FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod tom666 » 13.05.2017 21:31

Pozriem na to.

Edit:
Sprava sa to rovnako aj u mna. Tento stav nastane po necinnosti, ked vypnu motory. Tlac funguje normalne.
Z dovodu drobnych zmien v konfiguracii som dnes aktualizoval FW v uvodnom prispevku.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod OK1UGA » 14.05.2017 15:23

Tak jsem zkusil tisknout a smích mě přešel. Zkusil jsem testovací kostku 40x40mm. Tiskárna se při druhé vrstvě zastavila a zahlásila "Teplotní skok - Tiskárna zastavena - použij reset". Při druhém pokusu o tisk to dopadlo stejně přibližně ve stejném místě. Taky teď tiskárna zřejmě dává méně plastu než dřív. Nastavení posuvu os a extruderu jsem opsal z nastavení předchozího firmware.

Obávám se že se budu rychle vracet k předchozí verzi... :-(

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod bahora » 14.05.2017 15:33

OK1UGA píše:Tak jsem zkusil tisknout a smích mě přešel. Zkusil jsem testovací kostku 40x40mm. Tiskárna se při druhé vrstvě zastavila a zahlásila "Teplotní skok - Tiskárna zastavena - použij reset". Při druhém pokusu o tisk to dopadlo stejně přibližně ve stejném místě. Taky teď tiskárna zřejmě dává méně plastu než dřív. Nastavení posuvu os a extruderu jsem opsal z nastavení předchozího firmware.

Obávám se že se budu rychle vracet k předchozí verzi... :-(

Martin.


Neuložil jsis hodnoty do EEPROM a přehráním firmware o ně přišel?
Pak by přepsané hodnoty neodpovídali .....
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod OK1UGA » 14.05.2017 15:42

Ne, psal jsem že jsem konfiguraci opsal z předchozího firmware.

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod lubosh » 14.05.2017 19:21

Proč je prosím přehrání firmware riziková operace?
Když se nahrání nepovede (jedině snad z důvodu, že uživatel vytáhne předčasně usb kabel), stačí ho přehrát znovu.
Přehrávám firmwary stále dokola u třech Arduin a ani jednou to nedopadlo špatně.

Pokud dáte nový firmware, nezapomeňte v menu zvolit "restore default", jinak se používají staré hodnoty v eeprom.
Poté hned dejte "upload to EEprom" (nemám to teď zaplé, tak nějak se to jmenuje).

I tak ale doporučuji provést kalibraci PID pro HB i HE, hodnoty přepsat do Marlina a znovu uploadnout + kroky v předchozím odstavci.
Hodnoty pro HB jinak po vypnutí tiskárny zmizí, nebo tak to alespoň bylo ve starší verzi.
Toto platí v případě použití PID regulace pro HB, jinak stačí zkalibrovat HE a uložit do eeprom.

Výborná věc je Babystep Z (nastavte si přístup z hlavního menu dvojklikem). Ukládání této hodnoty není třeba, pokud máte správně výšku HB.

Marlin 1.1. se opravdu povedl, upgrade se vyplatí.
Hláška o "teplotním skoku" nastane, pokud poklesne teplota o více jak 3°déle než 30 s. Předpokládám, že nastane po zapnutí ofuku tisku. Oboje se dá nastavit, ale primárně doporučuji odstranit příčinu (slabý zdroj, špatný kontakt, uvolněné tělísko topení - někdy je otvor pro něj o dost větší, já to ucpávám kouskem tiskařského plechu, špatný směr ofuku tisku, atd...). Dá se to obejít i tak, že se výkon ofuku zvedá postupně, aby se HE stíhal vytápět (nebo ho zaizolovat).
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod tom666 » 15.05.2017 07:09

lubosh píše: ... Výborná věc je Babystep Z (nastavte si přístup z hlavního menu dvojklikem). Ukládání této hodnoty není třeba, pokud máte správně výšku HB. ...

Vdaka za typ. Aktualizoval som FW v uvodnom prispevku.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod OK1UGA » 15.05.2017 11:40

Třeba proto že pak nefunguje vše podle mých představ :-).

S PID jsem si zatím ještě nikdy nehrál - neměl jsem potřebu. Že mi teploty o 2 - 3 stupně kolísají je pravda. Nastavit citlivost na 3 stupně se mi zdá trochu drsné. Kdyby to bylo o 10 stupňů tak neřeknu - to už je jasný problém. Ale zakolísání o 3 stupně se mi zdá normální. Otázka taky je jak se ten rozdíl počítá. Já první vrstvu tisknu teplotou o 5 stupňů vyšší. Při přechodu na druhou vrstvu teplota spadne o těch 5 stupňů. A tisk druhé vrstvy do zastavení tiskárny mohl trvat právě cca těch 30s. Nereaguje firmware na tento rozdíl ?. Navíc se spustil ofuk. Může chvíli trvat než regulace zareaguje na kombinaci vypnutého ohřevu (aby teplota spadla o 5°) a zapnutí ofuku. Navíc mám na HB hliníkovou desku což zvyšuje setrvačnost teploty. Dolů to padá rychle, nahoru to jde pomaleji než dřív. Výkonu ale mám dost.

BabyStep neznám. Co to je ?

Děkuji za vysvětlení co je ten tepelný skok. Budu sledovat co to dělá po přechodu na 2 vrstvu.

Martin.

[quote="lubosh"]Proč je prosím přehrání firmware riziková operace?

I tak ale doporučuji provést kalibraci PID pro HB i HE, hodnoty přepsat do Marlina a znovu uploadnout + kroky v předchozím odstavci.

Výborná věc je Babystep Z (nastavte si přístup z hlavního menu dvojklikem). Ukládání této hodnoty není třeba, pokud máte správně výšku HB.

Hláška o "teplotním skoku" nastane, pokud poklesne teplota o více jak 3°déle než 30 s. Předpokládám, že nastane
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (clexpert.cz)

Příspěvekod clexpert » 15.05.2017 11:49

OK1UGA píše:BabyStep neznám. Co to je ?


BabyStep je funkce, kdy můžeš kdykoliv během tisku posunout osu Z nahoru nebo dolů nezávisle na programu. Kroky se posílají přímo do motoru. Můžeš tak doladit výšku třeba na začátku tisku, když vidíš, že sis špatně nastavil výšku nad podložkou.

Jinak český překlad jsme se synem do Marlinu dávali už hodně dávno. Určitě ještě předtím, než jsme kompletně předělali funkce pro výměnu filamentu.
  • 0

Petr Zahradník
Zahradník se baví
clexpert
 
Příspěvky: 53
Registrován: 24.04.2014 17:21
Bydliště: Ústí nad Labem
Reputation: 0

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod tom666 » 15.05.2017 12:55

clexpert píše:... Jinak český překlad jsme se synem do Marlinu dávali už hodně dávno. Určitě ještě předtím, než jsme kompletně předělali funkce pro výměnu filamentu.

Neviem, co si mam o tom mysliet. Peter, mozno sa urazis, ale vobec nechapem, preco tu uz "hodne davno" nevisela tvoja verzia FW a co tomu doteraz brani :?: Rebela nevlastnim (zatial) a tento mnou uverejneny FW som odladil pre majitelov tejto tlaciarne, alebo ich derivatov. K dispozici su tiez konfiguraky, takze kazdy aj ten co to nekupil priamo od teba ma moznost upravit kod podla svojej konfiguracie :wink:
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod clexpert » 15.05.2017 13:04

Já nemám žádnou svou verzi firmware. Všechny úpravy, které se synem pro Marlin děláme (třeba český překlad, výměna filamentu, jak jsem zmiňoval), si nenecháváme pro sebe, ale posíláme do originál Marlina, na jehož vývoji spolupracujeme. Takže není co jiného dávat, já nemám svůj derivát, vše jde zpět do projektu.
  • 0

Petr Zahradník
Zahradník se baví
clexpert
 
Příspěvky: 53
Registrován: 24.04.2014 17:21
Bydliště: Ústí nad Labem
Reputation: 0

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod tom666 » 15.05.2017 13:12

Prepac, zle som sa vyjadril. Vobec ma nenapadlo, ze by si mal "vlastnu" verziu FW ako to je v pripade Prusu. A paradoxne, ten ma kompletne zdrojaky volne k stiahnutiu. Avsak pocitam, ze zakaznikom tam ladujes uz nakonfigurovaneho oficialneho Marlina. Tak by urcite aj tunajsiu komunitu potesilo, keby si ju sem upnul. Pokial nie, my si uz nejako poradime :wink:
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod svobpata » 15.05.2017 14:26

Ten jeho fw je ke stažení v jeho manuálu k rebelu
  • 0

svobpata
 
Příspěvky: 259
Registrován: 02.01.2016 14:53
Reputation: 0

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod tom666 » 15.05.2017 14:31

Tak hod link, nech porovname konfiguracie.

Edit:
Netreba, uz som to nasiel :)
  • 0

Naposledy upravil tom666 dne 15.05.2017 18:00, celkově upraveno 1
tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod clexpert » 15.05.2017 17:41

tom666 píše:Tak by urcite aj tunajsiu komunitu potesilo, keby si ju sem upnul.


Tak já myslel, že jsi z něčeho vycházel, když jsi sem dal zkompilovaný firmware. Ono to není tak úplně jednoduché v tom, že průběžně se u mě měnily nejen verze firmware, ale i komponenty v tiskárnách. Mám tedy těch konfiguračních souborů víc v čase, každý můj zákazník má ty své pro svou verzi tiskárny (budiče, zubatice, výška, termistory, displej apod.) Úplně poslední oficiální release Marlina jsem ještě neměl čas ani vyzkoušet, ale chystám se na to. Bude-li zájem (bylo mi již několikrát naznačeno, že nejsem moc vítán), můžu něco postnout i sem. Jinak bude ke stažení na mém webu a/nebo na mém Githubu. Protože konečně vylezl právě ten dlouho očekávaný nový release, chystám se nakonfigurovat jednotlivé typy zpětně a dát je ke stažení se všemi variantami. Můžu pak dát vědět. OK?
  • 0

Petr Zahradník
Zahradník se baví
clexpert
 
Příspěvky: 53
Registrován: 24.04.2014 17:21
Bydliště: Ústí nad Labem
Reputation: 0

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivats)

Příspěvekod tom666 » 15.05.2017 17:49

clexpert píše:Tak já myslel, že jsi z něčeho vycházel, když jsi sem dal zkompilovaný firmware ...

Vychadzal som len z HW konfiguracie tlaciarne, ktoru som dostal na opravu.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na Software & Firmware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků