Marlin 1.1.9 - lehký náklon výtisku

Marlin 1.1.9 - lehký náklon výtisku

Příspěvekod Saph » 05.10.2018 23:32

Tak jsem narazil na zajímavý problém u poslední verze Marlina.
U některých tisků dochází patrně k naprosto pravidelnému posunu vrstev v řádu setin milimetrů nejčastěji v ose X, ale už jsem jednou zaznamenal i posun v Y. Asi u každé vrstvy vypadne nějaký ten krok, i když si nedovedu úplně představit jak nebo kde konkrétně. Výsledkem je pak většinou jen velmi mírně nakloněný výtisk, na první pohled to ani není moc vidět. Občas ale nic nakloněné není nebo naopak je to výraznější. U stejného Gcodu se zdá být míra náklonu vždy identická. Mám podezření, že to nějak souvisí s nastavením sliceru, možná s nějakou specifickou rychlostí tisku.
Špatnou geometrií tiskárny to tedy nebude, navíc mi to dělají rovnou dvě tiskárny, takže i závadu na elektronice nebo driveru můžu vyloučit.
Řekl bych, že na vině bude nějaká z nových funkcí 1.1.9, jako například nové časování pulzů pro konkrétní drivery, ADAPTIVE_STEP_SMOOTHING, JUNCTION_DEVIATION, nebo S_CURVE_ACCELERATION.
Zatím jsem zkoušel vypnout jen ten adaptive step smoothing, ale to nepomohlo.
Pokusím se tedy vypnout ještě ten zbytek,jestli konečně najdu viníka.
Pak už by zbývalo jen projít github, ale to se mi zatím nechtělo se tím prohrabávat.
Ještě doplním, že v obou tiskárnách používám A4988 pro všechny osy a desku MKS Gen v1.4.
Kdyby měl někdo nějaký nápad, tak prosím sem s ním :-)
Myslím, že určitě nemůžu být jediný člověk, co na tohle narazil, jen si toho možná hodně lidí ani nevšimlo, protože třeba u organičtějších modelů by bylo bez šance tohle zaznamenat.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Marlin 1.1.9 - lehký náklon výtisku

Příspěvekod lubosh » 08.10.2018 07:18

Hmmm, zajímavé.
Tak uvidíme, jestli se někdo ještě přidá.
Zkusím vytisknout úhelníček večer...
Mám drivery 2208 v tichém režimu, tudíž rychlosti do 100 a akcelerace 1000.
V driverech A4988 jsou dost velké rozdíly, úměrné ceně.
Nejlepší zkušenosti mám s drivery z https://ooznest.co.uk/, vynikající kvalita.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Marlin 1.1.9 - lehký náklon výtisku

Příspěvekod Saph » 08.10.2018 13:04

Už jsem to rozlousknul, ale provádím ještě nějaké testy.
Marlin za to nakonec asi nemůže, nahodil jsem trochu starší verzi (Bugfix 1.1.x vydaný pár měsíců před 1.1.9) a dělalo to opět. Asi jsem měl dříve štěstí, že se to neprojevilo u žádného důležitějšího tisku, takže jsem to třeba i přehlédnul.
Taky jsem zjistil, že Gcode, který mi produkuje nakloněné tisky na jedné tiskárně, mi na druhé může vylézt v pořádku a naopak. Při opakovaném tisku stejného kodu je výsledek ale vždy stejný, tedy bud je na dané tiskárně vždy výtisk nakloněný nebo není. Jsou ale i gcody co produkují náklon na obou tiskárnách... opravdu zvláštní.
Zkoušel jsem i přehazovat drivery, mám tu zelené a červené A4988 a pak ještě fialové A4988(podstatně dražší, viditelně jiné rozložení odporů na driveru). Dělají to všechny :-D
Zkusil jsem tedy výměnu za DRV8825 ve fast decay režimu a náklon zmizel, otázkou je, jestli se ale ještě třeba neobjeví u jiného gcodu, který například předtím problematický nebyl, snad ale ne.
Myslím tedy, že se jedná o ztrátu kroků u A4988, které jsem až doted považoval za blbuvzdorné.
Je pro mě ale nepochopitelné, že mi to ted delají dvě tiskárny a u předchozích tiskáren/starších verzí současných jsem tohle nikdy nezaznamenal.
Ještě mě napadá, že by to mohlo být zdrojem, používám všude Corsa 24V 400W stažený na 22V. Nicméně to opět není novinka, mám je už dlouho. Možná za to může to snížené napětí na 22V, nejsem si jistý, jestli jsem tam dříve neměl o nějakou tu desetinku voltu nastaveno méně nebo více. Pří snaze seštelovat zdroje na stejnou hodnotu, jsem možná trefil nějakou záhadně problematickou hodnotu, co se A4988 nelíbí. Je to asi nesmysl, ale už mě fakt nic jiného nenapadá.
Jdu ještě pohledat jak předělat A4988 do mixed decay režimu.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Marlin 1.1.9 - lehký náklon výtisku

Příspěvekod tom666 » 08.10.2018 13:29

Saph píše:... Jdu ještě pohledat jak předělat A4988 do mixed decay režimu.

Mixed Decay.jpg
Mixed Decay.jpg (59.2 KiB) Zobrazeno 10812 krát

A4988 Mixed Decay Mod.jpg

Mixed Decay rezim sposobi mierne zvysenie hlucnosti motorov.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: Marlin 1.1.9 - lehký náklon výtisku

Příspěvekod Saph » 08.10.2018 14:01

Díky Tome, snad to zvládnu přepájet :wink:
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0


Zpět na Software & Firmware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron