Návrat k polykarbonátu

Návrat k polykarbonátu

Příspěvekod perklus » 07.07.2020 19:51

Zdravím všechny,
PC přesněji řečeno PC Max od Polymakeru mi dlouho nedal spát. Přeci jenom je PC král 3D tiskových materiálů. Před delší dobou jsem si objednal nějaké vzorky PC Max a vyzkoušel. Upřímně výsledky nic moc, i když jsem dodržel teploty doporučené výrobcem, vrstvy se delaminovaly, výtisky moc nedržely na podložce - prostě žádná sláva. Pak jsem na jednom fóru objevil zajímavou myšlenku (bohužel už to za boha nemůžu najít a hodit odkaz), že není důležitá jen teplota, ale i tlak. Tak jsem objednal cívku PC Max a na stránce výrobce jsem objevil toto https://magigoo.myshopify.com/collectio ... ycarbonate.
Dá se to sehnat i v ČR. Takže magigoo-pc funguje výborně, tisknul jsem na sklo a PC držel jak přibitej a po zchlazení krásně odskočil, přesně jak slibují. A teď, co se týká toho tlaku, abych toho docílil, musel jsem výrazně zvýšit šířku extruze na výšku vrstvy v mém případě: výška vrstvy 0.2, tryska 0.4
šířka extruze 0.9-vnější perimetr 0.6(zachování detailů)
teplota 270
bed 115
Na slicováni jsem použil Curu (má oddělené nastavení šířky extruze pro jednotlivé procesy).
Jinak Cura 4.6.1. jde nastavit do češtiny, výhodou je, že u každého okénka jsou vysvětlivky k tomu, co toto nastavení ovlivňuje. Doteď jem tiskl výhradně v Simplify 3D, ale od Cury 4.6.1 jsem na něj zanevřel, protože kvalita tisků je u Cury výrazně lepší než v Simplify 3D, jediné v čem je simplify lepší, je ruční přidávání podpory a lepší grafické znázornění výtisku. Na zkoušku PC jsem zvolil repliku glocku, protože se jedná o složitější, poměrně velký technický model.
Tady jsou nějaké fotografie:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Výtisky jsem hned po dotisknutí, ještě než vychladly, dal vyžíhat do trouby na 100 stupňů na 1 hodinu a pak pomalu zchladnout v troubě. S tiskem jsem spokojen, výtisky jsou pevné, soudržné a nijak se nekroutí. S tímto materiálem naprostá spokojenost a určitě ho budu dál používat na technické tisky. Je otázka, jak by se choval obyčejný polykarbonát, příště to určitě vyzkouším.
Zatím zdar.
  • 0

perklus
 
Příspěvky: 27
Registrován: 21.11.2019 17:06
Bydliště: Hradec Králové
Reputation: 0

Re: Návrat k polykarbonátu

Příspěvekod boraicho » 09.07.2020 09:48

Veľmi pekne, asi hlúpa otázka ale s akým PC si tlačil ak to nebol obyčajny polykarbovat? PC MAX nieje len značka výrobcu? Vďaka.
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Návrat k polykarbonátu

Příspěvekod perklus » 09.07.2020 13:09

Je to nejspíše vylepšená verze klasického polykarbonátu (https://eu.polymaker.com/product/polymax-pc/), tak by mohl malinko jiné vlastnosti. Počítám však s tím, že klasický PC by se tiskl velice podobně.
  • 0

perklus
 
Příspěvky: 27
Registrován: 21.11.2019 17:06
Bydliště: Hradec Králové
Reputation: 0

Re: Návrat k polykarbonátu

Příspěvekod zemciko » 10.07.2020 11:04

Měl jsem kdysy nějaký PC (bez příměsí bílá barva) a se sléváním/delaminací jsem problém rozhodně neměl. Vrstvy byly spojené snad líp než u PLA. Naopak se to děsně kroutilo a jediné na čem mi to drželo byla 6mm vysoká ABS deska (vytištěná kterou sem držel na stole klipsnama). Bohužel se to ale tak zkroutilo, že to ohlo a zdefromovalo i tu ABS desku... Tu pistoli bych tím rozvnou nevytiskl ani omylem měl jsem problém s kruhovým dílem o průměru 80mm.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0


Zpět na Materiály pro tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků