Jaký SW pro vytváření modelů ?

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 12.09.2017 13:32

Odepsali mi z českého zastoupení s tím že alibre se dále vyvíjí a zrovna se chystá nový update. Horší už je to s cenou na plnou verzi expert u nás chtějí kolem 50kkč a nižší mi ani nenabídli....
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Klaudius » 13.09.2017 17:14

zemciko píše:Odepsali mi z českého zastoupení s tím že alibre se dále vyvíjí a zrovna se chystá nový update. Horší už je to s cenou na plnou verzi expert u nás chtějí kolem 50kkč a nižší mi ani nenabídli....


S tou cenou to máš ťažké, za malé peniaze dnes už nedostaneš prakticky nič. Ja momentálne kupovať nepotrebujem, pretože v práci fungujem na Inventore, mám ho legálne aj doma, tak keby chcel niekto niečo pomôcť namodelovať, môžem helfnúť. No a keď takáto možnosť nebude, dávno mám v hľadáčiku Rhinoceros, zvládne neskutočne veľa, čo sa týka modelovania, ale ako viem, často ho používajú aj ako prekladač, zvláda dosť veľa formátov. Stojí do 30 tis. Kč, pokiaľ záujemca študuje alebo pracuje v školstve, tak licencia stojí zlomok ceny, ak si dobre spomínam, je to niečo cez 6000,-Kč.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 13.09.2017 22:05

V roce 2010/11 měli verzi zadarmo a pak verzi "na doma" za pár tisíc.. To se se teď "doprodává" jako cubify je 4 roky stará verze.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod honzacadek » 17.02.2018 13:05

Klaudius píše:
zemciko píše:Odepsali mi z českého zastoupení s tím že alibre se dále vyvíjí a zrovna se chystá nový update. Horší už je to s cenou na plnou verzi expert u nás chtějí kolem 50kkč a nižší mi ani nenabídli....


S tou cenou to máš ťažké, za malé peniaze dnes už nedostaneš prakticky nič. Ja momentálne kupovať nepotrebujem, pretože v práci fungujem na Inventore, mám ho legálne aj doma, tak keby chcel niekto niečo pomôcť namodelovať, môžem helfnúť. No a keď takáto možnosť nebude, dávno mám v hľadáčiku Rhinoceros, zvládne neskutočne veľa, čo sa týka modelovania, ale ako viem, často ho používajú aj ako prekladač, zvláda dosť veľa formátov. Stojí do 30 tis. Kč, pokiaľ záujemca študuje alebo pracuje v školstve, tak licencia stojí zlomok ceny, ak si dobre spomínam, je to niečo cez 6000,-Kč.



Ohledně Rhinoceros plně souhlasím. Používám verzi 5. Zvládne opravdu hodně a je intuitivní.
Nevím o tom, že by jiný soft měl lepší poměr ceny a výkonu.
  • 0

honzacadek
 
Příspěvky: 28
Registrován: 10.07.2017 12:18
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod pepa4 » 06.03.2018 10:05

Pokud byste chtěli 3D modelář se základním CAM, který je zdarma po registraci pro školy a hobby učely (i pro začinající firmy s malým obratem, je to dále specifikováno v podmínkách) tak je dobrý FUSION 360. Mám ho už půl roku a spokojenost, je to částečně Claudová verze, ale jde pracovat i offline. Jen jednou za čas si vyžádá připojení k internetu k vůli aktualizacím apod. . Ale je pouze v angličtině.

Má i přímo výstup pro slicer, takže když budete mít nastavenou cestu k sliceru, tak stačí ve Fusionu kliknout na ikonu 3D tiskárny, zadat kvalitu, vybrat objekt a automaticky se vám otevře slicer s vloženým modelem. U Craftware to funguje bez problému u jiných slicerů jsem to nezkoušel.

https://www.fusion360.cz/navod/
https://www.facebook.com/groups/FusionPoradna/
  • 0

pepa4
 
Příspěvky: 8
Registrován: 15.11.2015 11:30
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Klaudius » 06.03.2018 10:55

Dovolím si oponovať. Skúšal som to a ako užívateľ Inventoru musím napísať, že funkčne je výrazne slabší ako Inventor, naviac má nástroje, ktoré sú pre bežné modelovanie zbytočné a niektoré potrebné veci zase chýbajú. Neduhy Inventoru, ako neprimerane vysoké hardwarové nároky, mizernú stabilitu, nastavovanie podobných parametrov v úplne iných a nelogických umiestneniach, a tiež zbytočne zložitý systém ovládania ostal. V Autodesku si jednoduchosť a intuitívne ovládanie predstavujú veľmi zvláštne. Kto nemá skúsenosti s CAD-mi ako takými, tak sa s tým pekne vytrápi.


pepa4 píše:Pokud byste chtěli 3D modelář se základním CAM, který je zdarma po registraci pro školy a hobby učely (i pro začinající firmy s malým obratem, je to dále specifikováno v podmínkách) tak je dobrý FUSION 360. Mám ho už půl roku a spokojenost, je to částečně Claudová verze, ale jde pracovat i offline. Jen jednou za čas si vyžádá připojení k internetu k vůli aktualizacím apod. . Ale je pouze v angličtině.

Má i přímo výstup pro slicer, takže když budete mít nastavenou cestu k sliceru, tak stačí ve Fusionu kliknout na ikonu 3D tiskárny, zadat kvalitu, vybrat objekt a automaticky se vám otevře slicer s vloženým modelem. U Craftware to funguje bez problému u jiných slicerů jsem to nezkoušel.

https://www.fusion360.cz/navod/
https://www.facebook.com/groups/FusionPoradna/
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod pepa4 » 06.03.2018 11:36

Klaudius píše:Dovolím si oponovať. Skúšal som to a ako užívateľ Inventoru musím napísať, že funkčne je výrazne slabší ako Inventor, naviac má nástroje, ktoré sú pre bežné modelovanie zbytočné a niektoré potrebné veci zase chýbajú. Neduhy Inventoru, ako neprimerane vysoké hardwarové nároky, mizernú stabilitu, nastavovanie podobných parametrov v úplne iných a nelogických umiestneniach, a tiež zbytočne zložitý systém ovládania ostal. V Autodesku si jednoduchosť a intuitívne ovládanie predstavujú veľmi zvláštne. Kto nemá skúsenosti s CAD-mi ako takými, tak sa s tým pekne vytrápi.


Sorvnat s Fusion s Inventorem nemohu, kreslil jsem jen ve SpaceClaimu a v práci máme Creo, v tom jsem kdysi něco zkoušel a to je teprve katastrofa :roll: :D . Ano je pravda, že některé funkce se použivají ve Fusionu složiteji než bych si představoval. Ale beru v potaz spíše to, že Fusion 360 je zdarma pro hobby účely a to myslím Inventor není, ale nejsem si jist. Dlouho jsem hledal něco co můžu mít legálně, nestojí to majlant a funguje to lépe než ostatní sw zdarma a to myslím Fusion splňuje. Pokud se dá něco lepšího zdarma používat rád vyzkouším.
  • 0

pepa4
 
Příspěvky: 8
Registrován: 15.11.2015 11:30
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod nasranek » 06.03.2018 12:16

Najít program který bude mít víc kladů než záporu je docela složité.
Já osobně mám rád OpenScad, ale kdyby měl možnost upravovat i v grafickém prostředí bylo by to lepší.
Ale poměr cena výkon (a pro mně srozumitelnost-jsem graficky nepolíben žádnou můzou) je v poho, ale
někomu nevyhovuje něco jiného a nikomu nevyčítám jeho preference co se programu týče, ale vždycky je to o kompromisu cena/výkon/srozumitelnost/dostupnost a v neposlední řadě to co potřebujete aby program uměl.
  • 0

Naposledy upravil nasranek dne 06.03.2018 13:12, celkově upraveno 1
nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod pepa4 » 06.03.2018 13:10

nasranek píše:Najít program který bude mít víc kladů než záporu je docela složité.
Já osobně mám rád OpenScad, ale kdyby měl možnost upravovat i v grafickém prostředí bylo by to lepší.
Ale poměr cena výkon (a pro mně srozumitelnost-jsem graficky nepolíben žádnou můzou) je v poho, ale
někomu nevyhovuje něco jiného a nikomu nevyčítám jeho preference co se programu týč, ale vždycky je to o kompromisu cena/výkon/srozumitelnost/dostupnost a v neposlední řadě to co potřebujete aby program uměl.


Přesně tak, lépe bych to nenapsal. OpenScad jsem zkoušel a pro mě jako strojaře je to Španělská vesnice :D
  • 0

pepa4
 
Příspěvky: 8
Registrován: 15.11.2015 11:30
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Klaudius » 06.03.2018 13:34

pepa4 píše:Sorvnat s Fusion s Inventorem nemohu, kreslil jsem jen ve SpaceClaimu a v práci máme Creo, v tom jsem kdysi něco zkoušel a to je teprve katastrofa :roll: :D . Ano je pravda, že některé funkce se použivají ve Fusionu složiteji než bych si představoval. Ale beru v potaz spíše to, že Fusion 360 je zdarma pro hobby účely a to myslím Inventor není, ale nejsem si jist. Dlouho jsem hledal něco co můžu mít legálně, nestojí to majlant a funguje to lépe než ostatní sw zdarma a to myslím Fusion splňuje. Pokud se dá něco lepšího zdarma používat rád vyzkouším.


Popravde tej honbe za "legálnym cadom zdarma" sa niekedy trochu divím, pretože väčšina ľudí, ktorí majú 3d tlač ako job, si nejakýCAD-program bez väčších problémov kúpi, a tí, čo to majú 3d tlač ako koníček, často fungujú na nejakej cracknutej verzii, len sa o tom nesmie hovoriť, či písať. A pokiaľ viem, tak týchto "koníčkarov" producenti a predajcovia CAD-ov ani neriešia, pokiaľ to nevyužívaš priamo na biznis. Naopak, niektorí sú ešte radi, čím viac ľudí sa na tom "na čierno" naučí, tým väčšia je šanca získať ich v budúcnosti ako reálnych zákazníkov. Ja som dokonca od predajcu dostal radu, že lepšie ako dostať 30-dňový trial od nich je zohnať si čiernu verziu. A teraz babo raď.

Faktom je, že všetky softíky zdarma majú mnohé obmedzenia, ktoré prácu zrovna neuľahčujú a niekedy sú viac na zlosť ako úžitok. Ale s prižmúrením oka väčšine požiadaviek dokážu vyhovieť. Osobne som voči free CAD-om skôr zástancom profi produktov nižších tried, za rozumné ceny. Zatiaľ mám legálne Inventor, pretože ho mám aj v práci, ale potom uvažujem nad Rhinom, dá sa kúpiť za cca 30 tisíc Kč, čo mi vzhľadom na schopnosti nepríde ako nejak prestrelená cena. A druhý soft, po ktorom poškuľujem, je Zbrush na organické modelovanie, ten stojí v poslednej verzii tuším 17 tisíc Kč. No a komu to za to nestojí a nechce či nemôže platiť, ostávajú všeobecne známe free-softíky so svojimi prednosťami aj neduhmi. FreeCAD, 123D Design, OpenScad, PowerShape...aj v tejto diskusii je tých softov spomenutých dosť.

Takže každý asi podľa svojho gusta. Každému môže vyhovovať niečo iné, ale niektoré veci by som menej skúseným alebo nestrojárom skrátka neodporučil, pretože nie sú voči užívateľovi dosť intuitívne a ústretové.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod nasranek » 06.03.2018 13:44

No než nám to REBEL zatrhne :-)
Ve volným čase dělám reinstalace + stavby PC, navigace a pod. a některé požadavky jsou až k smíchu.
Příklad - chcou Microsoft office a když jim řeknu že stojí od 3000 Kč víš (nebavme se o 365licenci) tak se diví
a když mi řeknou k čemu to chcou tak padám pod stůl (životopis, dopis, atd..) toto udělají i v programech které jsou součásti Windows.
O dalších programech mlčím ... :oops:
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod pepa4 » 06.03.2018 14:06

Ještě jsem teď našel nějaké pluginy do Fusionu pro 3D tisk. Možná to někoho zaujme.
https://apps.autodesk.com/FUSION/en/Lis ... D+Printing

Ono některé programy craknuté nefungují, tak jak mají. Fusion má v legání verzi kreslení bez omezení, aktualizace zdarma. Jediné omezení je potom na vypočty, simulace a CAM.
  • 0

pepa4
 
Příspěvky: 8
Registrován: 15.11.2015 11:30
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 06.03.2018 23:04

Klaudius:
Sám různé CAD aplikace používám primárně na koníčky (plus v práci muhu mám různé placené verze) a minimálně dvakrát jsem podlehl a koupil komerční verzi.
Jednou Alibre (plnohodnotný 3d) a podruhé klon autocadu. Fungovaly tak jak měly a bral jsem je jako dlouhodobou investici asi tka jako když si koupím HW na tisk.
Dnes už bych to neudělal a to z jednoduchého důvodu. Ten SW rychle zastarává (na dnešních windows už to nerozjedu) a výrobci mají dojem že si budu každý rok kupovat novou verzi...

Naštěstí jde dnes už používat legálně různé školní verze (inventor, solidworks) a v nejhorším i gpl výtvory typu freecad.
Moje doporučení proto zní když už nějaký super uber profi cad, tak inventor/solidworks atd. to jistí, máte každý rok novou verzi a fungují jak mají vcelku spolehlivě. No a pokud zrovna neučíte či nestudujete tak nevím o tom že by se to nějak někdy řešilo. Pro ty výrobce je hlavní snaha dostat svůj produkt mezi lidi s tím že ti co na tom vydělávají to pak třeba koupí, když už se na tom naučili dělat.
Výrobci so se snažili mezi lidi rozšířit nízkorozpočtové CAD aplikace v ceně tisícikorun (třeba ono alibre) prostě z nějakého důvodu z trhu zmizeli (možná právě díky přístupu velkých společností jako autodesk).
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Klaudius » 07.03.2018 00:56

zemciko: Ale áno, možnosti sú, treba si nájsť tú svoju. S tým zastarávaním softu máš vo veľkej miere pravdu, na druhú stranu keď má človek šťastnú ruku, môže si kúpiť soft, ktorý je na trhu stabilnejšie a upgrady raz za niekoľko rokov (napr. prípad Rhina, ktorý som spomínal) nestoja už taký majland.
Tie školské licencie sú fajn, podporujú tým hlavne mládež (a seba), tak jak píšeš. A z toho istého dôvodu aj viac-menej tolerujú kópie.
Ja momentálne fičím na legálnom CAD softe, lebo mám tú možnosť, a nemusím riešiť iný, aj keď je v niektorých ohľadoch príšerný. Keď budem potrebovať pracovný nástroj na komerčný účel, skrátka s tým musím počítať, že to niečo stojí. Však ani tie školské verzie nie sú zdarma.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 07.03.2018 10:02

Ale minimálně ti dva producenti co jsem uváděl zadarmo rozhodně jsou, chtějí jen registraci. Ono i to alibre co jsem kdysi koupil mělo někdy do roku 2011 verzi zdarma a verzi za pár tisíc na hobby použití..
Naštěstí velcí producenti (počínaje autodeskem) si uvědomili že desítky tisíc jim studenti nikdy nedají a tak si řekli uděláme to jako microsoft, dáme to těm u kterých je šance, že časem něco nakoupí, verzi zdarma, oni se na tom naučí dělat, nepolezou ke konkurenci a ještě si zařídíme jejich evidenci...
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 07.03.2018 13:04, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na 3D CAD, printservery atd.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků