HotEnd ze zinku

HotEnd ze zinku

Příspěvekod Martin Marek » 16.04.2015 18:32

Zkoušel jste někdo vyrobit HotEnd ze zinku na odstředivce?
Víte o nějakém výrobci, který by měl základní část HotEndu ze zinku?
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: HotEnd ze zinku

Příspěvekod Otomar » 16.04.2015 18:57

Nevím čeho tím chceš docílit, ale zinek je na toto nevhodný materiál. Má příliš nízkou teplotu tavení. Už kolem 200°C už se rozpadá na prach.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: HotEnd ze zinku

Příspěvekod Martin Marek » 16.04.2015 20:01

Výhody jsou dvě:
- je možné otvor pro filament odlét zcela hladký
- držák pro topné tělísko a vedení filamentu by bylo z jednoho kusu, tedy bez vnitřních přechodů
A odlévaný na hotovo by byl i závit pro trysku.
Jde jen o to, jak zabezpečit přechod horké části do chlazené.
Současné konstrukce využívají odlišnosti v tepelné vodivosti hliníku a nerezu s krčkem (pro snížení tepelného mostu). Takže jde jen o najití řešení jak chladit.
Na tu teplotu 200 stupňů se poptám. Běžně užívaný Zamak má skoro 400 teplotu tavení a jistě jsou slitiny s vyšší odolností.
Taky nevím jestli se tavenina plastů přilepuje na zinek. Běžně je problém, aby na zinku něco dobře drželo a kvalitní lepidla na zinek prakticky neexistují, to ale může být tvorbou oxidační vrstvy.

Zajímá mě, jestli to už někdo zkoušel, jestli to není slepá cesta.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: HotEnd ze zinku

Příspěvekod Otomar » 16.04.2015 20:37

Videl sem od topneho teliska roztaveny hlinikovy hotend. Slitina zinku je dle meho slepa cesta.
Ale mas-li koho, poptej se. Ja se zeptam zeny, slevarenske technolozky;-) Treba nam neco u nich ve slevarne odlejou:-D
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: HotEnd ze zinku

Příspěvekod Martin Marek » 16.04.2015 21:57

Dobře poptej se.
Technologicky to vyrobit na odstředivce do zinku není problém. Není to složitý odlitek. Jestli to ale bude vhodné je jiná otázka.
Výhody jsem jmenoval.
Mastr na zaformování do odstředivky musí být kovový. S tím nemám problém, dělám takové modely 15 let. Možná to je slepá cesta, ale aspoň se zjistí proč :D
Já bych zvenku odizoloval ohřívanou část a nechal trčet jen trysku. Jako izolaci bych použil izolační materiály používané u krbů. Na opačné straně by byla vodící část filamentu k přišroubování hliníkového chladiče stejným způsobem, jak to je teď řešeno.
Jestli to zvýšené otáčky ventilátoru uchladí, mohlo by to fungovat.
Patrně by se posunulo místo, kde měkne filament. A je otázka jestli by hladké stěny v otvoru vedení filamentu byly výhodou.
Já právě nevím, jestli to už někdo zkoušel.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: HotEnd ze zinku

Příspěvekod Martin Marek » 02.05.2015 19:22

Byl jsem ve slévárně.
Zinkový hotend by nebyl vhodný. Zinek ty teploty sice snese a šlo by Hotend odlét nahotovo i s dírou pro filament. Velmi hladkou, ale ne v lesku. Ale zinek při zahřívání nad 200 C začíná měnit atomovou mřížku a povrchově oxiduje. Činné vnitřní otvory by po zahřívání po pár hodinách vytvářely to co dělá zinek při dlouhodobém venkovním užití. Vrstvu čehosi.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0


Zpět na HotEnd-y a vše kolem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků