Filtrační maska

Toto fórum slouží k prezentaci vlastní tvorby, včeně stl, popřípadě i src. Nevkládejte prosím komerční nabídky a ani prezentace tvorby, která není zpřístupněna ostatním zdarna. Děkuji

Re: Filtrační maska

Příspěvekod Car » 19.03.2020 22:44

Nezapomeňte všichni na to že je to tištěno jako porézní věc - tedy netěsní a je třeba to povrchově upravit dle vašich možností ( nastříkat barvou , naleptat povrch materiálu aby se slil v jeden celek ) a nezapomeňte , že to je jednorázová záležitost . leda by jste používali jako dezinfekci něco na bázi alkoholu ( upozorňuji ,že to musíte nechat odpařit samo - neutírat !!!) a pravidelně měnit filtry i ten Hepa byť tedy za delší dobu . je třeba také onen filtr nějak utěsnit , řekněme zalepit do masky akvaristickým silikonem ,aby mezi plastem nebyla mezera . Kolem obličeje je nezbytně nutné také vše dotěsnit , třeba lepící těsnění na okna ( gumové nikoliv pryžové či molitanové )některým určitě sedne ta s menším filtrem i bez úprav je pro chlapy https://www.thingiverse.com/thing:4225667 .Plast se také dá zahřát a dodatečně natvarovat i po vytištění tak na tu možnost také pamatujte ( horká voda a ponořit do ní tu část či horkovzdušné pistole ) .

Tisku zdar a vše je lepší než nic !!!
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod oja » 20.03.2020 05:42

Tu pevnou jsem pár dnů nazpět zkoušel tisknout, ale TPE materiál co mám se ohrnoval nahoru i přes intenzívní chlazení.
Pozor, podle mě má většina masek na internetu chyby v konstrukcích komory pro filtr. Nepočítají s nutností utěsnit materiál filtru, aby vzduch neproudil kolem jeho okrajů.
Oja

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
  • 0

oja
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21.04.2017 10:14
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod Dinous » 20.03.2020 18:05

Vytiskl jsem tu první co Lubosh a dal jako filtr výstřižek ze sacku z vysavače snad hepafiltr ale dýchá se těžko ten filtr ma velký odpor.
  • 0

Rebel II 12V 200x200; Rebel II c 300x200 ; Anycubic Photon S ; Geeetech A10M; Průša i3 MK3S;
Dinous
 
Příspěvky: 193
Registrován: 22.05.2018 05:38
Bydliště: Boskovice
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod Sharkus » 20.03.2020 19:22

Díky rouškám mám zajímavej poznatek o PLA. Na jedné z nich jsem měl z PLA našitou berušku a vyvařoval jsem to normálně i s ní. po třech cca 5ti až 10ti minutových vyvařeních se s ní stala docela zajímavá věc. Po vychladnutí a proschnutí se vyloženě rozrdolila na prach. (PLA Gembird)
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Filtrační maska

Příspěvekod nomi » 20.03.2020 19:36

Dinous píše:Vytiskl jsem tu první co Lubosh a dal jako filtr výstřižek ze sacku z vysavače snad hepafiltr ale dýchá se těžko ten filtr ma velký odpor.


Ze sáčku to není "pravý" Hepa. I když výrobci se snaží tvrdit že tam hepa je :-) Hepa bývá ve výfukovém kanále vysavače.

Ale máš pravdu, přes sáček (látkový) z vysavače se fakt dýchat nedá....

Prý je ale dobrý kabinový filtr do klimatizace v autech. To by měl být hepa s aktivním uhlíkem....
  • 0

nomi
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.07.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod konvice56 » 20.03.2020 20:48

  • 0

Naposledy upravil konvice56 dne 24.03.2020 19:32, celkově upraveno 1
konvice56
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14.12.2015 19:57
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod pop3dp » 21.03.2020 12:04

HEPA filtr může být nevhodný pro vyrobení respirátoru!

Zřejmě obsahuje skelné vlákno, jak se uvádí zde https://www.dewolf.cz/blog/vse-o-hepa-filtru/ Mám balíček německých roušek, na němž se výslovně upozorňuje na to, že roušky neobsahují skelné vlákno. Skelné vlákno tedy může být vážný problém, protože je dost pravděpodobné, že se mikroskopické části skelného vlákna uvolňují z místa ohnutí skelné tkaniny (vzniklé "harmoniky" dle obrázku https://www.dewolf.cz/wp-content/upload ... filtr3.jpg).

Už dříve jsem si s nadšením koupil několik takových HEPA filtrů, ale nyní už zvažuji, že je nepoužiju. Vhodnou náhradou může být dle jednoho amerického odborníka obyčejný flanel (místo obyčejné bavlněné látky), a to příp. i více vrstev, pokud se dá ještě dýchat.
  • 0

pop3dp
 
Příspěvky: 25
Registrován: 29.10.2016 21:37
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod nomi » 21.03.2020 12:53

Možné to je. Jen je mi divné že by to dávali do vysavačů - to by se přeci masivně uvolňovalo do vzduch při každém vysávání.....
  • 0

nomi
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.07.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod pop3dp » 22.03.2020 08:31

Ochrana očí je taky velmi důležitá!

Brýle by měly co nejvíce přiléhat kolem očí, podobně jako plavecké. Na netu se nabízí docela ideální https://www.wish.com/product/5a2795c155 ... &share=web

Lze ale použít v nouzi např. cyklistické, resp. takové, které co nejvíce kopíruji tvar hlavy kolem očí.

Běžně se ale setkávám s tím, že dokonce ani zdravotníci nenosí respirátory, drtivá většina má jen roušky, natož aby i brýle. Když příjdu do prodejny, tak brýle (jen cyklistické) mívám asi jediný.
  • 0

pop3dp
 
Příspěvky: 25
Registrován: 29.10.2016 21:37
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod pop3dp » 24.03.2020 06:03

Provizorní Volba brýlí

Já používám cyklistické brýle http://www.cyklolasl.cz/eshop/bmz_cache ... 64x231.jpg Je to ochrana sice minimální, ale velmi levná a používám je vždy mimo byt. Moje doktorka začala nosit na můj popud taky brýle, i když ne moc elegantní, ale asi úplně ty nejlepší https://www.technitom.cz/ochrana-zraku/ ... -gear-500/

Když jsem včera přišel do nemocnice, tak bylo hned poznat, že zdravotní personál byl mými brýlemi překvapen. Ale jak jsem již uvedl, jsem asi jediný ve městě s brýlemi, přitom i každý trouba musí uznat, že kapénka s virem ulpí na oku velmi snadno, pouhým prvním mrknutím pak vstupuje do očních kanálků (možná se to nazývá jinak) a proces infikace může začít.
  • 0

pop3dp
 
Příspěvky: 25
Registrován: 29.10.2016 21:37
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod susa » 25.03.2020 11:57

Zatím používám masku již dříve zmíněnou (https://www.thingiverse.com/thing:4222563) v nižší variantě, ale nesedí mi zcela, takže při dlouhém nošení dře kůži. Teď laboruji s maskou zde: https://www.prusaprinters.org/prints/26 ... ator/files ze které používám jen spodek a na čelo přidělám co potřebuji - pro kolegu jsem udělal filtr ve formě Darth Vadera, pro sebe Chrysler - viz přílohy.
Co je však problém, je že nikde nemohu sehnat editovatelný 3D formát jakéhokoli spodku masky, tedy té části co se přikládá na obličej - jednak abych zjednodušil přechodovou část, jednak abych mohl doladit tvary dle obličeje komu to dělám. Pokud je tu někdo, kdo je schopen 3D model v editovatelném tvaru poskytnout, dejte vědět na SZ nejlépe v Inventoru. Když bude zájem, poskytnu i ty stl vyobrazené.
  • 0

Přílohy
maska Darth 2.jpg
maska Darth 1.jpg
ch2.jpg
ch1.jpg
ch1.jpg (77.5 KiB) Zobrazeno 8506 krát
susa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17.06.2015 09:25
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod susa » 25.03.2020 12:06

Ještě reaguji na druhý příspěvek v tomto tématu od pop3dp, kde chce řešit výdechový ventil. Toto bych nedoporučoval právě proto, že účelem masky/roušky/apod. je v prvé řadě ochránit okolí před sebou, to znamená odfiltrovat kapénky co jdou ode mne ven.
Pokud udělá výdechový ventil, tak právě přes něj se kapénky ven dostanou, kdežto přes jakýkoli filtr i jednoduchý látkový či z papírového kapesníku se kapénky zastaví.
  • 0

susa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17.06.2015 09:25
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod tomast » 25.03.2020 16:58

Jen bych chtěl upozornit, že povrch vytištěné masky je hodně obtížně desinfikovatelný (drobné škvíry a otvory v povrchu) a současný virus na plastu vydrží podle některých zdrojů i několik dní.
https://plus.rozhlas.cz/koronavirus-pre ... ji-8166703
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod nomi » 26.03.2020 08:01

Když to "posprejuješ" desinfekcí (alkohol+peroxid) a chvíli necháš v uzavřeném sáčku - nádobě tak to vydesinfikuješ bez problémů.
  • 0

nomi
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.07.2015 13:41
Reputation: 0

Re: Filtrační maska

Příspěvekod pop3dp » 26.03.2020 08:17

susa píše:Ještě reaguji na druhý příspěvek v tomto tématu od pop3dp, kde chce řešit výdechový ventil. Toto bych nedoporučoval právě proto, že účelem masky/roušky/apod. je v prvé řadě ochránit okolí před sebou, to znamená odfiltrovat kapénky co jdou ode mne ven. ...


Použil jsem sice "vymyslet výdechový ventil", ale jen s ohledem na stručnost. Musím tedy vymyslet takový výdechový ventil, aby nebyl jen obyčejný, ale speciální, tj. který zamezí/zadrží příp. kapénky při výdechu. Takový speciální výdechový ventil má totiž tu výhodu, že bude méně provlhat textilní látka roušky od vydechovaného vzduchu.

Dokonce jsem včera usoudil, že budu muset upozornit známé, aby se vyhnuli obloukem lidem, kteří mají respirátory s obyčejným výdechovým ventilem. Jeden takový respirátor 3M mám už z dřívějška, ale zatím jsem ho nepoužil právě kvůli tomu, že výdechový ventil je obyčejný.
  • 0

pop3dp
 
Příspěvky: 25
Registrován: 29.10.2016 21:37
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Uživatelská tvorba - FREE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků