Creality CR-10s PRO

Před založením nového vlákna se zamyslete, jestli skutečně není kam zařadit a ušetřte tím adminům práci se zbytečným dodatečným tříděním fóra. Děkuji za pochopení. Klidně zde diskutujte o "pikačovinách", OT nebudou řešeny. Tedy stručně řečeno "HNOJNÍK PATŘÍ SEM" :D

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod mclareniak » 22.11.2019 09:54

Ahojte.
Onedlho budem cerstvy majitel CR-10S PRO. Cakam kym mi bude dorucena. Nemam ziadne skusenosti s 3D tlacou.
Mate nejake rady pre zaciatok? Kalibracia, nastavenie atd. Filamenty som kupil v alze a to PLA Creality a ABS Mladec.
Budem rad akejkolvek pomoci rozbehat tuto tlaciaren.
Dakujem
  • 0

Creality CR-10S PRO + BL Touch, Ultimaker Cura, PrusaSlicer 2.2.0
mclareniak
 
Příspěvky: 114
Registrován: 19.11.2019 18:33
Reputation: 0

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 22.11.2019 13:21

Ahoj,
záleží na tom, zda už máš nějaké zkušenosti s 3D tiskem. U CR-10s Pro počítej s tím, že ze začátku se budeš prát s nivelizací. Respektive s autonivelizací, kterou jsem já úplně vypnul. Nicméně na tisk s ABS pro začátek úplně zapomeň. S tím se budeš jen trápit a nic se nenaučíš. Pro začátek je ideální PLA. Než začneš tisknout:
1. Ještě než budeš tiskárnu smontovávat, odšroubuj spodní kryt a dotáhni všechny kabely na všech svorkovnicích, zejména na zdroji !!!

2. Až tiskárnu sestavíš, vyzkoušej vůle pojezdů na osách X a Y. Samostatné třetí kolečko je vždy na excentru, a tedy se s ním utahují/povolují vůle.

3. Na šroubovicích povol červík na spojkách s motory, šroubovice vytáhni a vyzkoušej, zda se pojezd osy Z volně pohybuje. Nesmí mít vůli, ale když pojezd vytáhneš nahoru a pustíš, musí se dolů spustit sám a plynule. Každopádně se nesmí dolů zřítit nebo naopak bys neměl pojezd dolů tlačit. Pak se bude i lépe nastavovat levá i pravá strana pojezdu osy X.

4. Pro začátek bych místo originální podložky použil raději 3mm zrcadlo či sklo (320x310mm), které můžeš ostříknout lakem pro 3D tisk nebo natřít nějakým doporučeným kancelářským tyčinkovým lepidlem. Asi každý (včetně mě) si hned ze začátku totiž podložku rozryje a je jí tedy škoda. Nastavení výšky je katastrofálně špatně popsáno a navíc se musí laborovat i s nastavením čidla, které je špatné.

5. Jako slicer doporučuji koupit si Simplify3D, který je nejen vhodný pro všechny tiskárny, ale pro tento konkrétní typ má svůj profil. Má jednoduchá nastavení pro začátečníky, ale i pokročilá pro ty zkušenější uživatele. Na YouTube jsou navíc české kurzy. Každopádně se koupě vyplatí.

Přes počáteční problémy lepší velkoformátovou tiskárnu v této cenové kategorii asi nekoupíš. Po seřízení lze dosáhnout velmi kvalitního tisku. Já jsem tuto tiskárnu začal "tunit" a vyměnil jsem ventilátory za tišší a tyčemi od výrobce jsem stabilizoval "šibenici" osy Z. Časem sám poznáš proč. Výměnu výškového čidla za BL Touch již považuji téměř za nutnost. Dále doporučuji koupi sady náhradních koleček k pojezdům a sadu silikonové hadičky s fítingy.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod tomast » 22.11.2019 16:58

(mám Ender-2 (CR-7), princip konstrukce cca stejný, stejný extruder, stejně řešené pojezdy, rozměr podložky jen 150x150, bez autolevelingu)

K bodu 4: Samozřejmě se mi to stalo také, navíc mi podložka teplem trochu pracuje (je jinak vysoko za studena a po zahřátí), takže jsem si zvykl na následující postup:
- před začátkem tisku podložku trochu pustit dolů (1/4 otočky na každém šroubu)
- gcode vždy obsahuje skirt (tu tenkou čáru kolem výtisku na rozkreslení trysky)
- před začátkem tisku hodně zpomalím rychlost ovládacím kolečkem (10-20%)
- jakmile se tiskárna nahřeje a začne tisknout skirt, doladím od oka a vzhledu housenky přesnou výšku podložky - což mám v pohodě hotové, než tiskárna dotiskne skirt a výtisk začne tisknout už s přesně nastavenou výškou
- po kontrole, že tisk probíhá správně postupně zvyšuju rychlost na nominálních 100% nastavení v gcode

Co se týká tisku na originální podložku:
- PLA lze většinou tisknout přímo, pomocné lepidlo (používám tyčinku Kores) má smysl je pro hodně tenké a vysoké výtisky.
- ABS lze tisknout přímo bez ničeho jen vyjímečně při příznivém tvaru výtisku, obvykle je potřeba pomocné lepidlo nebo výtisku kolem přidat límec, nebo obojí - jinak hrozí odlepení krajů výtisku od podložky a zkroucení tvaru. Ale za sebe musím říct, že z ABS tisknu rád, nemám s ním vcelku problém, např tohle je celé mimo plachty z ABS viewtopic.php?f=24&t=2999 .
- Za mě je pocitově nejsložitější tisk s PETG - hrozně ochotně se lepí ze stran na trysku a žmolek z trysky pak náhodně spadne do výtisku, který může pokazit, navíc není vůbec jednoduché nastavit tisk tak, aby tryska netahala tenké vlasy při přejezdech - dobrý materiál na funkční tisky, problémový na vzhledové výtisky.
- Tyčinkové lepidlo používat až po nahřátí plochy, pak lze vytvořit tenoučkou lesklou vrstvičku a neopatlat podložku, na natřenou plochu lze tisknout opakovaně.

Přilnavost k ploše si můžeš vyzkoušet třeba tímhle mým výtvorem https://www.thingiverse.com/thing:3283683
Když se blíží ty vánoce. :D
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 22.11.2019 17:39

No já bych otáčení koleček moc nedoporučoval. Od toho máme funkci Baby-stepu, kterou můžeme použít právě až po spuštění tisku. Skirt považuji za samozřejmost a já si např. dávám až 5 linek v jedné vrstvě.

Také tisknu PLA bez ničeho přímo na sklo, ale proč trápit začátečníka? Musíš se naučit nejdříve právě ty rychlosti, obě teploty, ofuky, výšky vrstev, extruzi/retrakci .....

Mimochodem v Simplify3D je dobré používat tzv. Procesy, pomocí kterých můžeš v podstatě každou vrstvu tisknout úplně v jiném režimu. Ale to je už vyšší dívčí. Pokud se ale toto naučíš, nemusíš pak už s ničím dodatečně kroutit.
V tomto směru na YouTube tuto problematiku velmi dobře popsal Ríša Mrázek (Rimr).

Já bych se pro začátek pustil spíš do tisku nějaké menší krabičky. A i ta dá někdy zabrat, pokud má k něčemu vypadat.

Ale počátečními chybami se musí asi každý prokousat a přemýšlet u toho. Já jsem začínal na Rebelovi II a také na ABS, ale sakra dlouho jsem zkoušel, kazil, rozčiloval jsem se z bezradnosti, než jsem aspoň trochu uspokojivě něco vytiskl. Dnes už je spousta článků, videí a zkušených uživatelů, takže začátky jsou už jen procházkou v růžové zahradě. :-)
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod mclareniak » 22.11.2019 19:34

Dakujem vam za rady. Ked to tak citam, tak rozmyslam ci som nevyhodil dost penazi von oknom. Ale hadam uz ked som sa na to dal tak to hadam nejako zvladnem.
Myslite, ze vymenit ten senzor za toto by sa oplatilo?
Kód: Vybrat vše
https://www.aliexpress.com/item/33022596139.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7a304c4dBljrAQ
  • 0

Creality CR-10S PRO + BL Touch, Ultimaker Cura, PrusaSlicer 2.2.0
mclareniak
 
Příspěvky: 114
Registrován: 19.11.2019 18:33
Reputation: 0

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 22.11.2019 19:54

Neboj, to dáš! :-) A ono to je u každé tiskárny +- stejné. Já teď přes Rimra objednal velkou Deltu, která je úplně jiný level (i cenově) a k tomu i automatickou svařovačku filamentu na multibarevný tisk a věřím tomu, že nejdřív zešedivím, než to zvládnu. :-)

Jo, ten BL Touch je správný a na YouTubu najdeš celkem dobrý návod na přestavbu. Předpokládám, že jsi aspoň trochu zručný v elektrotechnice.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 22.11.2019 20:06

FOR ALL:

Zmiňoval jsem tu Rimra, neboli Richarda Mrázka, který se specializuje na prodej, popřípadě na postprodejní servis a seřízení Enderů a potvrdil mi, že by byl ochotný do svého repertoáru přibrat i servis/seřízení "CR-10s Pro".
Doufám, že toto sdělení nebude chápáno jako reklama, nýbrž jako pomoc těm, kteří si do toho sami netroufají.
Pokud tedy by měl někdo zájem, mohu mu na něj poskytnout mail. V omezené míře a v Praze mohu pomoci i já.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 22.11.2019 20:18

Ještě bych se vrátil k tématu "vyhozených peněz". Uvědomme si, jakou tiskárnu CR-10s Pro představuje. Postavíte-li vedle ní např. Průšu, sami uvidíte, jaká je na první pohled Průša konstrukčně chudinka. Přitom je dražší, menší a dlouho se na ni čeká. Akorát u Průši oceňuji jednoznačně masivnější podporu. Nicméně CR-10s Pro, jak jsem již zmínil, dosahuje překvapivě až vynikajících výsledků, akorát se to chce zpočátku poprat s určitými dětskými nemocemi. A další věc ... šikovnější programátor si může "naloudovat" svůj alternativní firmware. Na druhou stranu mě docela vyděsilo, že kabely ze svorkovnic šly bez velkého násilí vytáhnout.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod tomast » 22.11.2019 20:20

bastlir píše:No já bych otáčení koleček moc nedoporučoval. Od toho máme funkci Baby-stepu, kterou můžeme použít právě až po spuštění tisku.


Mám zkušenost, že pokud tisknu tryskou 0,2mm první vrstvu 0,1mm ABS (= podložka 80-90°C), tak podložka po zahřátí ještě chvíli pracuje a nedrží úplně rovinu - někde je potřeba pár setin přidat a někde ubrat, aby tisk k něčemu vypadal. Samozřejmě, pokud mám první vrstvu 0,3mm a trysku 0,5mm, tak nic ladit nemusím, tam se nepřesnosti ztratí.
Navíc vcelku často střídám tisk PLA a ABS nebo velikosti trysek, a to doladění za provozu je pro mě rychlejší než rekalibrace.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 22.11.2019 22:19

To asi je problém každé tiskárny. Nicméně je obecně kalibrace doporučená "za tepla". Já např. mám heatbed ve středu mírně vydutý nahoru. Abych toto vydutí eliminoval, podložil jsem podložku v místě klipů. No a roztahování hliníkové desky jsem vyřešil její výměnou za sklo, respektive za zrcadlo. Takže kalibruji za studena a už na toto nesahám. Dokonce i když odejmu sklo kvůli odtržení tisku.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod mclareniak » 24.11.2019 15:42

Ahojte.
Aky mate nazor na 3DLAC?
  • 0

Creality CR-10S PRO + BL Touch, Ultimaker Cura, PrusaSlicer 2.2.0
mclareniak
 
Příspěvky: 114
Registrován: 19.11.2019 18:33
Reputation: 0

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 24.11.2019 16:04

Já ho, asi jako většina z nás, používám. Tedy raději jak matlat lepidlo z tyčinek.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 24.11.2019 16:11

Minulý týden jsem z PLA tiskl přímo na sklo. Přestože bez jakéhokoliv lepidla, musel jsem sklo sundat z heatbedu, abych to mohl násilím utrhnout, jak to drželo. Jenže v tomto případě sklo/zrcadlo nejdříve odmastím
isopropylalkoholem a papírovou utěrkou (ten si také kup) a podložku pro PLA ohřeji na 65-70°C.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod mclareniak » 24.11.2019 17:38

IPA mam. To pouzivam casto. Venujem sa elektronike opravovaniu. Vymena displejov na mobiloch, TV, rucne naradie, atd.
  • 0

Creality CR-10S PRO + BL Touch, Ultimaker Cura, PrusaSlicer 2.2.0
mclareniak
 
Příspěvky: 114
Registrován: 19.11.2019 18:33
Reputation: 0

Re: Creality CR-10s PRO

Příspěvekod bastlir » 24.11.2019 17:45

Takže jsi šikula, ta tiskárna bude pro tebe maličkost a ve své profesi ji určitě využiješ. Pro začátek výměna ventilátorů za tiché bude pro tebe maličkost. Ale pozor, některé jsou 24V a něco zase 12V.

Na YouTube se podívej, jak se dají výtisky z ABS povrchově upravovat pomocí acetonových par.
  • 0

Felix Pro L, Creality Ender 5 Plus (vytuněný), Creality CR-10S Pro s BL Touch, Rebel II, Simplify3D
bastlir
 
Příspěvky: 163
Registrován: 06.01.2016 00:03
Reputation: 5
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na Co se nikam jednoznačně nehodí :)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 5 návštevníků