Novinky u Průšovců

Před založením nového vlákna se zamyslete, jestli skutečně není kam zařadit a ušetřte tím adminům práci se zbytečným dodatečným tříděním fóra. Děkuji za pochopení. Klidně zde diskutujte o "pikačovinách", OT nebudou řešeny. Tedy stručně řečeno "HNOJNÍK PATŘÍ SEM" :D

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod Dargrad » 14.10.2019 06:28

Ono to s tím jejích vývojem a náklady na něj, také nemusí být až tak pravda... :shock:
phpBB [video]
  • 0

Dargrad
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30.10.2018 18:24
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod kroxigor » 14.10.2019 08:55

Nejen náklady na vývoj ... nesmíme zapomínat na to, že výroba běží v ČR a tady jsou trochu jiné náklady na služby, mzdy atd. než u číňanů ... také vyvyjí PrusaSlicer což žádnej číňan nedělá dá jen nějaké profily ke staré verzi Cury o upgradechfw a hw nemluvě.
Poslední dobou se mi zdá že tak 90% čínské produkce běží z jedné továrny a jednotlivé "značky" mají jen jinej potisk a eloxování...
Cena tiskáren Průša mi připadá naprosto adekvátní vzhledem k tomu co obsahují a jak jsou zpracované (podotýkám prošlo mi jich rukama hodně od MK1 přes MK2 až po MK3S a to i jednotlivé upgrady)

Kdyby se číňanům vyplatilo dělat klony MK3 jistě by je dělali stejně jako to bylo dřív u MK1 ...
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod zemciko » 14.10.2019 12:53

No já ti nevím ale naopak poslední dobou z i3 nijak nadšený nejsem, Zvláště to odstranění dorazů mně nenadchlo a zbytek je podle mně u žlutého muže +- srovnatelný. Jinak mně v tom videu pobavilo to Průšovo tvrzení že oni nechtějí kupovat levné (vstřikované) díly a raději si vyrábějí vlastní "kvalitní" :0))
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod peca » 14.10.2019 13:40

Dargrad píše:Ono to s tím jejích vývojem a náklady na něj, také nemusí být až tak pravda...

Hele, jako úplně jsem asi nepochopil jak to myslíš a co k tomu vlastně má to video (pán na tom videu) co říci.
Přijde mi to jako "whinning" (kňučení), že někdo použil stejný nápad jako já, ale později, takže opisuje. Já svůj nápad neumím prodat, ale on jo, takže je to od něj špatnost.

Na druhou stranu třeba takový multimaterial - tisk více materiály není Průšům originální nápad, ale Průša má originální řešení, jaké nemá nikdo jiný. Co třeba ty zrnité PEI pláty, na kterých si dost dlouho Průša lámal zuby? A co se týče snímače struny, tak nejdříve měl Průša nějaký vlastní modul i se snímáním pohybu na bázi optického snímače, jaký mívají PC myši, jestli se nepletu (akorát mám dojem, že mu tu u některých materiálů "kulhalo")? Ano, Průša je dobrý obchodník a umí dělat kšefty. Na druhou stranu mi přijde, že je dost otevřený, všechno má na githubu a všechno se od něj dá kopírovat (tedy to co se nějakého kopírovatelného řešení týče).

Nechci Průšu obhajovat, ani shazovat toho pána, jehož jméno jsem ve videu nezachytil (hledal jsem ho i na jeho análu, ale má tam jenom firmu "Design Prototype Test"). Prostě mi to tak přišlo. Nikdo nic netají a vzájemné kopírování a vylepšování nápadů je podstatou byznysu v open HW.

//PS: teď jsem pročítal pár komentářů pod videem a někteří tam pana "Design Prototype Test" odkazují na ještě starší využití nápadů (třeba na thingyverse), které označuje za svoje nápady.
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod lubosh » 14.10.2019 19:01

Asi tak nějak. Ono zas tolik způsobů, jak udělat čidlo filamentu, není.
Nakonec nejjednodušší řešení napadá často více lidí, a nemusí to být kopírování.
To, že někdo to nějak vymyslel, a je to dobré, neznamená, že to musím vymyslet jinak, když to chci prodávat.
Pokud nemá copyright samozřejmě.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod zemciko » 15.10.2019 08:47

Tak ony prakticky všechny speciality co se mi na průšově konstrukci libili tak jsem o nich později zjistil že nešlo o jeho nápad. Už u toho prvního, kterým byl stolek z PCB, jsem našel několik let před ním toto řešení na netu od lidí z reprap nadšenců. Rozdíl byl v tom že oni sice vymyslely princip, na koleně ho realizovali a pak to zveřejnili, ale tím to pro ně skončilo. Kdežto on to vzal a dotáhl to do komerčního stavu a začal produkovat a prodávat ve větších sériích.
A myslím že takto je to víceméně v pořádku, jediné co mi tom chybí je, aby u každého takového "díla" bylo zveřejněno i jméno toho kdo to na začátku vymyslel a ne jen toho kdo to vyrábí, pak by to bylo 100% fér. Sice si nehrajeme na patenty ale autoři těch zlepšováků by si zasloužili být odměněni alespoň takto "prestiží"....
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod jmysicka » 16.10.2019 13:14

Tak já bych zkusil nejprve otevřít thingiverse a vyhledat "funbot i1". Před pár lety jsem ho postavil a všichni se mi smáli jak to bude tisknout blbě. Byl celej z plexiskla a vypadal dost pěkně :lol:
Na druhou stranu tisknul docela v pohodě, bez větších problémů. S mym tehdejším Rebelem se to samozřejmě nerovnalo, neměl ani vyhřívaný bed, ale šlo to.
A o tom přesně bude ta nová tiskárna. Podle mě to tiskne moc pěkně, výsledky už jsou vidět na videích i fotkách. Stejně jako se tu nahusto vždycky pomlouval rám i3. I když na to mám podobný názor, výsledky upřít nelze, protože jsou uplně v pohodě, všechno pěkný. Pokud to někdo nemá v plánu někam nosit / vozit, tak věřím, že i tohle bude pěkně tisknout.

Co se nápadů týče, neni to jedno jak to je? Průša je dobrej i kdyby to nevymyslel. Umí to prodat a má github, kam zase můžou bastlíři. Ale to neni soutěž. Všichni máme možnost si svojí cestu vybrat a o tom to je :wink:

Obrázek
  • 0

jmysicka
 
Příspěvky: 124
Registrován: 23.05.2015 19:17
Bydliště: Čáslav
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod TomRous » 12.12.2019 22:05

Tak jsem koukal na fotky i návod na stavbu. Tiskárna podle všeho přijde ve 3 dílech a ty se jen smontují, určitě by se však dalo udělat zpětné inženýrství a něco takového si postavit i doma. Přikládám odkazy na github a fotku z jejich stránky, kde je vidět, že narozdíl od MK3 tot není z plechu ale z plastu, takže je to snažší na výrobu i klonů někde doma.
Třeba to někomu pomůže. Takový Rebel MINI by nebyl špatný :D
Plošný spoj zákl. desky (Buddy board)
Součástky jak STL tak i mechanické
Plošný spoj vyhřívané podložky

Obrázek
  • 0

TomRous
 
Příspěvky: 48
Registrován: 21.09.2019 06:59
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod zemciko » 15.12.2019 21:31

Já rozumím tomu že se průša snaží dodat i něco levnějšího. Čemu už rozumím míň je proč by to měl někdo chtít, když za 4500kč koupím kostku či obdobu i3 odčíňana. Pravda bude to často Dodo, což zas na druhou stranu alespoň člověka donutí začít s tím něco dělat.
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 16.12.2019 17:50, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod peca » 16.12.2019 09:58

Protože právě to dodělávání spoustu lidí odradí. Jsou to lidi, kteří nemají technické ponětí, nejsou dostatečně šikovní, nemají třeba ani dílničku či místo na bastlení. Chtějí tisknout, chtějí skutečnou záruku a případně technickou podporu. A dost možná je tu dostatečný firemní segment, kde platí totéž. Prostě cílovka, která chce tisknout hned a se slušnou technickou podporou. Cena 10 k je hodně "magická", aby na ní nalákal slušné množství zákazníků. Dost jich sebere právě levným čínským kopiím... (IMO)
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod TomRous » 16.12.2019 12:19

O přebrání lidí číňanům se asi snaží. Dvacet může být dost a deset už lidi vynaloží. Parametry tisku to má podobné, jen asi o 2 cm menší plocha a je to bez podpory speciálních materiálů kvůli bowdenu. Na rozdíl od číňana umí jejich deska USB, je to dotykové a to taky může hrát vliv v tom, že to není jen drahá tiskárna (ve srovnání s čínou) ale má i něco navíc.

Rád bych si to někdy v budoucnu vyrobil sám na koleni, ale rád bych i starší RepRapy ze závitovek. Jen pro zábavu až budu něco někdy stavět, tak jich pár v železářství koupím, z ABS vytisknu díly, pak je rozpustím v acetonu, závitovky zahodím a z motorů postavím něco pořádnýho.
Je to vlastně důvod proč jsem si postavil Rebela. Nešlo mi ani o to aby to na začátek tisklo skvěle, ale abych si to postavil. Něco jako LEGO, ale díly si člověk musí shánět sám a to tomu zase přidává něco navíc.
  • 0

TomRous
 
Příspěvky: 48
Registrován: 21.09.2019 06:59
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod zemciko » 16.12.2019 17:58

Tak konstrukce ze závitovek je u mně srdcovka jedna mi běhá dodnes (reprap sinuhed), a při montáži si člověk užil daleko víc zábavy než s hliníkovými profily a hiwiny, kde už je to daleko víc "stavebnice". Taky tenkrát člověk vymýšlel i vlastní hotendy a heatbedy dneska jen namontuje hotové řešení. Poslední předělávka prvního reprap mendelu skončila momentálně jako rebel ozmod2 s rámem ala rebel II jen většími rozměry a 10mm lineáry, přičemž stůl má za základ prusa mk42 předělanou na magnety a hotend je e3d v 6 v kombinaci z celokovem titan no a k tomu ještě bltouch. V porovníní s tím mendelem zázrak, přitom při výrobě zlomek potřebné vlastní invence z dob před 10 lety...
Prusa pro mne zamenal cas od casu přínos v podobě nových dílů kopírovaných číňany, hlavně u heatbedů. Tenhle poslední počin tohle postrádá.
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 17.12.2019 16:35, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod peca » 17.12.2019 10:58

No, to se ale dostáváme k tomu, že záleží na tom, jestli chceš primárně stavět tiskárnu, nebo tisknout :)
Když to přeženu, tak auto si lidi kupujou, aby v něm jezdili, nestaví si ho doma sami. // pomíjím podivínskou minoritu "tjůnerů"
Tiskárny se dostávají do stavu, kdy si je lidi kupují, světe div se, aby si na nich doma tiskli.
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod kroxigor » 17.12.2019 12:21

OT: Díky 3D tiskárnám jsem se vrátil do mládí, kdy jsme si na koleně podle plánků stavěli jednojehičkovku BT100, Alfigraf, Joystick ... asi už jsem fakt starej, ale baví mě si s tím hrát a stavět - hotovky mě neberou.

Bohužel jak mi bylo vysvětleno, dražší a náročnější je vyrobit stavebnici než hotový produkt.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Novinky u Průšovců

Příspěvekod lubosh » 17.12.2019 13:18

Přesně! Z Merkura jsem stavěl něco jako Alfi, a sám jsem si dělal software na barevný tisk. Stačilo vyměnit fixu, a jela další barva. To byl rok 87-88, a kluci koukali jak spadlí z višně. Pak v 90 roce jsem stavěl řadič k disketové mechanice na 5a1/4 k ZX spectru (mám ho do dnes) a psal v asembleru programy na obsluhu, systém byl CP/M. Fungovalo mi třeba uložení rozehrané hry, nemusela se hrát stále od začátku. A tak stavba tiskáren je pro mne naprosto životní nutnost. Udělat stavebnici je samozejmě těžší, a vyžaduje to více času. To samé platí o STL k tisku. Pokud to je z více dílů, nejde to udělat dobře napoprvé.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na Co se nikam jednoznačně nehodí :)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků