FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod OK1UGA » 19.05.2017 21:22

Tak jsem se po týdnu vrátil domů a chtěl jsem si začít hrát s tiskárnou. Mezitím jsem si něco přečetl o autotunningu PID a chtěl jsem to zkusit. Taky jsem stáhnul a nahrál i poslední verzi verzi firmware. Graf teploty na BED ukazuje opravdu velmi špatnou regulaci stolku. Zjevně to způsobuje ta přidaná hliníková deska. Spustil jsem tisk a nestačil jsem se divit. U této poslední verze firmware tiskárna ani nezačne tisknout ale roztočí motor extruderu a vytáhne filament z extruderu. Motor se stále točí a tiskárna nic dál nedělá. Vůbec nenajede na stolek a nezačne tisknout.

Ještě se někdo ptá proč považuji přehrání firmware za trochu rizikovou operaci ?

Autotunning mi zjistil nové hodnoty nastavení PID pro stolek i extruder. Chtěl jsem je zapsat do EEPROM ale v nastavení EEPROM v Repetieru jsou jen jedny hodnoty PID - zřejmě pro extruder. To samé i v Marlinu. Ale já potřebuji změnit hlavně hodnoty pro stolek.

Nevíte někdo co může způsobovat to vytažení filamentu před tiskem ? Zřejmě mi stejně nezbyde než se pokusit o editaci konfigurace a kompilaci. Tak to při tom můžu opravit.

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod OK1UGA » 20.05.2017 00:28

Tak si odpovím sám. V nové verzi Repetier-Host už jsou v nastavení PID hodnoty pro Trysku i stolek. Navíc jsem se tam dozvěděl i kódy kterými se to dalo udělat ručně...
Po nastavení PID hodnot z autotunningu teď stolek krásně najede na teplotu a drží ji. Navíc je zahřívání výrazně rychlejší. Takže patrně už nebude problém s kolísáním teploty. Dnes už tisknout nebudu - uvidím zítra.
Kupodivu přestal i ten problém s vysunutím filamentu a tiskárna teď tiskne. Proč to předtím dělalo nevím.
Tak doufám že už bude tiskárna tisknout.

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod tom666 » 20.05.2017 09:44

OK1UGA píše:... Proč to předtím dělalo nevím. ...

Moja skompilovana verzia FW funguje na povodnej a nezmodifikovanej skladacke Rebela, ale ty uz nejake upravy mas (bed, hotend?). Pre taketo a ostatne pripady su sucastou archivu aj prislusne konfiguracne subory.

Popis sposobu moznosti nastavenia PID (Hotend & Bed PID Option) pre Marlina najdes na:
http://marlinfw.org/docs/configuration/ ... n.html#pid
Funkciu "PID_AUTOTUNE_MENU" (pre Hotend PID Option) som v configuracnom subore povolil a je mozne ju preto spustit cez menu LCD. Ostatne problemy pravdepodobne suvisia s nejakou chybou pri zapajani elektroniky.

Zelam vela zdaru
Tomas
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod OK1UGA » 22.05.2017 13:32

Tak tiskárna už tiskne k mé spokojenosti. Ta autokalibrace PID je skvělá funkce. Škoda že jsem ji neznal dřív.
S tím vysunutím filamentu nevím. Rozhodně to nebyla chyba elekroniky. Nedělal jsem s tiskárnou nic jiného než výměnu firmvare. A před i potom tiskárna tiskne bez problému. Ale potom co mi to vystrkovalo filament jsem nahrál předchozí verzi abych vyzkoušel zda to s ní funguje - fungovalo. A když jsem znovu nahrál tuto verzi už funguje taky. Tak šlo buď o nějakou chybu firmware která se projeví jen při nějaké neobvyklé situaci, nebo se předchozí nahrání kdy to dělalo problém nepovedlo a byla tam nějaká chyba. Ale Myslím že AVRDUDE nahraný binár kontroloval. Tak nevím.
Při prvním tisku to dávalo výrazně menší (asi třetinové) množství plastu. Musel jsem zkalibrovat kroky extruderu. Ale tipuji že tady jsem udělal chybu já a blbě jsem opsal počet kroků pro extruder.

V každém případě bych chtěl za tuto verzi moc poděkovat.

Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod lubosh » 22.05.2017 15:00

Po aktualizaci FW je třeba vždy odkliknout v menu na LCD "restore default settings" a "save to eeprom".
Udělá to to, že veškerá nastavení si to vezme z nově nahraného FW a uloží do paměti eeprom.
Jinak tam můžou být nesmylsy a pak to zlobí.
Ačkoli jsem FW přehrával už opravdu mockrát, při dodržení tohoto se mi NIKDY nestalo nic neočekávaného.
Správná PID kalibrace HB a HE vypadá takto:
Screen Shot 2017-03-07 at 20.52.42.png
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod OK1UGA » 22.05.2017 20:52

Díky, To restore defautl může být důvod. Když jsem upravil PID konstanty Repetierem je možné že jsem tím opravil i nějaké chyby.
PID regulace už vypadá podobně jako na Vašem obrázku. Předtím byl stolek výrazně špatný. Regulace začala omezovat výkon příliš brzy. To byl i důvod toho problému s teplotním skokem a zastavením tisku.

Martin.


lubosh píše:Po aktualizaci FW je třeba vždy odkliknout v menu na LCD "restore default settings" a "save to eeprom".
Udělá to to, že veškerá nastavení si to vezme z nově nahraného FW a uloží do paměti eeprom.
Jinak tam můžou být nesmylsy a pak to zlobí.

Screen Shot 2017-03-07 at 20.52.42.png
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod tom666 » 23.05.2017 11:18

Obnovu defaultneho nastavenia je vhodne urobit hlavne po prvom spusteni FW. Je vsak dolezite si uvedomit, ze resetovanim obsahu v EEPROM sa vymazu ulozene hodnoty PID kalibracie a obnovia sa hodnoty definovane priamo v FW. Doporucujem preto tieto optimalizovane hodnoty pre PID zakomponovat rovno do FW, aby po takomto resete nebolo potrebne to znovu nahadzovat. Samozrejme, je mozne toto nastavenie dodatocne urobit aj cez M301 (HE PID) a M304 (BED PID), ale na co si to zbytocne komplikovat :wink:
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: FW Marlin 1.1.1 Stable pre Rebel II KIT (& derivates)

Příspěvekod OK1UGA » 24.05.2017 12:50

Jo, To je mi naprosto jasné. Ale tuto verzi jsem vyzkoukoušel především proto, že jste nám ji "předkousal" do podoby kdy ji lze nahrát spuštěním jednoho baťáku :-). Za to Vám patří dík a hluboká poklona. Jsem pouhý uživatel tiskárny a není mým zájmem se prokousávat konfiguráky. Nicméně v průběhu celé anabáze jsem se do toho pustil a přepsal v konfigurácích vše tak jak jsem potřeboval jen proto abych zjistil že se mi to nedaří zkompilovat. Kompilace se se vždy asi ve třetině zastavila a tím to zkončilo. Verzi Arduino Vývojového prostředí mám tuším 1.64 (ale píšu to z paměti, mohu se mýlit). V jiném vláknu diskuse tady byly vyjmenované verze které fungují - ta moje mezi ně patří. A tou mou verzí jsem tu svou dříve používanou verzi Marlina zkompiloval a nahrál. Ale teď Mám Windows 10 - možná je problém v tom. Není ale problém odzálohovat si nastavení EEPROM a v případě změny Firmware to přepsat. A přesně tak jsem to udělal.

Ještě jednou díky za vše.

Martin.

tom666 píše:Obnovu defaultneho nastavenia je vhodne urobit hlavne po prvom spusteni FW. Je vsak dolezite si uvedomit, ze resetovanim obsahu v EEPROM sa vymazu ulozene hodnoty PID kalibracie a obnovia sa hodnoty definovane priamo v FW. Doporucujem preto tieto optimalizovane hodnoty pre PID zakomponovat rovno do FW, aby po takomto resete nebolo potrebne to znovu nahadzovat. Samozrejme, je mozne toto nastavenie dodatocne urobit aj cez M301 (HE PID) a M304 (BED PID), ale na co si to zbytocne komplikovat :wink:
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Předchozí

Zpět na Software & Firmware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků