyl - buď od začátku, nebo od autokalibračních hodnot se postupuje změnou parametrů ručně (vždy jen jeden parametr pro jeden pokus). Na tohle existuje nádherná animace:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... imated.gif
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod peterhe » 27.12.2017 14:02

Nazdar páni,
už dva týždne bojujem s vlnkami na ose Z. Z mám plávajúco uložené na guľových čapoch, takže prípadná nesúososť závitoviek neovplyvňuje pohyb v osiach X a Y čo potvrdzuje rozostup vlniek - nesedí so závitovou tyčou TR 2mm.
Zaujímavé je že sa to prejavuje hlavne u PETG materiálu. U ABS je to podstatne menej. Vyskúšal som takmer všetko okrem výmeny driverov, mám 4988 - tie skúsim vymeniť večer za 8825. PID reguláciu podložky nemám zapnutú - pre slabší výkon, pretože pri ABS ju už dlho nahrievalo. Pre PETG ešte môžem skúsiť PID regulaciu HB zapnúť. PID pre HE ureguluje teplotu do 1st.
parametre
výška 0,2, rýchlosť 40mm, akcelerácie 500, 3 perimetre, vonkajší alebo vnútorný prvý - bezo zmeny, flowrate +- 5%

Modré ABS, červené PETG
U PETG vo vrchnej časti som cez display zvýšil rýchlosť na 200% čo sa prejavilo na zvýšení rozostupu vlniek
Z wobble 01.jpg


Pri pohľade spredu (vľavo) to nie je moc viditeľné ale ma to s..e. Vpravo hroty šublery 2mm - vo vrchnej časti vidieť zvýšenie rozostupu po zväčšení rýchlosti.
Z wobble 02.jpg


Porovnanie PETG s ABS - tu by to podporovalo teóriu o plávaní HB vplyvom kolísania teploty pri ABS som si všimol, že teplota dosky po zapnutí ventilátora ofuku klesne o 3st a doska nahrieva stále, ale úplne nezmizli.
Z wobble 03.jpg


Pre zaujímavosť - uloženie osi Z. Guličky z modelárskych čapov - púzdra vytlačené tak aby sa guľičky voľne otáčali. celá os Z je zavesená na čapoch - podstatne sa zlepšila tlač.
Uloženie Z.jpg


Nejaké ďalšie podnety čo by som mal ešte skontrolovať?
(PS: krúžky používa malá dcéra ako pelechy pre petshopákov - LPS už ich má cca 50) :D
  • 0

Naposledy upravil peterhe dne 05.01.2018 13:41, celkově upraveno 1
peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod peterhe » 28.12.2017 10:15

K výmene driverov a kalibrácii PID som sa včera nedostal, ale dal som preč dve kancelárske sponky a dve zostávajúce som posunul do stredu skla oproti sebe. Vlnky sú podstatne menšie. Ak boli sponky v rohoch, pravdepodobne sa pri nahrievaní sklo nemá kde uhnúť a potom sa v strede vydúva. Odfotiť som už o pol tretej zabudol. Večer výskum pokračuje.
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod dmachaty » 28.12.2017 16:25

Tou kalibrací PID bych začal (dobře nakalibrovaný PID by měl nahřát podobně rychle jako BB), ale to je každého boj.
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Z wobble

Příspěvekod peterhe » 29.12.2017 02:07

Začal som PID reguláciou a vcelku sa to vylepšilo. Večer otestujem čo to spraví s ohrevom na 110 st. pre ABS. Nejaké drobnosti ešte zostali cca 0,04 - 0,05 mm, čo už je vcelku uspokojivé. Ešte poprosím radu k tým šikmým čiaram.
Ďakujem

Vľavo po kalibrácii PID bedu
Z wobble 7.jpg
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Rebel sCUBE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků