PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod kicune » 14.12.2018 11:37

Ahoj,

U větších tisků z mladečského PETG mám problémy s kvalitou horní vrstvy - materiál z trysky leze bez problémů, ale jakoby se nechtěl přichytit na spodní vrstvu a "odstává" - viz foto. Většinou to další krok "přižehlí", ale někdy do odstátého materiálu tryska drcne a je to škaredé.

Projevuje se hlavně u delších kroků, uvnitř malých perimetrů to není tak zřejmé. Rovněž u vrstev nízko nad hotendem (nižší tisky) k tomu nedochází. První 3 vrstvy jsou vždycky jak ze žurnálu.
Vzhledem k tomu se samozřejmě se nabízí nějaký problém s osou z, ale od oka se mi to nezdá - tryska rejdí nad výrobkem "tak akorát". U tisků z PLA ani ABS jsem se s tímhle navíc nepotkal.

Snížil jsem rychlost u solid infilů na 20mm/s a zvednul jsem teplotu na 247 - je to o něco lepší, ale příčina nezmizela.
Neutkal se někdo z přítomných s něčím podobným?

Tryska 0,4, vrstvy 0,4.

Obrázek
  • 0

kicune
 
Příspěvky: 11
Registrován: 07.04.2015 01:18
Reputation: 0

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod Rebel » 14.12.2018 11:53

Vrstva 0,4 ma trysku 0,4 je dost spatna volba. Vrstva by mela byt vzdy nizsi, nez prumer trysky. Pro 0,4 trysku je optimalni vrstva cca 0,25mm. Drive to bylo na forech docela diskutovane tema (pomer vysky vs. sirky).

Co se tyce vrchnich spatne spojenych, tak je to z 99% dano tim, ze pri tak vysoke vrstve uz je podkladova plna vrstva (ktera se tiskne dele, nez ostatni vrstvy s procentualnim infilem, ktere nestaci tolik vychladnout) hodne schladla a pokladane "vlakno" ji nestaci dostatecne natavit. U spodnich vrstev tomu pomaha ohrev stolku, tedy podklad neni tak studeny a jeste se staci natavit.

Tedy idealne jit s vrstvou nize, popripade hodne zpomalit a pridat teplotu, neb si s pomerem rychlosti a teploty proste pohrat.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod tomast » 14.12.2018 14:59

Pokud opravdu potřebuješ tisknout 0,4 vrstvu, použij alespoň 0,6 trysku - a pokud tiskneš rychleji, tak klidně přitop o 10-20 stupňů proti tisku 0,2 vrstvou, aby se materiál stihl prohřívat.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod kicune » 16.12.2018 20:09

Děkuju moc za rady, zní to perfektně logicky. Pustil jsem to s vrstvou 0.25, celou dobu to vypadalo moc pěkně, ale horní vrstva v delších krocích pořád nic moc (i když je to samozřejmě o dost lepší než původně):

Obrázek

Tisknu s ocelovou tryskou, vyměnil jsem kvůli plánovanému tisku PETG-CF, nemohl by to být problém? (nezdá se mi, vzhledem k tomu, že to zbytek tisku dává bez problémů).

Máte ještě nějaké další doporučení? Samozřejmě je mi hloupé takhle dotírat, ale jen tak něco od oka změnit v nastavení, pak si počkat 4 hodiny a po 20m filamentu si říct "hm, tak to nebylo ono" se mi moc nechce...
  • 0

kicune
 
Příspěvky: 11
Registrován: 07.04.2015 01:18
Reputation: 0

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod Rebel » 16.12.2018 21:16

kolik mas vrchnich plnejch vrstev a jak rychle jedou, tedy hlavne ta prvni? PETG pri malym infilu (velke mezery) a vetsi rychlosti spatne uzavira tu prvni plnou vrstvu (cim vetsi plocha tim horsi) nad infilem a pak se to zacne trhat, bohuzel se to uz pak hodne spatne prekryva, trha se to nekolik vrstev. Pokud pouzivas slic3r, tak ten tu prvni vrstvu nad infilem tiskne jako most, coz je ok, a mel by si ji tedy mit dostatecne spomalenou, treba na 20-25mm/s.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod kicune » 16.12.2018 21:30

Tohle mělo honeycomb infill 30% a jelo to 20mm/s. Bridge mám ale 60mm/s (klasické bridge moc netisknu, tak jsem si s touhle rychlostí moc hlavu nelámal - nicméně jsem si všimnul, že ta první plná vrstva nad infilem jede hrozně rychle a nevěděl jsem proč).

Takže zpomalit rychlost pro bridge a případně zvednout infill?
  • 0

kicune
 
Příspěvky: 11
Registrován: 07.04.2015 01:18
Reputation: 0

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod Rebel » 17.12.2018 05:55

zpomal rychlost pro bridge, to bude celej problem.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: PETG Mladeč - adheze horní vrstvy

Příspěvekod kicune » 17.12.2018 12:19

...a byl! :)

Obrázek

Díky moc za poslední dílek skládačky, s úctou smekám a zůstávám jako už poněkolikáté zavázán.
  • 0

kicune
 
Příspěvky: 11
Registrován: 07.04.2015 01:18
Reputation: 0


Zpět na Materiály pro tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků