OpenScad - nepoužitelný ?

Toto fórum slouží k prezentaci vlastní tvorby, včeně stl, popřípadě i src. Nevkládejte prosím komerční nabídky a ani prezentace tvorby, která není zpřístupněna ostatním zdarna. Děkuji

OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod nasranek » 16.11.2017 16:02

Jen reaguji na:

Re: Odkapavac (openscad no sci-fi)
Příspěvek od fdd1222 » 15.11.2017 20:12

JJ, ten program je pro praci nepouzitelny, ale zase kdo si hraje nezlobi :-)

Ventilátor není moje práce, ale on i zbytek je v Openscadu vytvořen.

Schránka 01.jpg


Chladič V3d s ofukem.
  • 0

Naposledy upravil nasranek dne 16.11.2017 17:09, celkově upraveno 1
nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod fdd1222 » 16.11.2017 16:19

To mi pripomina hlasku co jsem kdysi slysel: Dobry programator pise v assembleru, lepsi primo ve strojovem kodu a ten nejlepsi to pise rovnou uz zazipovane :-)
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod nasranek » 16.11.2017 16:25

Hm tak to je dost mladá hláška za mně se psalo ve strojáku nebo v Basicu (pascalu,aidě,...)
a stroják byl asi nejlepší i když ne co se psaní týče.
No a ten Zip to je otázka posledních pár let :-).
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod nasranek » 16.11.2017 17:08

výstup z ventilatoru.stl
(402.72 KiB) Zobrazeno 4817 krát

ofuk tisku.stl
(12.1 KiB) Zobrazeno 4817 krát


Ještě Stl přikládám skript je moc složitý a asi zbytečný.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Remet » 12.01.2018 02:35

Ja chvalim - konecne nekdo kdo pouziva OpenSCAD. Jenom jsem si na nej musel poridit vykonejsi pocitac, jelikoz u vetsich objektu uz fakt nebyl pohyb modelem plynuly.

Kdysi jsem se snazil pouzit Google Sketchup a ne - takovy program proste neni pro me. Nemluve treba o parametrizaci.
  • 0

Rebel II (Marlin 1.1.0) - uz tiskne, ale bude potreba krapet poladit
OpenSCAD
Remet
 
Příspěvky: 156
Registrován: 14.02.2017 00:00
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Klaudius » 12.01.2018 09:42

Každý free-cad je menší alebo väčší kompromis, s tým treba skrátka počítať. Ja mám to šťastie, že v práci robím na Inventore a tým pádom mám legálnu verziu aj doma, takže nemusím hľadať žiadnu náhradu. Ak táto možnosť skončí, sú ďalšie, v prípade, že by som si s prispením cad-kreslenia chcel aj privyrobiť, asi by som uvažoval o nejakom jednoduchšom softe v nižšej cenovej kategórii (trebárs Rhino za cca 1000,-€), OpenSCAD je predsa len príliš kompromis. Ale niekomu proste stačí, resp. sa s jeho zvláštnosťami vie stotožniť.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Remet » 12.01.2018 11:59

To je prave ta zkreslena predstava. Ja nepouzivam OpenSCAD proto, ze je zadarmo a presto, ze by mi nevyhovoval a ja si omlouval nejaky kompromis. To je zcestna predstava. Me naprosto vyhovuje (ikdyz ma nektere chyby a nektere tvary se musi z tech zakladnich skladat celkem slozite - hlavne co do vykonu pocitace, programatorsky to zas tak slozite neni). Jelikoz jsem programator a nikoli grafik, tak neumim kreslit jen tak od oka, ale naopak umim vytvorit exaktni plany s exaktnimi rozmery. Makrojazyk OpenSCADu je obcas docela neohrabany, ale naucil jsem se ho za 14 dnu. Ve Photoshopu (a ano, mam legalni koupenou licenci) neumim ani po 5 letech nakreslit ani kytku - mozna by mi pomohl tablet misto mysi, ale dost pochybuju, ze bych se jako grafik zlepsil ;-) .

Na technicke veci je to uplne bez problemu - tam za me nejde o kompromis, ale neopak je mile napred pred mysovym nahodnym klikanim.
Na esteticke veci ala Kaplickeho Blob je temer prakticky uplne nepouzitelny a tam je misto pro kreslici CADy.
  • 0

Rebel II (Marlin 1.1.0) - uz tiskne, ale bude potreba krapet poladit
OpenSCAD
Remet
 
Příspěvky: 156
Registrován: 14.02.2017 00:00
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Klaudius » 12.01.2018 15:30

To nie je skreslená predstava, to je proste realita. Niektoré kompromisy spomínaš dokonca sám (skladanie zložitejších tvarov zo základných, makrojazyk je neohrabaný), aj keď sa tomu termínu tak vehementne brániš. Ale nič v zlom, každému to, čo mu vyhovuje - napísal som to v poslednej vete, možno si ju prehliadol.
Hlavný rozdiel asi bude v tom, že si programátor, a ja konštruktér, preto má na OpenSCAD každý z nás úplne iný pohľad. Tebe môže vyhovať, pre mňa je a ostane obmedzeným a nešikovným riešením. Povedzme, že na domáce bastlenie OK, ale fakt na nič viac.
Inak skreslenú, resp. dosť nejasnú predstavu máš, povedal by som, skôr ty - teda čo sa týka CAD-ov. Pletieš dohromady grafiku s konštrukciou a architektúrou, pritom je každý tento odbor o niečom celkom inom.
Takže keď niekomu OpenSCAD stačí, je to super, nie je dôvod na kritiku. Ak sa v ňom niekomu nezadarí, nech pokojne napíše, môžem helfnúť v Inventore.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod kroxigor » 12.01.2018 16:26

Jen taková poznámka k nepoužitelnosti OpenSCADu - Průša v tom dělá všechny díly tiskáren. Je v něm udělaný i RebelX pokud se nepletu a někde jsem viděl i poměrně velký konstrukční projekt v něm vytvořený.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Sharkus » 12.01.2018 17:29

Též se přidám. Osobně mi taky více vyhovuje openscad než "klikací" programy. Dokáži si celkem přesně představit jak má něco vypadat a fungovat a tak to i zapsat formou primitiv, ale nakreslit to myší je vždycky utrpení. Navíc se mi tam líbí ten jednoduchý způsob tvorby a časování animací.
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod nasranek » 12.01.2018 17:54

Máš pravdu Prusa i Rebel byl v OpenScadu udělán, ale jestli ho ještě používají tak to nevím.
Hodně dílů pro rebela soudě podle fora už je upraveno v jiných programech.
Jak píše "Remet" programátor si v OpSc. libuje a s těma tvarama on myslel třeba trojůhelník (neznám Remeta osobně a soudím podle sebe) není jako základní tvar jako kruh, čtverec ,koule atd..., ale dá se lehce udělat přes hull nebo jako polygon, nebo jako cylinder.
viz 2 příklady:
Kód: Vybrat vše
//trojuhelník přes hull
hull (){
    cube ([100,1,1],center=true);
    translate ([0,75,0]) cube ([1,1,1],center=true);
}
//trojuhelník cylinder
translate ([100,25,0]) rotate ([0,0,90]) #cylinder (d=100,h=1,$fn=3,center=true);

trojuhl.stl
OpSc
(4.1 KiB) Zobrazeno 4677 krát
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod kroxigor » 12.01.2018 18:40

Když by někdo chtěl tak tady jsou k dispozici SCAD soubory pro Prusa i3 MK2 na zkoumání myslím super materiál.
https://github.com/prusa3d/Original-Prusa-i3

Přiznám se pro mě je rychlejší a přirozenější to "načmárat" a naklikat myší páč jsem odkojený 2D vektorovou grafikou a plotterama, ale jsou věci co radši napíšu protože pokud tam je nějaká rekurze či další množení opakování a pod. tak je rychlejší než to kreslit to napsat. A nebo kombinace část nakreslit zbytek napsat.

Mimochodem třeba generátor píšťalek mi dokážou napsat i žáci ... (píšťalka se natáhne z STL a počet a monogram se na to generuje v OpenSCADu)
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Remet » 12.01.2018 21:46

Klaudius: Ty zamenujes mnou vyjmenovane chyby / nevyhody a kompromis - ne, to neni synonymum. Ruznych chyb ti najdu v kazdem programu vcetne treba Inventoru nekolik - fakt, neexistuje dokonaly program (krom tech co pisu ja samosebou). Neni tu proste na vyber 5 moznosti s nejakou primitivni zavislosti cena/funkce a ja chci usetrit, tak ozelim nejake funkce. Takhle to proste nefunguje.
Nehlede na to, ze skladani slozitejsich tvaru z jednoduchych je tak nejak princip programovani - to neni chyba, ale logicka vlastnost.
nasranek: Tohle je trosku slozitejsi (a odrazi se v tom muj asi 20 let trvajici boj s OOP) - nektere uzivatelsky hezke a pohodlne funkce (hull, minkowski) jsou bohuzel vyrazne pomale, zvlast u slozitejsich objektu. Typicky je "pruda" navrh modelu se zakulacenymi hranami. Jinak trojuhelnik se da jeste treba delat pomoci polygonu ;-)
  • 0

Rebel II (Marlin 1.1.0) - uz tiskne, ale bude potreba krapet poladit
OpenSCAD
Remet
 
Příspěvky: 156
Registrován: 14.02.2017 00:00
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod Sharkus » 12.01.2018 21:57

Kté rzchlosti, raz jsem do prace dělal v OpenScadu model kotelny s reálným vzhledem potrubý (včetně kolen, šroubových spoju a tak), čerpadel a všeho možného a to i s animaci chodu poruch a podobně a po poskládání mi to na dvoujádru při nastavení i jen 100 kroků na kruh chroustalo skoro hodinu. (samozřejmě že vše mělo zaoblení včetně žeberování motorů a podobně)
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: OpenScad - nepoužitelný ?

Příspěvekod nasranek » 13.01.2018 01:58

od Remet » 12.01.2018 21:46 trojuhel přes polygon
V textu je v příkladu není napravím (možná),
a dokonce existuje knihovna ale to je těžký opruz na počítáni PC u některých věcí ztuhne.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Další

Zpět na Uživatelská tvorba - FREE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků