Zdravotní rizika tisku

Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod Martin Marek » 07.02.2016 18:58

Myslím, že to tu ještě není. Kdo to nečetl, tak tady:

http://www.3d-tisk.cz/studie-potvrdila- ... materialu/
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod Martin Marek » 07.02.2016 19:01

Mně tedy ABS děsně smrdí a dráždí mě. PLA i při dlouhodobém zpracování sladce voní. Používám vždy co nejnižší teploty. S navýšením teplot se mi zdá zápach agresivnější.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod AndroidCZ » 07.02.2016 21:41

Podobnou studii jsem četl už víc jak před rokem, dával jsem zde info. Proto mám taky tiskárnu v boxu, a mám rozpracovaný HEPA filtr – bohužel zatím nefunkční, musím sehnat ventilátor který vzduch skrz něj protlačí.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod zemciko » 08.02.2016 23:34

No jestli dobře čtu tak naměřily zvýšenou hodnotu mikročástic, nicméně konstatují, že při vaření či třeba fénování bude ta koncentrace ještě vyšší. A není jasné nakolik je to vůbec zdraví škodlivé. Pak změřili zvýšenou koncentraci styrenu (to nemusím měřit při zvýšené teplotě je to cítit i nosem) u kterého spekulují o závadnosti na základě zařazení jako "možném karcinogenu" nicméně pokud je mi známo nejsou žádné indicie (řadí ho do 2B), že by se o karcinogen skutečně jednalo (ona je ta stupnice tak nesmyslně postavena,
že:
1 Prokázaný karcinogen pro člověka
2A Pravděpodobně karcinogenní pro člověka
2B Podezřelý karcinogen pro člověka
3 Neklasifikovaný
4 Pravděpodobně není karcinogenní pro člověka)
, tudíž žádné závěry z toho nejde vyvodit.
Další látku co naměřili dokonce ani nespadá mezi látky podezřelé..
Logicky to ale smrdí a dráždí sliznice tudíž rozhodně u ABS nesedět a větrat...
Mimochodem při dobře seřízeném tisku necítím nic...

Pokud bych chtěl lepší přehled o dopadu na zdraví, koukal bych se na studie na lidech dlouhodobě pracujících s plasty (třeba u vstřikovacích lisů atd).
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod poutnik » 09.02.2016 00:05

zemciko: kamarád dlouhodobě pracoval s rozpouštědly a barvivy, chtěl dítě, nešlo to, minimální pohyblivost spermií a ty co tam byly tak byly defektní, IVF. Změnil úplně obor, žádná rozpouštědla, žádná barviva, spíše čerstvý vzduch. Po nějaké době kontrola, úprava, dítě přirozeně. Není to studie, je to jeden člověk. Co tím chci říct - se všemi těmito plasty raději přímo to nedýchat, otevřený prostor. Nebo alespoň dobře větraný. Toto bych si z toho vzal já. A taky raději PLA, ABS líp větrat, jiné věci zatím netisknu (zkoušel jsem dřevo, a to je myslím PLA s nějakými částicemi dřevěné příměsi navíc, takže jako PLA).
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod AndroidCZ » 09.02.2016 09:46

Rozumí zde někdo trochu těm ultra jemným částicím? Pochopil jsem tedy že vznikají, ale nerozumím mechanismu vzniku a taky proč vznikají třeba i u vaření.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod LadislavK » 09.02.2016 14:01

Dokud je to pouze informace a je na každém, jak si to přebere, tak ok. Spíš se děsím, kdy se na tom někdo bude chtít zviditelnit a "vymyslí" i na 3D tisk normy, předpisy, nařízení, schvalovací řízení, pokuty .....
  • 0

LadislavK
 
Příspěvky: 35
Registrován: 16.10.2015 19:18
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod Saph » 09.02.2016 22:17

LadislavK: No to by ještě tak scházelo, to bysme se už na filamentech opravdu nedoplatili.
Každpádně dík za přispěvek, tisku jen ABS a teda nějak moc mi to nesmrdí, tak jsem nad tou teoretickou škodlivostí ještě přiliš nepřemýšlel. Možná to souvisí i s trochu nižší teplotou která stačí Esunu. Asi výhledově přestěhuju tiskárnu, případně je to zase o důvod víc vymyslet nějaký ten box s odvodem vzduchu nebo filtrem.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Zdravotní rizika tisku

Příspěvekod zemciko » 11.02.2016 19:48

poutnik píše:zemciko: kamarád dlouhodobě pracoval s rozpouštědly a barvivy, chtěl dítě, nešlo to, minimální pohyblivost spermií a ty co tam byly tak byly defektní, IVF. Změnil úplně obor, žádná rozpouštědla, žádná barviva, spíše čerstvý vzduch. Po nějaké době kontrola, úprava, dítě přirozeně. Není to studie, je to jeden člověk. Co tím chci říct - se všemi těmito plasty raději přímo to nedýchat, otevřený prostor. Nebo alespoň dobře větraný. Toto bych si z toho vzal já. A taky raději PLA, ABS líp větrat, jiné věci zatím netisknu (zkoušel jsem dřevo, a to je myslím PLA s nějakými částicemi dřevěné příměsi navíc, takže jako PLA).


Tomu i věřím, ale ABS a PLA není ani rozpouštědlo ani barvivo... a problémy s plodností si člověk může uhnat už tím že si přehřeje svoje intimní partie a ani k tomu nepotřebuje žádnou chemii.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0


Zpět na Materiály pro tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků