Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod dmachaty » 07.09.2017 15:29

Ahoj, mohu poprosit o radu, jak postupovat při seřízení osy Z pro hladký pojezd?

Používám motor s integrovaným trapézem z rebel obchodu, bez vymezení horním ložiskem (nebo tam má být i pro int. tr.?). Jednotlivé pojezdy jezdí vcelku volně (pokud nedotáhnu moc ty velké šrouby kolem ložisek).

Když dotáhnu nejprve pojezdy k unašeči (tr. matice k unašeči jen chycena, nedotažena), lze ještě s trapézem poměrně snadno otáčet. Ve chvíli, kdy dotáhnu unašeč k tr. matici, jde vše najednou velmi ztuha.
Když dotáhnu nejprve unašeč k tr. matici (pojezdy na volno), lze s trapézem otáčet (samozřejmě s vůlí k pojezdům), ale jakmile dotáhnou unašeč k pojezdům, opět se něco trochu vzpříčí a trapéz zatuhne..

Osvědčil se vám nějaký postup? Díky! :-)
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod akademik » 11.09.2017 10:02

no já sem sice ještě motor s trapézem na scube nenamontoval, ale už teď v tom vidím podobnej problém, když kouknu jak křivej trapéz mi z číny v tom pytlíku přišel tak začínám pěnit :) (holt sem ušetřil no)
Nemáš ten trapéz taky trohu křivej ? (byť je z rebel obchodu..)
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod Hardcorista » 11.09.2017 10:09

Já jsem dotáhl vše krom těch dvou šroubů u matky. Když jsem je dotáhl, tak to taky šlo ztuha. Trapéz od Rebela - naprosto rovný.
  • 0

Hardcorista
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11.12.2015 00:18
Reputation: 0

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod fdd1222 » 11.09.2017 12:25

Mas to proste nekde rozhozenou geometrii. Bud to musis srovnat, coz ale u koncepce z regalovych profilu v kombinaci s platovymi spojkami muze byt trochu problem, nebo to dej "na lepidlo". Ja mam tiskarnu svarenou z 3mm az 8mm plechu ale bez obrabeni stycnych ploch mi to taky nesedelo. Abych nemusel stycne plochy draze obrabet, dal jsem mezi dily alobal, napatlal tam trochu epoxidoveho lepidla a mirne pritahl tak aby to chodilo volne. Po zatvrdnuti lepidla dotahnes poradne a vse by melo chodit pekne volne. Kdyz povolim spojku na motoru, stolek mi sjizdi dolu vicemene vlastni vahou (mam kulickovy sroub, ne trapez)
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod zemciko » 11.09.2017 14:30

Já to dělal tak že jsem to nechal celkem volně sjel dolů dotáhl šrouby dole vyjel nahoru dotáhl nahoře... Takhle to zatím vždy šlo seštelovat aby to nedrhlo.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod dmachaty » 19.09.2017 20:42

Částečně byl opravdu problém v té sbíhavosti, a to z důvodu smrštění materiálu držáků.

Problém je v tom, že horní díl (drzak tyci Z horni) má díry na jedné dlouhé ploše, zatímco dolní díl (drzak motoru Z) má díry na oddělených plochách, ještě rozdělených motorem (který po dotažení lehce zdeformuje držák). Vlivem smrštění materiálu (změřil jsem cca 0.7% pro horní díl) se změní rozteč děr u horního držáku, ale u spodního zůstane téměř konstatní. Po zvětšení horního držáku o 0.7% ve sliceru už dopadly sbíhavosti lépe, a šly s trochou pomoci dostat do tolerance 0.1mm.

Teď se mi ale bohužel problém přesnul do pojezdu X (Y chodí vcelku volně, pokud tahám na obou stranách stejně, ale to způsobeno kluznými poudrzy), kde rovnoběžnost sice sedí, ale stejně jde pojezd ztuha. Zkusím osadit motor a řemen, a uvidím, jestli s tím bude schopen hýbat..
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod dmachaty » 27.09.2017 18:31

Update:
Osa Z se zabudovaným trapézem se po dotažení vždy nějak vzpříčila. Částečně šlo vyřešit sbíhavostí, ale ne úplně chod nebyl nic moc hladký.

Vyřešeno kompenzací "vodorovnosti" povrchu matice - jedna m3 podložka mezi trapézovou maticí a pojezdem osy Z na straně "vpravo při pohledu zpředu tiskárny". Teď už jde vše krásně hladce, při zatlačení na pojezd Z shora stolek sjíždí dolů, takhle jsem si to představoval :-)
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod akademik » 01.10.2017 22:20

tak jsem zkusmo změřil rozteč tyčí osy Z (zatím tam nemám pojezd) a opravdu je tam rozdíl díky smrštění horního dílu asi 0,4-0,5mm. Mě tedy stačilo ho znovu vytisknout o 0,4% větší a už jsou tyče +/- rovnoběžný.
Mám to z šedýho PLA, každej materiál se asi bude chovat jinak.
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: Seřízení pojezdu Z pro volný chod

Příspěvekod dmachaty » 02.10.2017 09:46

Zpět musím říci, že rozteč nebyl až takový problém oproti té vzpříčené trapézové matici. Něco nesedělo úplně rovně a po dotažení se to bloklo. Ta podložka udělala hodně.

Teď tam ještě asi budu vracet lineární pouzdra, když to chodí tak hezky s ložisky.
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0


Zpět na Rebel sCUBE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron