Clo a DPH z číny od června 2021

Před založením nového vlákna se zamyslete, jestli skutečně není kam zařadit a ušetřte tím adminům práci se zbytečným dodatečným tříděním fóra. Děkuji za pochopení. Klidně zde diskutujte o "pikačovinách", OT nebudou řešeny. Tedy stručně řečeno "HNOJNÍK PATŘÍ SEM" :D

Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod zemciko » 22.05.2021 22:21

Tak se pomalu blíží konec výjimky na levné zboží mimo EU. Přemýšlel jsem že prostě budu víc nakupovat lokálně, ale bohužel něco ani lokálně koupit nejde....
Má někdo přesnou představu jak to bude probíhat v následujících měsících? V tisku proběhlo že třeba aliexress (ten mně osobně zajímá nejvíc) měl uzavřít nějakou smlouvu s českou poštou kterážto by měla být schopna díky tomu zrychlit dopravu na +-14dní a vyřešit i clo a dph nějak automaticky. Doteř bohužel jakmile něco skončilo v rukou pošty a mělo to být proclená tak nejenom že to trvalo měsíc navíc ale navíc si řekli poplatek který často představoval víc než cena zboží samotného.
Říkal jsem si, že by třeba už prodejci v aliexpresu automaticky mohli připočítávat místo dopravy zadarmo nějakou částku na dph atd a příjít by to pak mohlo rovnou a rychleji (hezká teorie), ale zatím nic takového nevidím...

PS. Momentálně třeba nejsem schopen v čr najít lineární "potenciometrické" odměřování kterého je na aliexpresu tuna... KTR-50 jsem pořídil a funguje ok, ale hodilo by se mi KTR10 (kvůli lepšímu rozlišení na AD převodníku arduina). A totéž platí o hromadě jinak levných věcí "za dolar" od ložisek (ty u nás naštěstí koupit jsou v pohodě) přes různé čipy až po gumové podložky...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod rambo » 23.05.2021 13:41

Celkem pěkně to popisují na živě: https://www.zive.cz/clanky/konec-laciny ... fault.aspx ale ve zkratce: vyřeší š sám pres eCeP portál, necháš se zastoupit poštou za 97/150Kč...
  • 0

rambo
 
Příspěvky: 135
Images: 8
Registrován: 28.08.2017 10:27
Bydliště: Ostrava
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod zemciko » 24.05.2021 19:12

Zas až tajpěkně to nepopisují. Furt si nejsem jistý co bude.
jednak: "Do eCePu se přihlásíte skrze státní e-identitu. Tou může být aktivovaná čipová eObčanka, ověřené MojeID nebo třeba Bankovní identita. Poté už jen do formuláře vyplníte klíčové informace o zásilce včetně adresy odesílatele, hodnotu zásilky, hmotnost a podací číslo přidělené přepravcem. Po doplacení DPH balíček konečně dorazí do schránky."
Nic neříká o tom kdy přesně to prohlášení použiju. Tj. přijde mi nějaké echo že něco leží na celnici? Nebo musím to udělat hned jak prodejce z aliexpresu věc odešle?

No a pak je tu ještě pasáž
"Jestliže bude (třeba) AliExpress registrován na online portálu, bude DPH zahrnuta již v ceně, kterou zákazník za zboží zaplatí při jeho koupi (DPH tak i v tomto případě zatíží příjemce zásilky, avšak odvedena bude AliExpressem).

Jakmile zboží dorazí do ČR, nebudou zákazníkovi vznikat žádné další náklady. DPH bude v tomto případě odvedena AliExpressem v rámci běžného zdaňovacího období. Z hlediska procesního budou povinnosti AliExpressu jakožto subjektu ze třetí země plněny zprostředkovatelem (osobou se sídlem nebo provozovnou v EU), kterého si AliExpress zvolí."


Naznačuje že tu existuje možnost že aliexpres nabídne novou službu v rámci obchodu která tohle vyřeší? Pokud ano tak až v červenci? Je to reálné nebo jen spekulace?

A co mezi tím tj. zásilku někdo obědná teď, ale dojde až po1 červenci, to pak mám smůlu a prostě mě zkasíruje pošta?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod rambo » 24.05.2021 21:41

No ono je to tak, že si to co dorazí do republiky od 1.7. včetně se bude danit, takže buď si to zdaniš přes eCeP nebo přes Českou poštu...
A ta další čast je problém, protože Aliexpress není přímo prodejce, ale jen prostředník, takže pokud je nebude zastupovat, tak to nebude bohužel řešit za nás... Aspoň to nevidím tak horce s tím, že by se toho ujal Aliexpress...
  • 0

rambo
 
Příspěvky: 135
Images: 8
Registrován: 28.08.2017 10:27
Bydliště: Ostrava
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod zemciko » 26.05.2021 14:34

Nj ale abych mohl něco zdanit přes ecep tak napřed musím vědět že na celnici leží něco k proclení a co to je... To bude celnice rozesílat hromadně zdarma echo nebo jak?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod Klaudius » 26.05.2021 17:35

Popravde tieto nákupy už nejakú dobu riešim tak, že objednávam len za podmienky dodania z nejakého európskeho skladu. Má to nevýhodu obmedzenej ponuky a vyššej ceny, ale zas to mám za pár dní doma a colnicu nemusím vôbec riešiť.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod RASK » 26.05.2021 18:40

Klaudius píše:Popravde tieto nákupy už nejakú dobu riešim tak, že objednávam len za podmienky dodania z nejakého európskeho skladu...


Já si v březnu objednal zboží z AliExpressu. Dal jsem volbu z Česka s dodáním do 7-mi dnů. Zboží mi přišlo za měsíc a z Číny. Vůbec nevím, jak by se to řešilo za nových podmínek. Mám obavu, že celníky to zajímat nebude. A taky nevím, co by se stalo, kdybych tento balík odmítl převzít.
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod mpczmpcz » 26.05.2021 20:11

U toho máš několik věcí: 1. Říkáš, že 7 dnů. Dle mého zapomínáš na jejich fintu, že se sčítá i doba přípravy, která se někdy objeví až po uzavření objednávky. Zkus to zkontrolovat. 2. Ta volba "z Česka" znamená ve skutečnosti, že to sice jde z Číny, ostatně jako vždy, ale se službou DDP apod. což znamená, že to číňan "nějak" proclí a (asi) zaplatí DPH, takže to dorazí celkem spolehlivě už zpracované. Spíše jsem zvědav, co se stane, až to začne platit a ty zcela běžné Cheopsovy pyramidy balíčků, které dnes nejsou schopni přepravit od převzetí ani za týden po CZ budou muset zpracovat, což znamená rozklíčovat celní kódy + sazby od všeho, poslat oznámení, přijmout vysvětlení co že to je, doklad o zaplacení, vypsat papíry na dobírku a co já vím ješte co dalšího je nutné udělat. To bude peklo. Počet balíčků se logicky časem zmenší, ale na přelomu startu to budou mít asi perné. Vůbec si to ani nedovedu představit. Uvidíme, co vymyslí, jak z toho ven. mpczmpcz, 26may2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod medapeta » 26.05.2021 22:18

Ještě že pro nás, kteří bolševické šmejdy nekupují, se nic nemění :lol:

Čest
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod RASK » 27.05.2021 07:04

medapeta píše:Ještě že pro nás, kteří bolševické šmejdy nekupují, se nic nemění :lol:

Čest


Tak to byste nám mohl prozradit, kam chodíte nakupovat komponenty pro 3D tiskárny. Protože 90% zboží prodávaného u nás jsou „bolševické šmejdy“, kterým naši obchodníci dají „značkové“ ceny.
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod medapeta » 27.05.2021 12:26

Německo, Anglie, ČR, Itálie. Kdo chce tak najde, už to tu bylo mnohokrát řešeno.
Snad když se teď ceny dorovnají, bude se zboží z civilizovaného světa prodávat víc a nebude nutné vozit šroubky z druhé strany zeměkoule.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod zemciko » 27.05.2021 20:08

Pamatuju si řešení problému s dovozem vadných dílů z číny. Výrobce firma v ČR se rozhodl ušetřit tak objednal díly z číny. Odtud chodily 2/3 zmetků, ale protože cena byla 1/5 tak se kupovalo z číny a hledal se způsob jak vytěžit něco i z těch zmetků...
Naprostí většina elektroniky pochází z číny. Nenakupovat věci z číny je možné jen za cenu nenakupovat nic.

Nakupovat jen v EU je sice hezké, ale spousta věcí tady vůbec koupit nejde, nebo je ekvivalent za řádově větší cenu která u hobby výrobku není přijatelná. Taky v EU nehrozí čínská pružnost, oni jsou schopní reagovat na poptávku výrazně rychleji než lidi tady a na rozjezd mají mnohem větší trh. (i totální blbosti si mezi 1,5 miliardou lidí najdou snadněji kupce)

Fakt čekám co se po tom 1,7 bude dít... A souhlasím s tím, že některé věci posílají přímo z číny i když zaškrknu CZ sklad! Ne všichni ale někteří prodejci z Ali to tak dělají, týden zpět mi takto došel 12v adaptér co sem šel skoro měsíc z EU a na sobě měl šedý pytel se sypaným čajem místo latinky.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod RASK » 28.05.2021 20:28

medapeta píše: ... Snad když se teď ceny dorovnají, bude se zboží z civilizovaného světa prodávat víc a nebude nutné vozit šroubky z druhé strany zeměkoule.


Nepomůže dorovnat ceny, je potřeba dorovnat hlavně platy. Alespoň za stejnou práci.

Já si taky kupuji šroubky z druhé strany zeměkoule. Připadal bych si jako hlupák, kdybych nevyužil možnost koupit naprosto stejnou položku pětkrát levněji.

Navíc si bez čínského zboží si nedokáži představit své experimenty. Je rozdíl, když při hledání nových řešení ničíte díly za 20 Kč nebo za 200 Kč. A to už vůbec nemluvím o sortimentu, který je v Evropě silně omezený.

Platit CLO a DPH považuji za správné. Doufám, že bude existovat možnost jak to zaplatit přímo při nákupu. Protože pro lichvářské poplatky celní deklarace zrovna pochopení nemám.
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Nákup Aliexpres 2022

Příspěvekod grafix » 17.01.2022 20:00

Lehce oživím téma. Nakupoval teď v poslední době někdo z Vás na Ali? Potřeboval bych vědět nějaké postřehy. Na co všechno si dát pozor při objednání. Zajímá mě samozřejmě i ten proces odbavení u nás, zda to bylo v pohodě, jak dlouho to trvalo, co jste museli doložit a kde atd. Potřebuji nakoupit nějaké věci, které u nás bohužel nejsou k sehnání a nerad bych narazil. Díky za postřehy. :D
  • 0

grafix
 
Příspěvky: 119
Registrován: 29.07.2017 17:35
Bydliště: NB
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: Clo a DPH z číny od června 2021

Příspěvekod boraicho » 17.01.2022 21:29

v novembri (11 mesiac) som objednal 24 objednávok, aliexpres zvykne objednávky ktoré sa objednaju v rovnakom čase, hodiť do jedneho balika, a s tých 24 balikov mi prišlo v pohode 20 zvyšné 4 som platil poplatky, pošte a clo.
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Další

Zpět na Co se nikam jednoznačně nehodí :)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků