FreeCAD

Re: FreeCAD

Příspěvekod bahora » 12.05.2017 22:39

fakt, máš pravdu, tím že ho nevypisuje při startu jsem na něj úplně zapomenul a bral ho za součást verze 17
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod bahora » 14.05.2017 14:12

Roman píše:Přesně, jak říká Saph. Také jsem jednu věc dělal několikrát, protože úprava nějakého dřívějšího kroku, rozbila celý objekt.....


Jednalo se o chybu programu a nebo jsi upravoval Sketecher (náčrt) když se ti to rozbilo?

Pokud šlo o Sketcher, tak bych řekl že chyby byla spíše ve špatných nebo chybějících vazbách/kótách/ukotvení náčrtu než chyba programu.

Krásně se to "vazbení" člověk naučí používat, až když začne vytvářet parametrikcé modely, kterým pak mění rozměry přes hodnoty uložené jako proměnné v Spreadsheet (tabulka), podle aktuálního zadání "zákazníka" :)
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod Roman » 20.05.2017 20:53

Díky za info, na Spreadsheet se podívám a vyzkouším. Už si přesně nepamatuji, ale určitě je možné, že chyba byla u mne. Jinak to rozbití se stávalo občas, nikdy jsem to moc nezkoumal.
  • 0

Roman
 
Příspěvky: 18
Registrován: 07.04.2014 21:31
Bydliště: Prostějov
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod bahora » 20.05.2017 21:17

Tady jsem v rychlosti převedl originální STL RebellaII do Freecadu parametricky s využitím zadání průměru tyče a šroubu pomocí tabulky. Pokud se v tabulce přepíše hodnota na jinou, model se sám přepočítá. Vyzkoušeno a funkční pro rozumné hodnoty 4-10 mm ;) Není to učesané, prostě jen rychlovka od ruky.

(FreeCAD vývojová verze 0.17/11104)
FreeCAD_tabulka.png

  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod zemciko » 20.05.2017 22:39

Náčrty mně blbly u starších verzi, když jsem to zkoušel před 2-3 lety. Tehdy mi to dělalo skutečně psí kusy. kdy to zobrazovalo po odečtení profilu obě plochy zaráz, nebo kdy složitější náčrt po přidání vazby pohnul s polovinou dalších atd. teď jsem na takový problém už nenarazil. Každopádně pro toho kdo je zvyklý na inventor/solidworks a podobně se ten program bude zdát "neohrabaný". Ale jinak stojí za vyzkoušení a v podstatě obsahuje základní věci profi mechanických cad aplikací...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod bahora » 20.05.2017 23:08

nevím proč vždy vlákno na dané téma programu sklouzne do diskuze co to neumí a proč je něco jiného lepší
místo aby se ukázalo co ten program umí a co lze pomocí něj udělat
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod Thrawn » 22.05.2017 07:28

Přidal jsem do prvního příspěvku odkazy na thingiverse, které mají co dočinění s FreeCADem. Samozřejmě je hodím i sem:
- https://www.thingiverse.com/tag:freecad/page:1
- https://www.thingiverse.com/search/page:1?q=freecad&sa=&dwh=145922725410e71


Spousta lidí si neuvědomuje, že se jedná o svobodný software. Což mimo jiné zahrnuje i to, že produkty vytvořené pomocí toho softwaru lze volně šířit, prodávat a jinak užívat naprosto legálně.
  • 0

Thrawn
 
Příspěvky: 38
Registrován: 29.04.2015 12:26
Bydliště: Cajzlov a Medvědín
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod medapeta » 22.05.2017 10:52

S tím se celkem pleteš, to že je něco vytvořené ve svobodném software ještě neznamená, že to musí nutně být také svobodně šířené a naopak když je něco udělané v komerčním software, lze to šířit svobodně.
Záleží jen a pouze na autorovi, samozřejmě s přihlédnutím k licenčnímu omezení, které dává ten který software.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod Thrawn » 22.05.2017 12:18

Proto jsem napsal lze a ne že musí. :D Tvůj příspěvek je v podstatě přepis mého jinými slovy. Takže buď se oba pletem, nebo máme oba pravdu.

Uvedl jsem to jako protipól např. k "studentské licenci" od Autodesku k jejich produktům:

"2.2.4 Studentská verze. Pokud společnost Autodesk v příslušné uživatelské dokumentaci označí software za „studentskou verzi“, jste oprávněni nainstalovat a zpřístupnit jednu kopii softwaru na počítače v povoleném počtu pouze pro účely osobního vzdělávání a pro žádné jiné účely. Nestanoví-li společnost Autodesk v uživatelské dokumentaci jinak, mohou být studentské verze softwaru užívány po dobu jednoho (1) roku od data jejich instalace. Aniž by bylo dotčeno výše uvedené, studentské verze softwaru nesmí být užívány pro komerční, odborné nebo jiné výdělečné účely a mohou je používat pouze osoby, které splňují podmínky pro užívání studentských verzí (jež jsou podrobně vymezeny v příslušné uživatelské dokumentaci pro jurisdikce, v níž je software pořízen). Navíc se na tuto verzi vztahují funkční omezení, která jsou stanovena v článku 6 této smlouvy."
(http://www.autodesk.cz/adsk/servlet/item?siteID=551663&id=887085&preview=1)


Dalším příkladem může být licence pro SketchUp

"1. USE OF THE PRODUCTS; CONTENT IN THE PRODUCTS

Trimble Navigation Limited and/or its affiliates ("Trimble") gives you a personal, worldwide, royalty-free, non-assignable and non-exclusive license to use the executable version of the Software for non-commercial use only. Non-commercial use means: you may not sell, rent, lease or lend the output of the Software or the Services. If you are a for-profit organization of any kind, or an employee of a for-profit organization using the Software or Services in that capacity, you are engaged in commercial activity; therefore, in order to use the Software and Services, you must purchase a SketchUp Pro license. "

(https://www.sketchup.com/license/b/sketchup-make)

Ad absurdum: Pokud udělám videonávod na SketchUp v jiné verzi než Pro, nelze jej umístit na YouTube, protože by to bylo komerční využití. To že to nikdo neřeší je věc druhá (flamewar na toto téma prosím do nového topicu :D ).


TL;DR; Licence FreeCADu neni tak svazující jako licence jiných "free" verzí programů 8) .
  • 0

Thrawn
 
Příspěvky: 38
Registrován: 29.04.2015 12:26
Bydliště: Cajzlov a Medvědín
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod medapeta » 22.05.2017 12:34

Vyznělo mi to to jako že když něco udělám ve FreedCADu tak je to automaticky volně k použití a každý s tím může zacházet jak chce.
Asi už jsem starý, nebo moc agresivně nastartovaný směrem k různým frikulínům, kteří se snaží profitovat z práce druhých aniž by čímkoli přispěli :D
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod Thrawn » 22.05.2017 13:08

V pohodě 8)

Abych byl objektivní, tak tady je pro porovnání výňatek z licence pro FreeCAD:

"Impact of the licences
Private users
Private users can use FreeCAD free of charge and can do basically whatever they want to do with it: use it, copy it, modify it, redistribute it. They are always master of their data, they are not forced to update FreeCAD, change their usage of FreeCAD. Using FreeCAD doesn't bind them to any kind of contract or obligation.

Professional users
Can use FreeCAD freely, for any kind of private or professional work. They can customize the application as they wish. They can write open or closed source extensions to FreeCAD. They are always master of their data, they are not forced to update FreeCAD, change their usage of FreeCAD. Using FreeCAD doesn't bind them to any kind of contract or obligation.

Open Source developers
Can use FreeCAD as the groundwork for own extension modules for special purposes. They can choose either the GPL or the LGPL to allow the use of their work in proprietary software or not.

Commercial developers
Commercial developers can use FreeCAD as the groundwork for their own extension modules for special purposes and are not forced to make their modules open source. They can use all modules which use the LGPL. They are allowed to distribute FreeCAD along with their proprietary software. They will get the support of the author(s) as long as it is not a one way street. "
(https://www.freecadweb.org/wiki/index.php?title=Licence)

PS: Nakopíroval jsem to pro přehled i do prvního postu.
  • 0

Thrawn
 
Příspěvky: 38
Registrován: 29.04.2015 12:26
Bydliště: Cajzlov a Medvědín
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod zemciko » 22.05.2017 23:04

On ten post předtím skutečně vyzněl tak, jako by výtvory vytvořené v jiných třeba komerčních cadech snad byly omezené v tom jak je použiješ. Což samo není pravda. Ta omezení se týkají k používání/úpravě SW jako takového. A těch "GPL" licencí je docela hodně tahle tedy zahrnuje i možnost přidávat k freeecadu uzavřený SW. V podstatě je toněco jako nejsou prakticky žádná omezení..
Jinak z mého pohledu je tam vytvořeno spousta modulů pro 99,9% lidí zbytečných zatímco jiné chybí či nejsou dodělané.
Viz moduly typu robot, ship, namísto modulů assembly či gears, thread atd.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod medapeta » 23.05.2017 06:30

Včera jsem cvičně poslední verzi pustil a zkusil něco namalovat. Po půl hodině jsem celý FreeCAD hezky smazal a šel se vybrečet do tmy na záchod. Něco tak málo intuitivního jsem dlouho neviděl. Je to pro mě jako řídit auto z kufru ve stoje na hlavě a ve svěrací kazajce. Už jsem asi fakt konzerva, ale tohle ovládání musel vymyslet nějaký matfyzák jinak si to nedokážu vysvětlit. Takže zpět k DesignSpark Mechanical a Inventoru. FreeCAD, ačkoli jsem příznivce volných věcí, nejspíš nikdy nedám, nebo aspoň ne do doby než se stane zázrak a autoři tento styl ovládání blížící se řídícímu panelu klingonského plavidla přiblíží nám pozemšťanům.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod jmysicka » 23.05.2017 09:12

To jsi řekl pěkně, měl jsem to do puntíku stejně :D Bohužel...
Já pořád přemýšlím o Cubify Invent, Dan ho má za 1500, což je prakticky taky free. Ale vždycky si stáhnu trial a než se do toho stihnu ponořit a zkusit to, vyprší :D
  • 0

jmysicka
 
Příspěvky: 124
Registrován: 23.05.2015 19:17
Bydliště: Čáslav
Reputation: 0

Re: FreeCAD

Příspěvekod fdd1222 » 23.05.2017 09:33

Proc chces prechazet z inventoru na freecad?
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

PředchozíDalší

Zpět na 3D CAD, printservery atd.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků