SMARTFIL struny - zkušenosti

SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod Solidify » 01.05.2017 13:12

Zakládám nové vlákno, protože do Čech jsme přivezli nového výrobce filamentů Smart materials 3D. PLA, ABS, FLEX, PP, Medical, WOOD, ABS Fireproof, Nystrong, HIPS, E.P., Cleant filament, PLA3D850, ABS H.I.

První testy ze samozhášivím ABS "fireproof" Smartfil nám dělal Ondra a napsal:
Docela se "matle" a přirovnal bych to k filamentům s nějakým plnivem dřevo, luminscenční a podobně. Výtisk je na omak hrubý, opět to přičítám nějakému plnivu. Při tisku materiál hodně smrdí - nutno větrat.
Moje teorie potvrzuje taky test s rozpuštěním vzorku v acetonu. Normální abs se bezezbytku rozpustí, tohle spíš nasákne a vznikne houbovitá hmota. Na PEI podložce to drží skvěle, měli jsme to problém dostat dolů v celku, v plastu převládá netavitelné plnivo.
Neodpustili jsem si test samozhášivosti a ten dopadl dle očekávání skvěle. Skoro není možné to zapálit a okamžitě to hasne. Nastavení tisku - podobné jako u klasického ABS.

FLEX Smartfil: Testoval Jakub
Nejlepší použít základ průšu pro FLEX a upravovat podle výsledku tisku, hlavně pozor dávat na rychlost, čím pomaleji tím lépe matroš se rád natahuje :-) drží pěkně na lepidle a po dokončení tisku se ,může celý hodit do kbelíku s acetonem a nechat vyplavit lepidlo. Nejlepší výsledky při pomalém tisku, infill 10% vrstva 0,2, bez chlazení, podložka PEI. Doporučení od Kuby: pevné nervy při zavádění filamentu. Musel jsem povolit i přítlak oproti PLA protože matroš vykluzoval jinama.

PP Smartfil: (polypropylen). Testoval Jakub:
Materál má výhodu že je vařitelný svářečkou, v praxi je použitelný pro vodní hospodářštví na výrobu atypických přírub. Jinak nedrží rovinu na podložce, (i při zateplení) je pnutí materiálu tak velké že neudrží pravé úhly. Není vhodný pro mosty. Černá barva trochu lesklejší výtisk. Podložka čistý papír. CHlazení - ANO, rychlost 50mm/s, 250-254 st tryska a 95-100 st podložka.
  • 0

Flashforge Dreamer a Stratasys
Solidify
 
Příspěvky: 77
Registrován: 10.08.2016 12:28
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod zemciko » 01.05.2017 21:19

Nějaký odkaz na nabídky těch konkrétních materiálů by nebyl?
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod Otomar » 02.05.2017 07:06

  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod Solidify » 08.05.2017 20:28

Vzorky Smartfil budou k dispozici na 3D expu. Buď je získáte na některé z konferencí nebo se za námi stavte. Najdete nás u doprovodného programu u žluté tiskárny pana Králíka. Těšíme se zítra na viděnou. :-)
  • 0

Flashforge Dreamer a Stratasys
Solidify
 
Příspěvky: 77
Registrován: 10.08.2016 12:28
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod smejch » 10.05.2017 14:38

Já si nedávno šel nakoupit polykarbonát od eSunu, ale jelikož prý dlouhodobě není, tak jsem nečekaně odcházel se vzorkem Nylstrongu za což ještě jednou děkuji :-)
Je to nylon s příměsí drcenýho skla, výrobce udává teplotu 250-260 a 90-110 na bedu a doporučuje samosebou ocelovou trysku. Jelikož jsem potřeboval vyrobit jen malý ozubený kolečko do vysavače, tak jsem ji nechtěl shánět a zkusil to s mosaznou 0,2 tryskou. Rovněž jsem tím trochu vybičoval hotend - opajcovaná e3d v6 od čínských soudruhů s teflonovou vložkou, zbytek klasika Rebel II v32.
Vše přežilo bez problémů, tiskl jsem na 260 HE a 110 bed, rychlost 40mm/s, bez ofuku, vrstva 0,1, retrakce 1mm.
Jediný problem byl s odstáváním okrajů i při zvýšený teplotě bedu (125), nicméně tisknu zatím na sklo a dal jsem mu jen trochu abs džusíku, takže těžko říct, jak na jiným povrchu. Místy trochu tahá vlákno, ale s retrakcema jsem vůbec nelaboroval. Výsledek mechanicky drží - pracuje to ve vysavači, takže vysoký otáčky a teplota no problem :-)
EDIT: po čtvrt roce v provozu součástka praskla v místě přechodu do zúžené části :-) holt slabé místečko
Přidávám obrázek, uplně vpravo je originál kolečko (42 a 10 zubů v modulu 0,5)
Obrázek lepší rozlišení na http://smejch.rajce.idnes.cz/Trysky/#DSC_0004.jpg, ale stejně neumím fotit :-D
  • 0

Naposledy upravil smejch dne 17.10.2017 18:37, celkově upraveno 1
smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod crown » 11.05.2017 11:01

@smejch: dal bys sem stl model? Chci si to zkusit vytisknout, netusil jsem, ze jde takhle presny maly vytisk.
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod smejch » 11.05.2017 12:22

kolco dave ver2.stl
(239.34 KiB) Zobrazeno 2866 krát

Jsou to dvě kolečka (42 a 10 zubů) dělaný pomocí http://joostn.github.io/OpenJsCad/. V blenderu jsem je spojil a dodělal vybrání, ať tam není tolik matroše, ale v modelování jsem amatérskej diletant, takže jsem to jen dotlačil do podoby, kdy to slicer bez problémů sežral. Jo a vnitřní díra se musela převrtat na přesný rozměr.
EDIT: btw zkoušel jsem to předtím tisknout z PETG a ABS, ale zdaleka to nevyšlo tak pěkně jako z Nylstrongu.
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod Solidify » 31.05.2017 14:19

Posílám odkaz na test samozhášivého ABS - zkouška plamenem :-)
  • 0

Flashforge Dreamer a Stratasys
Solidify
 
Příspěvky: 77
Registrován: 10.08.2016 12:28
Reputation: 0

Re: SMARTFIL struny - zkušenosti

Příspěvekod Solidify » 30.06.2017 19:09

https://www.materialpro3d.cz/blog/flex-test/
test flexu - výborně se tiskne a doporučení teplot, najdete nově na našem blogu
  • 0

Flashforge Dreamer a Stratasys
Solidify
 
Příspěvky: 77
Registrován: 10.08.2016 12:28
Reputation: 0


Zpět na Materiály pro tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků