PET

Re: PET

Příspěvekod boraicho » 03.04.2016 13:59

Ja by som sa podujal vytlačiť niečo z PLA, ja mam REBEL 2 od zahradnika a PLA a celokov a všetko funguje od začiatku pekne. Aspoň si myslím, nemam to s čím porovnať. Ale teraz som v belgicku a prídem až o 3 týždne domov. Takže najskor až vtedy.
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod 50koruny » 03.04.2016 18:26

no pokial ti nezapcháva trysku tak funguje :D keď to bude aktuálne tak sa ozvi.zničím ho dodatočne.
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: PET

Příspěvekod AndroidCZ » 03.04.2016 21:27

Vidím že PET (PET-G) je teď nějak v kurzu.. Protože jsem ho nikdy neměl v ruce, rád bych se dozvěděl jestli je PET(G) vhodný i pro tisk velkých dílů? Možná by nebylo od věci nějaké porovnáví ABS-PLA-PET. Osobně používám zatím jen ABS a PLA, poté co si všichni tak chválí PET uvažuju že to vyzkouším. Pár konkrétních dotazů:

– může PET(G) nahradit ABS? Ve smyslu mech. vlastností a tisknutelnosti.
– jdou z PET(G) tisknout skutečně velké díly jako z PLA? Třeba s rozměry 15 x 15 x 15 cm (PLA Fillamentum v tomto v pohodě..)
– má PET(G) nějaké zjevné nevýhody oproti ABS/PLA? Třeba "vizuální" kvalita povrchu, nebo nějaké specifikum?
– přilnavost k podložce je dobrá? Jsem zvyklý tisknout na sklo s KORESem, na kolik nahřívat pro PET(G)?
– nějaká zvláštní citlivost na použitý hotend?

Pokud PET(G) ve většině parametrů předčí ABS, má vůbec smysl dál ABS používat? Na ABS mi osobně vadí nemožnost tisknout velké objekty (libovolných tvarů, určité tvary velké i jdou) a taky trochu smrad z něj a nutnost silně nahřáté podložky. Na PLA je zase blbá malá teplotní odolnost.


Mimochodem, je docela zajímavé, že hodně lidí píše o křehkosti/nepružnosti PLA oproti ABS, přitom já mám opačnou zkušenost. PLA Fillamentum se mi chová jako výrazně pružnější a měkčí oproti ABS 3 různých značek. Je ale možné že to ovlivňujou teploty použité k tisku..?
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod LadislavK » 04.04.2016 00:13

Má někdo zprávy, jestli bude barevný pet z Mladče v nabídce JRC? Je pro mě pohodlnější koupit ho v JRC a vyzvednout na prodejně, než čekat na balík ppl z Mladče.
  • 0

LadislavK
 
Příspěvky: 35
Registrován: 16.10.2015 19:18
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod 50koruny » 04.04.2016 09:21

Android,
cez víkend som hneď po malom teste vytlačil z PET črepník na bonsaj cca 195mm na šírku.najviac čo sa na Rebela zmestilo.velké sa s tým tlačiť dá.škoda že som si to pokazil studeným spojom na endstope Y.2x sa mi to posunulo.leskne sa to ako psove gule, to bude asi také špecifikum čo sa týka vzhladu.a ako má ten objekt menej polygónov tak sa mi odrážalo svetlo do foťáka a nejde to ani normálne fotiť.prilnavosť k podložke je taká že na 70° na čisté sklo bez koresu mi to vytrháva kusy zrkadla.aj malé objekty.nabudúce skúsim začať tlačiť o 0,04 mm vyššie.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ja to ako alternatívu k ABS nevidím.podla mňa je to na technické diely príliš pružné/mäkké.navyše na ABS sa dá lepiť acetónom a to sa furt zíde.u mňa je PETG skôr náhrada za PLA, ktoré som chcel pôvodne používať na veľké vázy a črepníky.na tlač veľkých technických dielov chcem skúsiť ASA.
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: PET

Příspěvekod AndroidCZ » 04.04.2016 09:33

50koruny: díky za obsáhlé info. Ten lesk je zajímavý :-) Mimochodem, je to vodotěsné ten květináč? Já se totiž chystám tisknout trup lodi (funkční), už jej mám z PLA ale v 90% tisku se mi posunula vrstva a navíc mi tam (asi dík tomu posunutí) teče, tak to budu tisknout znova a zvažuju na to zkusit ten PET právě. Ale je to tisk na skoro 70 hodin, tak radši předem spekuluju.
A pokud je to hodně pružné, tak pro mně je to spíš bonus, protože tuhost doženu vhodným návrhem dílu. Lepení snad půjde sekundovým lepidlem?
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod vbalko » 04.04.2016 09:37

AndroidCZ píše: Mimochodem, je to vodotěsné ten květináč?


Pokud se ptas na vlastnosti samotneho materialu, tak PET je material, ze ktereho jsou udelane PET lahve - tzn. absolutne vodeodolne :)
  • 0

vbalko
 
Příspěvky: 37
Registrován: 13.11.2015 11:48
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod Rebel » 04.04.2016 09:57

PETG je sice pruznejsi nez ABS, ale v pri spravnem spojeni vrstev je v podstate oproti ABS "nerozbitne.
Posuzovani pouziti pro konstrukcni ci nekonstrukcni vytisk neni uplne tak jednoznacne, jak popisuje >50koruny<.
Pri tisku stejneho objektu z ABS/PLA/PETG bude PETG samozrejme nejpruznejsi/nejmekci (pokud nebude teda zrovna na PLA svitit slunce :D), ale konstrukcni dil musi byt vzdy navrzen s ohledem na material, ze ktereho bude a ne naopak. Nesnazte se tisknout dily na tiskarny z cokolady, fakt to nebude fungovat :D

Za me tedy na konstrukcni a velke dily jednoznacne PETG. Nesmrstuje se, pevnost ma velkou a pokud chci mit stenu mene pruznou, tak ji udelam sirsi.

Lepit a vyhlazovat to sice acetonem nejde, ale lepit to pujde urcite necim jinym a u konstrukcnich dilu jsem treba ja klidne od vyhlazovani povrchu ochoten ustoupit :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: PET

Příspěvekod poutnik » 04.04.2016 10:30

AndroidCZ píše:... Mimochodem, je to vodotěsné ten květináč? ...


Já jsem z PET(G) Mladeč zkusil vytisknout "vázu"/"květináč"/"tak něco". Nastavení 3 vrstvy dole a pak už jen jeden perimetr při tloušťce vrstvy 0,3mm a trysce 0,4mm. Objekt má asi 2,5dl objem. Nejdřív jsem se bál, že to vůbec neudrží tlak vody ať už statický (po naplnění), nebo ve chvíli kdy to za boky zvednu a promáčknou se stěny - vše v pohodě, drží to pěkně. Vodotěsné to ale při tomto nastavení není, po 15min prosákly kapičky vody a po delší době byl morký ubrousek na který jsem to schválně postavil.

Na druhou stranu jsem si zkušebně vytiskl i nějaké kelímky na sazenice rajčat, taky pouze 1 perimetr vně a jinak nic, a to drží dobře - protože tam není takový tlak té vody na prolínání, mokrou hlínu to udrží i takto v pohodě.

Tiskl jsem z toho ale i šroubovací krabičky na semínka nebo na krémy pro manželku, ty mají 1 vnitřní a 1 vnější perimetr, mezitím tak 10-15% infill. A ty jsou vodotěsné.

Jak píše Rebel Dan, spíš záleží na nastavení. Větší pevnost, větší vodotěsnost -> silnější stěny a více perimetrů.

Edit: ještě jsem si vzpomněl: jednu z krabiček jsem tiskl s HB teplotou 78°C a to mi pak ten PET celkem slušně vyloupl kus zrcadla (asi při chládnutí?). Po vychladnutí už šel odstranit výtisk v pohodě, ten kousek skla tam ale zůstal zapečený. To jen k otázce jestli PET drží na podložce. Ano drží, někdy lépe než podložka vnitřně sama se sebou...
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod 50koruny » 04.04.2016 18:02

Rebel píše:...Posuzovani pouziti pro konstrukcni ci nekonstrukcni vytisk neni uplne tak jednoznacne, jak popisuje >50koruny<...

v tom súhlasím.záleží na tom, aké mechanické vlastnosti konštruktér od dielu vyžaduje.ani v nástrojárni nepoužívame tú istú oceľ na všetko.niektoré diely sú všetky rôzne :D dostal som zelenú na tie trhaco/lámacie testy.tam sa ukáže čo je objektívne pevnejšie.zatial chcem trhať kruh a lámať kocku po vrstve.možno aj proti vrstve.
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: PET

Příspěvekod Rebel » 04.04.2016 18:14

Pokud chces neco korektne posuzovat trhaci zkouskou, musi to vytisknout nejlepe jedna tiskarna a musel by si mit odladene tiskove profily na maximalni pevnost danych materialu, jinak to nemuze byt nic moc vypovidajici.
Z kazdeho materialu se da vytisknout krehky/rozpadajici se objekt. Treba hranice delaminace bude zalezet na pouzite teplote, rychlosti, velikosti hrotu trysky, urovne prekryti perimetru, mnozstvi extruze atp. Nemuzes testovat vytisky z ruznych tiskaren, tiskovych profilu a porovnavat vlastnost materialu.
Navic na tom kruhu nemuzes mit preci zadny nepravidelny prohlubne jako je text.
Kazdopadne ma laicka zkusenost je, ze u dobre vytisteneho dilu z PETG, dojde k delaminaci, tedy trhani objektu po vrstvach daleko dele, nez u ABS a PLA :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: PET

Příspěvekod 50koruny » 04.04.2016 18:57

okrem PLA budem všetky testovacie objekty robiť ja a isteže sa budem snažiť to urobiť čo najpevnejšie.s tými písmenami a kruhom ma to nejak nenapadlo.tam to chce doladiť :D
  • 0

50koruny
 
Příspěvky: 155
Registrován: 30.09.2015 09:34
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: PET

Příspěvekod Rebel » 04.04.2016 19:04

no, jsem zvedav, co z toho vyleze :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: PET

Příspěvekod AndroidCZ » 04.04.2016 21:30

No tak jste mně teda přesvědčili, že je to fakt supr matroš, jdu objednat na jakémsi http://obchod.rebelove.org ;-)
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: PET

Příspěvekod Rebel » 04.04.2016 21:53

Tam urcite nemaj :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

PředchozíDalší

Zpět na Materiály pro tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron