Jaký SW pro vytváření modelů ?

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod tonek1942 » 29.08.2017 14:53

Tvořím v PTC Creo Element/Direct Modeling Expres. Umožňuje mít v souboru až 60 dílů a je free. V příloze jsou díly modelu loko ve velikosti G.
  • 0

Přílohy
Pero.jpg
tonek1942
 
Příspěvky: 14
Registrován: 28.02.2016 15:27
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod peca » 04.09.2017 11:58

Já pro 3D mám nejvíce naučený SketchUp. Ne že bych ho kdovíjak ovládal, ale tak nějak mi to v něm asi jde nejlépe. Hodně mě tedy potěšilo, že má i mračnou (cloud) verzi a zkusím to z tabletu. Koketoval jsem s OnShape - což je také moderní klaudové řešení, ale tam narážím na svoji neznalost a neschopnost. Nicméně OnShape oproti SketchUpu má takové ty věci, kdy si můžu nadefinovat spojení objektů a otáčet či posouvat jeden vůči druhému. (něco jako pant, kloub, šnek apod). Dále (OnShape) umožňuje verzování a tím pádem i snadné vrácení se k nějakému bodu vývoje modelu v historii.
Pokud tedy hledá nějaké vyloženě free řešení a nevadí mu mrak, tak může skusit obojí. OnShape je takový (IMHO) hodně technický, má součástky, jejich sestavení, a další. SketchUp je výborný pro začátečníky, velmi rychle se v tom dá něco "splácat".
---
A pod čarou. Kamarád co designuje ve Škodovce říkal, že dělá v Catii (snad jsem to nesplet - bylo jen tak mezi řečí).
  • 0

peca
 
Příspěvky: 261
Registrován: 01.09.2015 17:30
Bydliště: Jičín
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 10.09.2017 19:13

Tak jsem opět narazil na nabídky Cubify invent a Cubify design. cena 1500 / 5400kč.
Bližším zkoumáním jsem zjistil, že se jedná o ořezané vetrze Alibre design respektive Geomagic design 2014....
Ještě snad v roce 2010 bylo základní alibre zadarmo.
Bohužel se mi nikde nepodařilo dohledat co se od té verze 2014 s alibre stalo a jestli je někde novější verze.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Rebel » 10.09.2017 19:36

pokud si nekde narazil na tyto nabidky, tedy v 2014, tak nic novejsiho neni a ani nebude, navic jsou to posledni licence k prodeji dalsi uz nebudou - info od distributora.

Kazdopadne se investice vyplati, i kdyby jen do Inventu, ktery neumi sestavy, ale na parametricke kresleni jednotlivych dilu je to jednoznacne nejlepsi nastroj za velice slusnou cenu.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod n1kd0 » 11.09.2017 09:43

Koukal jsem na ten cubify invent na youtube a vypadá to dobře, že bych i do toho investoval. Jak si myslel, že nebudou licence? Konci podpora? Zatím mi ovládáním nejvíce vyhovuje onshape, ale raději bych něco offline. SketchUpu jsem moc na chuť nepřišel.
  • 0

RebeliX X2
n1kd0
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.04.2015 23:28
Bydliště: Písek
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 11.09.2017 14:33

Já kdysi takhle jako investici koupil alibre 2011. No a po pár letech jsem měl utrum bo to jelo max na XP a já potřeboval přejít na w7. Jinak to umělo víc než tyto verze. Naštěstí mám přístup k prakticky čemukoli díky univerzitě.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Rebel » 11.09.2017 14:58

n1kd0 píše:Koukal jsem na ten cubify invent na youtube a vypadá to dobře, že bych i do toho investoval. Jak si myslel, že nebudou licence? Konci podpora? Zatím mi ovládáním nejvíce vyhovuje onshape, ale raději bych něco offline. SketchUpu jsem moc na chuť nepřišel.


Proste v 2014 je posledni a jina nebude. Ale jedine co je asi omezujici, ze by b novejsich Wis OS nechodilom jinak nevidim zadny zasadni duvod pro potrebu podpory.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod n1kd0 » 11.09.2017 15:09

Tak jsem to třeba myslel, nedělám si iluze že bude něco převratného v nových verzích. Otestuji zkušební verzi a uvidím..
  • 0

RebeliX X2
n1kd0
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.04.2015 23:28
Bydliště: Písek
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 11.09.2017 15:23

Nikdo:
No ono i ve verzi 2014 bylo pár chybiček a nedostatků které by bylo fajn spravit.
Měl jsem problémy s občasným padáním a třeba mi chyběla možnost táhnout po křivce s rotací (po spirále aby se tažený profil nakláněl). Při určité velikosti sestavy pak bylo 16GB RAM málo atd. Takže novější verze by stálo za to zkusit, kdyby byla.
Jinak alibre.com se tváří že pořád existuje. poslal jsem jejich zastoupení v evropě dotaz na situaci ohledně tohoto CADu tak jsem zvědav co mi odpoví.

edit: tak na německém zastoupení jsme našel nabídku verze ALIBRE 2017 pro verze za 1090E a expert verze za 1900E žádnou verzi pro domácí použití tam nevidím..
Jinak k dispozici je 30 denní zkušební verze.
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 11.09.2017 15:35, celkově upraveno 2
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Rebel » 11.09.2017 15:32

Jo, s obcasnou nestabilitou se proste za desetinu ceny alibre (Geomagic) musi pocitat no :D O tom je proste ta cena, ale nic lepsiho parametrickeho a pouzitelneho ve srovnatelne cenove hladine proste neexistuje.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 11.09.2017 15:56

Tak máš tu zadarmo 123D od autodesku třeba. u mně je problém že potřebuju dělat sestavy.

jinak zatím nejlěpší shrnutí CAD aplikací "zadarmo" je na :

https://all3dp.com/1/best-free-cad-software-2d-3d-cad-programs-design

Některé aplikace jsem ani netušil že existují třeba ta grafická obdoba openscadu.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Saph » 11.09.2017 16:08

Na Cubify design jsem si už hodně zvykl. Určitě doporučuji tuhle vyšší verzi oproti Inventu. Možnost dělat z dílů sestavy je opravdu velice užitečná a velmi často objevím, že jsem někde udělal chybku právě ve chvíli, kdy si zkouším dát díly k sobě. Taky pokud si dobře vzpomínám z trial verze, tak Invent postrádá některé rozšířené funkce modelování jako například tenkostěnné vyřezání/tažení atd. Také formát ukládání v Inventu je jiný než u Design, takže při případném pozdějším přechodu na Design nebudou staré modely už kompatibilní.
Každopádně musím potvrdit občasné potíže se stabilitou. Při modelovaní větších sestav či komplexních dílů musí být člověk už trochu trpělivý, protože se provedené úkony kolikrát pár sekund načítají a po čase je to dost otravné.
Další věc, kdy jsem narazil na hranice Cubify bylo například při modelování cihlové zdi. Namaloval jsem kousek a následně přes lineární pole čáry namnožil. Bohužel při velkém množství čar a vazeb dostává program opravdu zabrat a následnou aplikaci tenkostenného vyřezání už moc nezvládal. Chce to dělat po částech a omezit množství vazeb na minimum. Jen dodám, že mám sice už přes dva roky starý ale herní notas s 16Gb RAM a i7 procesorem. Možná by se svižností mohl trochu pomoci SSD disk, co budu instalovat :-)
Ale s kompromisy se musí počítat, je to program za nějakých 5 tisíc a ne za 50 nebo 100 jako jeho "konkurenti". ;-) Možná už teď bude něco nového, ale před tím rokem a pul kdy jsem ho pořizoval jsem lepší alternativu prostě nenašel.
Ve finále jsem v tom odvedl už tuny práce.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 11.09.2017 21:45

No jak říkám za 25-30 je plná verze alibre 2017. Ale nějak se mi nezdá že by invent a design měl jiný formát souborů. koncovky má rozhodně ty samé.
Trial verze na vyzkoušení je na 30 dní, tak kdybych to měl kam nainstalovat tak ho zkusím jak moc se zlepšili.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod Saph » 11.09.2017 22:49

Nemají stejné koncovky. Invent ukládá v .FUN, Desing používá .AD_PRT a .AD_ASM. Vím že jsem nejprve zkoušel trial verzi Inventu a až skončila nainstaloval jsem si Design a byl jsem nemile překvapen, že nemůžu otevřít co jsem vymodeloval týden předtím :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Jaký SW pro vytváření modelů ?

Příspěvekod zemciko » 12.09.2017 09:59

Každopádně je to ten samý program jen ořezaný, takže velmi pravděpodobně se moc lišit nebude. Chtělo by to ten stejný soubor uložit v obou programech uložit a porovnat. Moc bych za to nedal že jediný rozdíl bude v názvu a hlavičce.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na 3D CAD, printservery atd.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků