HotEndy - celokov vs. PEEK

HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Rebel » 11.12.2014 14:12

Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Rebel » 10.pro.2014 07:45

Pokračování ohledně HE přesunuto odsud viewtopic.php?f=15&t=336


Opet naprosto dokonaly prispevek, hovno rikajici, ktery nikomu nepomuze. Jeho obsah bych shrnul asi nasledovne:

Pokud nekdo potrebuje neco vedet, s necim si nevite rady, napiste rovnou SZ uzivateli "Car" urcite dobre poradi, protoze vi a zna vse".
Neni potreba zde psat na forum, protoze se zde stejne nic nedovite a nikdo Vam zde primo neporadi.
_____________________
Dan - Rebel ? :D
http://rebelove.org
Rebel

Příspěvky: 805
Images: 243
Registrován: 12.srp.2013 10:44
Reputation: 0
Nahoru
Re: Tisk slozitejsich objektu
Příspěvekod Car » 10.pro.2014 11:07


Rebel :
Jasně že jsem mu soukromou zprávou poslal dovysvětlení , protože kdybych to naplno napsal tady na fórum , tak se strhne taková lavina otázek na prodej trysek , že nevím co by jste s tím dělaly . :lol:
Pro ostatní , které by to zajímalo je problém v chlazení a když je tam problém , tak ho lze vyřešit buď zlepšením chlazení ( pokud to jde a dotyčný si připustí , že je to problém - dělat se dá sevšim "nějak " ) a nebo mít možnost vůbec nebýt závislí na chlazení ( vůbec nechladit ) .
Car

Příspěvky: 178
Registrován: 28.dub.2014 22:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0
Nahoru
Re: Tisk slozitejsich objektu
Příspěvekod Rebel » 10.pro.2014 13:39


Tve posty mi znacne pripominaji jisteho cloveka z jineho fora.
Forum tu je od toho, aby se problemy resily. Pokud se chces chovat jako onen clovek, zarid si svuj helpline na skype jako on, nebo sve forum, protoze prispevky tohoto razeni jsou uplne o nicem.

Jesti sis nevsiml, forum neni o propagaci zadnych konkretnich vyrobku a nic se zde nikomu nenabizi, kazdy ma snad moznosti volby. Naopak forum vzniklo puvodne jako podpora stavitelum. A je v podstate jedno, jestli tem, kteri si vse sezenou v cine, koupi u JRC, u me ci jinde. Neni to muj bussiness, nezivi me to.

Tudiz pokud chces kritizovat celokovove HE atp. smele do toho, zcela bez jakych koliv emoci ti vysvetlim, proc se staly celokovy nejpouzivanejsimi HE. A neni to proto, ze je mam na shopu, staci procist kos na jinem foru :D

Oba typy HE maji sve vyhody i nevyhody, je to popsano nescetnekrat a vedl jsem o tom dost bourlive diskuze na jinem foru a svete divse, zastaval jsem PEEKove hotendy a presne vim proc. Ale maji proste sva ale.

Vetsinu lidi zcela zbytecne zajima maximalni rychlost tisku, kterou PEEKovy hotend omezuje. Ve finale je to ale uplne o necem jinem a siroka reprapova verejnost se nechala pouze nachytat na s prominutim reklamni zvasty individua skryteho na zacatku prispevku.

Veskery vyvoj a snaha neco okolo celokovu resit byla, odstranit neduhy povodni konstrukce, ze ktere se vychazelo.

Druha vec je i vyssi cena PEEKoveho HE.

Pokud chces diskoutovat k veci a ne zde nesmyslne tlachat, zaloz nove tema, klidne tam muzeme polemizovat. Ale ver tomu ze mam natisknuto retrakcema na PEEKovem HE vice, nez ty pri tisku ;)


PS: sem s lavinou otazek na prodej HE, konecne neco k veci.
_____________________
Dan - Rebel ? :D
http://rebelove.org
Rebel

Příspěvky: 805
Images: 243
Registrován: 12.srp.2013 10:44
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod romanm » 10.pro.2014 21:15


Prostě máte (ty a majkl) těm chudákům prodávat HE sestavený standardně s PTFE trubičkou+1 kousek náhradní, aby si mohli hned od začátku, místo vypisování zde na fóru, v klidu tisknout i z té hloupé kukuřice..
A k balení přidat navíc jeden heatbrake vrtaný na 2mm, kdyby si někdo chtěl přeci jen tisknout bez vložky, ať si ho sám namontuje. O kolik to zvedne cenu HE, o 60Kč? Óóó, tolik peněz navíc za spoustu ušetřených problémů a filamentu? :shock: :D
romanm

Příspěvky: 172
Registrován: 16.úno.2014 15:17
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Rebel » 10.pro.2014 22:35


romanm nic osobniho, nasledujici pisi vseobecne :)

Jeden cas jsem breaky s teflonovou vlozkou delal a pouzival. Vim, ze to funguje, ale ono to je take trochu o zacinajicich tiskarich jako takovych.

Kdyz nekomu reknes, ze te omezi teflonova vlozka na tisky pod 100mm/s, tak na to kouka jako z jara, ze budou potrebovat tisknout urcite rychleji, protoze nejaky nejmenovany individuum udelalo uplne nesmyslnou propagandu celokovum a stalo se to svym zpusobem a bohuzel top zalezitosti. A nebo se mu proste zda 100mm/s malo.
Vetsina zkusenejsich vi, ze pokud nevali dily na kseft, tak tisknou vetsinou vzdy do 100mm/s.

Pokud se budeme bavit o cene, tak ja bohuzel neumim sehnat break v pozadovanem provedeni za 60,- ani nahodou. Vrtat, obrabet a struzit nerez neni uplne brnkacka. Je to dane i tim, ze nepotrebuji 100ks serie a nikdy to v takovem meritku resit nebudu. Pokud je za tu cenu nekdo udela, tak at je tu klidne nabidne.

Myslim si, ze se nam s Majklem podarilo srazit cenu celokovoveho HE, srovnatelneho s funkcnosti E3D, kterou se snazime zlepsovat na rozumnou uroven. Pokud si nekdo mysli, ze tomu tak neni, muze to kliden zkusit vyrabet a prodavat, rad se priucim, koupim si takovy HE a budu pak nekde na foru remcat misto snahy prispet k vylepseni konstrukce.

Uz vidim dalsi prispevek typu "proc bych to delal, aby ty jsi vydelaval ?" Kazdy ma tu moznost, ale ja a majkl se narozdil od bohapusteho prekupovani komponentu snazime aspon neco tvorit, resit, zlepsovat. Jestli o tom nekdo pochybuje, doporucuji navstevu u ocniho lekare :)

A proc pouzivam celokov a ne PEEK? jsou zde minimalne 2 duvody. Jeden je ten, ze tisknu pomerne dost dilu a to potrebuji proste rychle.
2. proto, ze hledam reseni a zpusob, jak se problemum s PLA postavit s touto konstrukci HE, jak ji upravit atp. Tedy zkousim a hledam cestu. Neni pro me resenim pouzit PEEKovy HE, nebo si do celokovu dat vlozku, to vim, ze funguje, ale opet to ma sve pro a proti.
_____________________
Dan - Rebel ? :D
http://rebelove.org
Rebel

Příspěvky: 805
Images: 243
Registrován: 12.srp.2013 10:44
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Car » 10.pro.2014 23:16


Mi bylo jasný ,že si šťouchnu do vosího hnízda :P
Tak jdeme polemizovat
1. Cena PEEK/ AL či celokov ve většině obchodů 1/1 a to jsem svůj první hotend kupoval za 2 900,-kč , teď je to už mnohem rozumnější cenová hladina .
2. u obou variant jsi závislý na PTFE prvku (vložka Vs. trubička ) jinak to nefunguje jak má
3. Peek není závislí na chlazení a oddělující vložka nemusí být z PTFE , keramika je taky fajn :wink: / celokov kdykoliv se ti opotřebuje větráček ( což se nutně stane ) nebo dojde ke špatné regulaci otáček či jeho zastavení / znovu rozběhnutí většinou tisk končí v koši ( když u toho nejsi )
4. když si pořídím tiskárnu první kus ,tak určitě nepoznám při tisku co je a co není v pořádku ,leda že mi ten výtisk nevyjede jak by mněl a na fórech se toto vždy probírá právě ze stany těch co mají ,jen tu jednu tiskárnu a rádi by aby zmáčkli tlačítko a ono to vytisklo vše na první dobrou .
5. Hliník a ocel mezi sebou reagují ( primitivní elektrický článek ) , tedy se časem z toho stane nerozebíratelný spoj a je další problém , jak tomu zabránit? viz. další náklady na promazání teplotně odolným mazivem ( to jsem tu už také někde psal )
6. až moc často si Nový uživatelé stěžují na problémy se zaseklým filamentem u celokovu - věřím ,že se to dá odstranit , ale tak nějak bych očekával od tiskárny především že bude tisknout a né si hrát s čištěním ,stříháním bambulek a napojováním filamentu


Věřím ,že se další připojí do debaty a napíší své zkušenosti +a- s tiskem , byť teda si myslím ,že všechno souvisí se vším ( počínaje kvalitou filamentu ,tuhostí konstrukce tiskárny ,použitými motorky a stepsticky, Typem Hotendu ,odstíněním nežádoucího proudění vzduchu , vhodností použitých parametrů tisku "někdy je lepší nespěchat a 60 mm/s je až až " , vzhledem k výtisku a jeho stěně zvolit i velikost trysky atd. )
Car

Příspěvky: 178
Registrován: 28.dub.2014 22:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod romanm » 11.pro.2014 04:24


Rebel: je fajn že se s majklem snažíte něco vyvíjet, o tom žádná. Ale kolik z těch lidí, kteří si ten HE koupí, chce tisknout rychle jako Ty? Proto říkám, dejte jim do ruky HE, se kterým budou hned na začátku skutečně bez problémů tisknout i z PLA a pak teprve ať jdou do vyššího levelu, pokud budou mít tu potřebu. Takhle je to odradí už na začátku a jestli se snažíš o něco nového, je v ten moment nepodstatné.

Tak nebude HE o 60Kč dražší, bude dražší o 200.. no a co? Když bude tisknout bez zasekávání, své kupce si najde.
A ani nikoho nebudeš muset přesvědčovat, že stejně nebude tisknout rychleji než 100mm/s. Od toho tam bude mít ten druhý heatbrake, aby měl na výběr.
romanm

Příspěvky: 172
Registrován: 16.úno.2014 15:17
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod JCHP » 11.pro.2014 07:44


Trochu odbočím a zeptám se - kde jsou konce konců s vodním chlazením ?
Jsou ve vývoji již dost dlouho, ale praktickými výsledky se nikdo moc nechlubil.
Očekával bych už nějaké integrované řešení s vytisknutým membránovým čerpadlem a chladičem v jednom bloku, ale nic.
JCHP

Příspěvky: 23
Registrován: 03.zář.2014 11:06
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Rebel » 11.pro.2014 08:17


Car, vim, ze te rejpani bavi, nic mene jsi trochu vedle>

ad1) moc nechapu. To ze je cena 1/1 neco znamena? Zcela urcite to neznamena, ze jsou vyrobni a materialove naklady stejne. Pokud tedy zustaneme u cenove relace je to vec obchodnika a jeho moznosti, vyroby a casu. Nejsem obchodnik neresim nijak zasadne marketing, nemam na to cas. Snazim se dotlkacit relativne vyrobne snadnou variantu celokovu do maximalkne funkcni podoby. Nebudu a nechci vyrabet 10 typu hotendu, na to nemam cas ani penize. Budu delat radsi jednu vec a snazit se ji odladit na maximu. Pokud se ukaze, ze je to slepa ulicka, nemam s tim problem, ale zadna ulicka neni vylozene slepa, vse ma sve pro a proti.

ad2) nesmysl, nefunguje jak ma, teflonova vlozka jak tu bylo zmineno nevydrzi vecne. Navic u teflonu dochazi casem k deformaci vlozky, uvolnovani nataveneho PTFE, ktery zacne pricpavat trysku. Proste to tak je a je tedy otazkou, co kdo a za jako cenu chce v budoucnu resit. PEEK neni dokonaly zrovna tak jako soucasna podoba celokovu.

ad3) PEEK sice neni zavisly na chlazeni, ale procti si fora a udelej si rozborku, kolik PEEKovych holderu skoncilo v kosi z duvodu prehrati trysky a poskozeni holderu. Nikdy ti nevypadl termistor, nebo ti neodesel ? Me nekolikrat a zadne nastaveni ve FW tomu poskozeni nezabranilo. Ale je to i o tiskohodinbach, ktere ten termistor najede, nerikam, ze vikendovy tiskar bude mittakovy problem jednou za mesic. Muze se to tedy stat zrovna tak, jako nefunkcni ventilator a ver tomu, ze 80% lidi, kteri meli i ode me na zacatku PEEKovy HE presli k celokovu, nebo maji oba.

ad4) kdyz si poridis 1. tiskarnu a stavis si ji sam, tak je tam asi dalsicjh 100 faktoru, ktere muzes udelat blbe a nebude to tisknout. A celokovovy HE neni faktor, ktery nefunguje. Pokud chce nekdo mit tiskarnu stylu zmacni a tiskni, mel by v 1. rade pochopit, ze to neni o RepRapove tiskarne, zee musi sahnout hloubeji do penezenky a poridiot tiskaznu kommercniho razu za X nasobnou cenu.

ad5) to asi tezko, pokud tisknes pod vodou, nebo na HE cakas citronovou stavu, tak ti nejaka reakce vznikne, ale ty 2 kovy bez elektrolytu zadnou reakci nepocituji :D Mam ty rok stary celokov, ktery tiskl denne a za tepla jsem ho normalne rozebral. Asi bude chyba nekde jinde.

ad6) no, ja si myslim, ze pokud si nekdo nechce hrat a resit problemy s tiskem, mel by se velkym obloukem vyhnout RepRapu

Jsem pro sepsani jasne zretelneho srovnani, do 1. prospevku, nebo nekam jinam, s odkazy na reseni problemu atp. Jinak je tato diskuze uplne zbytecna, protoze jich jsou o tomto tematu na forech desitky a jak je videt, moc lidi je nenaslo.

romanm> ver nebo ne, pro lidi, kteri o tom nic nevedi je jednim z hlavnich kriterii prave ta rychlost, zrovna tak jako maximalni rychlost pojezdu tiskarny.
Bohuzel neznam zadny HE, ktery je bez problemu. Pokud ho znas, zacni jej prodavat, vsichni ti urcite utrhnou ruce :D ...... bezproblemovost HE je hodne relativni pojem.
Pokud das nekomu do ruky dalsi break, ver tomu, ze 60% lidi si ten puvodni pri vymene znici.

Panove, malujete si to pekne, ale jak rikam, vyrobte takovy hotend a nabidnete ho nespokojenym lidem s celokovy. Urcite si ho take koupim. Ale pokud vymyslite vymyslene, nema cenu s tim ztracet energii.
_____________________
Dan - Rebel ? :D
http://rebelove.org
Rebel

Příspěvky: 805
Images: 243
Registrován: 12.srp.2013 10:44
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Rebel » 11.pro.2014 08:20


JCHP > osobne jsem u teto zalezitosti skoncil v bode, ze v jednoduchosti je sila. Extruder je potreba co nejlehci a s co nejmene poruchovymi prvky, takze jsem od tohoto reseni docasne upustil, i kdyz me s tim mladej stale prudi :D
_____________________
Dan - Rebel ? :D
http://rebelove.org
Rebel

Příspěvky: 805
Images: 243
Registrován: 12.srp.2013 10:44
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Mirec » 11.pro.2014 11:45


Mal som PEEKovi Hotend /Forrest/ a nikdy viac...prešiel som na celokov / DS :) / a doposiaľ som nemal žiaden problém. Na PLA používam zase celokov ale made in china /kópia E3D/ s vložkou a tiež žiaden problém. Proste zhrniem... ak niekomu vyhovuje PEEK nech tlačí s ním a ak celokov tak nech používa celokov. Každý má svoje pre aj proti ale môj PEEKový skončil po mesiaci používania v koši :)
REBEL II - Arduino Mega 2560 + RAMPS 1.4
Mirec

Příspěvky: 157
Images: 1
Registrován: 03.úno.2014 19:47
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod romanm » 11.pro.2014 12:20


Rebel píše:
Bohuzel neznam zadny HE, ktery je bez problemu. Pokud ho znas, zacni jej prodavat, vsichni ti urcite utrhnou ruce :D ...... bezproblemovost HE je hodne relativni pojem.

To je marné. Kdykoliv někdo napíše konstruktivní názor na vylepšení určité součástky, aby byla ještě lepší, nebo použitelnější, pustíš tuto gramodesku.

Tak snad jen pár slov pro ty, kteří chtějí tisknout PLA, aniž by si chtěli "hrát" a ztrácet čas zkoušením různých nesmyslných udělátorů na ofuk breaku u svého celokovu a pak laborováním který materiál jakou rychlostí a s jakými retrakcemi:

1. Vyvložkujte si hotend, pakliže vám to výrobce není schopný/nechce poskytnout sám.
I 3DRATY hotend jde snadno vyvložkovat s pomocí E3D kompatibilního breaku s vrtáním 3,2mm a teflonovou trubičkou 2mm/3mm (vnitřní/vnější průměr). EBAY - klíčová slova "reprap throat" a "reprap ptfe 2-3 tubing".

2. I s vyvložkovaným HE jde tisknout ABS, až do rychlosti 120mm/s (mám vyzkoušeno 140 - zelený Mladeč). Ve skutečnosti takové rychlosti nepotřebujete, pokud výtisky mají za něco stát. PLA budete ve většině případů oproti ABS tisknout ještě pomaleji, vzhledem k rychlosti chládnutí.

3. Užívejte si snadný tisk bez zasekávání filamentu. Pakliže se vám podaří udělat bambuli s takto upraveným HE, jste prostě vyjímeční :)

4. Nechvalte se nikde, že používáte vyvložkovaný celokov. Sice je to funkční, ale je to moc "easy" a navíc to vymyslel někdo už dávno před váma, takže takové počínání (že si ulehčíte práci) je proti idei REPRAPu a je přinejmenším zavrženíhodné.
romanm

Příspěvky: 172
Registrován: 16.úno.2014 15:17
Reputation: 0
Nahoru
Re: Hotendy - Celokov vs. PEEK
Příspěvekod Rebel » 11.pro.2014 13:04


az tu zacnete oddelovat zasadni veci a to je vyrobce/poskytovani a prodej/upravy hotoveho produktu, bude vse daleko jednoduzsi.

Snazim se vysvetlit a o tom se bavim od zacatku, ze hotend s PTFE vlozkou nikdo primarne nechce. Proto se snazime doladit jak se da, to co lide chteji. Je to vec poptavky a ne toho, ze neco nekdo nechce vyrabet ci dodavat.

Pokud nekdo bude chtit HE s PTFE vlozkou, neni problem ho nechat udelat, ale kvuli jednomu se to proste financne nevyplati a dodavat to by default zvedne cenu a opet to zase nekomu bude vadit.

Neda se zavdecit vsem, na druhou stranu se muzu klidne na laborovani kolem hotendu z vysoka vys...., protoze me diskuze tohoto typu skutecne nebavi a hotendy me vskutku nezivi. Je to pouze moje dobra vule a snaha neco resit.

ZDE BYCH ODDELIL KOMMERCNI ZALEZITOSTI, PROTOZE JSOU NEUSTALE MICHANY DOHROMADY

Tedy mas urcite pravdu, vyvlozkovanim HE teflonem pomuze tisku PLA.
Akorat za cenu obcasneho ucpani trysky (odzkouseno je to na 100% natavenym PTFE], spomaleni tisku, zvetseni odporu HE, kdy je potreba mit nastaven vetsi proud na driveru, tedy motor vice hreje a nutnost pociat s tim, ze budete HE rozebirat casteji, nez bez vlozky, ac z duvodu jeji vymeny ci ucpani HE.

PLA ktere mam jeste z Holandska nema onen bambuloidni efekt, tzn mam mensi tepelnou vodivost a nedochazi k jeho prohrevu tak vysoko do breaku. Tudiz neni treba i resenim tisknout z jineho materialu a ne vse resit na urovni "spatneho" HE ????
_____________________
Dan - Rebel ? :D
http://rebelove.org
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Rebel » 11.12.2014 14:13

SORRY, pri presunu se mi povedlo puvodni tema smazat, tak jsem vse aspon vlozil do jednoho prispevku :D nebylo to naschval :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod zaliman » 11.12.2014 19:59

Tohle mi připadá, že tady narážej sny malejch holčiček na realitu.
/* VATA
Mám na rebelovi II celokov od Majkla (3draty) nějakou už starou verzi. Tisknu jenom PLA a to čínu a mladeč, která mi teda subjektivně přijde horší. Rychlostma jedu do 80 mm/s s retrakcema (a to jenom velký kostky). Rychleji to nemá moc cenu, protože mi to pak přestřeluje rohy (a to mám stažený akcelerace i jerk) nebo to nestíhne chladnout (fučej na to dva větráky). Nejsem kdoví jakej mechanik ani tiskař. Mám to doma na blbnutí a tomu taky odpovídá kvalita použitýho materiálu a sestavení taky není žádná dokonalost.
Ale za celou dobu jsem to jedinkrát ucpal prachem, jinak žádnej uzel a takový bejkárny, co tady popisujete.
Pak tady borci machrujou, jak to maj vymazlený, celý je to smontovaný kovem, za kalený tyče daj majlant, mažou to kdoví čím, nechávaj si vyrábět spešl ložiska a pak tady pičujou, že nejlevnější hotend stojí za hovno, že netiskne z titanovejch ingotů rychlostí 5 m/s a kdoví co.
To mi připadá, jako když si koupíte ferrari a pak na to nasadíte gumy z fabie a divíte se, že to nedrží na silnici.
/* Konec vaty :-D
Prostě pokud mám vymazlenou tiskárnu, plánuju se tím živit a provozovat to v jednom kuse, tak si kruciprdel nekupuju ten nejlevnější hotend, ale dám peníze za něco, co odpovídá požadavkům. Jako nářky, že tady maj dávat všem hotend s vložkama jsou podle mě blbost. Pro mě by to byla akorát další kravina, kterou musím hlídat. Prostě tisknu pomalej a jede to.
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod romanm » 11.12.2014 20:13

Tak jestli opravdu nikdo nechce teflon v hotendu, nemá smysl se pak o čemkoliv bavit a dobře jim tak.

Za mě - s vložkou jsem zatím protiskl 1 cívku ABS a 7 cívek PLA (4ks 3DFactories a teď jedu 3 cívku Mladče). Doteď jsem s HE dělal jen to, že jsem na něm zkoušel 0,2 a 0,3mm trysku a sem tam ho zespodu očistím od připálenin.
Takže ikdyby se mi teď vložka spekla, dám prostě novou a tisknu dál a jsem v pohodě, protože díky těm pár cm teflonu nevyhodím čtvrtinu každé cívky filamentu do koše ve zmetcích nebo testovacích tiscích, jako předtím.

Ale samozřejmě to nikomu nenutím, ať si každý tiskne jak chce a čím chce. Jenom si myslím, že i toto řešení si zaslouží pozornost předtím, než někdo někomu doporučí nastavit všechny rychlosti ve sliceru na 30 a vypnout retrakce.

A až mi někdo ukáže foto třeba eiffelovky, vytisknuté z PLA na čistém celokovu, pak uvěřím, že bez vložkování na něm vytiskne všechno.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod zaliman » 11.12.2014 20:26

Tak jestli chcu hotend s teflonem, tak si koupím hotend s teflonem, ne? To se jako nikde neprodávaj, nebo co? To chodíš brečet do škodovky, že chceš tahač volvo a proč sakra všechny auta ve škodovce nejsou tahače volvo? :-D

* jestli máš nejakej hezkej model eiffelovky, tak sem s ním :)
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Car » 11.12.2014 22:59

Tak rejpal si trošku přisadí , Rebel :
nic proti ,ale míchat Jablka a Hrušky ( komerční tisk s Hobby ) fakt nikam nevede .
Chtěl jsi polemizovat ,ale jak vidíš tak to nabralo úplně jiný směr .
A pokud někdo opravdu jakýkoliv Hotend hází do koše ,tak prosím napište do kterého a kde ať si ho může někdo vyzvednout.

Jinak všem děkuji za věcnou diskuzi
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod romanm » 12.12.2014 02:21

Zaliman> takže taková malá kukuřičná výzva? :)

Měřítko 1.0, materiál PLA. Velikost trysky a výšku vrstvy nechám na vlastním uvážení.
V této velikosti se pravděpodobně nevytiskne zábradlí, ale to nevadí.

Nominace:
Zaliman - protože si to sám vykoledoval :)
Rebel - myslím že zaslouží dostat šanci názorně ukázat nám, kteří s celokovem neumíme, jak správně tisknout PLA
Car - když má tak dobrý PEEK, tak aby jsme měli i jeho vzorek k porovnání

Jinak se může přidat kdokoliv, kdo by si chtěl vytahat tričko :)
  • 0

Přílohy
EiffelTower_fixed2.stl
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(7.09 MiB) Zobrazeno 6220 krát
romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Rebel » 12.12.2014 10:44

romanm > Ale samozřejmě to nikomu nenutím, ať si každý tiskne jak chce a čím chce. Jenom si myslím, že i toto řešení si zaslouží pozornost předtím, než někdo někomu doporučí nastavit všechny rychlosti ve sliceru na 30 a vypnout retrakce.


Nechapu o cem to zase mluvis. Ale evidentne diskuze nikam nevede, zcela vyjjimecne souhlasim s Carem :D
Kazdopadne pokud chces polemizovat o zminenych navrzenych parametrech tisku, tak zaloz dalsi tema, protoze to nema spolecneho nic s vlastnim HE, ale hlavne s velikosti a tenkostenosti objektu a nastavit rychlost na konstantni a stejne je jediny zpusob, jak muzes z nejaky fotky neco posuzovat. A reprakce pri tisku jednoperimetroveho objektu nadelaji spise vice paseky nez uzitku. Ale je to opet muj nazor a urcite se pletu.
Vytiskl jsi evitedntne mraky filamentu a zkusenosti mas na rozdavani, nebudu se ti do toho montovat, protoze evidentne cokoli napisu je spatme.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod romanm » 12.12.2014 12:52

Četl jsi celý můj příspěvek? Co je na tom k nepochopení? Psal jsi předtím, že časem natavený PTFE ucpe trysku, tak jsem na to reagoval, protože mám pocit, že to zbytečně dramatizuješ. Když to shrnu, tak jsem tím chtěl říct, že ikdyby se mi HE s PTFE vložkou ucpal vždy po těch 7-8 projetých špulkách filamentu, za ten ušetřený filament (který jsem předtím na celokovu bez vložky vyhazoval kvůli zasekávání a zkoušení profilů sliceru) mi to stojí za to.

Nikdy jsem nenapsal, že to co tvrdíš je špatně, pouze se snažím ukázat, že to pro nás obyčejné smrtelníky není jediná správná cesta.
A teď ti prokážu laskavost. Evidentně mám problém s vyjadřováním a navíc jdu asi špatným směrem co se PLA týče, takže se odteď vynasnažím, abych nemusel do fóra přispívat. Ostatně, nemám ani potřebu, já tisknu v pohodě.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Rebel » 12.12.2014 13:43

Zuzim tedy vyber, aby jsme se pochopili, reagoval jsem primarne na toto
Jenom si myslím, že i toto řešení si zaslouží pozornost předtím, než někdo někomu doporučí nastavit všechny rychlosti ve sliceru na 30 a vypnout retrakce.

mysleno v tom smyslu, ze pokud se chces dohrabat k nejakemu posouditelnemu/diskutabilnimu vysledku je potreba stanovit nejaka cisla, od kterych se da odrazit. Ve finale to neznamena vubec nic, tech rychlosti 30mm/s to pri tisku takoveho objektu vetsinou ani nedosahne diky jeho krivkam, akceleracim a deakceleracim.
Pri teto rychlosti by melo jit vytisknout temer vse. Pokud bude treba nekdo tvrdit, ze to tiskl 100mm/s, tak je potreba si uvedomit, ze nastaveni ve slicru je dost znacne ovlivnobano prave zminovanym nastavenim FW, tudiz se ve sve podstate neda posoudit, jak rychle se takovy model ve skutecnosti tiskne.

Jednoduse receno jsem navrhl pomalejsi rychlost tisku a nizsi vrstvu, protoze bych to tak tiskl . Podle tve reakce je to blbost. SORRY, pochopil jsem to tak a asi tedy spatne. Neni potreba to resit. Kazdopadne v psanem textu je to vzdy komplikovanejsi a ne vzdy se lide chapu spravne. To je proste odzkouseno a neni treba hrotit situaci.

To ze teflon proste casem ucpe trysku je fakt a jak onu dramaticnost kdo vzhledem k cetnosti tisku posoudi je vec druha.

Jak jsem jiz psal, kazdy HE ma sve pro a proti a pokusim se je shrnout do nejake prehledne tabulky, ze ktere bych chtel smerovat linky k nejakym navrhum, resenim ci zkusenoste.

Proto bych si potom s dovolenim dovolit tuto diskuzi trochu promazat, protoze zde nic moc konstruktivniho neni a tahata tricka si muzeme nekde jinde.

Nikdo ti nebrani a nechce, aby si neprispival do fora, naopak bych byl velice rad, kdyby jsme se pochopili.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Car » 12.12.2014 21:21

Tak nějak to opravdu nikam nevede - toto vlákno .

To opravdu nejste schopni napsat například : tisknul jsem na začátku s takovým typem Hotendu a takový materiál s tryskou .. ,ale stalo se mi to a to při takových a makových rychlostech .
Jako další jsem použil takový a makový a už jsem u ní zůstal a většinou tisknu takovou rychlostí velikosti objektu atd .

Příspěvek typu : " hodil jsem to do koše " " nevím co s tím děláte " jsou opravdu fajn

i příspěvek typu : postavil jsem si tiskárnu s takovým hotendem , tryskou , zkoušel jsem tisknout tento materiál a tisknu jednou za uherský rok a zatím jsem neměl problém - by byl určitě lepší .


Rebel smaž to celý a je klid .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Petr.bk » 13.12.2014 00:12

Tak hoši, poučte mě nováčka z čeho se skládá PEEK hotend? Třeba to neví víc lidí stejně jako já. Takže co vím dole kostka AL v něm topné tělísko, mosazná tryska...jestli nemám pravdu,tak mě opravte. A teď dotaz. Je mezi PEEK (chladičem) klasický M6 nerezový spojovací prvek nebo je tam už PEEK ,Teflon případně něco jiného?
  • 0

Petr.bk
 
Příspěvky: 35
Images: 0
Registrován: 18.09.2014 12:44
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Car » 14.12.2014 02:06

Třeba tady se podívej , myslím že to bude dostatečně vyčerpávající .
PEEK
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod Rebel » 14.12.2014 13:58

Jeste me napada, a je to mozna vcerejsim vyplachem mozku, ze ja bych treba onu odpadni rouru z PLA vubec netiskl a to hlavne z duvodu dalsiho opracovani, jako je jeji slepeni atp.
Z ABS by to nebyl takovy problem to tisknout.

Osobne treba tisknu z PLA hlavne vetsi objekty, krabicky atp, ktere se diky smrstovani filamentu tisknou pomerne spatne. PLA diky spatne opracovatelnosti/rezani zavitu/zabrouseni atp. v podstate pouzivam co nejmene a neni to kvuli problemum se zadrhavanim filamentu.

Navic je i z ekonomickeho hledista PLA drazsi, protoze ma vetsi hustotu, tudiz je ho na 1kg civce mene metru, nez ABS.

Nechci zde jiz v teto diskuzi pokracovat, rozsekam ji prilezitostne do mensich konkretnich temat, aby jsme tu nemotali vse dohromady.

Kazdopadne si ale myslim, ze vzhledem k objektu by mela byt na 1. miste i spravna volba materialu, ze ktereho pujde lepe tisknout, dale zpracovat, kde bude pouzit apt. Treba drzak na GPS do auta je z PLA nesmysl, stane se v lete samostavitelnym :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: HotEndy - celokov vs. PEEK

Příspěvekod paja » 20.01.2015 01:32

Vyzkousel jsem jak celokov tak peek. Ani jedno neni idealni HE.

V ramci hledani svateho gralu hotendu jsem postoupil myslenkove takto:

- pokud mam cast A vyhrtatou na teplotu X a cast B chlazenou na teplotu Y, tak nezalezi na tepelne vodivosti mezi A a B. Rozlozeni teploty dle osy Z bude stejne. Zmeni se jen vykon prenaseny mezi A a B (jako potvrzeni - neni rozdil mezi nerez a titanovym krckem, i kdyz ma titan 3x mensi tepelnou vodivost). U peeku muzu diky posuvu filamentu zmenit rozlozeni teploty tim, ze cast tepla odcerpavam posunem filamentu. O neco vice nez u celokovu. Problem nastane vzdy, kdyz se filament zastavi na tak dlouho, aby se stihl prohrat moc vysoko.

- napadlo mne reseni. Peek pouzit jen jako tepelnou izolaci mezi vytapenim a chladicem. S tim, ze by chladic zasahoval hluboko do vyhrivane casti. Izolovan peekem. Usporadani by vypadalo od spodu klasicka tryska a vyhrivany blok. Do toho by se nasroubovala mala peekova vlozka. A do ni klasicky nerezovy (klidne i hlinikovy - vetsi tepelna vodivost vyhodou) heatbreak s hlinikovym chladicem. Takze by rozlozeni teploty vypadalo takto: v trysce teplota taveni (vyhrivany blok by se stykal primo jen s tryskou). Pak cca 1mm peeku - ktery dela tepelny antimustek a do nej chladna cast (chladic s krckem - bud rovnou hlinik, nebo s krckem z nerezu). Prechod mezi chladnou a teplou casti by mel napr. jen 1mm. A diky peekove izolaci by prenasene teplo mezi horkou a studenou casti nebylo velke.

Dava vam to smysl ?
  • 0

paja
 
Příspěvky: 80
Registrován: 20.06.2014 21:05
Reputation: 0

Další

Zpět na HotEnd-y a vše kolem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků